Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

12 Mart 2009 Perşembe

Windows 7, bu yaza hazır


Microsoft merakla beklenen yeni işletim sisteminin gelecek yılın başlarında bilgisayar kullanıcınının beğenisine sunulacağını tekrarlayadursun, analizcilerin kanısı bu yaz içerisinde kavuşmanın gerçekleşeceği yönünde.

Amerika merkezli araştırma firmalarından Sandeep Aggarwal'da görevli analizci Collins Stewart'a göre, Win 7 bu yazın başında; yani tahminen Haziran, bilemedik Temmuz ayında hazır ve nazır duruma gelecek. Yine Collins'e göre, MS'in yeni ofis paketi olacak Office 14'de gelecek yılın başlarında bizlerle buluşacak. Collins'in son 'kehaneti' ise, Microsof ile Yahoo arasında, bilindik arama motoru mevzuunda eninde sonunda bir anlaşma sağlanacağı yönünde.

Windows 7'nin Microsoft'a tahmini getirisinin ise 1.5 milyar dolar civarında olacağı öngörülenler arasında. Bu tutarın, yaklaşık 1 milyar doları yükseltme işlemlerinden oluşacakken, Netbook'larda kullanılacak Win7 sürümlerinin de 500-700 milyon dolar civarı bir getirisinin olacağı tahmin ediliyor.

Analizcilerin kulağına fısıldayan kuşların doğruyu söyleyip söylemediklerini ise bitabii zaman gösterecek. Kaldı ki beta haliyle bile halihazırdaki Vista'dan çok daha sağlam bir duruş sergileyen yeni potansiyel gözdenin erkenden çıkması kuşkusuz ki bilişimle ilgilenen hepimizin en çok istediği şeylerden birisi.

My Sims Party, Wii için piyasada

Oyun , Wii'nin arabirimleri için özel geliştirildi.

EA, My Sims Party'nin bu hafta Wii için piyasaya çıkarılacağını duyurdu. My Sims Party; refleks, hız, zeka ve stratejinin karışımı olan küçük görevlerden oluşan tek bir oyun olacak.

Oyundaki her karakter; hız, güç ve şans özellikleri açısından ayrılacak. Her karakter farklı yarışmalara girecek. DJ Candy ve Go Go Dancing bu yarışmalardan yalnızca ikisi.

The Sims dünyanın en çok satılan oyunlarından biri. Oyun endüstrisindeki yeri ve EA'ya kazandırdıkları tartışılmaz. EA anlaşılan o ki bu kazancı her oyun platformuna yaymak istiyor. Oyunun çoklu-oyuncu desteğinin olması da kesin görünüyor.

Gmail artık serbest!

Marka kavgası: Google'ın İsviçre başarısı.

Google'ın Gmail ismi için verdiği ilginç savaşın son raundu da tamamlandı. İşte sonuç.

İnternet firması Google artık İsviçre'de de e-posta hizmeti Google Mail'i orijinal ismiyle kullanabilecek. Google, "Gmail" markasının isim haklarını elinde bulunduran Daniel Giersch firmasının açtığı davayı kazandı.

Neue Züricher gazetesinin bildirdiğine göre İsviçreli hâkimler Giersch'in marka hakkını daha sonra satabilmek için isim hakkı başvurusu yapmış olduğuna karar verdi ve bu sebeple Google'ın haklı buldu.

Giersch ve Google arasındaki hak kavgası 2006'da başladı, şimdi verilen hüküm bu konuyla ilgili dördüncü karar oluyor. Devamında başka şikâyetler gelecek, zira Giersch'in avukatı müvekkilinin verilen karara karşı yeni adımlar atacağını bildirdi.

Giersch, Google'ın Almanya ve Avusturya'da "Gmail" ismini kullanmasını başarılı bir şekilde yasaklatmıştı.

Yahoo siteleri Japonyada birinci

Google'nin % 38 pay ile zayıf olduğunu comScore'nin en son verilerine dayanarak, Yahoo siteleri, tüm aramalarda Japonya'da % 51 pay ile birinci.

