Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

27 Mart 2009 Cuma

Göz yorgunluğuna son


LG W53 Serisi Monitörler ile Göz Yorgunluğuna Son.

Dünya düz panelli ekran pazarının önde gelen markası LG Electronics, otomatik olarak odadaki ışığa göre kendini ve ekran üzerindeki içeriği ayarlayan ve uzun kullanımlarda göz yorgunluğunu büyük ölçüde azaltan yeni W53 SMART Monitörlerini pazara sundu. Boyutları 18.5 ile 27 inç arasında değişen bu akıllı monitörler, 1920 x 1080p Full HD çözünürlük sunuyor. Ayrıca 16:9 yükseklik - genişlik oranı ile full HD filmler ve oyunlar için de mükemmel bir seçenek.

LG’nin W53 full HD monitörü SMART teknolojiler denilen dört dörtlük akıllı özelliklerle donatıldı. ‘Oto Parlaklık’ özelliğine ayarlandığında LG’nin W53 serisi monitörleri otomatik olarak kendi parlaklıklarını ve diğer ekran ayarlarını, odadaki ortam ışığını ve ekrandaki içeriği temel alarak yapıyor. Gün boyunca aydınlatma koşulları değiştikçe ekran ayarları da değişiyor ve görüntünün her zaman mükemmel olması sağlanıyor. Parlaklığın ayarlanması aynı zamanda göz yorgunluğunun önlenmesini de sağlıyor.

LG’nin üstün LCD TV’lerinde kullanılana benzer teknolojiye dayanan monitörlerdeki Oto Parlaklık özelliği, görüntünün sadece daha iyi görünmesini sağlamıyor, aynı zamanda arka ışığın yoğunluğunu azaltarak elektrik tüketimini de önemli ölçüde azaltıyor.

Şık tasarımıyla göz dolduran ve göz yorgunluğunu azaltma temalarını ileriye taşıyan bu monitörler insanlara, ekranlarına bakarken bir mola almalarını hatırlatan bir zaman ölçer de içeriyor. Zaman ölçer, kullanımı kolay ara yüz aracılığıyla saat aralıkları veya belirli bir zaman için ayarlanabiliyor. W53’ün çerçevesinin altındaki yakınlık sensörü yaklaşan eli tespit ediyor ve gerektiğinde ışıkları yakarak düğmelerin kolayca bulunmasını sağlıyor. Kullanılmadığı zaman da ışıklar sönerek monitöre daha şık bir görünüm kazandırıyor.

W53 serisinin benzersiz bir başka özelliği ise çevrimiçi videoları izlerken dikkat bozukluklarını yok eden LG’nin ‘Sinema Modu’dur. Bu başarılı özellik video klibin dışındaki her şeyi karartarak, dikkati göz boyayan reklamlara değil, arzu edilen içeriğe yönlendiriyor.

LG’nin W53 SMART Monitör serisi, şık bir tasarım ve birinci sınıf görüntü kalitesi sunuyor. Full HD 1920 x 1080 çözünürlüğe ek olarak bu monitörler 50,000:1’e varan bir Dijital Hassas Kontrast Oranı ve 2ms tepki zamanı özelliklerine sahip.

iGoogle'a bir yenilik daha


Google arama motoru için bir yenilik daha

Google, kişisel ana sayfanızı daha da özelleştirebilmeniz için bakın bu kez kimlerle anlaşma yaptı!


Google en popüler oyun tasarımcıları ve yayımlayıcılarıyla oyun-efsanelerini yeniden hatırlamanızı sağlayacak iGoogle temaları oluşturmak için anlaştı. Bugünden itibaren kişisel Google sayfanızı Mario, Lara Croft, Link ve diğerleriyle süsleyebilirsiniz.

Nintendo, Eidos, Activision ve diğer firmalar toplamda 24 tasarım önerisi sundu. Temalar sade Google tasarımını genişletmekle kalmıyor, iGoogle'un tüm renk düzenine ayak uyduruyor. Sizde kendi Google sayfanızı kişiselleştirmek için bu temalardan faydalanabilirsiniz.

Google 200 kişiyi çıkartıyor


İnternet arama motoru Google, ikinci işten çıkarma dalgasında 200 kişi ile yollarını ayıracağını duyurdu.

Google'ın işten çıkarmalarla ilgili duyurusu, yüksek karlı şirketlerin dahi durgunluğu hissetmeye başlaması olarak algılandı.

İşten çıkarmaların satış ve pazarlama bölümlerinde yoğunlaşacağı bildirildi.

Şirketin resmi blogunda yer alan açıklamada, Google'ın çok kısa zamanda hızla büyüdüğü belirtilerek, ''Şirketler bu kadar hızla büyürken, herşeyi düzgün yapmak neredeyse imkansız ve biz de kesinlikle yapamadık'' denildi.

Google, şirketin hızla büyüdüğü son 4 yılda aynı işi yapan çok sayıda kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Şirket bu yıl daha önce de 100 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

İşten çıkarmalar, 20 bin 200 kişinin çalıştığı şirketin işgücünün yüzde 1'inden azını temsil ediyor.

