Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

6 Mart 2009 Cuma

XP kullanan pişman olur II

Yine yaptı: XP kullananlara pişmanlık uyarısı.

Vista'nın hayal kırıklığını Windows 7 ile yaşamak istemeyen MS, bu kez işi çok daha sıkı tutuyor.

Uzun süren beta sürecinde son kullanıcıya Windows 7'yi yeteri kadar tanıttığına ikna olan Microsoft şimdi de rotayı kurumsal kullanıcılara çevirdi. Windows ürün yönetimi grubu üyesi Gavriella Schuster, blog'unda kurumlara seslenerek "Eğer Windows 7'yi henüz değerlendirmediyseniz, bir kez daha düşünmeniz için bazı cazip sebepler olduğuna inanıyoruz" diye yazdı. Windows 7'nin özellikle kurumlar için çok daha kullanışlı olacak pek çok özelliğe sahip olduğunu belirten Schuster, beta sürümünü kurumsal çapta deneyen firmaların yorumlarının kendileri için değerli olduğunu da ekledi.

Schuster ayrıca Windows 7'nin sunduğu mobil uyumluluk özelliğinin, kurumsal çapta iletişim halinde olması gereken çalışanlar için önemli bir avantaj olduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra Direct Access ve Windows PowerShell 2.0 gibi ek özelliklerin uzaktan erişim ve uzaktan teknik sorunlara çözüm üretme konusunda kurumların faydalanabileceği hizmetler arasında yer aldığını söyledi.

Steve Ballmer uyarmaya devam ediyor
Diğer yandan Steve Ballmer da, Seattle'daki MVP toplantısında daha önce yaptığı ilginç uyarıyı bir kez daha tekrarladı; hala XP veya Windows 2000 kullanan firmaların sonradan büyük pişmanlık duyacaklarını dile getirdi. Ballmer'ın halen Windows 2000'den bahsediyor olması bir hata değil, zira bugün bir çok şirket halen Windows 2000 kullanmaya devam ediyor. Bakalım Microsoft, bu kez Windows 7 ile inatçı şirketleri bu inatlarından vazgeçirebilecek mi?

Beklenen destek gelmeyecek

Windows 7: Beklenen destek sunulmayacak.

Hep Windows 7'de olan yenilikleri haber yapıyoruz; ama bu sefer konumuz olmayan bir şey.

Microsoft'un Windows şefi Steven Sinofsky, Windows 7 Center'a yaptığı açıklamada işletim sisteminin fabrika çıkışı olarak Blu-ray oynatma desteğinin olmayacağını bildirdi.

Bu iş için gerekli codec'leri PC ve Blu-ray sürücü üreticileri sunacak. Sinofsky Blu-ray disklere yazımın mümkün olduğunu da ekledi.

Kısacası Windows Vista'ya SP2 ile verilecek yerel Blu-ray yazma desteği, Windows 7'de bütünleşik olarak sunulacak. Ancak konu video izleme olduğunda, öncelikle gerekli codec'lerin sistemde dahil edilmesi gerekecek...

Oyunlar günah keçisi oldu

5 yaşındaki çocuğun ablasını bıçaklaması yine oyunlara bağlandı ama bu kez durum biraz farklı...

Fransa'da 5 yaşındaki bir erkek çocuğu Nintendo DS'yi elinden almak için 10 yaşındaki ablasını defalarca bıçakladı! İlk yorumları küçük Chucky(!)'nin Power Rangers oyunundaki şiddet sahnelerinden etkilenmiş olabileceğini yönünde. Çocukların oyunlardan etkilenerek şiddet eylemleri gerçekleştirdiğini iddia eden gruplar, bu davayı da kendi düşüncelerini destekleyen bir kanıt olarak gösteriyor.

Fakat bu davanın oyunları temize çıkarabilecek bir tarafı daha var. Çocukların annesi aile içinde şiddet gören ve çocuklarına da şiddet uyguladığı bilinen bir kadın. Beş yaşındaki bir çocuğun işlediği suçtan çok daha az ceza alacağını bildiği için kızını bıçakladığı ve suçu küçük oğluna attığı iddia ediliyor. Oyunları temize çıkarması beklenen en önemli kanıt ise uzmanların bıçakla açılan yaraların beş yaşındaki bir çocuk tarafından açılamayacağını belirtmesi.

