Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

31 Mart 2009 Salı

7 günde 3 kilo verin

Canınız ne çekiyorsa yiyin için… Yeter ki belli kalori sınırlarının dışına çıkmayın… ve sadece 7 günde tam 3 kilo birden verin… İşte hızlı diyet programınız;

Şimdi size öğün öğün ne yemeniz gerektiğini değil, her öğün için değişik alternatifler sunuyo­ruz. Bunların içinde beğendiklerinizi ve çanınız çektiğini yiyebilirsiniz. Kahvaltınız 300-350, öğle ve akşam yemekleriniz 350-400, ara öğünleriniz ise 65 kaloriden oluşuyor. Bu diyet programına uyarsanız, yedi günde üç kilo verebilirsiniz. Diye­tisyenlerin açıkladığı öğün sırası sırasıyla şöyle­dir:

Sabah
Bir dilim kepek ekmeğine sürülmüş yağsız labne, yanında bir adet domates ya da greyfurt ve bir bardak taze sıkılmış meyve suyu.
İki dilim kepek ekmeğiyle hazırlanmış pey­nirli tost, bir adet yumurtayla yapılmış omlet, bir adet domates.
Bir adet elma, 30 gram müsli, bir çay kaşığı bal ve 100 gram yağsız sütle hazırlanmış elmalı müsli.
Bir dilim reçelli ya da ballı etimek, 40 gram yağsız salam ya da tavuk göğsü yarım adet sala­talık.
Çalışan kadınlar için, bir adet muz, bir adet elma, bir adet kividen oluşan meyve tabağı.

Öğle
Bir porsiyon yağsız tavada hazırlanmış sebze ızgara.
İki dilim vejeteryan pizza.
Bir kase çorba, bir dilim kepek ekmeği, 20 gram yağsız peynir.
Bir adet fırında patates, yanında haşlanmış sebze.
Çalışan kadınlar için: Salata yapraklı, peynir­li, domatesli sandviç, yanında bir bardak doma­tes suyu.

Akşam
Bir adet kepek ekmeğiyle hazırlanmış doma­tesli, biberli, peynirli toz.
Patates, kabak ve bamyayla hazırlanmış bir tabak yağsız türlü
Bir tabak spagetti balonez.
İki adet etli domates dolması
250 gram haşlanmış patates, üzerine mayda­noz, karabiber ve tuz serpebilirsiniz.

Ara öğünler
65 kaloriden az:
Bir adet kayısı
Bir adet elma
Bir adet portakal ya da greyfurt
Bir avuç üzüm ya da kiraz.
Bir adet şeftali.
İki-üç adet havuç.
150 gram yağsız yoğurt
İki adet bisküvi.

65 Kaloriden fazla:
Bir adet muz
Bir adet armut
150-200 gram diyet meyveli yoğurt
150 gram probiyotik yoğurt
Bir adet çokoprens.
Uç parça çikolata

Yeni bir bölgesel zayıflama yöntemi

Dermatolog Uzman Doktor Ethem Mercan bu yöntemi Türkiye de ilk uygulayan doktorlardan. Bize bu konu ile ilgili şu bilgileri verdi.

Bölgesel göbek ve basen yağlarından kurtulmak için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Son zamanlarda ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yeni bir zayıflama yöntemi geliştirildi. Ultasonik ses dalgaları ile böbrek taşlarını kıran cihazlar bu yöntemin esin kaynağı oldu.

Cihaz yağ dokusuna odaklandırılan ses dalgaları ile yağ hücrelerini parçalar ve bölgesel incelme sağlar. Yurt dışında yapılan bilimsel yayınlarda bir seansta uygulanan alanda ortalama 2–4 cm incelme gözlenmiştir. Amerikan plastik ve rekonstriktif cerrahi dergisinin en eylül 2007 sayısında her seansta en az 2 cm incelme yaptığı hakem kurul tarafından onaylanmıştır. Uygulama yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Herhangi bir ilaç, lokal anestezik kullanılmaz. Konfurlu bir yöntemdir, ağrı hissedilmez. Uygulama sonrası günlük hayata veya işe dönülebilir. Kişinin ihtiyacına göre 1 ay aralıklarla 2–3 seans uygulama önerilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Ethem Mercana ait internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

http://www.daphne.com.tr/bolgesel_zayiflama.html

Sağlıklı beslenme

* Öğün atlamamaya çalışın. Günde 3 mütevazı öğün yemek yiyin ve aralarda acıkırsanız, taze meyve gibi sağlıklı atıştırmalar yapın! Şok diyetler yapmak veya öğün atlamak, kilo verip, bu kiloyu korumanın iyi birer yolu olmayacaktır.

* Bol meyve ve sebze tüketin. Günde toplam en az 5 porsiyon tüketin. Bir porsiyon, 2-3 kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik), 1 küçük kâse meyve salatası veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir. Bunlar, size fazla kalori yükü yapmadan tok tutacak besinlerdir.

* Her öğünde nişastalı besinler yiyin. Lif açısından zengin olan tam buğday ekmeği, kabuğu soyulmamış patates, tam buğday, pirinç ve makarnaları tercih edin.

* Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. İnce kesilmiş et dilimlerini tercih edin. Etten, görebildiğiniz yağları ve tavuğun derisini ayırın. Daha az bisküvi, pastane ürünü ve kek tüketin.

* Doymamış yağ oranı yüksek yağları kullanmaya özen gösterin. Yemek pişirirken, katı yağlar yerine ayçiçeği yağı, mısırözü veya zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih edin. Bu yağları ayrıca salatalarınıza sos olarak da kullanabilirsiniz.

* Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi, düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.

* Düzenli olarak balık yiyin. Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon, sardalye ya da ton balığı konservesi şeklinde de olabilir) tüketmeye özen gösterin.

* Bol bol sıvı, özellikle de su için. Ucuzdur, kalorisizdir ve midenize doluluk hissi verir! Günlük hedefiniz 6-8 bardak olsun.

* Ne kadar alkol tükettiğinize dikkat edin. Alkollü içecekler çok kalorilidir ve şişmanlatıcı yiyeceklere olan iştahınızı arttırır. Ayrıca, çok içtiğiniz zaman artık ne yediğinizi düşünemeyecek hale gelebilirsiniz!

Fazla kilolu olduğumu nasıl anlarım ?

Herkesin yapısı farklı olduğundan, ideal kilo diye tek bir değer olamaz. Fakat boyunuza göre ideal kilo aralığınızı tayin etmek mümkün. Kilonuzun bu sağlıklı değer aralığında olup olmadığını anlamak için, Vücut Kitle Endeksi’nizi (BMI) hesaplayabilirsiniz. (BMI değerinizi bulmak için kilonuzu, metre cinsinden boyunuzun karesine bölmeniz gerekiyor. Örneğin, boyu 165 cm. ağırlığı 55 kg. olan kişinin Beden Kütle İndeksi: 55 /(1.65)x(1.65) = 20,2 olur.)

Günümüzde doktorlar, sağlıklı kiloda olup olmadığınızı anlamak için bel ölçüsüne de bakmaktalar. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’den fazla çıkan bireylere, kilo vermeleri öneriliyor. Bel çevresi ölçünüz erkeklerde 94-102 cm, kadınlarda 80-88 cm aralığında ise, kilonuzu muhafaza etmeniz sağlık açısından önemlidir.

