Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

21 Mart 2009 Cumartesi

Torrent'e huzur yok!

Hedef tahtasındaki son torrent sitesi.

Telif hakları koruyucuları torrent sitelerini rahat bırakmıyor: Hedef tahtasındaki yeni isim kim?


Son zamanlarda dosya paylaşım sitelerini yakalarını bir türlü davalardan kurtaramadılar. Önce ünlü The Pirate Bay davası, ardından iSoHunt'a açılan dava ve şimdi de en büyük torrent sitelerinden biri olan Mininova... Hollanda merkezli Mininova'nın başı Hollanda'lı korsan karşıtı organizsayon BREIN ile dertte. Uzun zamandır Mininova ve BREIN karşılıklı görüşmeler sürdürüyor ve Mininova sitesinde üzerinden erişilebilen telifli içerikleri kısıtlama konusunda uzlaşmaya çalışıyorlardı. Bir türlü istenen anlaşma sağlanamayınca BREIN konuyu mahkemeye taşımaya karar verdi.

Pek çok kişinin aklına hemen The Pirate Bay davası geliyor ama Mininova adına konuşan Erik Dubbelboer iki davanın birbirinden çok farklı olduğu görüşünde. "Pirate Bay'in davası kişiler ile ilgili bir suç davasıydı, bizim dava ise doğrudan Mininova ile ilgili" diye konuşan Dubbelboer, ayrıca Mininova'nın tracker adı verilen torrent takip sistemi işletmiyor olduğundan dolayı BREIN'in elinin pek de güçlü olmadığı düşünesinde.

Dava için 20 Mayıs'a gün verildi ve Mininova yetkilileri ilk cesede davanın düşeceğinden eminler.

Türk oyun dünyası güçlerini birleştiriyor

Kamu kurumları ile meslek birliklerinden üniversite ve eğitim kurumlarına, bilişim / telekom devi şirketlerden medyaya, oyun geliştiricilerinden dağıtımcı ile yayıncılara kadar, Türk Oyun Dünyası'nı oluşturan tüm paydaşları bir araya getiren "Türk Oyun Dünyası Ana Toplantısı" Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşti.

30 kurumdan 60'dan fazla katılımcının bir araya geldiği bu platform, Türk Oyun Dünyası'nı önümüzdeki süreçte ortak bir platformda hareket ederek doğru adımları atması için kritik bir rol oynuyor. 7 saat süren ve tüm Türk Oyun Dünyası aktörlerinin fikir ve önerilerini belirterek, farklı insiyatifler aldığı bu büyük buluşma sırasında Türk Oyun Sektörünün ülkemiz içerisinde yaşadığı sıkıntılar konuşuldu ve dünya ile rekabet edebilmek için çözümler ile izlenmesi gereken yollar ortaya konuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve BİYESAM (Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği) yetkililerinin katılımı ve piyasaya sürülecek oyunların kayıt, tescil ve telif haklarının korunması ile ilgili yasa ve yönetmelikler hakkında yaptıkları açıklamalar sayesinde, oyun geliştiriciler ve dağıtımcılar için, kamusal ve yasal süreçler daha netleşmiş oldu.

Oyun geliştiricileri ve dağıtımcıları ise, gerek geliştirme gerekse dağıtım süreçlerinde karşılaştıkları sorunları bu platform sayesinde ilgililere aktarma fırsatı buldular. Platform buluşmasının sonunda ise, kısa sürede somut adımlar atılması için geçici sekreterya ve yürütme kurulu oluşturuldu, ayrıca hukuk, uluslararası açılım, iletişim stratejisi ve eğitim konularında farklı çalışma grupları oluşturuldu.

Bu çalışma grupları geçici yürütme kurulu ve sekreterya ile birlikte gerekli ön araştırmaları yaparak, 11 Nisan'da yine İstanbul'da yapılacak toplantıda bu ön çalışmalar ışığında atılacak somut adımlar planlanacak.