Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

28 Aralık 2008 Pazar

Son nefeste Kelime-i Şahadet

Son nefeste Kelime-i ŞahadetDünya, İsrail'in katliam yaptığı Gazze'de yaralı bir Filistinli'nin kameralar önünde son nefesini verişini konuşuyor.
Dünyanın tepki gösterdiği katliamın ardından Filistinli örgütler 'intikam yemini' etti. İsrail ise tehditlerini sürdürdü.
Tüm bu gelişmelerin yaşandığı bölgede, kameralara öyle görüntüler yansıdı ki, İslam alemi İsrail'e lanet yağdırdı.

Tıp ki bu yaralı Filistinli polisin son nefesini verirken izlediği gibi:

Fare insanların büyük dramı

Fare insanların büyük dramıBu bir lanet. Annelerinden böyle doğuyorlar. Onlara fare insanlar deniyor. Hepsi de modern zaman köleleri. Dramları büyük...
Onlara "Fare İnsanlar" deniliyor. Çünkü görünüşleri gerçekten çok farklı. Kulaklarının şekli, yüz yapıları, gözlerinin birbirine yakınlığı, ağız ve burunlarının duruşu, fareleri andırıyor.

Tıp dilinde "mikrosefal" olarak geçen bir rahatsızlığın sonucunda böyle görünüyorlar. "Mikrosefal" kelimesi ise Yunan kökenli ve "küçük kafa" anlamınıda...

PAKİSTAN ONLARIN ÜLKESİ

Peki, nerede yaşıyor bu "Fare insanlar"?

Dünyanın pek çok yerinde bu rahatsızlığı taşıyan doğumlar olabiliyor. Ancak Pakistan'ın Pencap eyaletinin Gujarat kenti, "Fare insanları" bölgesi olarak biliniyor. Onlara oralarda "chua" deniliyor.

EFSANEYE GÖRE BİR LANET

Efsaneye göre, asırlar önce, bölgede yaşayan pek çok kadın çocuk sahibi olamıyordu ve sonunda çareyi tapınağa gidip tanrı Shuma'ya yalvarmakta bulmuşlar. Tanrı Shuma, onlara istedikleri gibi anne olma sevincini yaşatmış ama bir de şart koymuş. Buna göre, her bir kadın, ilk çocuğunu Tanrı Shuma'ya vermek zorundaydı ama kadınlar buna yanaşmadı. Tanrı Shuma kzıdı ve bu kadınların çocukları böyle garip görünüşlü doğmaya başladı...

MODERN ZAMAN KÖLELERİ

Her birinin bir sahibi var. Anne babalar, bu sorunla dünyaya gelen çocuklarını bazen "Fare İnsan"ları çalıştıran şebekelere kiralıyor ya da satıyorlar. Onlar da "Fare İnsanları" köle gibi çalıştırıyor. En çok da dilencilik yaptırılıyor. Her biri günde ortalama 400 rupi (yaklaşık 8 dolar) kazanıyor.

DİLENCİLİK YAPIYORLAR

Bölgenin en ünlü tapınağı olan Shuma Dulah'ta "Fare İnsanlar"a adım başı rastlamak mümkün. Burada yaklaşık 1000 tanesine dilencilik yaptırıldığı belirlendi. Ama durumlarını iyileştirecek hiçbir girişim yok.

Onlar, bu devirde, en acı kölelik örneklerinden biri....
Kaynak: internethaber

Samsung 2 adım önde

Önde gelen cep telefonu markası Samsung, 2009 yılının GSM sektöründeki en önemli açılımına önde gidiyor.
2009 yılının GSM dünyası için en önemli iki gelişmesi olan 3G ve Türkçe karakter uyumluluk standardına çok önceden hazır olarak bekliyor.

Samsung; 3G ihalesinin sonuçlanması ve 2008’in 2. yarısında ilgili hizmetlerin devreye girmesine dayalı olarak sektörde beklenen dönüşüme bugünden katkı sağlamak adına sektorun ilk 3G özellikli cihaz dönüşüm kampanyasını tüketicilere sunmakta.

Türkiye’de bugüne kadar 3 milyonun üzerinde 3G özellikli cep telefonu satıldığını tahmin ettiklerini belirten Samsung Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selim Erbay “Samsung olarak satışlarımızın yaklaşık yüzde 10’unu 3G telefonlardan elde etmekteyiz. Yakın geleceğe baktığımızda bu oranın yüzde 20’lere taşınacağını tahmin etmekteyiz” dedi.