Yahoo'nun Siteleri 3,5 milyar arama ile Ocak 2009 yılında birinci çıktı, bir önceki yıla göre, Google, siteleri tarafından 2,6 milyar arama (yüzde 5) ve Rakuten A.Ş. ile 153 milyon arama (en fazla yüzde 38) izledi Japonya'da arama sıralaması gösterdi. Japonyada 52 milyon Aramalarıyla büyüyen ilk on bir arama özelliği en güçlü büyüme vardı.

Tam sayıları için, aşağıdaki gibidir.

Google'a gerçek rakip!


Wolfram: Bambaşka bir arama motoru!

Bilgisayarın insanların sorularını anlayabileceğini düşünen bilim adamından farklı bir arama motoru.

Stephen Wolfram, 1959 yılında İngiltere'de doğdu. Eton ve Oxford üniversitelerini bitirdikten sonra 20 yaşındayken California Teknoloji Enstitüsü'nde doktoraya başladı. 1981 yılında Macarthur Dahi Bursu'na layık görüldü. Ardından da kendisini asıl şöhrete kabuşturan kitabı "A New Kind of Science" (Yeni Tür Bir Bilim) adlı kitabını yayınladı. Wolfram kitabında aslında bilimin karmaşık formüller ile değil, çok daha basit algoritmalarla ilerleyebileceğini iddia ediyordu. Ve nihayet bu yaklaşımını insanlığın 50 yıllık hayali olan ve bugüne kadar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, insanların sorularını anlayıp, onlara cevap verebilen bir sistem kurmak için kullanmaya karar verdi.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu bir arama motoru olacak. Wolfram Alpha olarak adlandırılan yeni arama motoru, sadece internet üzerindeki siteleri indekslemek üzerine yeni yaklaşımlar içermekle kalmıyor. Aynı zamanda dil bilimi ile bilgisayarlar arasında çok önemli bir köprü kuruyor. "Aynı soru pek çok farklı şekilde sorulabilir ve bilgisayar bunların hepsini anlayabilmeli" diye konuşan Wolfram'ın çalışmalarına ilk yorumlar bilim dünyasından geldi. Wolfram'ın çalışmalarına aşina olan bilim adamları, hazırlamakta olduğu arama motorunun Google'dan daha önemli hale gelmesinin hiç de zor olmadığını söylüyorlar.

Yeni arama motoru şu anda çalışmıyor; Mayıs 2009'da hizmete girecek. Ancak Wolfram'ın nasıl görüneceğini merak edenler, buraya tıklayarak meraklarını biraz olsun giderebilir...

Size özel bir iGoogle!


Kendi iGoogle temanızı kendiniz tasarlayın.

Google'ın renkli hali iGoogle için kendi temanızı oluşturun; üstelik sadece tarayıcınızın yardımıyla.


Google'ın bir süre önce hizmete soktuğu ve arama sayfalarını kişiselleştirilmesini sağlayan iGoogle hizmeti, kısa sürede oldukça popüler oldu. Pek çok farklı uygulama sayesinde tek ekranda daha çok bilgiye ulaşabilmeyi sağlayan iGoogle servisi, Google'ın klasik sade arama sayfasından hoşlanmayanlar için çok güzel bir alternatif.

Ve işte iGoogle kullanıcılarını çok sevindirecek bir haber: Google, kullanıcıların iGoogle'ın görünüşünü de kolay yoldan kişiselleştirebilmelerine olanak veren tema oluşturma özelliği ThemeMaker'ı kullanıma sundu.

Üstelik kendi temanızı oluşturmak için teknik hiçbir bilgiye de ihtiyacınız yok. İlk yapmanız gereken kullanacağınız resmi seçmek. Bu resmi kendi bilgisayarınızdan yükleyebileceğiniz gibi, internet üzerindeki bir resmin adresini de verebilirsiniz. Jpg, Png ve Gif formatındaki resmi seçerken en az 680 piksel genişliğinde olması gerektiğini unutmamalısınız. Ardından resmin iGoogle'ın üst kısmında görünmesini istediğiniz bölümünü kesmeniz gerekiyor. Burada birkaç deneme ile en güzel görüntüyü elde edebilirsiniz. Bundan sonra ise sadece yeni temanıza isim ve diğer bilgilerini yazıp, kullanıcı sözleşmesini kabul ettiğinizde temanız kullanıma hazır.

Fakat unutmayın; hazırladığınız tema diğer Google kullanıcıları tarafından da görülebilir ve kullanılabilir.