BMI= Body mass indeks (vücut kitle indeks)
Bir kişinin aşırı şişman mı, yoksa zayıf mı olduğunu saptamak için bir yöntem var: Vücut kitle indeksi. Hesaplamak çok kolay; kilonuzu, boyunuzun karesine bölüp metrekare başına düşen kilogram miktarını buluyorsunuz.
Kilo(kg)/Boy (metre)x(metre)

Vücut kütle indeksi (BMI) değerlendirmesine göre:
* BMI değeriniz 18,5′in altında ise, normalin altındasınız, biraz kilo almanız gerekebilir.
* BMI değeriniz 20-25 arasında ise, normalsiniz, tebrikler, sağlıklı kilodasınız.
* BMI değeriniz 25-30 arasında ise, fazla kilolusunuz, biraz kilo vermeniz yararlı olacaktır.
* BMI değeriniz 30′un üzerinde ise, şişmansınız, sağlıklı kilonuza kavuşana kadar kilo vermeniz çok yararlı olacaktır.
* BMI değeriniz 40′ın üzerinde ise, aşırı şişmansınız, (tehlikeli!) derhal diyet ve egzersizlere başlamalısınız. Doktor kontrolünde olursa, sağlığınız açısından da faydalı olacaktır.

Şişmanlamamanın altın kuralları

Aktivite önerileri
Güne erken başlayın, 7-8 saatten fazla uyumayın, uyandıktan sonra yatakta kalmayın. Asansör yerine merdiven kullanın, hızlı tempoyla yürümeye çalışın. Haftanın 4-5 günü egzersiz yapın, pasif yerine aktif jimnastiği tercih edin. Aktif ve hareketli kişilerle birlikte olmaya özen gösterin. Hafta sonlan için aktif planlar yapın. Ayakta durmaya ve yürümeye daha fazla zaman ayırın. Bir şey getirip götürmek için çocuklarınızı kullanmayın. Her gün yarım saatten daha az televizyon seyredin.

Beslenme önerileri
Acıkma duygusunun bastırılması için salatalık, domates, marul gibi düşük kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi, her gün sebze ve meyve yemeye dikkat edilmesi, yemekler için küçük, yağsız salatalar için ise büyük tabak kullanılması da öneriler arasında yer aldı.

Alışveriş önerileri
Çarşıya, yemekten sonra, tok karnına çıkın, alışveriş listenizden fazlasını almayın, hazır yiyecekleri satın almayın, yanınızda fazla para bulundurmayın, yeme isteği uyandıran televizyon programları ve reklâmları izlemeyin.

14 günlük diyet

Et ve mamulleri: Hamuru un vs. içermeyen köfteler, şiş, kıyma, sucuk, salam, sosisler vs. her şekilde pişirilebilir. Yağda, fırında, ızgarada. Ancak patates vs. konulmadan ve soğansız olmalıdır.

Kümes hayvanları ve av etleri: Tavuk, hindi, kaz, ördek etleri ve bunların hamur vs. içermeyen mamulleri. Yine her şekilde pişirilebilir.

Yumurtalar: Her şekli ile tereyağda, sucuklu, rafadan vs. unsuz, domates ve soğansız, yumurtanın her türlüsü yani bıldırcın, ördek vs. yenilebilir.

Balıklar: Her türlüsü, her şekli ile (kızartmalarda asla un olmayacak şekilde) ve Özellikle balıklar bol yenmelidir. Balıklarda daima etlerin aksine yağlı olanları tercih edilmelidir. (Uskumru, lüfer vs. gibi) Bilindiği üzere balıkların yağı şifadır ve hap olarak da satıldığını aklımızda tutalım.

Yağlar: Diyetimizde her türlü sıvı yağ ve tereyağı serbesttir. Ancak yağların hası zeytinyağı sızma ve natürel şekilde her yemekte daima kullanılmalıdır.

Küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Metabolizmamız hayvanı yağları, fırsat verirsek enerji olarak tüketir, ancak sıvı yağlardan aynı zamanda kendisi için müphem olan TEMEL YAĞ asitlerini de üretir. Çok yüzeysel olarak bu yağlar damarlarımızda gezip temizlik yapar ve diğer katı yağları harekete geçirip birikmiş yağların yakılmalarını sağlar. Eksiklikleri şişmanlık ve bir çok hastalığı beraberinde getirir. Bu temel yağ asidini 3 ayrı yağ asidinden kendisi yapar. Burada ayrıntısına girmeden, eğer bir insan günlük beslenmesinde ağırlıklı olarak zeytinyağı, biraz ayçiçek yağı ve bu arada çeşitli yeşilliklerden yiyorsa bu eksikliği gidermiş olur. Ancak bir cinsi var ki çok az bulunmaktadır, onu sağlamanın en iyi yolu ise her gün mutlaka az bir miktar da olsa ceviz yemek tir. Bu aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Ayrıca zeytinyağı ve balık kolesterol düşmanıdır. Bunu herkese tavsiye ederim.)

Yeşil salata: Günde iki orta büyüklükte tabakta bol zeytinyağlı, istenirse sirke konabilir, ama limon ve soğansız olarak zevkle yenebilir. Özellikle marul, roka, maydanoz vs. tercih edilmeli, bir anlamda bunlar doğranıp yenmelidir.

Baharatlar: Karabiber, kimyon ve az miktar pul biber ve şeker içermediğinden emin olunan diğer baharatlar abartılmadan yenebilir.

Zeytin ve peynirler: Zeytinler özellikle naturel siyah zeytin ve tam yağlı eritme ve diğer peynirler az olarak yenmelidir. Esasında sabahları et haşlama vs. daha çok tercih edilmelidir.

Yukarıda sayılan ürünler serbestçe yenip birbirleri ile beraber çeşitli yemekler yapılabilir. Ancak burada adı verilmeyen başka hiçbir şey yenilemez ve yemeklere katılamaz. Diyet bu yönü ile çok katıdır. Örneğin domatese mi yasak, evet. Bunların yasak olmalarının temel sebebi, içerdikleri şeker oranlarındandır. İlk başta vücut yağ yakmaya zorlanacağından çok dikkatli olunup şeker ihtiva eden gıdanın metabolizmaya girmemesi gerekir. Elbette bu, geçici bir süre içindir.

Şişmanlık nedir ?

Kilo verme ve diyet endüstrisi son yıllarda milyarlarca doların döndüğü ticari bir yapı haline gelmiştir. Bir takım diyet listeleriyle, oldukça sağlıklı ve kendisiyle barışık kişiler bile zayıflama çılgınlığına itilmektedir. Reklamlardaki ve televizyonlardaki vücut tipi, sağlıksız bir şartlanma oluşturmaktadır. Sopa gibi zayıf olma modası son derece sağlıksızdır.

Ancak aşırı şişmanlık da pek çok sağlık sorunlarına yol açmaktadır; yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları, aşırı uyku ve horlama, böbrek problemleri ve eklem iltihaplanmaları bunlardan sadece bir kaçıdır.

Kilo vermek kan basıncını düşürdüğü gibi; kolesterolü azaltır, ayrıca kalp krizi geçirme riskini de düşürür. Aşırı kilolu olanlar, normal kilolulara oranla hastalıklara karşı daha büyük risk altındadır.

Kaç kilo vermeliyiz ?
Bunu doktorunuz belirleyecektir ama ideal kiloya ulaşayım diye kendinizi zorlamayınız. Fazla kilolarınızın bir kısmını vermeniz ve daha sonra kilonuzu korumanız, sağlığınız için yararlı olacaktır. Böylelikle kendimizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz.

Kim şişmandır ?
Kilolarla, santimlerle ölçmenin yanı sıra şişman olup olmadığınızı ortaya koyan pek çok usûl vardır. Parmaklarınızla içi yağ dolu derileri tutabiliyor musunuz? Asıl test ise, dürüstlükle aynaya bakmanız olacaktır. Vücudunuzda fazla yağ varsa bunu bilecek, görecek, hissedeceksiniz. Bırakın en iyi hakem, gözleriniz olsun.

Kişinin şişman olup olmadığını anlaması için birinci metot, boyu kilo olarak söylemektir. Bu rakamı erkekler için aynen, kadınlar için 3 eksilterek söylersek normalin üst, şişmanlığın alt sininin buluruz. Sözgelimi 1.78 boyu olan bir erkek için şişmanlık sınırı 78′den, hanımsa 75′ten itibaren başlar diyebiliriz.

