Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

10 Mart 2009 Salı

1 milyar kere oynandı

Halo dünya çapında 1 milyar kere oynandı.

Halo 3, 2 trilyon saniyeden fazla oynanarak inanılması güç bir rekora imza attı.

Geçen cumartesi gerek konsol oyunları arasında olsun, gerek PC oyunları arasında olsun inanılması güç bir rekor kırıldı. Halo 3,üstünden 1 milyarıncı kez oynanmıştı.

Halo haritaları üzerinde geçen zaman ve kullanıcı sayısı hesaplandı: Tam 2 trilyon saniye Halo'da geçirilmişti. 2 trilyon saniye kaba bir hesapla 64 bin yıla denk geliyor.

Sıkı durun: 64.000 yıl önce dünya üstünde sadece Neanderthal türleri, vahşi yaratıklar ve benzerleri vardı. Neanderthal'ler de Asya'ya yeni ayak basmışlardı.

Oyun piyasası geliştikçe, şaşıracağımız şeyler katlanarak artacak.

Gmail Yine çöküntüler yaşıyor

G-mail yine çöktü. Evet yanlış okumadınız. Twitter search’un rutin “It’s just me” testi çok ilginç bir sonuçla karşılaştı.

36 farklı dilde “Gmail çöktü, Gmail down, Gmail ligt eruit, gmail ne fonctionne pas ! Ma vie s'est arrêté. La panique s'empare de la geekosphere” şeklinde hata mesajları ortaya çıktı.

Google'ın iddiasına az sayıda kullanıcı bu dertten muzdarip oldu. Google, Gmail’in destek sayfasına şu mesajı yolladı:

"We're aware of a problem with Gmail affecting a number of users. This problem occurred at approximately 1.30AM Pacific Time. We're working hard to resolve this problem and will post updates as we have them. We apologize for any inconvenience that this has caused."

"Kullanıcıların etkilendiği problemin farkındayız. Sorun Pasifik saatinde yaklaşık gece yarısından sonra 1:30’da ortaya çıktı. Problemi çözmek ve gerekli yamaları ortaya çıkarmak için çok uğraşıyoruz. Bu sorunun sebep olduğu herhangi bir rahatsızlık için özür dileriz."

BBC’nin açıklamasına göre Gmail kullanan 113 milyon kullanıcı bu sorundan etkilendi. Google arama motoru kullanan kaç kişinin etkilendiği ise bilinmiyor.

Google'dan bir hata daha!

Google sizin de dokümanlarınızı paylaştı mı?

Google'dan kullanıcılarına ciddi uyarı: Dosyalarınızı başkalarıyla paylaşmış olabiliriz.

Google Docs, Google'ın 2006 yılında kullanıma açtığı web tabanlı bir metin, hesaplama ve sunum uygulaması. Bu hizmet kolaylıkla kullanıcıların ortak dosyalar üzerinde çalışmasını sağlıyor. Google Docs, dev firmanın "cloud computing" olarak bilinen PC'nizdeki işleri internet tabanlı gerçekleştirmeniz yolundaki yaklaşımının en önemli öğelerinden biri. Fakat Google'ın son hatası, bu yaklaşımın üzerine çok büyük bir gölge düşürdü.

Her şey Google Docs'u aktif olarak kullanan Hollanda'lı bir firmanın, 15 civarı kurumsal bilgi içeren dokümanın, izin verilmemiş kullanıcılarla paylaşıldığını fark etmesi ile başladı. Firma hemen Google'a konuyla ilgili bilgi verdi ve Google konuyu araştırdığında Hollanda'lı firmanın sorunu yaşayan tek kurum olmadığı çıktı. Google'ın resmi açıklamalarına göre Google Docs'ta paylaşılan tüm dokümanların %0,5'i benzer şekilde izinsiz kullanıcılara açılmıştı. Google toplam 2 haftalık süre içerisinde kullanıcıları konuyla ilgili bilgilendirdi, tüm paylaşım haklarını sıfırladı ve sistemdeki yazılım hatasını giderdi. Ama olan Google Docs'un ve "cloud computing"in güvenilirliğine oldu.

Yasağı YouTube koydu!

Başka türlü bir YouTube yasağı.

Hep ülkeler mi YouTube'u yasaklayacak? Bu kez YouTube bir ülkeye yasak getirdi!

Dünyanın en büyük video paylaşma sitesi YouTube Pazartesi akşamı itibariyle sitenin büyük bir kısmını İngiltere'de yayınlamama kararı aldı! Şok gelişme, İngiltere'deki şarkı yazarları derneği RTS ile uzun zamandır devam eden görüşmelerde bir türlü anlaşmaya varılamaması nedeniyle ortaya çıktı. İngiltere'de 50 binden fazla müzisyenin haklarını koruyan Türkiye'deki MESAM benzeri bir organizasyon olan RTS, YouTube'dan kendi sanatçılarının eserlerini görüntülemesi karşılığında miktarı açıklanmayan bir ücret istiyordu.

Aslında bu tartışma RTS ve YouTube arasında var olan anlaşmanın sona ermesi üzerine patlak verdi. YouTube yetkililerinin açıklmasına göre RTS eski anlaşmadaki rakamın kat kat üzerinde bir ücret talep etmekte ısrar edince ipler koptu ve YouTube istenen ücreti ödeyemeyeceğine karar verince İngiltere'den tüm erişimi kapatma kararı aldı.

Diğer yandan RTS yetkililerine göre olaylar biraz daha farklı gelişti. RTS adına konuşan bir yetkili, henüz görüşmeler devam ederken YouTube'un tek taraflı olarak böyle bir karar aldığı ve bunu bir telefonla kendilerine bildirdiğini iddia etti. RTS'ye bağlı tanınmış sanatçılar YouTube'ın daha fazla bir ücret ödemesi yönünde RTS'yi sıkıştırıken, daha az ünlü olanlar ise dünya çapındaki video paylaşım sitesindeki video kliplerinin satışları arttırmasının yeterli bir katkı olduğu görüşündeler.

Bu durumla beraber YouTube, Warner Music ve Universal Music'ten sonra RTS ile de resmi olarak bağları koparmış oldu.