Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

16 Mart 2009 Pazartesi

Foto

Kaza yerinin etrafını önce polis kordonu sonra da büyük bir meraklı kalabalığı çevirmişti.. Gazetesine,iyi bir kaza fotoğrafı yetiştirmek isteyen uyanık foto muhabiri çemberleri aşamayınca;
"Yol verin.. Yol verin.. Ben kaza kurbanının oğluyum" diye bağırmağa başladı. Kenara çekilip yol verdiler.. Foto muhabiri yaklaştı.

Arabanın önünde bir eşek yatıyordu. :)

Projektörlü cepler geliyor!


Samsung'un projektörlü cepleri hazır gibi. Projektör hiç bu kadar küçük olmamıştı!

Samsung'un projektörlü yeni cep telefonları neredeyse hazır: Fiyat bilgileri ve özellikler burada.


Teknoloji dünyasının önde gelen markalarından biri olan Samsung, ilk olarak MWC etkinliğinde tanıttığı iki yeni telefonuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaptı. Açıklamada dikkat çeken iki deya ise fiyat ve piyasaya çıkış tarihiydi. Samsung i7410 ve 499 Euro'luk bir fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen MBP200 model iki yeni telefonunu bu yılın yaz aylarında satışa sunması beklenen Samsung'un yeni modellerinin en dikkat çeken özelliği ise iki modelin de projektörlü bir telefon olması.

İki yeni Samsung'un teknik özellikleri...

Samsung i7410:
- 111.7x56.7x17.2mm ebatlarında
- Üç-bant GSM(900/1800/1900), UMTS 2100 bağlantısı
- 3.2 inç 240x400 AMOLED dokunmatik ekran
- LED flaşlı 5 megapiksel dahili kamera
- Dahili projektör
- FM Radyo
- 150MB dahili hafıza
- microSDHC hafıza kartı slotu (16GB'a kadar destek)
- USB 2.0, Bluetooth 2.1 A2DP
- 1440 mAH batarya

Samsung MBP200:
- 107.3x48.8x199mm ebatlarında ve 160gr ağırlığında
- Dosya ve resim görüntüleyici, müzik ve video oynatıcı
- HVGA Projeksiyon panel (HVGA 480*320)
- LCD 2.2" QVGA(320*240)
- 3.5mm Standard Stereo kulaklık
- microSD slot (16GB'a kadar destek)
- MP3, WMA, OGG, AAC ve WAV formatı desteği
- DivX, Xvid, MPEG-2, MPEG-4 desteği
- Adobe PDF dosya görüntüleyici (MS Powerpoint, Word, Excel ve .txt dosyaları)

Her köşeye bir Atom!


Intel her yerde Atom görmek istiyor!

Intel, Atom işlemcileri sadece netbook'larda görmekten memnun değil. İşte yeni planlar.

İşlemci pazarının AMD ile birlikte en büyük isimlerinden biri olan Intel, netbook'lar için geliştirdiği Atom işlemcilerini artık farklı platformlarda da kullanmak istiyor.

Enerji fiyatlarının artmasıyla birlikte yeni arayışlara giren birçok kullanıcı ve şirket, Mini Cooper yaklaşımıyla daha küçük ebatlarda ve daha ucuz maliyeti olan teknolojilere yöneliyor. Intel'e göre ise Atom, bu anlamda aranan kan olabilecek bir işlemci.

Atom'ların özellikle düşük güç tüketimi ve düşük fiyatıyla öne çıktığını ifade eden bir Intel sözcüsü, bunun dışında Atom işlemcilerin hızlı uyuma/uyanma fonksiyonuna da sahip olmasından dolayı şirketlerin maliyetini bir hayli düşürdüğünün altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin Microsoft Research'e göre ortalama bir server çalıştığı sürenin neredeyse %75'inde hiçbir işlem yapmıyor. Bu nedenle Microsoft, Atom server'ları uyku moduna geçirecek bir yazılım üzerinde çalışıyor ve böylece bu server'ların gerekmedikçe güç tüketiminde bulunmaması amaçlanıyor."

İlk çıktığı zamanlarda netbook gibi taşınabilir bilgisayarlar için düşünülen Atom, bu tür cihazlarda güç tasarrufunun bir hayli önemli olmasından dolayı güç tasarrufu fonksiyonuna da sahip; ancak standart server işlemcilerinin hemen hiçbirinde böyle bir fonksiyon yok.

Microsoft, Blackberry’yi satın alır mı?
Bilgisayar pazarında işletim sistemi Windows ile rakiplerine ciddi fark atan Microsoft, buna karşılık cep telefonları ve taşınabilir cihazlarda kullanılan mobil işletim sistemi ‘Windows Mobile’da beklediği başarıyı bir türlü yakalayamıyor.