Fakat şişmanlığın değerlendirilmesinde en son kriter, beden kitle indeksi (BKI) ölçülmesidir. BKI’nin 20-25 arasında tutulması sağlıklı hayat göstergesi olarak kabul edilir. BKI’sı 25-30 arasında olan kişiler toplu, 30′un üzerinde olanlar şişman olarak kabul edilir.

Şimdi kilosu 79 ve boyu 1.79 olan kişiyi ele alalım:
BKI- Ağırlık (kg) / Boy (metrekare) idi.
BKI= 79: (1.79)2 = 79:3.2041 = 24.2 bulduk.
Bu 20-25 arasında bir rakam olduğu için kişi normal sınırlar içerisinde demektir.

Diyette serbest içecekler

Çay ve kahve kesinlikle yasaktır. Her türlü alkol de keza Öyle yasaktır. Bunun en baş sebebi içerdikleri kafeindir. Alkol ve kafeinler, pankreası uyarıcı etkiye sahiptir. Boş yere pankreası uyarıp insülin salgılanmasına sebep olurlar. Bu ise kanda bulunan şekerin düşmesine, elbette konumuzla ilgisi yönünden kandaki şekerin yağa çevrilip stoklanmasına sebebiyet verirler.

Burada belirtmeden geçemeyeceğim. Ülkemizdeki çay içme alışkanlığı, birçok yanlış sözde şifa bilgileri ile had safhadadır. Birçok insan çayın zayıflattığını, yağlan erittiğini bile düşünür. Halbuki özellikle koyu çaylar burada anlattığım gibi durduğu yerde insanı şişmanlatmaktadır.

İsteyen kendini denesin, yemekten sonra çay içmesinler. Şişkinlikleri olmadığını göreceklerdir.

Yemekten sonra içilen çay ve kahvenin hazmettirdiğine inanılır. Oysa insülin salgılanması olduğundan insan bir an açlık hissine kapılır, yani bu olay hazımla ilgili değil insülin salgılanmasıdır ve elbette şişmanlama habercisidir. Çayda benim bildiğim tek faydalı şey, manganez mevcuttur, ama bunu gerektiği kadar her şeyden sağlamaktayız. Şahsen ben çayın başka bir yararını bulamadım. Her şeye rağmen “çok tiryakiyim, bırakamam” diyorsanız, şekersiz ve abdest suyu cinsinden çok açık ve az içebilirsiniz. Yine çok kahve seviyorsanız, şekersiz ve kahvesi çok az katılmış, kafeinsiz kahve içebilirsiniz, tabii ki az miktarda.

Yine içecek konusu gelmişken söyleyelim; bazı diyetlerde yemekten önce çok su veya ortasında çok su gibi bazı yanlışlıklar mevcuttur. Ne yemekten önce, ne ortası, ne de sonrası su iyi değildir. Çünkü mide asitleri seyreleceğinden hazım güçlüğü yaşanır. Bu nedenle yemek üstüne sıvılar çok az içilmeli, mide bir iki saat sonra yükü azaldığında ve tam bu sırada metabolizmanın ihtiyaç duyduğu sırada alınmalıdır.
Deneyin, çok rahat edeceksiniz. Bu aynı zamanda abur cubur atıştırmaları da bertaraf edip su içilmesini sağlayacaktır. Bu arada diyeti bırakıp başka konulara da değiniyorum, ancak bunlar da diyetin sağlıklı uygulanması açısından elzemdir.

Sütte ve yoğurtta, ayranda yüksek oranda karbonhidrat olduğundan bu bölümde onlar da yasaklar arasındadır.

Kısaca hiç karbonhidrat yani şeker içermeyen ıhlamur, ada çayı, kuşburnu gibi tabii bitki
çayları içilebilir. Artık neyi severseniz.

Hiçbir meyve suyuna yer yoktur. Sadece su ve tabii aromasız maden sulan içilebilir.

Zinde kalmanın yollarıı (Akdeniz diyeti)

Sofralarına zeytinyağından başka bir yağ koy­mayan; domatesin ve soğanın en tazesini yiyen, kırmızı şarap içen Akdeniz insanı, sağlıklı bes­lenme işini çözmüş!

Akdeniz’e kıyısı olan Portekiz, İspanya, Morrokko, İtalya, Yinanistan, Malta, Tunus, Mısır, Lübnan ve İsrail’in beslenme alışkanlıkları, tüm dünyaya örnek olacak özellikler taşıyor.

Kuzey Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha sağlıklı olarak kabul edilen “AKDENİZ DİYETİ”, bol meyve, bol sebze ile zeytinyağı ağırlıklı bes­lenmeyle gençlik ve zindeliğin formülünü sunu­yor.

Akdeniz diyeti piramidinin temelinde tahıllar, taze meyve, sebzeler, zeytinyağı ve süt ürünleri yer alırken baklagiller azınlıkta kullanılıyor. Ba­lık ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve beyaz eti ise her hafta düzenli olarak yemek gerekiyor.

Akdeniz diyetinde kırmızı ete çok az yer veri­liyor. Ayda bir kere yenmesi gereken kırmızı et, bu diyette yerini tavuk ve balık gibi beyaz ete bı­rakıyor. Akşam yemeklerine eşlik eden en fazla iki kadeh şarap ise yine Akdeniz usulü beslenme düzeninin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Ayda bir kırmızı et
Akdeniz diyeti piramidinin temelinde tahıllar, taze meyve, sebzeler, zeytinyağı ve süt ürünleri yer alırken baklagiller azınlıkta kullanılıyor. Ba­lık ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve beyaz eti ise her hafta düzenli olarak yemek gerekiyor.

Akdeniz diyetinde kırmızı ete çok az yer veri­liyor. Ayda bir kere yenmesi gereken kırmızı et, bu diyette yerini tavuk ve balık gibi beyaz ete bı­rakıyor. Akşam yemeklerine eşlik eden en fazla iki kadeh şarap ise yine Akdeniz usulü beslenme düzeninin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Balıklar ve deniz ürünleri
Akdenizlililer, diyetlerinde balığa ve deniz ürünlerine çok yer veriyorlar. Denize kıyısı olan bu ülkelerin çoğunun balık tüketmesi coğrafi ko­numlarından kaynaklanıyor. Akdenizlilier’in deri­lerinin kalın olmasına rağmen kanlarının ince ol­ması da buna bağlanıyor. Deniz ürünlerinin ço­ğunun Omega 3 yağ asitleri içermesi kalp da­marlarının tıkanması sonucu oluşan kalp hasta lıklarını engelliyor. Yemeğe hafif bir sebze çor­bası ile başlayan Akdenizliler, böylece ana ye­mekte daha az yemiş oluyor.

Feta peyniri: Keçi sütünden yapılan bu pey­nir, yağ açısından çok zengin olmakla birlikte bol miktarda kalsiyum, çinko, B2 ve B12 vitamini içeriyor. Bunlar kemiklerin, dişlerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyorlar.

Fındık ve ceviz: Fındık ve ceviz gibi kuruye­mişler lif, E vitamini ve yağ açısından zengin be­sinler arasında kabul ediliyor. Bu besinler zeytin­yağı gibi tekli doymamış yağ açısından zengin olduklarından kolesterole iyi geliyorlar.

Kızartma yerine ızgara: Amerikan diyetinde çoğu gıdalar kızartılırken, Akdeniz diyetinde ız­gara ve haşlama tercih ediliyor. Kızartma gıdalar kanser riskini artırıyor. Tansiyonu ile kolesterolü yükseltiyor.

