Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

19 Şubat 2009 Perşembe

Dai Dai Jiao Nang'a bir şok daha

Tarihi ceza kesilen Jiao Nang Grubu'na bir kötü haber daha. Maliye'nin raporu ceza davası açılmasının önünü açıyor.

Gelirler kontrolörleri, Jiao Nang Yayın Holding'e 826.3 milyon TL rekor cezayı "vergi kaçağı"ndan kesti. Bu nedenle dosya, mali sorumluluğun yanı sıra ceza davası açılması için savcılığa gönderilecek. Bu suç için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Dai Dai Jiao Nang'a hapis cezası istenmesi gündemde..

Kontrolörler inceleme raporunu, "vergi kaçakçılığı suçuna" bağladı. Bu nedenle mali sorumluluğun yanı sıra ceza davası açılması için Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilecek. Maliye kontrolörlerinin Jiao Nang Yayın Holding'e (DYH) ait 5, Jiao Nang Grubu'na ait 2 şirkette yaptığı incelemelerin 2003-2006 yıllarına yönelik detayları ortaya çıktı.

Maliye'nin, DYH'ye kestiği ceza, asıl vergi borcunun 3 katını buldu. Bu uygulama Vergi Usul Kanunu'nun 359'uncu maddesine dayanıyor. Bu madde kaçakçılık suçunu düzenliyor. Hakkında kaçakçılıktan rapor düzenlenen mükellefin Maliye ile uzlaşma görüşmesine oturma hakkı bulunmuyor. Olayın meydana geldiği tarihte geçerli olan hükme göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

TARAFLAR NE DİYOR?

1- Hisse satışında KDV: Jiao Nang Yayın Holding Gelirler Kontrolörleri'nin iştirak hissesi satışına KDV tahakkuk ettirdiğini, ancak bu uygulamanın KDV Kanunu'nun 17/4-g hükmüne aykırı olduğunu ve vergi alınamayacağını savundu.
2- Hissede Finansman Gideri: Gelirler Kontrolörleri, iştirak hisselerine ilişkin finansman giderlerinin kurum kazancından indirilemeyeceğine hükmetti. DYH ise 2006'da yürürlüğe giren 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5. maddesinin son fıkrası gereği faiz kur farkı gibi unsurların kurum kazancının tespitinde gider olarak indirilebileceğini ileri sürdü.
3- Kurumlar Vergisi İstisnası: Kontrolörler, DYH'nin, iştirak hissesi satışında vergi avantajı sağlayan istisna hükümlerinden dönemsellik ilkesi gereği yararlanamayacağını belirtti. DYH ise hisse satışının kontrolörlerin ileri sürdüğü gibi 2006'da değil, 2007'de gerçekleştiğini vurguladı.
4- Hisse Senedi Satış Esası: Kontrolörler, DYH'nin iştirak hisselerini öne sürdüğü gibi Ocak 2007'de değil, Aralık 2006'da tamamladığını savundu. DYH ise Türk Ticaret Kanunu'nun 415 ve 416. maddeleri gereği senedin devir alana teslim edildiği tarihte işlemin gerçekleştiğini hatırlattı. Maliye'nin yanlış yorum yaptığını açıkladı.
5- Hisse Satış Tarihi: Kontrolörler, iştirak hissesinin 2006'da satıldığı sonucuna varınca satış gelirine 2007 yılında istisna hükümlerinin uygulanamayacağını ifade etti. DYH ise gerek hisse devrini gerekse satış bedelinin Ocak 2007'de gerçekleştiğini dolayısıyla 2006'da veya 2007'de yapılan satışlar bakımından istisna hükümlerinin farklı bir yoruma tabii tutulamayacağını dile getirdi.

