Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

1 Aralık 2008 Pazartesi

En hızlı işlemci Core i7

Dünya lideri Intel, şimdiye kadarki en gelişmiş masaüstü işlemci olan Core® i7™ işlemciyi tanıttı.
Talep üzerine performansı artıran ve veri akış hızını maksimuma çıkaran yeni teknolojileri ile en özel işlemci olan Core i7, Nehalem işlemci ailesinin de ilk üyesi.Core i7, harcanan gücü artırmaksızın, video ve oyun performansları ile İnternet ve bilgisayar aktivitelerinin hızlarını yüzde 40’a varan oranda yükseltiyor.Bilgisayar endüstrisi tarafından teknik bir mucize olarak gösterilen Intel® Core™ i7, bir işlemcinin hızını ölçmek için bir dizi görevin uygulandığı SPECint_base_rate2006** testinde 117 puan elde ederek, yaygın olarak kabul gören bilgisayar testlerinde rekor kırdı. Şimdiye kadar yapılan testlerde ilk kez tek bir işlemci 100 puan sınırını aştı.Core i7, sunucu ve mobil sürümleri daha sonra üretilecek olan Intel Nehalem mikromimari ailesinin ilk üyesi. Üç yeni masaüstü işlemcisinin her biri, 8 megabyte’lık bir ön bellek ve DDR3-1066 için bellek desteğini içeriyor. Intel’in en yüksek performanslı işlemcisi Intel® Core™ i7 Extreme Edition ayrıca, bilgili müşterilerin veya hobicilerin işlemcinin hızını daha da artırmalarına izin vererek, hız aşırtma korumasını da kaldırıyor.
Uzmanlardan beş yıldız
Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Dijital Kurumsal Grubu Genel Müdürü Patrick Gelsinger, “Intel, PC’lerini oyun oynamak, video seyretmek ve müzik dinlemek için kullanan, dünyanın en sıkı kullanıcılarına yeryüzünün en hızlı işlemcisini sunuyor. Intel’in yonga tasarımındaki en büyük sıçramasını, katı hal sürücüler gibi diğer inanılmaz yeniliklerle birleştirdiğinizde, Core i7’nin yarının bilgisayarını yeniden tanımlayacağını görürsünüz” dedi.Teknoloji Web siteleri de Core i7 incelemelerinde son derece olumlu görüşler açıkladılar. Anandtech, “Core i7, Intel’in performanstaki yol göstericiliğini desteklemeye devam ediyor” derken, PC Perspective, Core i7’nin vaat edilebilecek her şeyi içerdiği yorumunu yaptı. Lost Circuits’in bir başyapıt olarak gösterdiği Nehalem hakkında Tech Report da, “Endüstrideki en önemli değişimlerden biri” dedi.
Turbo Boost’la 8 ‘thread’lik performans Intel’in eşsiz Turbo Boost teknolojisi, bir bilgisayarı kullanıcının ihtiyaçlarına ve iş yüküne uygun hale getirmek için performansı artırıyor. Turbo Boost, yongaya yerleştirilmiş özel bir güç kontrol birimi yoluyla, harcanan gücü artırmaksızın performansı yükseltmek amacıyla, tek veya çoklu ‘thread’li uygulamalar için dört bağımsız işlemci çekirdeğinin birinin veya daha fazlasının saat hızını otomatik olarak artırıyor. Önceki Intel Extreme platformlarının bellek bant genişliğini iki kattan fazla artıran Core i7 işlemci, Intel Quickpath teknolojisi ile işlemciye giren ve çıkan bit ve bite’ların transferini hızlandırıyor. Intel ayrıca, iki işlemin bir kerede ve aynı anda etkin bir şekilde yapılmasını sağlayan birden fazla bilgi işlem ‘thread’ine izin veren Simultaneous Multi Threading teknolojisi ile tasarım yaptı. Sonuç olarak, dört çekirdekli Core i7 işlemci 8 ‘thread’lik performans değerlerine ulaştı. Intel’in 45 nm’lik yüksek K metal kapı üretim prosesine dayanan yeni “güç kapısı” transistörleri ile tasarlanan tümleşik güç kontrol birimi, harcanan gücü azaltmak için boştaki işlemci çekirdeklerini kapatıyor. Core i7, masaüstlerinin daha önce Intel temelli notebook’larda kullanılan uyku moduna geçmesine izin veren son Intel güç koruma teknolojilerine de sahip. Intel Core i7 işlemci, oyun performansına odaklı popüler endüstri bilgisayar testleri olan 3DMark Vantage CPU fiziği ve yapay zeka testlerinde, gelişmiş oyunlar için eşsiz performans sunuyor. Nehalem, önceki Intel yüksek performanslı işlemcilerden yüzde 40 daha hızlı olmasıyla dikkat çekiyor. Extreme Edition, oyunlarda gerçek hissini verebilmek için gelişmiş yapay zeka ve fizik ile oyunları çalıştırmak için 8 ‘thread’i kullanıyor. Intel® Core™ i7 işlemcilere ve Intel® X58 Express yonga setine dayanan Intel® Desktop Board DX58SO Extreme serisi, online kanal yoluyla kutulu ve perakende olarak satılmanın yanı sıra, çeşitli bilgisayar üreticileri tarafından hem online hem de perakende mağazalarda hemen satışa sunuldu.

