Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

3 Mart 2009 Salı

Plazma TV nefes aldı!


Plazma TV için son zamanların en iyi haberi.

Plazma TV üretimini durduracağı söylentilerine elektronik devinden jet yanıt geldi.


Sizlere LG firmasının yöneticilerinden Lee Gyu-hong'un açıklamaları doğrultusunda ilettiğimiz haberimizde elektronik devinin plazma TV üretimine devam etmeme ihtimalini duyurmuştuk. Bu habere yanıt İngiltere'den geldi. LG Electronics'in İngiltere pazarlama müdürü George Mead, LG'nin plazma TV pazarından, en azından İngiltere'de, çekilmeyeceğini söyledi.

"Plazma TV endüstrisinin ciddi bir dönemden geçtiğinin farkındayız ve bunu yaptığımız toplantılar da değerlendiriyoruz. Fakat LG Electronics İngiltere'nin plazma TV pazarından çekilmek gibi bir niyeti yok" diye konuşan Mead, "Hatta İngiltere'de plazma TV pazarlaması için yeni açılımlar içerisindeyiz ve THX sertifikasyonu ile birlikte pazarda büyüme hedefliyoruz" dedi

Vista'dan kurtuluş yok!

Microsoft'un Vista zaferi tersine mi dönüyor?

Microsoft, Vista'nın uyumluluk davasında kazandığı zaferin tadını çıkartamadı. Peki ama neden?

Microsoft'un başı Vista Uyumluluk Programı yüzünden ağrımaya devam ediyor. Her ne kadar Microsoft için ciddi sorunlar doğurabilecek davanın ilk bölümünde, bilişim devi önemli bir zafer elde etmiş olsa da, dava ile ilgili yeni gelen haberler durumun göründüğünden biraz daha farklı olabileceğini ortaya koyuyor. Her ne kadar davanın toplumun yararına olduğunun kabul edilmemesine ve bu sayede çıkacak kararın tüm tüketiciler için geçerli olmamasına karar verildiyse de, mahkeme bunun diğer tüketicilerin kendi davalarını açamayacakları anlamına gelmediğine karar verdi.

Çıkan ilk karar üzerine, Microsoft'a Vista Uyumluluk davasını başlatan 6 kişinin avukatı yeni bir başvuruda bulundu. Bu başvuruda Vista'nın Aero özelliğinin, işletim sisteminin vazgeçilmez bir parçası olduğu ve Aero özelliğini desteklemeyen Vista Uyumluluk etiketine sahip PC'lerin tümü için geçerli olacak bir karar çıkması gerektiğinin üzerinde duruldu.

Mahkeme şu anda toplum yararına davayı genişletmedi fakat uluslar arası düzeyde bireysel olarak Microsoft'a dava açılmasını da engellemedi. Diğer yandan eğer davacıların son başvurusu kabul edilecek olursa, bu kararın diğer olası davalarda emsal teşkil etme ihtimali de bulunuyor.

Photoshop CS4 !

[Resim: 2gt9rpe.png]
[Resim: 110zpth.png]
[Resim: 107kltl.png]
[Resim: 2ccuvx1.png]
Tek Link Halinde Download >> Click<
Select Butonundan size uygun olanı seçiniz > Download'a Basın > Bastıkdan sonra bi ekran gelicek biraz bekleyin > Sonra indirilmeye baslıyacaktır .
Download Ekranı ;
[Resim: 33avuwg.png]

Dizüstünde Studio keyfiDell'in yeni Studio XPS dizüstü bilgisayarları, tasarım ve teknolojik özellilkleriyle göz alıyor.

Dell; XPS’in yüksek performans ünvanını yaşatan ilk Studio serisi dizüstü bilgisayarlar olan Dell Studio XPS 16 ve Dell Studio XPS 13’ü pazara sunuyor. Dell’in yenilikçi endüstriyel tasarım laboratuarlarında yakın zaman önce tasarlanan bu üst sınıf dizüstü bilgisayarlar, en son teknolojiyi, zarif tasarımla bir arada sunuyor ve özellikle hem modanın hem de teknolojinin yakın takipçilerine hitap ediyor. Hem Dell Studio XPS 16, hem de Dell Studio XPS 13 dizüstü bilgisayarlarınının dış yüzeylerindeki gerçek deri dikkati çekiyor ve genel tasarımda anotlanmış alüminyum vurgulamaları yer alıyor. İki modelde de parlaklılığı ile öne çıkan volkanik siyah hatlara yer verilmiş.