Facebook alkolden medet umuyor

Facebook alkolden medet umuyorAzalan reklam gelirleri yeni müşteri arayışları artarken, bugüne kadar tepki toplayan ve tanıtımı engellenen alkollü ürünler satan markalara gün doğdu.
Yeni yıl için reklam bütçesini oluşturan dünyaca ünlü sosyalleşme sitesi Facebook, yeni uygulamalar için oluşturduğu yazılım ile farklı alkollü içecek markalarının tanıtımını yapacak. Düzenlenen yeni uygulamalarda yasal prosedürler de göz önünde bulundurulacak ve 21 yaş altı gençlerin bu uygulamaları kullanması engellenecek.

Bu yeni iş alanından faydalanacak olan sadece Facebook’da değil. Küresel krizin yaşandığı şu günlerde Google alkollü içecekler pazarından faydalanmayı aklına koydu. 3 mühendislik ofisini kapatacağını ve 100 kişiyi işten çıkaracağını açıklayan Google politikasını değiştirerek sayfalarında alkollü reklamlarına yer verecek. Yeni karar şirkette şimdiden kabul görmüş durumda. NBA’de saha kenarında kullanılmasına izin verilmeyen likör reklamları Google’de yerini almış durumda Bununla birlikte ilk ilanlar arasında bira firmalarının reklamları da yer alıyor.

ABD’de alkollü içeklerin tanımında rahatlayan mecra sadece internette değil. Ağırlaşan ekonomik koşullar ve medya sektöründe yaşanan sıkıntılar ile yerel televizyon kanallarında kapılarını alkol üreticilerine açmış durumda. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Grammy Müzik ödüllerini seyreden 14 eyalet Absolut Vodka reklamlarını da seyretti.

Güneşle çalışan cep telefonu

Güneşle çalışan cep telefonuSamsung, güneş enerjisiyle çalışan tam dokunmatik ekranlı cep telefonunu üretti.
Güney Kore’li elektronik üreticisi Samsung, arka kapağında Güneş enerjisinin toplanmasını sağlayan bir panel bulunan ve bu sayede enerjisini Güneş’ten alan cep telefonu “Blue Earth”ü tanıttı.

Kullanılmış plastik şişelerden elde edilen PCM malzemesiyle üretilen mavi renkli telefon insan sağlığına ve doğaya zararlı olduğu bilinen berilyum, fatalat ve BFR (Brominated Flame Retardant - Alevlenmeyi Engelleyen Brom) kullanılarak üretilen parçalar içermiyor.

Telefonla birlikte gelen şarj adaptörü enerji verimliliği konusunda 5 yıldıza sahip, şarj ünitesi telefonu şarj etmediği durumlarda enerji tüketimini 0.03 watt’a düşürüyor.

Blue Earth’te bulunan kişiselleştirilebilir ECO modu ile, telefonun ekran parlaklığı, sinyal çekim gücü ve benzeri özellikleri ayarlanarak enerji tüketimi düşürülebiliyor. Telefonun işletim sisteminde bulunan eco walk isimli uygulama, yürüyüş esnasında atılan adımları sayarak yolculuğu motorlu taşıtla yapmak yerine yürüyerek yapıldığı için ne kadar ağacın kurtarıldığını gösteriyor.

Ürünün ilk olarak İngiltere pazarında, bu yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacağı belirtildi.

Dokunmatik rekabet kola taşındı


Dokunmatik ekranlı cep telefonua rekabeti kola taşındı. LG, kol saati şeklindeki cep telefonunu Barcelona'da tanıttı.

İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen GSM Kongresi birbirinden ilginç cep telefonu modellerine ev sahipliği yapıyor.

Üreticilerin hem sektörün geleceğini tartıştığı, hem de yeni modellerin sergilendiği GSM Kongresi birbirindne ilginç telefonlara ev sahipliği yapıyor.

Koreli teknoloji devi LG, kol saati şeklindeki cep telefonunu Barcelona'da tanıttı. Bir cep telefonunda bulunması gereken tüm özellikleri içinde barındırıyor.

