Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

31 Mart 2008 Pazartesi

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.
IP Adresi

İnternet üzerinde tanımlı olabilmek için Internet Protocol (IP) numarasına ihtiyaç duyulur.Bu na IP Adresi denilmektedir. İnternet üzerindeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üzerinden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür.Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan oluşan IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese kolayca ulaşılır.

Alan adları mümkün olduğunca kolay ve hatırlanabilir olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün veya mesleğiniz gibi unsurları içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek pratik olmayan IP adresleri ile kolay anlaşılabilir domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS sayesinde IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve sitenin yeri belirlenir ve istediğiniz yere ulaşırsınız.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları web sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi için kullanılırlar. Bu uzantılar şu şekildedir.

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları tarafından rağbet görmektedir.

Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Örn: http://forum.interanaliz.com

Alıntıdır...

Nasıl PR4 yada PR5 Olunur ?

Şimdi bir çok PR li domain sattığımı görüyorsunuz biliyorsunuz.
Bir çok arkadaş msn den gelip nasıl Pr kazanılır diye sorunca ufak bi açıklamayı gerekli gördüm...
Elimden son 1 yılda 1000 den fazla domain geçmiştir. (PR4 ve üstü)
Ama 1 tane domaini alıp PR4 yapmışlığım yok.. Hiç uğraşmadım..
Fakat bu elimden geçen domain sayısına ve tecrübelerime dayanarak sizlerin yaptığı ciddi bir hatada uyarı da bulunmak istedim..

Şimdi siz ne yapıyorsunuz? Bir siteniz var diyelim. Gidip 1000 lerce link değişimi yapıyorsunuz. geneli PR-0-1-2 ... aradan gidip bi kaç tane PR-5-6 alıyorsunuz. Gelecek PR-5 gözüküyor oh ne ala diyorsunuz ama sonuç fos çıkıyor. Domain hala PR-0 yada PR-1 ..

Neden ?

Çünkü o aldığınız PR-0-1-2 kalitesiz linkler sitenize zarar veriyor. aldığınız 1000 linkin 10 tanesi banlandı diyelim.. 100 tanesinde de site kapandı .. diğerlerinden bazıları arasıra ulaşılamaz.. bazıları adult.. bazıları *****.. Google senin siten hakkında ne düşünür? Bu adamlar bunu tavsiye ediyorsa bundan bişi olmaz der...

Doğrusu ne Peki ?

az ama öz link.. Bir tane PR6 link aldığınız düşünelim.. Ama öyleki bi sonraki güncellemede de PR değerini korusun.. öyleki site hiç kapalı olmasın ve sizin link hiç silinmesin.. sitede tamamen yasal olsun. Böyle bi PR-6 siteden link alırsanız sonuç ne olur ? Tek PR-6 linkle ?
PR-4 olursunuz.. Hatta PR-5 olanlar var. Tek PR-6 ile.

Nasıl olur demeyin. Eski satışlarıma bakın.. Domanin tek bi PR-6 Edu backlinki var .. ama bi çok güncellemedir PR-5.. neden? çünkü link aldığı site sürekli PR-6.. sürekli açık... tamamen yasal..

Bazıları diyor ki sağlam bi PR-5 domain aldık.. sonra PR-2 oldu? neden çünkü adam gitmiş link değişimi yapmış.. kaliteli referansları olan siteye kalitesiz referanslar eklenmiş..

Neymiş efendim benim 20k backlinkim var, ama pr3 sün, 20k backlinkin olsa ne olur? Bi tane PR6 backlink yeter bana...

Düşün ki senin sitenin 100 bin tane backlinki var... Ama PR3, bende gittim bi tane PR-9 backlink aldım.. sonuç ne ? kim karlı? (PR9 link 1000$)

Derler ki Google backlink satılmasına karşı.. Yoo değil.. google benim aldığım reklama neden karışsın ki ben reklam olduğunu belirtmişsem? Google ın en çok sevineceği şey benim sitemden para kazanmamdır. ben kazanacam ki param olacak harcayacam reklam alacam Google da para kazanacak. Google neden kendi bindiği PR dalını kessin?