Dell’in yeni Studio XPS dizüstü bilgisayarları tasarımda liderliğe odaklandı. Bu üst sınıf ürünlerin çarpıcı tasarımında gerçek deri, anotlanmış alüminyum vurgular ve parlaklılığı ile öne çıkan Volkanik Siyah rengi hatlar kullanıldı. Özel bağlantı noktaları, DVD sürücü yükleme yuvaları, kenardan kenara ekran şık, narin ve modern görünümü tamamlıyor.


XPS Serisinin Amiral Gemisi: Dell Studio XPS 16
Gücü zarafetle harmanlayan Studio XPS 16, gelişmiş performans ve eğlence özellikleri sunuyor. Bu özellikler arasında 16 inçlik kenardan kenara 16:9 HD WLED Ekran, subwoofer’lı 7 Watt’lık Dolby 5.1 ses sistemi, Intel Centrino 2 ve 512 MB ATI Mobility Radeon HD 3670 grafikleri yer alıyor.
Gerçek sinemakolikler ve amatör fotoğrafçılar için opsiyonel olarak sunulan Full HD 1080p ekran (RGB LED) 16:9 içerik için optimize edildi. Full HD 1080p ekran gerçek anlamda bir eğlence keyfi yaşatmak için daha gerçekçi renkler ve detayları 300 nit parlaklıkla birlikte yüzde 100 renk gamı ile birlikte sunuyor. 8 milisaniyelik tepki süresi sayesinde daha pürüzsüz bir görüntü elde ediliyor ve oyun oynamak ya da film seyretmek çok daha keyifli oluyor. 130 derecelik izleme açısı birden çok insanın ekranı farklı açılardan aynı anda aynı netlikte seyredebilmesi anlamına geliyor.

Ufak Tefek ancak Güçlü: Dell Studio XPS 13 dizüstü bilgisayar
Yüzeysel olmayan güzellik ve zarafetin bir özeti olan Studio XPS 13, 2.2 kilogramdan başlayan ağırlığı ile farklı bir güce sahip.

Studio XPS 13 kullanıcılara Hybrid SLI teknolojisi ile NVIDIA GeForce 9500M GE ekran kartı ile oyun performas yada yüksek tanımılı videolarıseyretme imkanı sunuyor. İsterseniz Hybird teknolojisi sayesinde eposata, internet'te geiznmek ve müzik dinlemek için entegre ekran kartı devreye sokrar pil ömrünü uzatıyor.

Studio XPS dizüstü bilgisayarları yüksek- güçlü performansı en son teknolojik özelliklerle birleştirerek kullanıcıların bilgi-işlem deneyimini zenginleştiriyor ve kullanıcıların yenilikleri takip ederek, hep bir adım önde olmalarına olanak tanıyor:

- Standart DVD’lerin daha çok HD’lere benzeyen bir görüntü sunmaları için Yüksek Tanımlı yukarı dönüştürme (upconversion)
- Dijital dizilimli mikrofonlu ve yüz tanıma özelliğine sahip güvenlik sistemli 2.0 megapiksel webcam.
- Arkadan aydınlatmalı klavye ve sığal dokunmayla çalışan multimedya kontrolleri.
- Sistem kapalıyken dahi çevre birimlerini şarj etmek için USB PowerShare.
- HDMI, DisplayPort, IEEE 1394a ve eSata da dahil kapsamlı bağlantı noktaları ve bağlantı seçenekleri.
- WiMax ve GPS uyumlu.

Dell Studio XPS 16 ve Dell Studio XPS 13 dizüstü bilgisayarlar 1599 USD’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.Türkiye'ye 40 yıl yetecek petrol var


Karadeniz'de Türkiye'ye 40 yıl yetecek petrol var.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, petrol arama çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin 2023 yılına kadar ham petrole 600 milyar dolar ödeyeceğini dile getiren Mehmet Uysal, Karadeniz'deki yeraltı zenginliklerinin kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Karadeniz'in potansiyelinin Hazar deniziyle karşılaştırılabilecek büyüklükte olduğunu belirten Genel Müdür, "Karadeniz'deki potansiyelin büyük olduğunu görebiliriz. Türkiye'nin 40 yıllık ihtiyacını karşılayacak petrol var. 10 milyar varillik petrol Karadeniz'de bulunuyor. 1,5 milyon metreküp de doğalgaz rezervi bulunduğunu düşünüyoruz. Amerikan Exon Mobil, Brezilyalı Petrobrass firmaları aramalar için geldi." dedi.