LG G910, özellikle iş kadınlarının gönlünü fehtetmek için tasarlanmış bir cihaz. Siyah ve beyaz olmak üzere iki ayrı renkte piyasaya sürülecek olan cihazın tüm kontrolleri parmaklarla ve yan tarafta bulunan tuşlarla yapılıyor.

İngiltere'de yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek olan kol saati şeklindeki cep telefonunda e-posta gibi özellikler bulunmayacak olsa da üretici, tüketicileri bluetooh özelliğinden mahrum bırakmamış.

iPHONE REKABETİ

Firmaların bu denli ilginç tasarımla cihazlara dokunmatik ekran özellliğini entegre etmesinin arkasında Apple'ın cep telefonu pazarını alt üst eden ve 2007'den bu yana 17 milyon adet satma başarısını gösteren iPhone yatıyor.

Uzmanlara göre firmalar iPhone'un pazar payından almak için ilginç tasarımla dokunmatik ekranlılarını bu yılın ikinci yarısından itibaren piyasaya sürecek.

Windows'un yeni yazılımı kayboldu!

Windows'un yeni yazılımı, Mobil Dünya Kongresi'nde kayboldu.

Microsoft firmasının cep telefonları için hazırladığı ve henüz piyasaya sürmediği yeni yazılımı Windows Mobile 6.5, tanıtım ve test için getirildiği Barcelona Mobil Dünya Kongresi sırasında kayboldu.

İspanya basınında yer alan haberlere göre Microsoft, yazılımın kullanıldığı ilk örnek cep telefonunu Avustralyalı Telstra firmasının başkanı Sol Trujillo'ya deneme amaçlı olarak ödünç verdi, ancak daha sonra bu cep telefonu kayboldu.

Telstra yetkilileri, olayın hırsızlık mı yoksa kaybolma mı olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. İspanyol ve Avustralya basını, olayın bir teknoloji casusluğu olabileceğini öne sürdü.

Microsoft yetkilileri ise, "Telstra'ya ödünç verilen ilk örneğin kaybolmasından üzüntü duysak da, bu kazanın hiçbir şekilde Microsoft'u etkileyeceğini sanmıyoruz" açıklamasını yaptı.

Barcelona'da her yıl yapılan Mobil Dünya Kongresinde "endüstri hırsızlığı" konusunda sürekli polemikler yaratılırken, olası hırsızlık vakalarına karşı çok sayıda polis görev yapıyor.
Intel ve Nvidia'nın büyük kavgası...

Intel Nvidia'ya dava açıyor.


Nvidia ve Intel kanlı bıçaklı oldu: İşte kavganın nedeni ve Nvidia'dan gelen çok sert açıklama.


Yonga üreticileri Nvidia ve Intel arasında 2004'e dayanan bir anlaşma sebebiyle uyuşmazlık çıktı. Intel, yapılan bir anlaşmanın ilkelerine karşı geldiği için Nvidia'yı Delaware eyaletindeki bir mahkemeye şikâyet etti.

Anlaşmaya göre Nvidia lisans sahibi olarak Intel işlemciler için nForce yonga seti üretebilecekti. Nvidia bu anlaşmanın Intel'in yeni amiral gemisi Core i7 işlemciler için de geçerli olduğunu iddia ediyor. Intel ise bunun tam zıttını düşünerek ve bu tip yongaların üretimini yasaklamıştı. Nvidia halen Core i7 sistemler için bir nForce yonga seti geliştirmeye devam ettiği için Intel bu duruma yasal yoldan karşı gelmeye karar verdi.

Nvidia kendini haklı görüyor ve şikâyet karşısında son derece sakin. NVIDIA CEO'su ve başkanı Jen-Hsun Huang durum hakkında şunları söyledi: "Biz sahip olduğumuz lisansın geçerli olduğundan eminiz. CPU'ların zamanının geçmiş olması ve bilgisayarların ruhunun hızlı bir şekilde GPU'ya doğru yol alması bu şikâyetin asıl amacını oluşturuyor. Bu çırpınış geriye dönük CPU ticaretini korumak için bir yeniliği baskı altına almaktan öte değildir."

