Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

31 Mart 2009 Salı

Diyetle ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar

“Ne yaptıysam olmadı… Yağı kestim, spor yaptım, protein takviyesi aldım ama bana mı­sın demedi” diyenler! Tam size göre haber. Yan­lış yapıyor olmayasanız?

Amerikalıların yaklaşık yüzde 55′i bugün aşı­rı kilo ya da obeziteden şikayet ediyor. Bir başka ürkütücü gerçek ise çocuklarda obezitenin geç­miş yıllara oranla çok daha fazla görüldüğü.

“İnsanlar neden kilo vermekte bu kadar zorla­nıyorlar?” sorusunun cevabını araştıran uzman­lar, bakın diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında neler buldu:

* Diyetinizden yağı çıkarmanız zayıflatır
Yanlış: Tabii ki, tahıl meyve, sebze gibi yağ
açısından düşük gıdaları yediğinizde kilo verme­niz kolaylaşır fakat yağ açısından ekmek gibi dü­şük karbonhidratlı gıdaları bol tükettiğinizde, sa­dece yağı kesmeniz kilo vermenizi kolaylaştır-maz. Yağsız bile olsa hamur işleri, ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar kilo almanıza neden olur.

* Haftada üç kez yarım saat egzersiz kilo verdirir
Yanlış: Sadece spor yaparak kilo vermeniz mümkün değildir. Örneğin haftada 4 gün 30 da­kika yürürseniz, toplam 600 kalori yakmış olur­sunuz. Bu da tartıda çeyrek kiloya denk gelir ve zaten siz günlük kalori alımınızda bundan faz­lasını alıyor ve açığı kapatıyorsunuz. Ancak, sporla beraber yapılan diyet kilo vermenize kat­kıda bulunur.

* Ekstra protein kas gelişiminize katkı sağlar
Yanlış: Protein, kasların yapılanmasında ve gelişmesinde kan hücrelerinin yapılanmasında, hormon ve enzimlerin düzenlenmesinde ve bağı­şıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli rol oynar. Fakat aşırı protein vücutta yağ olarak depolanır. Kasları güçlendirmenin en iyi yolu, kas gelişimine yönelik spor yapmaktır.

* Zayıflama hapları kilo vermede çok yardım­cı olur
Yanlış: Amerikan Gıda ve İlaç yönetmeliği’ne göre obezite ya da aşırı kiloya sahip olan insan­ların zayıflama haplarını kullanmaları sonucu tansiyon, yüksek kolesterol gibi şikayetlerinin olduğu saptandı. Aşırı kilo ya da obezite, zayıfla­ma haplanyla giderilmez, çok ciddi bir tedavi gerektirir.

* Vitamin desteği kilo vermek için gereklidir
Yanlış: Lif ve antioksidan özelliği bakımından zengin olan sebze ve meyveler, vitamin açısın­dan daha zengindirler. Günde 1500 kalorinin al­tında yemek yiyorsanız mutlaka vitamin ve mi­neral desteği almanız gerekir.

Doğrular

* Yumurta yemek kilo aldırmaz
Doğru: Yumurta çok faydalıdır. Kaynatılmış bir yumurtada yaklaşık 75 kalori bulunur. Yumurta­lar kalori açısından da düşüktürler. Antioksidan özelliğe de sahip olan yumurtanın besin değeri yüksektir.

* Amerikan Sağlık Birliği, günde bir yumur­tanın yenmesini öneriyor
* Diyet yaparken yağlı yiyecekler yiyebilirim
Doğru: Diyet yapmak fizyolojik bir olaydan çok psikolojik bir olaydır. Diyet yapmaya başla­dığımızda, sevdiğiniz her yemeğin yasaklanma­sı sizde o gıdaları daha çok yeme hissi uyandırır. Bu tür gıdaları ölçülü miktarlarda yiyebilirsiniz.

* Yürüyüş kilo vermenizi sağlar
Doğru: Diğer fiziksel aktiviteler gibi uzun yü­rüyüşler de kalori kaybına neden olur. Günde 10 bin adım atarsanız 100 Kalori yakarsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder