Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

20 Kasım 2008 Perşembe

Rec: Ölüm Çığlığı - [Rec]


Yönetmen: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Oyuncular: Pablo Rosso, Manuela Velasco, Javier Botet, Manuel Bronchud, Ferran Terraza, Jorge Serrano, María Teresa Ortega, Vicente Gil, Claudia Font, Martha Carbonell
Senaryo: Jaume Balagueró, Luis Berdejo
Tür: Gerilim, Korku
Dil: Altyazılı
Süre: 85 dk.
Vizyon Tarihi: 14.11.2008
Özet: Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır. Kadının evine varan ekip, evin içinden korkunç çığlıklar duyarlar.

Testere V ( - Saw V )


Yönetmen: David Hackl
Oyuncular: Tobin Bell, Ken Leung, Shawnee Smith, Julie Benz, Costas Mandylor, Scott Patterson, Greg Bryk
Senaryo: Marcus Dunstan, Patrick Melton, James Van
Tür: Gerilim, Korku
Dil: Altyazılı
Süre: 107 dk.
Vizyon Tarihi: 24.10.2008
Özet: Kriminal uzman Hoffman Jigsaw efsanesini yaşatacak hayatta kalan son kişidir. Ancak tehdit söz konusu olduğunda sırrının açığa çıkmaması için her şeyi göze alarak tüm tehlikeleri ortadan kaldırmak zorundadır.

Avatarlar, gif’ler

Chiko

Tür : Dram / Suç
Gösterim Tarihi : 30 Mayıs 2008
Yönetmen : Özgür Yıldırım
Senaryo : Özgür Yıldırım
Yapım : 2008, Almanya , 92 dk.
Oyuncular : Denis Moschitto (Chiko) , Moritz Bleibtreu (Brownie) , Volkan Özcan (Tibet) , Fahri Yardim (Curly) , Reyhan Sahin (Meryem) , Lilay Huser (Tibetin annesi)
Chiko, en tepeye oynuyor.

O ve en iyi arkadaşı Tibet için; para, güç ve itibardan daha önemli bir şey yoktur. Hamburg’un kenar mahallelerinde yaşayan bu iki öfkeli Türk gencin hayatı; onların hayallerini süsleyen her şeyi kontrolü altında tutan uyuşturucu satıcısı Brownie, ile tanışmaları ile değişir.

Chiko, Brownie’nin güvenini kazanmak için ne gerekiyorsa yapar ve çok geçmeden onun sağ kolu olur. Ancak Tibet Brownie ile takışınca, Chiko kendini tehlikeli bir dengeyi korumaya çalışırken bulur. Hayatını tehlikeye atarak kazandığı her şey, şimdi bir ipliğin ucuna bağlıdır. İtibarı, konumu ve Tibet ile olan arkadaşlığı…

1979’da Hamburg’da doğan Özgür Yıldırım, çarpıcı görselliği ve cesur diliyle dikkat çeken sineması ile yeni Fatih Akın olarak anılıyor

Macera Adası (Nim's Island)

Tür : Macera / Komedi
Gösterim Tarihi : 18 Nisan 2008
Yönetmen : Jennifer Flackett , Mark Levin
Senaryo : Joseph Kwong , Paula Mazur
Yapım : 2008, ABD
Oyuncular: Abigail Breslin (Nim Rusoe) , Jodie Foster (Alexandra Rover) , Gerard Butler (Jack Rusoe / Alex Rover)

Nim’in Adası maceraların hüküm sürdüğü egzotik bir adadır. Burada Nim adlı özgür ruhlu ve enerjik bir genç kız yaşar. Çevresi egzotik hayvan dostlarıyla doludur. İlhamını efsanelerden ve kitaplarından alır. Favori edebiyat kahramanı, dünyanın en büyük maceraperesti olan Alex Rover’dır. Yaşadığı tropik ada tehdit altına girince yardım etmesi için kahramanına başvurur

Metal grupları esnaf olursa :)

Old Man's Child Huzur Evi
Children of Bodom Çocuk Yuvası
Slayer Av Malzemeleri
Radiohead FM

At The Gates Çelik Kapı
In Flames Ateş Tuğlaları
Blind Guardian Security Systems
Manowar Body Building Fitness Center