Nvidia'nın yaptığı açıklamanın tam metnini noktasına, virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz...

Nvidia'dan sert açıklama:

NVIDIA firmasinin Intel'in Delaware eyaleti mahkemesinde açtigi davaya yanitidir. Intel'in iddiasi iki sirke arasinda imzalanan 4 yil geçerlilige sahip yongaseti lisans anlasmasinin Nehalem örneginde oldugu gibi Intel'in dahili bellek denetçisi içeren yeni nesil islemcilerini kapsamadigidir. Müsterilerimize gönderilmekte olan yongasetlerini dava konusu etkilememektedir.

Sözlerine "Bahsi geçen lisansimiz geçerliligini sürdürmektedir" diye baslayan NVIDIA icra kurulu baskani Jen-Hsun Huang sözlerine söyle devam etti, "Merkezi islemcilerin normal seyrini sürdürürken kisisel bilgisayarlarin yönünün hizli biçimde grafik islemcilere dönmesi bu sorunun temelini olusturmaktadir. Kötüye gitmekte olan merkezi islemci ticaretini korumak adina yenilikçiligi bastirma çabasinin açik bir örnegidir."

NVIDIA firmasi, Intel islemci tabanli sistemlere yenilikçi platform saglamak üzere 2004 yilinda bir anlasma yapti. Bunun karsiliginda Intel firmasi, NVIDIA'nin 3D, GPU ve diger veri islem teknolojilerinden olusan genis kapsamli lisanslarina sahip oldu.

SLI® Hybrid power, CUDA™ paralel veri isleme teknolojisi, son zamanlarin en önemli yeniliklerinden biri olan kuzey, güney köprü ve grafik islemci yongalarini küçük bir çekirdege sigdiran ION™ gibi birçok yenilikçi teknolojiyi anlasmanin imza edilmesiyle NVIDIA kullanima sundu.

Merkezi islemciyle bir araya getirildiginde iki yongali bir PC platformu olusturan ION,
Intel'in kendi bulusu çözümünden iki yil daha ileridedir. Buna ek olarak, ION platformu, Intel'in günümüzdeki 3 yongali tasarimindan1 10 kat daha fazla performans sunmaktadir.

Sektör ve tüketiciler NVIDIA'nin sundugu yenilikler güvenmektedir. Gerçek Windows deneyimini ilk kez her kullanici için erisilebilir hale getirdiginden Microsoft, ION platformunu onayladi. Geçen yilin sonlarinda aralarinda MacBook Classic, MacBook Air, MacBook ve MacBook Pro'nun bulundugu yeni nesil dizüstü bilgisayar ürünün gaminin tümünde Apple firmasi NVIDIA yongasetlerini tercih etti. Intel'le yaptigi anlasma sayesinde bu gün aralarinda Acer, Alienware, Asus, Dell, Falcon Northwest, Fujitsu, Gigabyte, HP, Lenovo, MSI, NEC, ve Toshiba'nin bulundugu birçok firma NVIDIA'nin sagladigi heyecan verici yenilikleri ürünlerinde kullaniyor.

Huang, "Genis kesimlerce yaygin biçimde kabul gören NVIDIA platform yeniliklerine söyle bir baktigimizda, 4 yil önce imzalanmis bir anlasma için Intel'in simdi bir tartisma baslatmis olmasina sasirmamak lazim. ION, SLI, Hybrid power ve CUDA gibi yenilikçi teknolojiler Intel'in PC platformu üzerindeki kontrol yetenegini tehdit ediyor."diyerek açiklamasini noktaladi.

NVIDIA, Intel'le olan bu görüs farkliligini makul ve adil biçimde gidermek üzere nerdeyse bir yildir gayret gösteriyor. Intel'in günümüz CPU veriyolu için tasarlanmis NVIDIA yongasetleri söz konusu tartismadan etkilenmemektedir.