Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

8 Mart 2009 Pazar

Win 7: Siz ne isterseniz!

Windows 7 sadece istediğinizi sunacak.

MS Windows 7 ile birlikte ek yazılımlarını kullanıcıların gözüne sokmamaya kararlı. Bu nasıl olacak?


Daha önceki bir haberimizde Internet Explorer 8'in istenildiğinde Windows 7'den kaldırılabileceğini bildirmiştik. Öyle görünüyor ki, Microsoft müşterilerine işletim sistemi üzerinde tam denetim hakkı sunmak istiyor.

Windows şefi Steven Sinofsky'nin geliştirici blog'unda yaptığı açıklamaya göre Windows 7 kullanıcıya işletim sisteminin fonksiyonlarını kontrol etmede daha fazla imkân sunacak. Sadece IE 8 değil, istendiğinde Windows Media Player, Windows DVD Maker, Windows Search, el yazı tanıma özelliği, Windows Gagdet platformu, XPS Viewer ve Faks/Tarama gibi hizmetler de devre dışı bırakılabilecek. Bunun için "Windows Özellikleri Aç veya Kapat" menüsünde gerekli seçenekler sunulacak.

Kurulum sırasında neden seçim yapılamıyor?

Sinofsky'ye göre Windows özelliklerini devre dışı bırakma imkânı ile bunu talep etmiş kullanıcıların isteklerine yanıt verilmiş oluyor. Ancak devre dışı bırakma işlemi bu bileşenlerin tamamen sistemden silinmesi anlamına gelmiyor. Zira kullanıcının ilerki bir zaman diliminde kurulum DVD'sine ihtiyaç duymadan bunları yeniden etkinleştirilmesi için programın bazı dosyaları diskte bırakılacak. Bunun dışında devre dışı bırakılan programlarla ilgili tüm ilişkilendirmeler ve ayarlar sistemden tamamen silinecek.

Microsoft, Windows özelliklerinin kurulum aşamasında devre dışı bırakılmamasına karar verdiğini de ekledi. Gerçi testçilerden bu seçeneğe dair bir talep alınmış, fakat müşterilerin çoğunluğunun hızlı ve duraksamasız bir kurulum süreci istediği için kurulum sonrası seçeneğine karar verilmiş. Zira bileşenlerin kurulum sırasında eklenmesi/kaldırılması daha uzun ve duraklamalı bir kurulum sürecini tetiklemiş oluyor.

Çocuklara özel MSN

Yazılım firması Microsoft, çocuklara özel, güvenli messenger programı geliştirdi. Ücretsiz sunulan‚ çocuk messenger’ında yabancı kişilerin çocuğa erişimi engelleniyor. Webcam ve fotoğraf değiş tokuşu da mümkün değil.

İnternetin büyülü dünyasında dolaşırken çocukların hangi sayfalara girdiğini, neleri okuyup izlediklerini takip etmek güç. Birdenbire şiddet görüntüleri ya da pornografik fotoğraflarla karşılaşabilmeleri olası. Sohbet sitelerinin riskleri de hiç hafife alınmayacak boyutta. Çocuklar 'chat' denilen sanal ortamda arkadaşlarıyla saatlerce sohbet ediyorlar. Ancak kimi zaman karşılarına tanımadıkları kişiler de çıkabiliyor. Sanal ortamda tanışma, bazen gerçek bir randevuya dönüşebiliyor ve kötü niyetli kişiler de internetin açtığı bu kapıdan yararlanabiliyor.

TANINMAYAN KİŞİLER ÇOCUKLARA ERİŞEMİYOR
Bu nedenle bilgisayar firmaları, çocuklara artık güvenli ortamlar yaratmaya çalışıyor. Bunlardan Amerikan yazılım firması Microsoft Almanya, "Child-Friendly Messenger/Kinder messenger" adlı çocuklara uygun bir messenger programı geliştirdi. "Çocuk Messenger"ından sorumlu Microsoft'un Ürün Müdürü Frank Maenz, bu yeni programın tanıtımını Hannover’de CeBİT Bilişim Fuarı’nda yaptı. Maenz çocukların günümüzde artık doğrudan internete yöneldiğine dikkat çekerek, „Biz de ortaklarımıza güvenli ve veliler için kullanımı kolay bir ürün sunmak istiyoruz" dedi.

EBEVEYNE TAM KONTROL
Ebeveynler, Messenger'ı çocukları için açıp, süresini ayarlayıp, zaman kısıtlaması getirebiliyor, en önemlisi, görüştüğü kişilerin listesini kontrol edebiliyorlar. Çocuklar sohbet için yabancıları arayamıyor ve tanınmayan kişiler onunla irtibata geçemiyor. Tüm bu önlemlere karşın yine de problemler ortaya çıkarsa, çocuklar 'Johanniter' adlı yardım kuruluşunun acil danışma hattına başvurabiliyor. Bu durumda danışma hattındaki görevli, çocukla temasa geçmeye çalışan bu istenmeyen kişiye karşı yardım ediyor. Microsoft'un Ürün Müdürü Frank Maenz, bu yaştaki çocukların bu tür sorunlarla karşılaştıklarında yardım isteyeceklerinden emin. Maenz, "Çocukların medyayı kullanma alışkanlıklarına bakıldığında çok becerikli oldukları görülüyor. SMS yoluyla da kendilerini kolayca ifade ediyorlar" diye konuşuyor.

Burada herkes Firefox'çu!

Bu kıtanın tek hakimi Firefox!

GlobalStats'a göre Firefox, bir kıtayı yüzde 100'lük pazar payıyla tamamen ele geçirmiş durumda.

Tarayıcı savaşları her geçen gün daha da kızışıyor. Pazar lideri Internet Explorer hala önde gidiyor ama Firefox'un peşinde olduğunu ve her geçen gün gücünü artırdığını biliyor. Bu yüzden hem Microsoft, hem de Mozilla cephesi dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcı istatistiklerine büyük önem veriyor ve gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Genele bakınca üstün olan Internet Explorer ama özel yerleri değerlendirmeye başlayınca iş değişebiliyor.

Özellikle öyle bir yer var ki, Firefox burada mutlak hakimiyetini ilan etmiş durumda. Üstelik burası ufak bir bölge de değil. Tam 2000 metre karelik dev bir kıta. Bu kıta biraz güneyde... Hatta en güneyde... Fakat ne yazık ki aynı zamanda içerisinde hiçbir ülke bulunmayan tek kıta, yani Antarktika.

GlobalStats'ın sunduğu istatistiklere göre Antarktika'da Firefox'un kullanım oranı %100. Başka bir deyişle kışın sıcaklığın -70 dereceye düştüğü kıtada pek fazla kişi yaşamıyor ama yaşayanların tümü Firefox kullanıyor...

StatCounter isimli siteye ulaşmak ve Antarktika'daki tarayıcı kullanım grafiğini görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Daha "kalabalık" ülkelerin tarayıcı ya da işletim sistemi kullanım oranlarını da bu site yardımıyla öğrenmeniz mümkün...