NFS vites büyüttü!

EA, Need for Speed serisinin yeni üyesi Shift ile gerçekçilik isteyenlere çok daha fazlasını sunuyor

Araba yarışı oyunlarının bir numarası Need for Speed yine oyuncuları çok memnun edecek gibi görünüyor. EA'nin tanıttığı yeni Need for Speed oyunu Shift özellikle son derece gerçekçi görüntüleri ile görenleri büyüledi. NFS: Shift içerisinde detaylara boğulmadan en kısa yoldan hız ihtiyacını gidermek isteyenler için Nitro adlı bir arcade bulunuyor. Shift'in en çok heyecan veren bölümü ise World Online adlı, online olarak diğer oyunculara karşı yarışabileceğiniz bölüm.

İlk bakışta hemen hemen her açıdan son derece başarılı görünen Shift'in özellikle araç modelleme ve kusursuz fizik kuralları son derece etkileyici. 2009'un bahar aylarında piyasada olması beklenen Need for Speed: Shift, PC'nin yanı sıra PS3 ve Xbox 360 için de hazırlanıyor.

Google'a rakip geliyor

Microsoft Live Search'ün yerini alması beklenen Microsoft Kumo test edilmeye başlandı.

Microsoft'un arama motoru pazarındaki rekabetini arttırmak, semantik web aramalarına olanak tanımak gibi hedeflere ulaşmak için geliştirdiği, Microsoft Live Search'ün yerini alması beklenen yeni arama altyapısı Microsoft Kumo, şirket içinde test edilmeye başlandı.

Microsoft, Kumo'nun henüz test aşamasında olan arama teknolojisinin kod adı olduğunu belirtse de, şirkete yakın kaynaklar yeni teknolojinin Microsoft Live Search'ün yeni adı olduğunu ifade ediyorlar.

Microsoft'un arama teknolojileri birimi yöneticisi Satya Nadella tarafından tüm çalışanlara gönderilen e-postada, yalnızca şirketin geniş iletişim ağı (wide area network) içinde bulunan bilgisayarların erişimine açık olan www.kumo.com adresinde çalışan arama motorunun test edilmesi ve oluşan hataların ekibe iletilmesi istendi.

Microsoft'un en azından bir yıldır geliştirdiği bilinen yeni arama motoru altyapısının en yakın sonuç, sınıflandırılmış listeleme gibi özellikleri ara sıra Live Search'e eklenerek son kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Yahoo'dan herkesi şaşırtan Google itirafı...

Google ile rekabeti sürdürmeye çalışan Yahoo'dan Google Maps ile ilgili çok şaşırtıcı bir açıklama.

Yahoo'nun CEO'su Carol Bartz, genellikle aklına gelenleri çekinmeden söyleyebilmesi ile ünlü. Bu yüzden onun katıldığı toplantılar basın mensupları tarafından büyük ilgi görüyor. Yuvarlak açıklamalarla çok konuşup, az şey söyleyen diğer yöneticilerin aksine Bartz, gerektiğinde kendi şirketini bile açık yüreklilikle eleştirebiliyor. Son verdiği röportajda Yahoo'nun "utanç duvarında" yer alması gereken bazı hizmetlerinin bulunduğu ve bu bekleni veremeyen hizmetlerin geliştirilmesi için ek çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için gerekirse diğer büyük firmalarla iş birliği veya yeni firmaların satın alınmasının önemli olduğunun altını çizdi. Microsoft ile olası iş birliklerine açık olduklarını söyleyen Bartz, tek koşulun Steve Ballmer'ın bu görüşmelerin gizlilikle yürütülmesi gerektiğini anlaması olduğunu ekledi.

Bekleneni veremeyen Yahoo hizmetlerinden bahsederken ise Yahoo Maps'i örnek veren Bartz, kendisinin Google Maps'i tercih ettiğini açıkladı. Bartz, Yahoo Maps'in yeteri kadar iyi olmadığını çünkü ona gerekli ilgiyi göstermedikleri söyleyerek: "Online harita hizmetini sürdürmek son derece masraflı bir iş, bu yüzden yakın zamanda Yahoo'nun bu konuya daha çok kaynak aktaracağını tahmin etmiyorum" diye konuştu.