Kreator Moda Evi
My Dying Bride Gelinlik Tekstil A.Ş.
Anthrax İlaç Sanayii
Dimmu Borgir "Burger" Restoranlar Zinciri

Crematory Pastanesi
Immortal Boyacılık (evinizi 250 TL'ye corpsepaint ile boyuyoruz)
Death Cenaze İşleri
Katatonia Psikoloji Merkezi

Marduk Gözlem Evi
Cradle of Filth Bebek Malzemeleri
Pantera Pet Shop
Hammerfall İnşaat Malzemeleri

Motörhead Kaporta Sanayii
Dark Tranquillity Anestezi Aletleri
Orphaned Land Yetimhanesi

Amorphis Oyun Hamuru
Dream Theater Kongre ve Sergi Sarayı
Control Denied Sürücü Kursu
Megadeth Nükleer Santral

The Gathering Toplantı Salonu
Tool Ev Aletleri
Soilwork Traktörleri
Anathema Kitabevi

Six Feet Under Sondajcılık
Destruction Hafriyat
Atrocity Şehir Planlamacılık


In The Woods Kereste Tic.
Norther Pusulaları
Dying Fetus Kürtaj Salonu
Callenish Circle Hullahopları

Iced Earth Dondurmaları
Rob Zombie Şaka Dükkanı
Nightfall Gece Görüş Sistemleri
Unleashed Köpek Tasarımları

Soulfly havayolları
Possessed Tapu/Kadastro
Forgotten Silence Kütüphanesi
Sentenced Yarı Açık Yarı Kapalı Cezaevi

Paradise Lost Kayıp Eşya Bürosu
Lacuna Coil Kömür Deposu
Graveworm Balık Yemleri
Lake of Tears Soğancılık

Bloodbath Jakuzi
Ashes You Leave Kültablası Tic. A.Ş
Ancient Antik Eşya
Agent Steel Demir Doğrama

King Diamond Kuyumculuk

New Model Army Asker Malzemeleri

Şok Gelişme! SCi Entertainment 'den Yeni Açıklama

Hayranlarının heyecanla beklediği ve hayranlarının yanı sıra SCi Entertainment grubunun da finansal yönden büyük bir beklenti içinde olduğu Tomb Raider: Underworld 'ün satışa sunulmasına sadece birkaç gün kala pek çok kişiyi üzecek bir gelişme yaşandı. Oyun duyurulduğundan beri PlayStation 2 versiyonu ile ilgili hiçbir bilgi verilmemesi, resim dahi yayınlanmaması pek çok PlayStation 2 sahibinin "acaba mı" diye sormasına neden olmuştu. Ve SCi Interactive yeni yaptığı açıklamada PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii ve DS versiyonlarının belirlenen tarihlerde yayınlanacağını, ancak PlayStation 2 versiyonunun önümüzdeki yıl yayınlanmak üzere ertelendiğini açıkladı. Net bir tarih vermekten kaçınan SCi Entertainment halka ilişkiler sorumluları, sadece, yeni yıl derken büyük bir zaman diliminin anlaşılmaması gerektiğini, yeni yıla 4 ~ 5 hafta kaldığını belirtiyorlar.
( PS2 için 31.01.2009 tarihinde cıkacak )

Tomb Raider Underworld
Bilgiler:


·Yayıncı: Eidos
·Yapımcı: Crystal Dynamics
·Platformlar: PC / PS3 / X-Box 360 / PS2 / Nintendo DS / Wii
·Uyarlayıcılar: Nixxes Software (PC) / Buzz Monkey Software (Wii - PS2) / Santa Cruz Games (Nintendo DS)

·Oyun Türü: Aksiyon / Macera / Platform
·Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2008
Ekip :


Sanat Yönetmeni :
·Eric Lindstrom

Baş Artist :
·Dan Neuburger

Baş Programcı :
·Rob Pavey

Baş Tasarımcı :
·Harley Wiedow

Konsept Tasarımcıları :
·Joel Boucquemont

Marka Müdürleri :
·Kathryn Clements

Müzikler :
·Troels Brun Folmann
·Colin O'Malley

Mekanlar :