TPAO' çalışmalarıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Müdür Uysal, Akdeniz ve Ege denizlerinde de arama çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Yurtiçi ve yurtdışındaki arama çalışmalarını anlatan Uysal, geçen yıl 500 milyon metreküp doğalgaz üretimi olduğunu bunun çoğunluğunun Batı Karadeniz'den yapıldığını dile getirdi. Bu yıl içinde çalışmaların hızlandırılacağını kaydeden Uysal, Akçokaca'da üretim yapacak 4. platformun Romanya'da üretildiğine dikkat çekti.

Kazakistan ve Azerbaycan'da Türkiye'nin 2 yıl yetecek kadar petrol rezervinin bulunduğunu aktaran Uysal, 2009-2011 arasında Kazakistan'da 5 kuyu açılacağını dile getirdi. 270 milyon dolar para yatırdıklarını, bu parayı çıkarttıklarını aktaran Uysal, bu bölgede hala en az 100 milyon dolarlık rezerv bulunduğunu ifade etti. Libya'da çalışmaların sürdüğünü söyleyen Uysal, 5 kuyu açılacağını Fizan'da Türk mühendislerin sismik çalışmaları yürüttüğünü vurgu yaptı. Azerbaycan ve Kazakistan'da günlük 35 milyon varil günlük rezerv bulunduğunu söyleyen Uysal, Irak'taki TPAO'nun yer altı petrolleri çalışması hakkında bilgi verdi. Uysal, çalışmalarda etnik coğrafyaya dikkat etmek gerektiğini belirtti. Konsorsiyumlar yoluyla teklifler vereceklerini, ortaklık çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. İran ile ilgili Güney Pars'da çalışmaların sürdüğünü burada yapılacak toplam yatırımın 5,5 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Genel Müdür, 16 milyar metreküplük gaz üretileceğini dile getirdi.

2023 YILINDA TÜRKİYE PETROL VE DOĞALGAZ İTHAL ETMEYECEK

TPAO'nun satış gelirlerinin 500 milyon dolardan 2.2 milyar dolara çıktığını kaydeden Uysal, 2002'den 2008'e yatırım gelirlerindeki değişikliği yatırım gelirleri 228 milyon dolardan 688 milyon dolara çıktı sözleriyle anlattı. Petrol üretiminin 50 binden 70 bin varile çıktığını kaydeden Uysal, konuşmasını enerji açısından ümitli sözlerle bitirdi: "2023 yılından itibaren Türkiye petrol ve doğalgaz ithal etmeyen ülke olacaktır. Etkin bir petrol şirketine ihtiyacımız var. Enerji bağımsızlığı hedefine 2023 yılında ulaşmak mümkün."

Uysal TPAO'nun çalışmalarını özetledi:

  • Denizlerimizde çok geniş petrol ve doğalgaz rezervi saptandı
  • Çıkartılması için yoğun çalışma yapıyoruz
  • Yurtdışında Irak petrol ve doğalgaz ihalelerine konsorsiyumlarla katılmak için çalışıyoruz
  • İran blokları anlaşması yapılıyor
  • Suriye ile ortak üretim şirketi
  • Türkmenistan ile ortak arama şirketi
  • Güney Amerika'da son yıllarda başlayan milli petrol şirketi ile işbirliği stratejilerinden yaralanma
  • Ukrayna ve Rusya arama anlaşmalarından yararlanmak.

Dünyanın en hızlı laptop'u


CeBIT: Dünyanın en hızlı laptop'u mu?

Asus dünyanın en hızlı laptop'unu hazırladığını iddia ediyor. Performans rekorları ve dahası burada.

Asus, kendi açıklamasına göre CeBIT'te dünyanın en hızlı notebook'unu tanıtıyor. W90Vp'nin overclock edildiğinde 3DMark 06 testinde 20.000'in üzerinde bir puan elde ettiği iddia ediliyor. Standart çalışma durumunda ise 15.000 puan elde ediyor.

En yüksek yapılandırmada mobil bir Core 2 Quad Q9000 işlemci, Intel X38 yonga setli bir anakart üzerinde çalışıyor. Sistemde Crossfire modunda çalışan iki adet Mobility Radeon HD 4870 var. Bunun dışında 6 GB DDR2 bellek kullanılabiliyor.

Ekran 18,5 inç büyüklüğünde ve 1920 x 1080 piksel yerel çözünürlük ile çalışıyor. Diğer donanımlar arasında Blu-ray-Combo sürücü, 2 Megapiksel webcam, iki adet 500 GB sabit disk ve 12 hücreli bir batarya var. Şu ana kadar fiyat hakkında bir açıklama yapılmadı; cihazın yaz aylarında piyasaya çıkması bekleniyor.

Bilgi için: AsusTek Computer
Telefon: (216) 521 47 25