Toparlarsak az link al öz link al.. Link aldığınız sitede sağlam olsun... PR-4 olursun, yoksa gelecek PR5 lere bakıp hep PR1 kalırsın...

Yazar: Pagan <=|=> Orjinal Metin: R10

Cep telefonu olmayanlar azınlık olacak


Dünya'da bu yıl ilk kez cep telefonu olanların sayısının olmayanların sayısını geçeceği bildirildi.

BM'ye bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Enstitüsü'nün (ITU) aylık dergisinde yer alan bir yazıda, "bu yılın başlarında nüfus içinde cep telefonu kullanımı oranının yüzde 50'ye ulaşmasının beklendiği" bildirildi.

Bu, 3.3 milyardan fazla kişinin cep telefonu sahibi olması anlamına geliyor.

ITU, cep telefonu hizmeti veren şirketlerden alınan bilgilere dayanan bu rakamlarda, birden fazla cep telefonu olanların fazla telefonlarının dikkate alınmadığını ve kimi şirketlerin kendi abone sayılarını abartmış olabileceğini bildirdi.

Gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu sahibi olanların sayısının hızla arttığı, yalnızca Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'de geçen yıl 1 milyar kişinin cep telefonu olduğu kaydedildi.

2000'de, dünya nüfusunun yalnızca yüzde 12'sinin cep telefonu vardı.

10 dolarlık cep telefonları

2008 yılında küresel telekomünikasyon sektörüyle ilgili tahminlerde bulunan Deloitte TMT Bölümü, telekomünikasyon sektöründe 2008 yılında görülecek 9 önemli olayı tahmin etti.

İşte Deloitte'in 2008 yılı için 9 önemli telekomünikasyon öngörüsü:

-Mortgage krizinden sonra iletişimin bazı alanlarında kriz olasılığı var ama işletmeciler için tehlike olmayacak hatta fırsatlar söz konusu

-10 dolarlık cep telefonları piyasaya çıkacak

-Eski avlar yeni avcılar olacak: 2008 yılında birleşme ve satın almalar devam edecek

-GPS ucuzlayacak

-Telekom sektörü gençliğe yatırım yapmaya devam edecek

-Yeni teknolojiler ve yeni iş modelleri pazara hızla girmeye devam ederken, geleneksel teknolojiler yaşamlarını sürdürmeye devam edecek

-Mobil iletişimin ve mobil data transferini %70’i binaların içinden gerçekleştirilecek

-İletişimde yaşanan ve şiddetle talep olunan hız artışları ciddi bir sorgulamadan geçecek ve iş planı sağlıklı olmayan hız artırılmasına dönük yatırım planları durdurulacak

-Sayısal iletişim daha da hacim kazanacak, çeşitlenecek, canlanacak ve önemli hale gelecek

Kaynak : www.cnnturk.com

Avea ve TTNet'ten ADSL kampanyası

Avea'nın, TTNet ile birlikte şirketlere yönelik olarak ADSL kampanyası yürüttüğü bildirildi.

Avea'dan yapılan yazılı açıklamada, ofislerine ADSL almak isteyen şirketlere yönelik olan kampanya süresince Şirketim, Ekstra, Tümİş veya Tümİş kurumsal tarifelerinden 3 ve üzeri yeni kurumsal Avea hattı alan şirketlerin, ihtiyaçlarına en uygun ADSL paketini seçerek özel TTNet indirimlerinden ve Avea'nın avantajlarından faydalanabileceği kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, 1 Şubat - 31 Mart 2008 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında TTNet, aylık paket ücretlerinde indirimler sunarken, Avea müşterileri bu indirimlerden 3 ay daha fazla süre ile yararlanabilecek.

Bir harf için bir milyon dolar ödediler

İngiltere'deki bir seyahat şirketi, internette bir alan adının, yani adresin tek harfine 1 milyon dolar ödedi.