·İNGİLTERE:
Croft Malikanesi

·AKDENİZ:
Akdeniz Suları

[Resim: smallscreen011.jpg]

[Resim: smallscreen013.jpg]

·TAYLAND:
-Tayland Adası
-Naraka (Hint yeraltı dünyası)

[Resim: smallscreen005.jpg]

[Resim: smallscreen016.jpg]
·MEKSİKA:
-Güney Meksika :
-Xibalba (Maya yeraltı dünyası)

[Resim: smallscreen003.jpg]

[Resim: smallscreen009.jpg]

[Resim: smallscreen001.jpg]

·ARTRİK:

[Resim: arc.jpg]


ÖZELLİKLER:

Grafikler ve Işıklandırma:

- Oyunda yeni ve güçlü bir grafik motoru kullanılıyor.

-"SphericalHarmonics" sistemi objelerin ve karakterlerin, direk veyadolaylı yoldanışık almasını sağlıyor. Bu sayede ışınlar çok dahadengeli ve gerçekçibir şekilde dağılıyor. Aynı zamanda ışınlar içindengeçtiklericisimlerin renklerine göre, yansıdıkları yerlerin farklı birtonalmasını sağlayabiliyorlar. Örneğin ağaçların arasına saklananbirkarakterin ten rengi hafif yeşil bir renk alıyor, köşeleresaklanankarakterler kamufle olabiliyorlar.

-"SimpleScreen" özelliği ise katmanların, girinti-çıkıntıların daha netvegerçekçi olmasını sağlıyor, kaya duvarlar da bu özellik sayesindekağıtgörünümünden kurtuluyor.

- Oyunda her bölümün özel ışık haritası ve dinamik hava durumu sistemi bulunuyor.

-Havaolaylarına ve gökyüzü efektlerine çok önem veren yapımcılarbaştaşimşekler olmak üzere tüm efektlere hayran kalacağımızıbelirtiyorlar.


Windows tarih oluyor ..


Dünyada milyonlarca bilgisayar kullanıcısının işletim sistemi olan Windows'un yerini 'Midori' adlı sanal işletim sistemi alacak. Microsoft'un bilişim dünyasına kazandırdığı kilometre taşlarından biri olan ve dünyada milyonlarca bilgisayar kullanıcısının işletim sistemi olan Windows'un yerini, yine Microsoft'un geliştirdiği başka bir program alacak. İnternet merkezli olacak programın ismi 'Midori'. Microsoft, şu anda yapım aşamasında olan programı 'modern bilgisayarcılık' olarak nitelendiriyor. Şirket, yeni programın işleyiş sistemi hakkında detaylı bilgi vermezken uzmanlar yakın gelecekte Midori'nin, tıpkı windows gibi bilgisayar kullanılan her eve gireceğini ifade ediyor.
SANAL İŞLETİM SİSTEMİ Windows yetkilileri, Midori'nin sanal bir işletim sistemi olacağını ve sadece tek bir bilgisayar üzerinde kullanılmayacağını belirtti. Şirket yekilileri, teknolojide 'mobil insan' döneminin hüküm sürmeye başladığını ve yeni işletim sisteminin, yeni çağın gereksinimlerine uygun olarak tasarlandığını belirtti. Bu işletim sistemi, kullanıcının kendi işletim sistemini,internete bağlı olan her bilgisayarda kullanabileceği anlamına geliyor. Yazılım Uzmanı Darren Brown, sanal sistemin öncelikle birden fazla server yönetiminde kilit nokta olacağını ifade ederek," Sanal işletim sistemi bilindik problemleri yenmek için yeni yollar açacak" dedi. Sanal işletim sistemi Midori önce ağ bilgisayarlarda denenecek. Uzmanlar programın daha sonra PC'lerde de kullanılabileceğini söylüyor. Uzmanlar, yeni programın çok basit bir işlemci ile çalışacağını ve insanların verilerini güvenli olarak depolayıp istediği mecrada kullanabileceğini kaydetti. Program yazılımı uzmanı Michael Silver,"Midori'nin geliştirme çalışmaları Microsoft'un geleceği açısından büyük hassasiyet taşıyor" dedi. Yetkililer, Windows satışlarının yüzde 8'inin yeni bilgisayar satışlarından elde edildiğini ve Microsoft'un geçiş süresinde çok iyi stratejiler belirlemesi konularında uyarıda bulundu. Bazı uzmanlar ise Windows döneminin sona ermesi halinde yazılım devinin büyük para kaybedeceğini öne sürüyor.