Panda'dan bedava koruma! İndirin...


İndirin: Panda: PC'nizi koruyan yeni ve badava araç.

USB belleklerden bulaşan zararlıların önüne geçmek için bedava çözüm Panda'dan geldi.

Son zamanlarda başta Conficker olmak üzere pek çok virüs, Windows işletim sistemlerinin USB cihaz ve CD'lerin otomatik kullanma özelliğini hedef alıyor. Bu sayede özellikle çok tecrübeli olmayan kullanıcılar, virüslü bir aygıttan bulaşan virüsler nedeniyle zor zamanlar geçiriyorlar. Anti virüs firması Panda, bu konuda işleri kolaylaştıracak ufak ve ücretsiz bir yazılım ile çözüm öneriyor.

Windows'un otomatik kullanma özelliğini devre dışı bırakan bu ufak yazılım, bu yöntem ile bilgisayara bulaşmayı hedefleyen zararlı yazılımların önünü kesiyor. USB Vaccine adlı yazılım tek bir tuş ile otomatik kullanma özelliğini kapatabildiği gibi, yine bir tuşa istediğiniz zaman açmanıza olanak veriyor.

Taşınabilir cihazlardan bulaşabilecek virüsleri engellemek için kullanabileceğiniz USB Vaccine'i bu linkteki http://www.pandasecurity.com/usa/homeusers/downloads/usbvaccine/

"Download" butonuna basarak indirebilirsiniz. Eğer Panda'nın ürünleri ile ilgili göndereceği e-postaları almak istemiyorsanız, formun alt bölümünde yer alan "No" ile başlayan seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Firefox: Kritik güncelleme


Firefox'tan kritik bir güncelleme geliyor!

Firefox önemli bir güvenlik açığını 3.0.8 sürümü ile kapatmaya hazırlanıyor. Yeni sürüm ne zaman?

Mozilla 3.0.8 numaralı sürüm ile kısa bir süre önce Firefox web tarayıcısında keşfedilen bir güvenlik açığını kapatmaya hazırlanıyor. Geliştiriciler yeni sürümü yüksek öncelikli güvenlik güncelleştirmesi (high-priority firedrill security update) olarak derecelendiriyor. Firefox 3.0.8'in 30 Mart veya en geç 1 Nisanda yayımlanacağı söyleniyor.

XSL dosyalarının bazı bölümlerinde bulunan zayıf nokta saldırgan tarafından kullanılarak sisteme zararlı kod sızdırılabiliyor. İşletim sistemine bağlı olmaksızın şu ana kadarki tüm Firefox 3 sürümleri bu açıktan muzdarip; güncel 3.0.7 sürümü de dâhil. Güncelleme yayımlanana kadar tüm Firefox kullanıcıları bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyalara karşı çok dikkatli olmalı.

Facebook eskiye dönüyor


Son arayüz değişikliğinden sonra karman çorman bir hal alan Facebook'a yönelik yapılan binlerce eleştiri site yöneticilerini akıllandırmışa benziyor.

Facebook'da hesabı bulunanların çok iyi bileceği üzere, siteyi 'geliştirmek' ve daha 'kullanıcı dostu' bir hale getirmek üzere kollarını sıvayan Facebook tasarımcıları tabir-i caizse işi ellerine yüzlerine bulaştırmış ve karşımıza son derece karmaşık, renk cümbüşünden ibaret ve hepsinden de beteri bazen hepsi birbirinin aynı olan onlarca videonun sıralandığı garip bir ekranla çıkmışlardı. Bu yeni görünüme isyan eden Facebookseverler, siteye dahili ve harici binlerce eleştiri yollamış, hatta yapılan ankette neredeyse %100'e yakın bir oranda eskiye dönüş istenildiği ortaya çıkmıştı.

İşte şimdi Facebook blogunda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sitenin Ürün Direktörü Christopher Cox, çalışmalara başladıklarını ve en yakın zamanda birtakım yeniliklerle beraber alışılan eski hale dönüş yapılacağını bildirdi.

Peki, vuku bulacak yenilikler nelerden ibaret olacakmış:

  • Sayfalardaki yığılmış veriler azaltılacak ve daha mütevazı bir görünüm sunulacak
  • Arayüz Twitter benzeri bir görünüm alacak
  • Kullanıcıların paylaşılan uygulamalara hakim olabilecekleri ve diledikleri gibi sadeleştirebilecekleri gelişmiş bir araçkutusu sunulacak
  • Güncellemeler daha sık gerçekleştirilecek ve otomatik güncelleme sayesinde de kullanıcıların yenile tuşuna basmalarına gerek kalmayacak

Cox, yazısının devamında, optimum memnuniyet oranını sağlayabilmek için yaptıkları yoğun çabalardan vs. bahsederek kullanıcıların karşısına yakın zamanda diledikleri gibi yönlendirebilecekleri yeni Facebook ile geleceklerini vurguladı.

Gerçi bu değişiklik evveli de tıpatıp aynı temenniler gündemdeydi, bakalım bu sefer gerçekten 'işlevsel fakat yorucu olmayan' bir arayüze kavuşabilecek miyiz?