Kırmızı şarap: Akdenizlilerin akşam yemekle­rine eşlik eden kırmızı şarap belli miktarlarda tü­ketildiğinde kanın pıhtılaşmasını önlüyor ve da­mar tıkanıklarına iyi geliyor. Kandaki kolesterol miktarının da düşmesine yardımcı olan kırmızı şarabı günde iki ya da üç bardaktan fazla tüket­mediğiniz takdirde sağlığınıza faydalı oluyor.ağlar: Akdeniz diyetini Kuzey Amerika ya da

Kuzey Avrupa diyetlerinden ayıran en önemli özellik, yağların farklılığıdır. Akdeniz zdiyetinde günlük alman kalorinin yüzde 40′ı tekli doyma­mış yağlardan gelir. Bu tür yağlar kandaki ko-lestrolü düşürür ve kalp hastalıklarına karşı ko­ruyucu bir kalkan görevi görür. Tereyağ ve kır­mızı et ise hayvansal yağ içerdiğinden doymuş yağ oranı bakımından zengindir ve kalbe zararlı­dır.

Sihirli sıvı zeytinyağı
Zeytinyağı, Akdeniz diyetinde en vazgeçilmez besin kaynağı… Akdenizliler yemeklerinde zey­tinyağından başka yağ kullanmıyorlar.

Tekli doymamış yağ açısından zengin olan zeytinyağı, doymuş yağ açısından zengin olan hayvansal yağlara oranla çok daha sağlıklı ola­rak kabul ediliyor.

Zeytinyağı kandaki kolestrol oranının düşme­sine yardımcı oluyor. Kalp hastalıklarına ve tan­siyona da olumlu etki ediyor. Zeytinyağı aynı za­manda ülser gibi mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Zeytinyağı antioksidan özelliği sayesinde kanserin de önlenmesine yardımcı oluyor.

Bol bol sarımsak, soğan
Bağışıklık sistemini güçlendiren, kanseri ve kalp hastalıklarını önleyen vitamin açısından zengin antioksidan özelliğe sahip taze sebze, meyve ve tahıllar Akdeniz diyetinde çok önemli bir yere sahip, Sarımsak ve soğanın da bolca tü­ketilmesi gerekiyor. Çünkü bunlar, tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor ve enfeksiyonla­ra karşı doğal antibiyotik özelliği taşıyorlar.

Ayırma diyeti ile formda kalın

Vücudunuzu zehirlerden arındırıp ömrünüzü uzatmak istiyorsanız, ayırma diyeti en şifa ve­rici beslenme yöntemidir.
Bunun da temel prensipleri vardır:
1. Proteinler: (Et, tavuk, balık, yumurta, deniz ürünleri)
2. Karbonhidratlar: (Tatlı, şeker, ekmek, ma­karna, pilav, patates gibi) birlikte yemeyin
Birini yediğin zaman, aradan 4 saat geçmeden diğerini yemeyin
3. Yağ ve nötral yiyecekleri: (Sebze, salata, baharat, peynir, yoğurt, kabuklu kuru yemişler, baklagiller gibi) her iki yiyecek grubuyla birlikte yiyin.
4. Taz eve doğal yiyecekler tüketin: (Rafine şeker, un, konserve yiyeceklerden uzak durun)
Bu diyeti yapanlar kilo almaz, fazla kilosu olanlar bir müddet sonra normal kilosuna kavu­şur.

Her gün, 2 dilim kepek ekmeği 30 gram pey­nir (Dil, çerkez, taze kaşar veya tuzsuz beyaz peynir). (İstendiği kadar domates, salatalık sö­ğüş.) 5 adet zeytin Yeşil veya siyah tuzlu olma­yacak Taze sıkılmış sebze suyu içecekler, açık çay, adaçayı, ıhlamur, su, soda, kahve Beyaz şe­ker asla tavsiye edilmiyor. Tatlandırıcı olarak aspartam.

Egzersizle zinde kalabilirsiniz

Zinde kalmak ve güzel bir vücuda sahip olmak için düzenli egzersiz şart.. Bunun için spor salon­larına devam edebilirsiniz, uzmanlar kontrolünde egzersiz yapabilirsiniz ya da evinizde kendiniz uygulayabilirsiniz… Ama sakın unutmayın, ça­lışmalarınızdan sonuç alabilmek için hareketleri doğru olarak yapmalısınız.
Başlangıç için ikişer kiloluk ağırlıklar kullan­manız yeterli… Nefesinizi hareketlere başlama­dan önce alın, hareketi uygularken verin. Her zaman karnınız içeride sırtınız dik olsun.

Egzersizlerin her birini 10 15 kere tekrarlayın, işte; omuz, kol ve sırt gibi üst bedeninizi çalıştı­racak egzersizler.
Omuzlar İçin: Ağırlıkları her zaman yere paralel tutun. Kollarınız omuz hizanızı geçmesin. Bileklerinizi bükmeyin. Ağırlıkları kaldırırken uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanın.

Omuz ve göğüsler için: Dirsekleriniz omzu­nuzla aynı hizzada olsun.
Sırt İçin: Gövdeniz bacaklarınızla 90 derecelik açı yapacak şekilde durun. Sırtınız dümdüz ol­sun.
On kol için: Kolunuz omuzdan dirseğe kadar olan bölümünü gövdenize yapışık tutun.
Arka kol için: Gövdeniz yere paralel, sırtınız düz, üst kol vücudunuza yapışık olsun. Bu egzer­sizi önce bir kolunuzla yapıp, sonra diğer kolu­nuzla tekrarlayınız.
Bel için: Kollarınızı aşağı doğru serbest bıra­kın. Hareketi yaparken eğilebildiğiniz kadar çok eğilin.

Zahmetsizce de kilo verebilirsiniz

Herkesin hayali değişimi, hiç uğraşmaksızın şu fazla kilolardan kurtulabilmek? Ama tam ter­sine, ağır diyetler, ya da yoğun egzersiz prog­ramlarıyla kendinize eziyet edip duruyorsunuz. Oysa ki bu türden radikal ve alışması güç deği­şiklikler yerine, yapacağınız birkaç basit ve acı­sız değişiklikle vücudunuzu bir şekle sokmanız çok da zor değil.

Yürüyün: Haftanın 4 günü televizyon seyret­meye ayırdığınız yarım saatten feraget edin. Şöyle yarım saatlik bir yürüyüşle 228 kalori ya­kabilirsiniz. Yürüyüşe bir arkadaşınızı da davet edin. Böylece sıkılmazsınız.
Su için: Susuzluğunuzu gidermek için gazlı içecekler, şekerli meyve suları yerine suyu tercih edin. Her bir kutu kolada 7 çay kaşağı kadar şeker bulunur. Günde 1 tane daha az kola içmekle haftada 903 kalori daha az almış olacaksınız. Di­yet içecek seçeneği de bulunmakta ama tatlan­dırıcılarla ilgili olumsuz söylentileri dikkate ala­cak olursak, su ve sodaya sarılmakta fayda var.
Daha yavaş yiyin: Beyniniz, yemek yediğinizi yemeye başladıktan 10 dakika sonra algılar. Eğer yavaş yerseniz, beyniniz doyduğunuzu ça­buk anlar.

Bu da her öğün de daha az yemek yiyeceği­niz anlamına gelir. Bu basit hileyle günde en az 125 kalori daha az alabilirsiniz. Ancak önce tele­vizyonu kapatıp masaya oturun ve lokmaları çok iyi çiğneyin. Günde 125 kalori eksik yiyerek, haftada 875 kalori daha az alabilirsiniz.

Bisiklete atlayın
En son model, şık bir bisiklet olmak zorunda değil bisikletiniz. Ama her cumartesi ve Pazar yapacağınız birer saatlik bisiklet sürüşüyle top­lam 875 kalori yakalayabilirsiniz.
Eğer bunu yapamıyorsanız, bu hafta sonu fitness çalışmasını parçalara ayırabilirsiniz. Mesela haftada dört kez yapacağınız 15 dakikalık kısa bisiklet seyahatleri de aynı işlevi görür.

Meyvenin fazlası da şişmanlatır

Zayıflamak için sadece meyve yediniz ama aksine kilo aldınız… Nedeni ortada… Yaz meyve-lerindeki şeker ve kalori tuzağına düştünüz.