Batarya derdi bitmek üzere


Cep telefonu, kişisel müzikçalar gibi cihazların kullanıcıların pil problemine çözüm bulabilecekleri günler yakın. Lityum-iyon, Nikel-Kadmiyum ve benzeri kuru pillerin ömrünü katlayan yakıt pilleri gündelik yaşama girmek için sıralarını bekliyor. Yanıcı sıvılar ya da benzin gibi yakıtlardan elde edilen kimyasal yanma sayesinde elektrik enerjisini üreten ve bunu elektronik cihazların güç ihtiyacını karşılamak için geliştirilen yakıt pilleri (Fuel-Cell ya da Yakıt Hücresi olarak da biliniyor), ortalama güç tüketen bir dizüstü bilgisayarı iki “dolum” arasında günler boyunca çalışır vaziyette tutabilecek potansiyele sahip. Yıllardır üzerinde çalışılan yakıt pilleri, günümüzde en yoğun olarak melez otomobil endüstrisinde ikincil güç kaynağı olarak kullanılsa da, firmalar bu teknolojiyi taşınabilir ve ucuz bir hale getirmek için çalışıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde kitle tüketimine sunulması beklenen teknolojinin son kullanıcıya ulaşmasındaki engeller yüksek sıcaklık ve daha uzun ömür olarak sıralanıyor. Yakıt pilleri, her ne kadar Lityum İyon pillerden çok daha uzun süre gücünü korusa da, tükendiği zaman tekrar çalışması için içindeki yakıtın tekrar doldurulması gerektiğinden şimdilik son kullanıcı için kullanışlı görünmüyor. Ancak küçük yakıt pillerinin dolum yapılabileceği yakıt istasyonları kurulduğu, ya da yakıt olarak her yerde bulunabilecek ve kolaylıkla uygulanabilecek maddeler kullanıldığı zaman hayatın vazgeçilmez bir parçası olacağı öngörülüyor. Ortalama bir yakıt pili, bir yemek kaşığı dolusu yakıt ile aynı ebatlarda bulunan bir pilin 20 katına kadar uzun süre enerji sağlayabiliyor. 100 ile 150 dolar arası bir fiyatla son kullanıcıya ulaşması beklenen ürünlerin “tekrar doldurma kartuşunun” 1 ya da 3 dolar fiyatla satılması öngörülüyor.

ÜRETİM NE KADAR UZAK
Geçtiğimiz yıllarda “Consumer Electronics Show” (Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı) bünyesinde yakıt pili prototiplerini gösteren Toshiba ise teknolojiyi halen geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor, ancak firmanın ürünlerin ticari hale gelmesi konusunda belirlediği kesin bir tarih yok. Firma birkaç yıldır “geleceğin teknolojisi” olarak adlandırılan yakıt pilleri için 12-15 ay gibi bir süreye ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Google'da sinema seansları


Hangi film, ne zaman ve nerede gösteriliyor? Size en yakın sinemaya nasıl gidersiniz? Artık bu soruların yanıtlarını da Google verecek.
Google'da bir film ismi arattığınızda, film hakkında bilgilerin olduğu web sitelerine ek olarak en üstte filmin hangi sinemalarda gösterimde olduğunu, film hakkında yapılan yorumların derlendiği özel bağlantıyı ve sinemanın yerini gösteren haritayı bulabiliyorsunuz.

Türkçe dil desteği, Türkiye'deki güncel film seansları ve sinema haritaları başarılı bir şekilde entegre edilmiş durumda. Sonuçları, filme, sinemadaki gösterimlere ve zamana göre de sıralayabiliyorsunuz.

Dürtü Kontrol Bozukluklarından Biri

Kleptomani
Bu bozuklukta kişi çalma isteğine karşı koyamaz ve gittiği yerlerden sürekli bir şeyler çalar. Kimi zaman çaldığı eşyadan vazgeçerek sezdirmeden geri götürebilir veya objeyi gizleyebilir.

Kleptomanide kişinin çaldığı objeler genellikle değerli şeyler değildir. Kişi bunları ihtiyacı olduğundan değil, sadece çalmak için çalar. Çoğu kişinin çaldığı nesneyi satm alabilecek kadar parası da vardır. Fakat yine de böyle bir anormallik içine girer. Bu kişiler çalma eylemini önceden planlamazlar ve eylem sırasında başkalarından yardım almazlar. Kendilerince yakalanma riski olmadığını düşündükleri bir anda yaparlar. Çalma nedenleri öfke ve intikam duygusu ile bağlantılı değildir.