Kanadalı RIM ise, geliştirdiği ‘Blackberry’ ürünü ve işletim sistemiyle piyasayı sallıyor.
Daha öncesinde Palm firmasının Palm OS sistemiyle rekabet eden Microsoft, rakibinin etkili ataklara imza atamamış olmasından olsa gerek bu işe ciddi yatırım yapma yoluna gitmemişti. RIM’in başta iş dünyası olmak üzere bu kategoride ciddi atağa kalkması, bir anlamda Microsoft’un bu işteki başarısızlığını ortaya koydu. RIM’in yaşanan global krize karşılık, satış, kârlılık ve şirket değerinde Microsoft’a göre dönemsel olarak iyimser bir süreç geçirdiği görülüyor.

RIM arayı açıyor
Analistlerin şimdiki öngörüsü, Microsoft’un, RIM ile rekabet yerine bu şirketi satın alması yönünde birleşiyor. “Neden almalı?” sorusuna yanıt ararken, şu maddelere bakmakta fayda var.
- Akıllı telefon pazarı büyüyor.
- RIM, Microsoft’un önünde.
- RIM kurumsal pazarda açık ara önde.
- RIM’in mevcut ürünleri çok popüler ve ilgi giderek artıyor.
Kanadalı RIM’in böylesine bir satınalmaya neden “evet” demesi gerektiği de, şu cümleyle özetlenebilir: “Pazarda rekabet çok arttı. Apple, Google, Microsoft, Nokia ve birçok üretici bu alana yükleniyor. Apple, iPhone ile büyük atakta. RIM, Microsoft’la yapacağı ortaklıkla şimdiden rakiplerinin önüne kesmeli”.


Samsung'tan Apple Nano avcısı


Apple kuşatması başladı: Avcılar etrafı sarıyor.

Samsung YP-Q2'nin örtüsünü kaldırdı. Üstün özellikleriyle Apple Nano'yu avlamaya karar verdiği ise kesin. YP-Q2; dokunmatik kontrollere, 2.4 inçlik bir ekrana ve 16 GB'lık bir depolama alanına sahip olacak.

50 saate kadar müzik çalma ömrüne sahip olacak ürün, BBC iPlayer'ı destekleyececek. Öncüsü de BBC iPlayer desteği sahibine sahipti.

Fiyatının ne olacağı henüz belli değil. Ürün yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek.

NVISION 2009 gerçekleşmeyebilir


Ekonomik krizin etkileri teknoloji dünyasını sarıyor: NVIDIA da sarsılmış görünüyor.

NVIDIA her yıl, yeniliklerini tanıttığı NVISION fuarını bu yıl iptal edebilir. Geçen yıl BattleStar Galactica ve Mythbusters yıldızlarının da dahil olduğu görkemli bir fuar gerçekleşmişti.

Söylentilere bakılırsa yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek NVISION iptal ediliyor. Yine de NVIDIA küçük de olsa bir fuar organize edecek.

Anlaşılan bu aralar gördüğümüz son haşmetli fuar CES olacak. EXPO 09'da merak ediliyor.

Sıradışı bir PC!


StudioOne 19: Sıradışı bir hepsi bir arada PC.

O sadece sıradan bir PC değil: Studio One 19'un hem tasarımı, hem de donanım özellikleri büyülüyor.

Dell firması Studio One 19 ile yeni bir hepsi-bir-arada-PC tanıtıyor. PC'nin 18,5 inçlik geniş ekran LCD'si var ve Intel Core 2 mimarili işlemcileri baz alıyor.

Şu an nihai tanımlamalar kesinleşmiş değil. Yapılandırmaya göre sistemde Core 2 Duo veya Core 2 Quad işlemci bulunacak. Buna 2 ila 4 GB arası DDR2 bellek, 750 GB'a kadar sabit disk ve bir Geforce grafik yongası eşlik edecek. Ekran kartı konusunda kullanıcıya Gefoce 9200 ve 9400 sunulacak. Diğer donanımlar arasında altı USB 2.0 girişi, WLAN b/g, Ethernet, 1,3 Megapiksel kamera ve bir Blu-ray-Combo sürücü veya bir DVD yazıcı geliyor.

18,5 inç ile görece ufak olan ekran 1366 x 768 piksel yerel çözünürlüğü destekliyor. Panelin günce hepsi-bir-arada PC'ler gibi dokunmatik kullanıma izin verip vermeyeceği ise henüz belli değil. Dell böyle bir özellikten bahsetmiyor. Dış yüzey aralarında beyaz ve siyahın da bulunduğu birçok farklı renkte tercih edilebiliyor. Dell işletim sistemi olarak Windows Vista Home Premium'un 32 veya 64-Bit'lik sürümünü kuruyor.

Dell Studio One 19 şimdilik sadece Amerikan pazarı için duyuruldu. Core 2 Duo E7500 (2,93 GHz), 500 GB sabit disk, 4 GB RAM, Geforce 9400 ve DVD yazıcılı somut bir konfigürasyonun fiyatı yaklaşık 1540 dolar.