Özellikle yaz aylarında yapılan rejimlerde, meyveler tercih ediliyor. Ancak, sakın zayıfla­mak isterken kilo almayın! Çünkü, aslında meyvelerde bol miktarda kalori bulunuyor. Her ne kadar meyvelerin vitamin deposu olduğu, bünyeyi güçlendirdiği belirtilse de, onların da fazlası zarar. Sağlığınız için bir tehlike oluştur­masalar bile, kilo almanıza ve şekerinizin yük­selmesine neden oluyorlar. Alman Bild Gazetesi yaz aylarında en çok tercih edilen meyveleri ve bu meyvelerin içerdikleri hormonlarla, kalori miktarlarını yazdı. Buna göre:
Kayısı: Bir adet kayısıda 278 mikrogram kalium, 650 mikrogram demir var. A ve C vitaminle­ri açısından çok zengin. Ayrıca bir adet kayısıda 40 kalori ve 8 gram şeker var.

Vişne: 15 mikrogram vitamin, 229 mikrogram kaluim var. B vitamini ve demir eksikliği olan hastalara vişne öneriliyor. Ayrıca vişne şeker açısından da çok zengin. 100 gram vişne 63 ka­lori. Bunun yanı sıra 17 gram şeker içeriyor. Viş­nenin içeridği hormonların serbest radikalleri durdurduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanserden koruduğu belirtiliyor.

Şeftali: Selenyum, çinko ve B3 vitamini zen­gin olan şeftalinin 125 gramında 50 kalori ve 11 gram şeker var.
Çilek: Bir porsiyon çilek, 40 kalori ve 7 gram şeker içeriyor. Çilekte 64 mikrogram C vitamini ve 960 mikrogram demir olduğu için, faydalı meyveleri arasında gösteriliyor.

Karpuza sınır yok: Karpuz bol miktarda C vi­tamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyet­lerde özel bir yeri vardır.

Diyetle ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar

“Ne yaptıysam olmadı… Yağı kestim, spor yaptım, protein takviyesi aldım ama bana mı­sın demedi” diyenler! Tam size göre haber. Yan­lış yapıyor olmayasanız?

Amerikalıların yaklaşık yüzde 55′i bugün aşı­rı kilo ya da obeziteden şikayet ediyor. Bir başka ürkütücü gerçek ise çocuklarda obezitenin geç­miş yıllara oranla çok daha fazla görüldüğü.

“İnsanlar neden kilo vermekte bu kadar zorla­nıyorlar?” sorusunun cevabını araştıran uzman­lar, bakın diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında neler buldu:

* Diyetinizden yağı çıkarmanız zayıflatır
Yanlış: Tabii ki, tahıl meyve, sebze gibi yağ
açısından düşük gıdaları yediğinizde kilo verme­niz kolaylaşır fakat yağ açısından ekmek gibi dü­şük karbonhidratlı gıdaları bol tükettiğinizde, sa­dece yağı kesmeniz kilo vermenizi kolaylaştır-maz. Yağsız bile olsa hamur işleri, ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar kilo almanıza neden olur.

* Haftada üç kez yarım saat egzersiz kilo verdirir
Yanlış: Sadece spor yaparak kilo vermeniz mümkün değildir. Örneğin haftada 4 gün 30 da­kika yürürseniz, toplam 600 kalori yakmış olur­sunuz. Bu da tartıda çeyrek kiloya denk gelir ve zaten siz günlük kalori alımınızda bundan faz­lasını alıyor ve açığı kapatıyorsunuz. Ancak, sporla beraber yapılan diyet kilo vermenize kat­kıda bulunur.

* Ekstra protein kas gelişiminize katkı sağlar
Yanlış: Protein, kasların yapılanmasında ve gelişmesinde kan hücrelerinin yapılanmasında, hormon ve enzimlerin düzenlenmesinde ve bağı­şıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli rol oynar. Fakat aşırı protein vücutta yağ olarak depolanır. Kasları güçlendirmenin en iyi yolu, kas gelişimine yönelik spor yapmaktır.

* Zayıflama hapları kilo vermede çok yardım­cı olur
Yanlış: Amerikan Gıda ve İlaç yönetmeliği’ne göre obezite ya da aşırı kiloya sahip olan insan­ların zayıflama haplarını kullanmaları sonucu tansiyon, yüksek kolesterol gibi şikayetlerinin olduğu saptandı. Aşırı kilo ya da obezite, zayıfla­ma haplanyla giderilmez, çok ciddi bir tedavi gerektirir.

* Vitamin desteği kilo vermek için gereklidir
Yanlış: Lif ve antioksidan özelliği bakımından zengin olan sebze ve meyveler, vitamin açısın­dan daha zengindirler. Günde 1500 kalorinin al­tında yemek yiyorsanız mutlaka vitamin ve mi­neral desteği almanız gerekir.

Doğrular

* Yumurta yemek kilo aldırmaz
Doğru: Yumurta çok faydalıdır. Kaynatılmış bir yumurtada yaklaşık 75 kalori bulunur. Yumurta­lar kalori açısından da düşüktürler. Antioksidan özelliğe de sahip olan yumurtanın besin değeri yüksektir.

* Amerikan Sağlık Birliği, günde bir yumur­tanın yenmesini öneriyor
* Diyet yaparken yağlı yiyecekler yiyebilirim
Doğru: Diyet yapmak fizyolojik bir olaydan çok psikolojik bir olaydır. Diyet yapmaya başla­dığımızda, sevdiğiniz her yemeğin yasaklanma­sı sizde o gıdaları daha çok yeme hissi uyandırır. Bu tür gıdaları ölçülü miktarlarda yiyebilirsiniz.

* Yürüyüş kilo vermenizi sağlar
Doğru: Diğer fiziksel aktiviteler gibi uzun yü­rüyüşler de kalori kaybına neden olur. Günde 10 bin adım atarsanız 100 Kalori yakarsınız.

Kilonuzu test edin

Dengeli beslendiğinizden eminmisiniz? Peki ya kilonuzu koruduğunuzdan? Küçük bir testle ken­dinizi sınayın. Her doğru yanıt için kendinize bir puan verin. Ne kadar doğru yanıt verirseniz, bir yıl sonraki vücut imajınız o kadar tatmin edici olacaktır.

1. Alışveriş için en doğru zaman hangisidir?
A) Öğle yemeğinden önce, kahvaltı etmeden
B) Yemekten sonra, tok karnına
C) Buzdolabı boşaldığında
Doğru yanıt: B

Alışverişi mutlaka tok karnına yapmalısınız. Aç değilken zaaflarınıza karşı daha dirençli olur­sunuz. En doğrusu ne yemeniz gerektiğini hesaplamak, bir liste yapmak ve bu listenin dışına çıkmamaktır. Lezzetli yiyeceklere karşı koymak, alışveriş sırasında, buzdolabının karşısında ol­duğundan çok daha kolaydır.

2. Hafta içi her öğlen mayonezli bir sandviç yi­yorsunuz. Sandviçinizden mayonezi çıkarmanı­zın bir yıl sonra ki kilonuz üzerinde ne kadar et­kisi olur?
A) Etkisi olmaz
B) 1 kilo azalır
C) 3 kilo azalır
Doğru yanıt: C

Mayonez yemeyin
Bir tatlı kaşığı mayonez tam 100 kalori eder. Haftada beş ün sandviçinizi mayonez koymadan yerseniz, haftada 500 kalori tasarruf etmiş olur­sunuz. Bunun anlamlı, bir yılda fazladan 3 kilo demektir.