YunusEmre Kimdir ?Yunus Emre (1238 -1320) yılları arasında yaşadığı tahmin edilen ve Anadolu da Türkçe şiirin öncüsü olan bir şair ve mutasavvıftır, yaşamına ilişkin belgeler sınırlıdır. Medrese eğitimi gördüğü, Arapça ve Farsça bildiği, İran ve Yunan mitolojisi ile tasavvuf ve tarihi incelediği sanılıyor. Vahdet-i vücut (varlık birliği) öğretisine ulaşan bir tasavvuf yorumunu benimsemiştir.
Gerçeğe, Tanrı'ya, evrensele, her şeyin özüne varmak için ''Şeriat-tarikat-marifet-hakikat'' olmak üzere dört bilgi düzeyi yöntem ayırt eder. Tasavvuf felsefesi ve görüşleri daha çok Bektaşilere yakındır. Şeyhi Taptuk Emre Sinan Ata'nın ardılıdır, Hacı Bektaş Veli'ye bağlıdır. Bir divanı vardır Risaletü'n Nushiye adlı 573 beyitlik şiiri ile şeriat kurallarının üstüne çıkar. Başlangıçtaki düz yazı metinde aklın ve insanın çeşitlerini anlatır. Şiirlerini Oğuz lehçesiyle ve çağının konuşma diliyle yazmıştır. Yaşamı, şiirleri, felsefesi üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yunus Ernre üzerine Fuat Köprülü, Burhan Toprak, Abdülbaki Gölpınarlı, Sabahattin Eyüboğlu, Asım Bezirci, F. Kadri Timurtaş, Ahmet Kabaklı, Müjgan Cumbur, Abdurrahman Güzel, Mehmet Bayraktar ve Nezihe Araz gibi çeşitli araştırmacı yazarlar inceleme yapmışlardır. Yunus Emre? Nereli? Nerede doğmuş, nerde ölmüş, nasıl yaşamış? Kime bağlı, Ne gören var, ne bilen, Hepsi karanlıkta. Yunus'un deyişiyle görenler, bilenler de, ne söylerler, ne bir haber verirler. Ama onlarca mezarı var, üstlerinde adı var, içlerinde kendi yok; Onlarca kitabı var, içlerinde adı var, kendinin kitabı yok. Ama o halkın, insanların gözdesi, soluğu, sesi, Anadoluyu insanlığı sarmış, kendi köyündeyse izinin tozu bile kalmamış; sözü alınmış, satılmış, divanlara birlikte katılmış; O güzel insan kim bilir hangi gurbet köşesinde dağarcığındaki şiiriyle birlikte ölmüş, toprağa katılmış belki ölümü üç günden sonra bile duyulmamış, ölüsü soğuk suyla yuyulmamıştır. Belki tersi olmuş. Bilen yok. Gören yok. Ama o varacağı yere ulaşmış. Ama halkımız bu insanları kendi çocukları olarak benimsemiş, kişiliklerini, özünü, sözlerini kendi malı sayıp dilediği gibi evirmiş çevirmiştir. O ve halkın nerede söylediğini bilmek imkansız belki de gereksiz artık. "Anadolu da binlerce ağızdan söylenmiş ve söylenen bir Yunus korosu var'' ''En eski yazmalarda yok diye halkın ezberinde yaşayan, ister istemez yontulan, dil değiştiren şiirleri Yunus'un saymamak hiç de bilimsel bir davranış değildir'' En eski yazmalar Yunus'un ölümünden çok sonra derlenmiş, bu yazmalara Yunus'un diline, tutumuna, düşüncesine düpedüz aykırı şiirler de alınmış. Yeni belgeler arana dursun, biz Yunus'u anarken yazmalar kadar sözlü halk geleneğine de saygılı olmayı daha doğru buluyoruz. (S. Eyüboğlu, Yunus Emre sh: 20)

msn ifadeleri