İngiliz şirketi bir Alman seyahat şirketinden "cruises.co.uk" alan adresini tam 560 bin sterline (1,1 milyon dolar) satın aldı.

Aslında İngiliz şirketinin "cruise.co.uk" adlı başka bir adresi vardı. Dolayısıyla kendi adresinin sonuna sadece bir (S) harfi ekleyebilmek için tam 1,1 milyon dolar ödemiş oldu.

İngiliz şirketin sözcüsü Seamus Conlon, internetteki en büyük arama motoru Google.com'da yapılan aramalarda cruises.co.uk'un hep birinci, cruise.co.uk'un ise ikinci geldiğini belirtti.

Conlon, "birinci sıraya yerleşmek ve büyüyen okyanus gemi gezileri işinden aslan payını kapmak için yeni adresi almak gerekli bir adımdı" dedi.

Rusya, "Yıldız Savaşları"na karşı

Rusya ve Çin, uzayda silahlanmanın yasaklanması için uluslararası antlaşma önerisinde bulundu.

Rusya, yeni bir silahlanma yarışına ve Soğuk Savaş döneminin yeniden başlamasına neden olabileceği gerekçesiyle, uzaya silah yerleştirmenin yasaklanmasını önerdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pekin ve Moskova'nın hazırladığı öneride, uzaya silah yerleştirilmesinin yasaklanması ve uydulara veya uzay araçlarına karşı tehditlerin önlenmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Lavrov, Cenevre'de düzenlenen Silahsızlanma Konferansında yaptığı konuşmada, "Bir ülke tarafından uzaya silah yerleştirilmesi kaçınılmaz olarak zincirleme bir tepkiye neden olacak. Bu da hem yeryüzünde, hem de uzayda yeni bir silahlanma yarışı sarmalı haline gelir" dedi.

Nükleer silahlanmanın 40 yıl süren devasa malzeme artığına ve kaynak israfına neden olan Soğuk Savaş dönemini başlattığını belirten Lavrov, "Tarihi tekrarlatmaya değer mi?" diye sordu.

Tasarıda Çin'in de imzasının bulunduğunu belirten Lavrov, "Uzayda silahlanmanın engellenmesi konferans gündeminde bulunuyor; artık ciddi çalışmanın vaktidir..." diye konuştu.

Rusya ile ABD arasındaki ilişkiler, ABD'nin "Yıldızlar Savaşı" planını yeniden gündeme getirerek ve yeni füze kalkanı sistemi geliştirme planları yüzünden son yıllarda giderek gerginleşti.

Moskova, Washington'u, eskiden Sovyetler Birliği ile aynı blokta olan ülkelere bu füze kalkanı sisteminin bir bölümünü yerleştirme planı nedeniyle sık sık eleştiriyor.

Nükleer ve kitle imha silahlarının uzaya yerleştirilmesi 1967 yılında imzalanan uluslararası anlaşmayla yasaklanırken, Washington'un planları bazı ülkeler tarafından endişeyle karşılanıyor.

Silahsızlanma ile ilgili konferansta son 10 yılda hiçbir konu üzerinde uzlaşı sağlanamadı.

Yeni Galatasaray Nickleri - GS Msn Nickleri

Galatasaylılara cimbom msn nickleri. İşte gs nickleri. Tüm Galatasaraylılara..


Bu şarkımız dillerde, Cimbombom gönüllerde, Saat 20:45 te, Ali Samiyende!

Avrupayı vura vura dize getireceğiz, Samiyenin ortasına bayrağı dikeceğiz!

Aslan cimbom kupaların yıldızı, Benim kanım akar sarı kırmızı!

Bu taraftar senle gurur duyuyor, Cimbombomu tüm avrupa tanıyor..

Türkiyenin gururu taraftarın cimbomu, Seni sevdik gönül verdik şanlı GALATASARAY!

Cimbomum yarim sarı kırmızım benim, Dün seninle yarışan bu gün herkes perişan!