3. Gün içinde aldığınız kalorileri öğünlerinize ne şekilde dağıtmalısınız?
A) Kuvvetli bir kahvaltı ve Öğle yemeği, hafif bir akşam yemeği
B) Kahvaltıyı atlayıp, kalorileri öğle ve akşam yemekleri arasında bölüştürmek
C) Hafif bir kahvaltı ve öğle yemeği kuvvetli akşam yemeği
Doğru Yanıt: A

Vücut, günün erken saatlerinde alınan kalori­leri çok daha kolay yakarken, geç saatlerde alı­nan kalorileri depolamaya meyillidir. Bu nedenle zayıflamak veya kilonuzu korumak istiyorsanız kuvvetli bir kahvaltı, normal bir öğle yemeği ve hafif bir akşam yemeğini alışkanlık haline getir­melisiniz. Ne yaparsanız yapın, asla öğün atla­mayın. Bu yağların depolanmasını garanti eder.

4. Egzersiz için en uygun zaman nedir?
A) Günün sonunda, vaktim olduğunda
B) Haftada iki defa sabahları, biraz erken kal­karak
C) Haftada iki akşam, hep aynı vakitte
Doğru yanıt: A ve C

Egzersiz yapın
Kendinizi motive etmediğiniz takdirde, bir son dakika randevasuna ilk olarak egzersizi kurban edeceğinizden veya vakit geldiğinde yorgun ola­cağınızdan emin olmak için en iyisi sabah kal­kar kalkmaz egzersiz yapmak ya da bir spor ku­lübüne kaybolup düzenli olarak devam etmektir.

5. Aşağıdaki yiyeceklerden hangisi şişman­latmadan en iyi doyururur?
A) Hamburger ve patates kızartması
B) Peynirli ve jambonlu pizza
C) Bir dilim tuzlu tart ve yanında salata
Doğru Yanıt: B

En uygun seçenek pizzadır. Sadece 270 kalori ve 14 gram yağ içerir. Ardından, 640 kalori ile tuzlu tart ve salata gelir. Hamburger ve patates kızartmasında ise tam 700 kalori vardır.

Kilonun azı da çoğu gibi zarar

Diyet yaşının 12-13'lere düştüğü günümüzde büyüme çağındaki genç nüfus tehdit altında. Ama kilo alırken de bilinçli olmak şart!

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet


'Azı karar çoğu zarar' ilkesi beslenmemizde olduğu kadar kilo kontrolünde de oldukça geçerlidir. Herkesin; yaş, cinsiyet, boy, mevcut ağırlık, fizyolojik, psikolojik, çevresel, biyokimyasal bulgular gibi kişisel parametreleri farklı olduğu için olması gereken ağırlıkları da farklı farklıdır. Bunun için önemli olan kişinin önce beden tipine göre istenen ağırlığı hedeflemesi ve mutlaka bir uzman kontrolünden geçmesi elzemdir.
Günümüzde diyete başlama yaşının 12-13'lü yaşlara düştüğünü düşünecek olursak özellikle büyüme çağında olan genç nüfusun tehlike altında olduğunu görmekteyiz. Düşük ağırlık yetişkinler için de tehdit oluştursa da özellikle gelişimini tamamlamamış bireyler için çok daha kritiktir.
Uluslararası platformda kullanılan beden kitle indeksi denen standarda göre bu değer 18'in altına indiğinde özellikle çocuklar ve büyüme çağındaki gençler için tehlike çanları çalmaya başlar. Yetersiz ve dengesiz beslenme hem fizyolojik hem de psikolojik pek çok sağlık sorunu doğurabilir.
İstatistikler gösteriyor ki, genç kızların,
 • Büyük bir kısmı kilolarından hoşnut değilken, üçte biri kendini 'fazla yağlı' görüyor.
 • Yarıdan fazlası kilo vermek, kalanı da mevcut kilolarını korumak istiyor.
 • Normal kiloda olan her 4 kızdan 1'i hâlâ kilo vermeye çalışıyor.
 • Erkek çocukların ise yüzde 15'i kendisini fazla kilolu görüyor.


 • Peki ne yapmalı?
  Öncelikle kilo durumunuzu doğru bir şekilde saptamanız gerekir, bunun için birçok web sayfasındaki hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu hesaba göre zayıf olduğunuz saptandıysa ve hekim tarafından başka bir rahatsızlığınız olmadığı söylendiyse, burada yazılanlar sizin içindir
  Bol miktarda kızartma, hamur işi gibi bol kalorili şeyleri gün boyu yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo alamazsınız. Tüm temel besin maddelerinden yeterli ve dengeli düzeyde almanız gerekir.
  Sebze ve meyvelerden her gün 5 porsiyon yememiz gerekir. Bunlar doğal olmalıdır, yani dondurulmuş veya konserve olmamalıdır.
  Süt ve süt ürünleri, özellikle kalsiyum, protein ve vitamin açısından son derece zengin besinlerdir; sütle aldığınız kalori miktarını artırabilirsiniz.
  En önemlisi de; öğün atlamayın, yerken zevk almaya çalışın ve DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN.


  Kilo almak için ipuçları
  1. Yiyeceklerinizi seçerken bol kalorili olmalarına dikkat edin.
  2. Günde 4-6 öğün yemek yiyin.
  3. Bol karbonhidrat ve protein alın.
  4. Su için. Su besinlerin kullanılabilmesi için temel bir besin maddesidir ve kilo kazanmak istiyorsanız bol miktarda içmelisiniz.
  5. Geceleri yatmadan 2-3 saat önce yemek yiyin. Böylece kaloriniz az harcanacaktır.
  6. Yo-Yo diyeti uygulayın. 4 gün boyunca yüksek kalorili bir diyet yapın, sonra 3 gün süresince daha çok kalori içeren yiyecekler yiyin.
  7. Biraz daha fazla sodyum alın. Bu vücudunuzun suyu tutmasını sağlayacaktır.
  8. Kırmızı et diğer etlere göre daha fazla kilo almanıza neden olur. Ancak arada başka protein kaynakları da tüketin.
  9. Protein ve aminoasit içeren içecekler için.
  10. Yiyin ve istirahat edin.

  Pestil
  Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir. Pestilin 100 gramında 293 kcal bulunur. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir. Ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır.

  Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması

  Tamamen yağsız diyet sağlıklı değil


  Hiç yağ içermeyen bir diyette, günlük enerjinin sağlanması için çok yemek gerekir. Diyetlerde yağlar günlük enerji ihtiyacının yüzde 30'unu karşılamalıdır

  TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet


  Kilo alırız diye yemeye korktuğumuz yağlar, aslında o kadar da korkutucu değil... Çünkü;
  1. Günlük enerji ihtiyacımızın önemli bir kısmını,
  2. Yağda çözülen vitaminlerin (A, D, E, K) alınmasını,
  3. Vücüdumuzda sentezlenemeyen fakat sağlıklı olmamız için mutlaka besinlerimizden almamız gereken bazı yağları (esansiyel yağlar) sağlarlar.
  Mısır, soya, pamuk, keten, fıstık ve bazı deniz balıkları (somon, uskumru, hamsi, sardalye), esansiyel yağlar açısından zengin gıdalardır. Dolayısıyla enerjinin başka kaynaktan sağlanması mümkün olsa da bazı vitaminlerin ve esansiyel yağların alınması için belirli bir miktarda yağın diyetimizde bulunması gerekir.
  Ayrıca yağlar besinlerimize lezzet katar, doygunluk hissi yaratırlar. Hiç yağ içermeyen bir diyetten, günlük normal enerjinin sağlanması oldukça büyük miktarlarda gıda alınmasını gerektirir.
  Yiyeceklerle aldığımız yağların % 98'inden fazlası trigliseritlerden oluşur. En çok tükettiğimiz yağlar olan tereyağ, margarinler, zeytinyağ, ayçiçek yağı, mısırözü yağı hepsi trigliseritlerden oluşur. Bu yağların yakılmasıyla elde edilen enerji miktarı yaklaşık aynıdır (9 kkal/gr). Bitkisel yağlarda kolesterol bulunmaz, ancak hayvansal yağlarda kolesterol bir miktar bulunur.

