Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

12 Nisan 2008 Cumartesi

Sanal dünyada virüs sayısı bir milyonu aştı


Sanal dünyada dolaşımda bulunan virüs, solucan ve truva atı sayısı bir milyonu aştı.

Online güvenlik firması Symantec'in altı ayda bir yayımladığı İnternet Güvenliğini Tehdit Raporuna göre, yeni ve gelişmiş virüs programları tespit edilirken, bu programların büyük bölümü son 12 ayda ortaya çıktı.

Geçen yılın ikinci yarısında 499 bin 811 yeni virüs yazılımı tespit edildiği ve bunun 2007'nin ilk yarısına oranla yüzde 136 artış anlamına geldiği belirtilen Symantec raporunda, 2007 boyunca 711 bin 912 kötü niyetli yazılımın tespit edilmesiyle, internet ortamında dolaşımda bulunan virüs, solucan ve truva atı programı sayısının da 1 milyon 122 bin 311 olduğu kaydedildi.

Tüm kötü niyetli yazılımların neredeyse üçte ikisinin 2007 yılında tespit edildiğini kaydeden Symantec, bu virüs programlarının büyük kısmının Microsoft Windows işletim sistemiyle çalışan PC'leri hedeflediğini ve yüksek teknoloji suçlularının geçmişte kullandıkları virüs programlarının yeni versiyonları olduğunu belirtti.

Kaynak : www.cnnturk.com

"Eski internete yeni sansür"


ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Özgit, internet suçlarına ilişkin 5651 sayılı yasanın daha sağlıklı işletilmesi için özelleşmiş mahkemeler kurulması gerektiğini söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odasınca (EMO), İnşaat Mühendisleri Odası'nda düzenlenen "Eski İnternete Yeni Sansür" isimli panelde konuşan Özgit, 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi" hakkındaki yasayla ilgili eleştirilerde bulundu.

Söz konusu yasanın, var olan çalışmalar dikkate alınmadan ve hazırlıksız bir şekilde yasalaştırıldığını savunan Özgit, "Yasayla ilgili olarak şu anda bir sürü şey boşlukta" dedi.

Münferiden yetkili olan her mahkemenin bir internet sitesi ile ilgili olarak erişimin engellenmesi kararı alabildiğine ve kamuoyunun kararın hangi mahkeme tarafından ve ne sebeple alındığını bilemediğini ifade eden Özgit, "Yasanın daha sağlıklı uygulanması için özelleşmiş ihtisas mahkemeleri kurulması gerekiyor" görüşünü dile getirdi.

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köksal ise yasayla ilgili ihtisas mahkemeleri kurulmasının dünyadaki gelişime ters olacağını, ancak yasanın içerdiği bazı konularda bazı şehirlerdeki mahkemelerin yetkilendirilebileceğini söyledi.

Yasanın tüm internet trafiğini izleme ve trafiği kontrol altına alma amacı taşıdığını savunan Köksal, internet aktörlerinin tanımlanması ve sorumluluk alanlarının belirlenmesinin yasanın getirdiği olumlu gelişmelerden olduğunu anlattı.

EMO Ankara Şubesi Üyesi Taylan Özgür Yıldırım ise yasayla, sakıncalı sayfalara erişimin engellenmesi yerine tüm siteye erişimin engellendiğini, oysa teknolojik altyapı yatırımı yapılarak sadece sakıncalı sayfalara erişimin engellenmesinin sağlanabileceğini söyledi.

İnternetin yanlış anlaşıldığını ve topluma yanlış aktarıldığını anlatan Yıldırım, internetin en temel işlevinin bilgi paylaşımı olduğunu, birtakım suçlamalar üzerinden internete saldırmanın doğru bir yaklaşım olmayacağını ifade etti.

İnternet sayesinde alternatif bir medya oluştuğuna da dikkati çeken Yıldırım, "İnternet özgür medyanın soluk alabildiği bir mekan olmaya başlamıştır" diye konuştu.

Kaynak : www.cnnturk.com

Firefox'un logosunun "derin" sırrı çözüldü!


Web browser'ı Firefox'un ünlü logosunun arkasındaki sır çözüldü.

17 Aralık 2002 tarihinde Hubble Uzay Teleskopu tarafından çekilen bir uzay fotoğrafı akıllara Firefox'un logosunu getirdi.

V838 Monocerotis yıldızının olduğu bildirilen fotoğrafla logo karşılaştırdığında aralarındaki inanılmaz benzerlik ortaya çıkıyor.

Yıldızın fotoğrafının üzerinde Photoshop'la oynanmış.

Ancak buna rağmen haberin en altında yer alan orijinal fotoğrafla logo arasındaki benzerlik dikkat çekici.

Kaynak : www.cnnturk.com

İsrail, Facebook'u tehdit listesine aldı

İsrail Savunma Bakanlığı, askerlerin ve bakanlık personelinin gizli bilgileri ifşa etmelerini önlemek için hazırlanan yeni yönetmelikte, internetteki ''sosyal paylaşım'' sitelerini de tehdit olarak gösterdi.

Ülke güvenliğini tehdit eden unsurların listelendiği yönetmelikte, İsrail askerleri ile Savunma Bakanlığı personelinin, "Facebook" gibi internet sitelerinde kullandıkları fotoğraflarda, gizli kalması gereken teçhizatların da görüldüğüne, bazı bilgilerin dikkatsizce ifşa edildiğine dikkat çekildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkili, henüz resmiyet kazanmayan yeni yönetmelikle ilgili olarak verdiği bilgide, askerlerden, paylaşım sitelerinde kimlikleri hakkında bilgi vermemelerinin istendiğini, güvenliğin korunması için internet sitelerindeki araştırmanın devam edeceğinin açıklandığını belirtti.

Gsli Avatarlar
Mavi Butonlar

İNDİR
Butonlar kendi yapımımdır.

Tuna Nehri Akmam Diyor


Tuna Nehri Akmam Diyor.
Etrafını Yıkmam Diyor.
Şanı Büyük Osman Paşa.
Plevneden Çıkmam Diyor.