Aslında vicdanı gelişmiş, mantık örgüsü oturmuş, dengeli, akıllı, ruhen sağlıklı bir insan çalmanın ahlaken, dinen ve mantıken yanlış olduğunu hemen anlar. Kendisini bu şekilde küçük düşürmez. Böyle bir şeyi aklından dahi geçirmez. Fakat doğruları yanlışları oturmamış, vicdan mekanizması gelişmemiş, kendi üzerinde denetim sağlayamamış, öz güveni olmayan bir insanın bunları yapması beklenir. Şayet ruh sağlığının önemi kavranırsa ve sağlıklı bir ruha, dengeli bir akla özenilirse zaten bu tip problemlere zemin hazırlanmamış o

Sinirsel Hazımsızlık

Sinir sisteminin düzenli, uyumlu çalışmasını kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca, alkol kullanmak, fazla sigara içmek, haddinden fazla çay, kahve veya süt içmek, çabuk ve gereği gibi çiğnemeden yemek yemek şikayetlerin artmasına neden olur.

Hastanın karnında ağırlık hissi vardır, midede gurultu, yanma veya ekşime görülebilir. Geğirir, gaz çıkarır. Yorgunluk, baş ağrısı, çarpıntı ve unutkanlıktan da şikayet edilir.

prli bloglar siteni ekle

2007 Conference Talk Slides | Vancouver PHP Group
Call for Speakers & Volunteers | Vancouver PHP Group
Quick Facts 2007 Conference | Vancouver PHP Group
Your blog about php and opensource topics | Vancouver PHP Group
Hire Drupal Developer Hire Drupal Programmers Hire Opensource Developers for Opensource Customization | Vancouver PHP Group
Hire PHP Developer Hire ASP.NET Developer Hire Web Developers Hire Offshore Development Center India | Vancouver PHP Group
Open Web Conference | Vancouver PHP Group
vanphp upgraded to 5.3 | Vancouver PHP Group
Why are we doing an event like The Open Web? | Vancouver PHP Group

http://scienceblogs.com/aetiology/2007/03/post_33.php - pr3

http://scienceblogs.com/aetiology - pr7

http://www.blogcublogu.com/60-farkli-ucretsiz-css-menu/ -pr2

http://www.mobilemag.com/content/100/102/C1547/ - pr2

http://www.aviransplace.com/digg-this-wordpress-plugin/ pr4

http://www.ysearchblog.com/archives/000476.html - pr6

http://www.dreamhoststatus.com/2007/03/0...intenance/ - pr5

http://www.dreamhoststatus.com/2007/03/0...-problems/ -pr4

http://weblogs.macromedia.com/arayne/arc...mstore.cfm - pr6

http://themes.wordpress.net/columns/2-co...ikes-back/ - pr6

http://themes.wordpress.net/columns/2-co...ca-theme-1 - pr6

http://themes.wordpress.net/columns/3-co...talian-10/ - pr6

http://scienceblogs.com/evolutionblog -pr7

http://polymathematics.typepad.com/polym...el-th.html
http://www.bittbox.com/freebies/72-free-...s-and-bars - pr3

http://www.bittbox.com/freebies/72-free-...s-and-bars - pr3

http://www.alprn.net/lime-wire-version-4140-download - pr3

http://www.bittbox.com/os-x/how-to-set-t...-mac-os-x/ - pr4

http://www.bittbox.com/os-x/how-to-displ...-mac-os-x/ - pr4

http://www.bittbox.com/rants/web-design-...rogrammer/ - pr3

http://mashable.com/2006/04/19/feeding-t...ace-beast/ - pr6

http://weblogs.macromedia.com/arayne/arc...onalis.cfm - pr6

http://weblogs.macromedia.com/arayne/arc..._board.cfm - pr6

http://www.oratransplant.nl/uga - pr5

http://webdesignbook.net/2006/05/alexa-d...her-stuff/ - pr4

http://scienceblogs.com/effectmeasure/20..._itali.php - pr3

http://scienceblogs.com/effectmeasure/ - pr7

http://scienceblogs.com/evolutionblog/20..._razib.php - pr4

http://www.bloggingpro.com/archives/2007...nt-relish/ -pr3

http://www.bloggingpro.com/archives/2007...r-updated/ - pr5

http://www.coolcode.cn/andot/wordpress-p...player/100 pr7

http://www.ndesign-studio.com/blog/trick...ductivity/ - pr7

http://bbpress.org/blog/2007/09/bbpress-083/

Birkaç prli blog

pr5 Phil online Blog Archive Adsense inline with WordPress blog posts
pr3 OS X Code (r,s) - A Mac blog about coders and the code they write. Everything tagged in TagWorld
pr2 Alternative voip client
pr4 Wordpress Theme: Creating a layout (Step 1) | cre8d design: blog design, Wordpress themes, Drupal, Web 2.0
pr4 Things to look for in a WordPress theme