  Sağlıklı bir diyet için
  Sağlıklı kişiler için ideal bir diyette yağlar günlük enerji ihtiyacının yüzde 30'unu karşılamalı ve çeşitli yağları (az doymamış, çok doymamış, doymuş) eşit oranda içermelidir. Diyetimizde bulunan trigliseritlerin içerdiği yağ asitleri, diğer yağların da metabolizmalarını etkiler. Örneğin, doymuş yağların (tereyağı) kolesterol düzeylerini yükselttiği, buna karşılık doymamış yağların (mısırözü, soya) düşürdüğü bilinir. Bu sebeple kalp-damar hastalığı bulunan veya risk taşıyan kişilere doymamış yağlar içeren diyet önerilir.
  Özellikle balıklarda bulunan ve çok doymamış yağ asitleri içeren bir grup yağın (w-3 yağ asitleri ailesi) damar sağlığına olumlu katkıda bulunduğu bilinmektedir. Sadece hayvansal gıdalarla beslenen Eskimolarda kalp-damar hastalıklarının görülmemesi diyetlerinin bu yağlardan zengin olması ile açıklanmıştır.

  Zeytinyağı nasıl saklanmalı?
 • Zeytinyağını buzdolabında veya soğuk ortamda muhafaza etmeyin.
 • Zeytinyağını, güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında ve nem almayacak şekilde ağzı kapalı olarak saklayın.
 • Dumanlanma noktası düşük olduğundan, pişirilmemesi, genellikle salatalarda kullanılması, yemeklerde kullanılacaksa yemek pişip altı kapandıktan sonra eklenmesi önerilir.
 • Raf ömrü 18 aydır, baharatlı zeytinyağlarında ise 1 yıldır. Fakat natürel zeytinyağı 18- 20 derece sıcaklıkta ve ışıksız ortamda korunursa yıllarca değerlerini yitirmez.


 • TRİGLİSERİTLER VE BESLENME

  Trigliseritler nedir?
  Besinlerdeki margarin, mısır ve ayçiçek yağı genellikle trigliserit formundadır. Bu yağlar, vücut dokularında da trigliserit olarak depolanır. Besinlerle alınan trigliseritler, karaciğerde farklı yollardan metabolize olur. Bunlar:
 • Eğer çok fazla doymuş yağ tüketirseniz, karaciğeriniz çok fazla kolesterol üretir ve bu kolesterol kan dolaşımına katılır.
 • Eğer fazla miktarda besin tüketirsiz, karaciğeriniz aşırı tükettiğiniz bu besinleri trigliseritlere çevirir ve vücudunuzda yağ olarak depolanır.
 • Eğer alkol tüketiyorsanız, karaciğeriniz, kanınızda dolaşan alkolden daha fazlasını üretir.


 • Yüksek trigliserit bir sağlık problemi mi?
  Kanda trigliseritlerin yüksek olması, diğer risk faktörleriyle bir araya geldiğinde kalp hastalığı oluşma riskinizi artırabilir. Yüksek trigliserit miktarını da içine alan diğer risk faktörleri; yüksek kolesterol, ailede kalp hastalığı öyküsü olması, sigara kullanımı, yüksek tansiyon ve obezitedir.

  Normal trigliserit seviyesi ne olmalı?
  Eğer kan kolesterolü normal seviyedeyse (200 mg/dl'nin altı), trigliseritler için 250 mg/dl'nin altı normal seviye olarak kabul edilmektedir.

  Kan trigliserit düzeyi nasıl azaltılabilir?
 • Düşük yağ içeren besinler tercih edilmelidir. Yumurta sarısı haftada 3-4 kereden fazla tüketilmemelidir. Yanında posa miktarını artırması için, tam tahıllı ürünler veya sebzeler tüketilmelidir. Meyve suyu yerine kurutulmuş meyve tüketmek de trigliserit seviyenizi düşürmenize yardımcı olacaktır.
 • İdeal kilo hedeflenmeli ve ona ulaşılmalıdır. Kilo vermek de gerçekten etkili bir şekilde trigliserit seviyenizin düşmesine neden olacaktır.
 • Günlük fiziksel aktivite artırılmalıdır. İdeal kiloya sahip olmanız için de gerekli olan fiziksel aktivite, trigliseritlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Sigara içilmemelidir.
 • Alkol tüketiyorsanız, miktarı ve tüketim sıklığı ayarlanmalıdır.

 • Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması

  Suyu yemekten önce için


  Bol su içmek diyetlerin vazgeçilmezi. Tabii doğru zamanda...
  BİYOENERJİ uzmanı Dr. Emine Dragan, yemek arasında ve yemekten sonra içilen suyun kilo aldırdığını belirterek, "Vücut günde ortalama, iki litre suya ihtiyaç duyar, ancak yanlış zamanda içilen su zarar verir. Sağlıklı bir yaşam için, yemekten önce bir bardak su içilmeli" dedi.

  DOKTOR Dragan, "Yemekten önce içilen su, hazım için gerekli hazırlığı yapması konusunda mideyi uyarır. Bu şekilde yenilen yemek, kolay sindirilir, besin ve vitamin değerini kaybetmez. Su, meyve suyu, çay ya da kahve, yemekten iki saat sonra içilmelidir" diye konuştu.

  Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması

  1 kg. eritmek için 125 km koşmak gerek!


  Vücut yağlarının kolay kolay erimediği tecrübeyle sabit! Bu rakamlar moralinizi bozabilir ama yemek yerken de aşırıya kaçmanızı önleyebilir!
  Hepimiz üç-beş hareket yapıp, biraz da boğazımızdan kıstığımızda zayıflayacağız sanırız. Ama diyet vakti geldiğinde hiç de öyle olmadığını birebir yaşarız. Uzmanlar da işi rakamlara dökerek, gerçeği görmemizi sağlıyor. Birazdan okuyacağınız rakamlar sizi şaşırtabilir. Daha önce duymuş da olabilirsiniz. Olsun. Duymayanlar duysun, unutanlar hatırlasın... Kilo vermek gerçekten zor, ama bu sizi kilo verme konusunda yıldırmasın. Dileriz yemek yeme konusunda yılarsınız da, önümüzdeki yaz aylarına dilediğiniz kiloda girersiniz.

  Gelelim o sihirli rakamlara; başlıkta da söyledğimiz gibi, 1 kilogram vücut yağının erimesi için 43 saat voleybol oynamak, 13.4 saat ip atlamak ya da 125 kilometre koşmak gerekiyor. Tabii bunu bu hareketleri yapasınız da hastanelik olasınız diye söylemiyor uzmanlar. Beslenmenize dikkat edip, doğru ve düzenli egzersizlerle fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

  Devam edelim: Ortalama bir kişinin 1 kilogram vücut yağını eritebilmesi için 20,5 saat tenis, 16.1 saat basketbol oynaması, 5,1 saat güreş yapması ve 17,2 saat yüzmesi gerekiyor.
  Hadi biraz sabır, biraz gayret! Yaza az kaldı...

  Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması

  'Yaz' için sağlığınızı tehlikeye atmayın!