Sanal klavye bilmecesi

Online bankacılıkta sanal klavye ile riskleri geride bıraktığınızı mı sanıyorsunuz? Bir daha düşünün

IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye'nin en prestijli etkinliklerinden biri olan BT Güvenlik Seminer serisi bu yıl "Yeni Ekonomik Çağda Gerçek ve Algıyı Dengelemek" teması ile gerçekleşti. BT güvenliği hakkındaki teknolojiler ve trendlerin ele alındığı seminerde bir konuşma yapan uluslar arası bilgi güvenliği yazılık şirketi Kaspersky Lab Türkiye'nin Genel Müdürü Murat Göçe, "siber saldırılar ve savunma teknolojileri" başlıklı sunumunda siber tehlikenin boyutlarına dikkat çekti. Siber saldırılarının dünya genelinde giderek yaygınlaştığını ve bunun daha da büyüyerek gelişeceğini kaydeden Göçe, siber suçların FBI'ın terörizm ve karşı istihbarat operasyonlarından sonra 3. önceliğe sahip olduğunu belirterek, bu tür suçların bugünlerde en organize olmuş ve yapılanmış eylemler arasında olduğunu söyledi.

Güvenli olarak bilinen sanal klavyeler hakkındaki bilgilerin siber saldırıların gelişmesiyle değiştiğini dile getiren Göçe, "Online bankacılıkta kullanılan sanal klavyeler güvenli değil, kullanıcılar antivirüs programlarındaki sanal klavyeyi kullanarak işlem yapmalı. Hacker'lar antivirüs sistemimizdeki sanal klavyeye girilen şifreleri göremez" dedi.

Hackerların daha çok şantaj, tehdit, özel bilgilerin çalınması, kredi kartı numaraları ve PayPal hesaplarının ele geçirilmesi, reklam yüklenmesi, sanal varlıkların çalınması, spam ve promosyon amaçlı yöntemlerle para kazandıklarını ifade eden Göçe, giderek büyüyen siber tehlikelere karşı internet kullanıcılarının bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cep telefonları ve güvenlik
Son yıllarda cep telefonuna mesaj veya mail yoluyla gelen zararlı yazılımların, cihazları tamamen kullanılmaz hale getirebileceğini, bu yazılımların, kullanıcı verilerine zarar verebileceğini ve hepsini silebileceğini ifade eden Murat Göçe, telefonların farkına varmadan sürekli mesaj gönderebileceğini, pillerinin tamamen boşalabileceğini, diğer telefon ve bilgisayara bağlandığında bunları etkileyebileceğini anlattı.

Göçe, "Kaspersky Mobile Security programımızı kullanarak çalınan cep telefonunuzu kilitleyebilir ve içindeki özel bilgilerinizi silebilirsiniz. Ayrıca cep telefonlarının uzaktan dinlenmesini de engelliyor. Telefonunuz çalındığında, karşı taraf kendi sim kartını taktığında size bir mesaj gelecektir. 'Şu numaralı telefon beni kullanıyor' diyecektir. Siz de yazılımımız sayesinde karşı tarafa göndereceğiniz mesajla ister özel bilgilerinizi silebilir, isterseniz telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Çalan kişi artık telefonu kullanamaz hale gelecek ve rehberinize, maillerinize ve özel bilgilerinize ulaşamayacaktır dedi.

Hız rekorlarını alt üst edecek

Lamborghini notebook geliyor. Bu notebook hız rekorlarını alt üst edecek.

Eğer çok şık bir notebook arıyorsanız, bir de kaliteli olsun ve dünyaca tanınan bir markanın kanatları altında bulunsun diyorsanız doğru yerdesiniz. Asus, Lamborghini tasarımcılarıyla ortak çalışmış. Lamborghini'nin en pahalı modeli, jet uçağını andıran Reventon esas alınmış. Reventon ismi, arenada bir boğa güreşçisini öldüren boğadan geliyor.