Teknolojik tasarım, fonksiyonalite ve farklı kullanım alışkanlıkları doğrultusunda 80’e yakın farklı modelle 2009 yılında 3G dönüşümünün öncülüğünü üstleneceklerini belirten Erbay “2008 yılında i900 OMNIA ve INNOV8 gibi mobil yaşamın en gelişmiş telefon örneklerinin de dahil olduğu 30’a yakın 3G özellikli telefonumuzu Türk tüketicisinin beğenisine sunduk. 2009 yılı içinde de yaklaşık 50 yeni modelimizle 2009 yılında 3G dönüşümü için farklı ekran ve teknik özellikleri içeren ürünü tüketicilerinin beğenisine sunacağız” dedi.

Aynı zamanda 3G kullanım alışkanlıkları doğrultusunda tüketicilerin olası soruları ve 3G hizmetlerine yönelik olarak Samsung ve 3G adli bir e-learning internet sitesini de 2009 başı itibarı ile devreye almayı planlıyoruz” diye konuştu.

Samsung Türkçe karakter uyumluluk standardına hazır
2009 yılının önemli gelişmelerinden biri olan ve Türkiye pazarına girecek tum cihazlar icin ön şart haline getirilen Türkçe karakterli telefonlar ise Samsung tarafından Eylül 2008 tarihi ile Türk pazarına sunulmaya başlanmıştır.

Samsung 2.8 ve 3.2 inçlik geniş ekran 3G ve HSDPA özellikli telefonlarıyla standard internet hızının 7 katına ulaşacak erişim performansıyla mobilitenin ulaştığı en üst performansla tüketicilerini buluşturacaktır. 3G ile teknolojisinin iletişim alanında birçok yenilik getireceğini belirten Erbay, “ 3G’nin getireceği en önemli özellik görüntülü görüşme yapılmasına olanak sağlaması ve şu anda cep telefonlarında kullandığımız internetten 72 kat daha hızlı mobil internet servisine olanak sağlaması olacaktır. 3G teknolojisi ile hayatımıza multimedya alanında da birçok yenilik gelecek. 3G sayesinde popüler TV kanallarını izleyebilecek, 5-10 dakikalık MPEG/AVI uzantılı e-posta alıp gönderebilecek ve birden çok kişiyle eşzamanlı görüntülü görüşme yapılabilecek. Kısaca mobil telefon ile yapabileceklerimiz daha da artacak ve hızlanacaktır” dedi.

Gazze'de trajedi

Gazze'de trajediSaldırılar başladığından beri aralarında çocukların da bulunduğu 296 kişi yaşamını yitirdi. Bugünkü saldırılarda 4 güvenlik görevlisi de öldü.

Gazze'deki hastanelerin morgları hayatını kaybeden Filistinlilerle doldu. Saldırılar aralıklarla devam ediyor. İsrail ordusu, yedek askerlerin bir bölümünün de silah altına alınacağını duyurdu.

GAZZE - İHA

İntikam yemini

Gazze’ye daha önce de defalarca operasyon düzenleyen İsrail, ilk kez bu sayıda savaş uçağıyla aynı anda saldırarak Filistin’e son 20 yılın en kanlı gününü yaşattı.

Gazze Şeridi'ni kontrol altında bulunduran Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye ise yaptığı açıkalmada, "Filistin hiç bu kadar iğrenç bir katliama şahit olmadı" dedi. Haniye, İsrail'in "kafe ve caddelerinde intihar eylemleri" dahil intikam yemini etti.

Haniye yaptığı açıklamada, "Boyun eğmeyeceğiz. İsrailliler Gazze Şeridi'ni yerle bir etse yahut binlercemizi öldürmüş de olsa yıkılmayacağız" ifadelerini kullandı.

Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal ise, "İsrail'e karşı askeri intifada" çağrısında bulunarak, direnişin intihar eylemleriyle devam edeceğini söyledi.

İntikam yemini edip, "Kefenlerinizi hazırlayın... İsrail’e cehennemi yaşatacağız" sözü veren Hamas, tüm militanlarına saldırıya geçme çağrısı yaptı.

Hamas, 2005 yılı Ocak ayından bu yana İsrail'de intihar eylemi düzenlemiyor.
Kaynak: İHA