  Yazın formda görünmek, fazla kilolardan kurtulmak için değil, ömür boyu sağlıklı olmak için kendinize özel bir program izleyin

  Yazın gelmesine çok az kaldı, işte bu zamanlarda her yıl olduğu gibi herkes yaza formda girebilmek için değişik diyet planları peşinde koşmaya başladı.
  Spor salonları hızla yaza hazırlanan forma girmek isteyenlerle dolup taşıyor. "Şu tarihten önce acaba nasıl kilo veririm?" sorusu zihinlerde dolaşıyor. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise yaşamımız boyunca sağlıklı ve formda olmayı başarabilmenin yolunu bulmamız gerekliliği...
  Sadece yazın formda görünmek ve yazın fazla kilolardan kurtulmak için değil, ömür boyu sağlıklı beslenmek ve formda olabilmek adına beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca zayıflamak isteyen herkes aslında tıbbi anlamda şişman olmayabilir veya bireyin bulgularının ve özelliklerinin değerlendirilmeden takip ettiği bir program onun için çok zararlı bile olabilir. İşte bizim "bize özel" bir program takip etmemizi gerekli kılan önemli maddeler:
 • Genetik faktörler
 • Kişinin kan bulguları
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Sosyal yaşam

 • Neden bu maddeler önemli? Çünkü tüm bu faktörler hemen her bir birey için birbirinden değişik ihtiyaçlar ve çözümler bulunmasını gerektirir. Bireyin beslenme alışkanlıkları bir kişiden başka bir kişiye uçurumlar kadar fark taşıyabilir. Kış boyunca beslenmenize dikkat etmediniz. Yaz aylarına çok az kaldı. Uzmanlar da size bireye özel ve ömür boyunca uygulamanız gereken bir program öneriyor. Ama mutsuzsunuz, fazla kilolarınızla yaza girmek istemiyorsunuz. Ne yapacaksınız şimdi?

  Kendinizi yıpratmayın
  Varsayın ki dünyaya yeniden geldiniz. Şimdi hayatınıza uyarlayacağınız beslenme disiplini ve hareketli hayat tarzı, bir süre sonra kendinizdeki olumlu değişiklikleri gözlerinizin önüne serecektir. Öncelikle bir öğrenci gibi sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmeniz ve doğru beslenme şeklini hayatınıza sokmanız şarttır. Bu en temel adımdır. Beslenme bir uzmandan öğrenilmelidir. Bunun sonunda kilo verdiğinizi de görürsünüz , daha sağlıklı hissettiğinizi de...
  Bu nedenle kısa sürede kilo vereceğim diye kendinizi yıpratıp, sağlığınızı tehlikeye atıp, bir de üstüne başarısız olup daha fazla umutsuzluğa kapılmanıza hiç gerek yok...

 • Diyetisyenlerin kontrolü altında diyet yapın.
 • Sabırlı olun, diyetisyenin önerileri ile hareket edin.
 • Her besinden az ama sık aralıklarla yiyin.
 • Yemek tabaklarınız küçük olsun.
 • Küçük lokmalar alıp çok iyi çiğneyin.
 • Kendinize hiçbir şeyi yasaklamayın. Yasak her zaman caziptir.
 • Sabah kahvaltısına mutlaka vakit ayırın.
 • Çay ve kahveyi şekersiz için.
 • Bol bol su için.
 • Yürüme mesafesindeki her yere yürüyerek gidin.
 • Akşam yemeklerini yedikten sonra uyumak için bünyenize en az iki saat ayırın. Akşamları hafif yemekleri tercih edin. • Çilek
  Her biri farklı tat, boyut ve yumuşaklıkta 600'den fazla çeşidi bulunan çilek, içerdiği besin öğeleri ile sağlığı koruyucu besinlerden biridir. C vitamini yönünden zengin olan çilek, aynı zamanda K vitamininin, manganezin, diyet posasının da önemli bir kaynağıdır. Çilekte bulunan fenollerden çileğe parlak kırmızı rengini veren antosiyaninler aynı zamanda antioksidandırlar. Bu etkileri ile organ sistemlerimizi oksijenin zararlı etkilerine karşı korurlar, kanserli hücrelerin çoğalmasını engellerler.

  Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması

  Haftada 4 kez spor zayıflatır

  Daha sağlıklı, mutlu, kaliteli ve uzun bir yaşam için hangi sporu seçmeli, ne kadar spor yapmalısınız? İşte yanıtlar...


  TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet


  Uzun yaşamak, hayatı zinde, kaliteli, nitelikli geçirmek istiyorsanız spor yapıyor olmalısınız ya da en yakın zamanda spora başlamalısınız! Fiziksel görünüşünüzü güzelleştirmek ve zindelik sağlamak için yarışmalara katılacak profesyonellikte sporcu olmak zorunda da değilsiniz. "Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme" bütünü kas gücünü, dayanıklılığı, koordinasyonu artırıp, kardiyovasküler uyumu sağlar, şişmanlık riskini azaltır, daha mutlu ve stressiz bireyler yaratır.
  Doğru kilo kaybı yağ kaybıdır; bunun için vücudun "çalışan işçileri" olan kas kitlesini artırmalı metabolik faaliyeti yükselterek yağ yakımını hızlandırmalısınız. Bunun en temel yolu da diyet programları için her zaman söylediğimiz "kişiye özel" ilkesinin spor programları için de uygulanmasından geçmektedir. Kendi vücudunuza, yaşam şartlarınıza ve isteğinize uygun bir spor seçip o sporu yapmayı sürdürmelisiniz.

  Kısırlığa yol açabilir!
  Son çalışmalar kadınların son yıllarda uyguladıkları ağır diyet ve sporla bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdiklerini, bunun da kısırlığa giden sonuçlara neden olabileceğini, hamile kalmakta zorlanabileceklerini göstermiştir.
  Dikkat edilmesi gereken en kritik nokta, harcanan eforun şiddeti, yani yoğunluğudur. Spor hekimi efor testiyle egzersiz nabzını belirleyebilir. Eforunuzun yoğunluğu, egzersiz yaparken ıslık çalmanızın veya yanınızdakilerle konuşmanızın mümkün olacağı bir şiddette olmalıdır. Ayrıca, egzersiz yoğunluğu çok hafif de olmamalı, ter atılmalıdır.

  Nasıl ve ne kadar?
  Uzmanlar kilo kontrolü için haftada en az 2, kilo kaybı içinde haftada en az 4 kez spor yapmayı öneriyor. Spor öncesi ne çok aç, ne de tok olmalısınız. Sıvı alımını takip etmelisiniz.

  Egzersiz konusunda kendinizi test edin

  1) Haftada kaç kez spor yapıyorsunuz?
  a) Hiç
  b) Haftada 1 veya 2 kez
  c) Haftada 3-4 kez
  d) Haftada 5 veya daha fazla

  2) Bir günde spor yapmak amacıyla ortalama kaç dakika hareket ediyorsunuz...
  a) 10 dakikadan az
  b) 10-20 dakika
  c) 20-30 dakika
  d) 30 dakika veya daha fazla

  3) Spor yaparken ya da ağır bir aktivite sonrasında kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
  a) Pek hareketli sayılmam.
  b) Nefesim kesilmez, terlemem.
  c) Normalden hızlı nefes alırım.
  d) Normalden çok daha hızlı nefes alırım, terlerim.

  A'lar çoğunluktaysa:
  Sağlığınızı ciddi şekilde riske atıyorsunuz. Az hareket bile hareketsizlikten iyidir. Azar azar başlayın, performansınız yükseldikçe yaptığınız aktiviteyi artırın.

  B'ler çoğunluktaysa:
  Fena değil. Az da olsa hareket ediyorsunuz. Fayda sağlamak için biraz daha aktif olmalısınız. 10 dakikalık aktivitelerle başlayıp, birkaç hafta içinde bunu günlük 30 dakikaya, daha sonra da 60 dakikaya çıkarmak hedefiniz olmalı.

  C'ler çoğunluktaysa:
  Düzenli egzersizin faydalarını hissediyor olmalısınız. Haftanın çoğu günü yarım saatlik bir aktiviteniz var. Amacınız bunu artırmak her güne yaymak ve aktivite süresince hafif ısınma hissedip hafif şekilde nefes nefese kalmak olmalıdır.

  D'ler çoğunluktaysa:
  Süpersiniz! Aktivite süresince ciddi ısı artışı hissediyor, nefes nefese kalıyorsunuz. Egzersizin sağlığınız açısından faydalarını görmeye başlamış olmalısınız. Eğer performansınızdan memnunsanız bu seviyede tutmak için çalışın, artırmak niyetindeyseniz bir egzersiz uzmanı eşliğinde çalışın.

  Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo Yarışması