16 inç LCD ekrana sahip Asus Lamborghini VX5, INtel'in Quad Core işlemcisini kullanıyor. Şimdi de en ilginç noktaya geliyoruz. Bu dizüstü bilgisayarın tamı tamına 1 TB kapasiteli bir sabit diski var. Bu da dünyada bir ilk... GDDR3, 1 GB kapasiteli NVIDIA GeForce 130M ekran kartı, 4 GB hafıza, bu canavarın diğer özellikleri arasında.

Ürünün fiyatı ise henüz belli değil.

Sony inandırıcılığını kaybetti

Eurogamer sitesi ve Midway yöneticileri, PSP 2'nin yakında piyasada olacağı iddialarında ısrarcı.

Sony, sürekli olarak PSP 2'yi yalanlıyordu. Ne yazık ki bu yalancı çobanın hikayesine döndü. Artık kimse bu açıklamaları ciddiye almıyor. Haberlere göre PSP'ye güncelleme yapılacakken, kısa bir süre içerisinde PSP 2 ilede tanışacağız.

PSP2'nin kasası eskisine göre ergonomik olacak. Sürgülü bir yapıya sahip olacak ve böylece kullanıcılar daha rahat kullanım imkanı bulacak. Daha dar ve hafif olması da gündemde. iPhone özellikle mobil oyunlar konusunda güçlenmeye devam ediyor. Sony, mobil oyun pazarını kaybetmek istemiyorsa acil önlemler almalı.

Sony, bir kez daha zor duruma düşmek istemiyor olacak ki; herhangi bir yorum yapmadı

Klavyesiz ve dokunmatik PC

CeBIT 2009: Asus'tan 2 ekranlı - klavyesiz PC.

Asus'un tanıttığı taşınabilir PC konseptinde klavye yok; çift dokunmatik ekran büyülüyor.

CeBit 2009 bilişim ve teknoloji firmaları için yenilikleri duyurmanın en kolay platformlarından biri. Bunun farkında olan Asus da yeni "Eee" marka PC konseptlerini CeBit'te duyurmayı tercih etti.

Firmanın yönetim kurulu üyelerinden Jonny Shih'in tanıtımını yaptığı yeni Eee, çift ekranlı dokunmatik bir cihaz. Cihazda bir klavye bulunmuyor; ikinci ekran gerektiğinde dokunmatik bir klavye gibi kullanılabiliyor. Flipbook yani sayfa çevirme özelliği sayesinde özellikle PC'den bir şeyler okumayı sevenler için özel olarak geliştirilmiş bu yeni bilgisayar, Asus'un büyük önem verdiği Eee ailesinin bir üyesi.

Shih: "Eee PC sadece düşük maliyetli bir netbook konsepti değil" derken, firmanın 20. kuruluş yılında tanıttıkları bu yeni bilgisayar konseptlerini "fayda, yenilik ve maliyet" arasındaki en uygun dengenin kurulma çabasının bir ürünü olarak tanıttı. Küresel kriz hakkındaki görüşleri sorulduğunda ise Shih: "Zor zamanlarda bile yenilik ve farklılık yaratmak son derece önemli" dedi ve ekledi "ekonomik kriz bize fayda ve maliyet dengesi oluşturmak anlamında henüz gerekeni yapmamış olduğumuzu gösterdi".

Bilgi için: AsusTek Computer
Telefon: (216) 521 47 25

Asus iyice abarttı!

Dokunmatik, çift ekranlı netbook geliyor

Asus'tan yenilik bombaları ardı ardına patlıyor. Piyasayı karıştıracak cep telefonunu modeli ve Tablet PC'den sonra, çift ekranlı dokunmatik netbook'u CeBIT 2009'da tanıttı.

Bu konseptin adı "Eee" ve klavyeye kesinlikle ihtiyaç duymuyor. Çünkü klavye yerinde dokunmatik bir ekran var.

Asus'un yirminci kuruluş yılına girmek üzereyiz. Belki de bombalar bu yüzden ardı ardına patlıyor. Ne olursa olsun bu konseptler elektronik sevdalılarını büyüleyecek gibi duruyor.