Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

30 Mart 2008 Pazar

Milliyetci Guzel Msn Nickleri

Ahmet Şafak - Kan Uykusu sözlerinden alınmıştır. Gerçekten harika bir türkü, buyrun milliyetçi msn nickleri, msn yazıları olarak kullanılabilir. İşte msn nickleri, nickler;

> Gayri Ruhum Bayraktır Benim, Dalgalanır Vatan Üstüne!

> Bu Bayrak Türküdür Baba, Rizede Çay, Ispartada Gül Kokulu, Aydin Naza İpek, Erzurumda Dadaş Türküler, Antepte Şahin!

> Ağlama baba! Şeref ağlamaz!

> Neden Ay Yıldız Nazlıdır? Çünkü Hep Çocuktur Bir Yanımız, Hep Al Kınalıyız!

> Ağlamayın, Gönlünüz Türkülerle Dolsun, Son Sözüm Bu, VATAN SAG OLSUN !

> Yasasam Yine Mehmetin Oglu Ali Olurdum!

> Bir Ana Ki Evladina "Uyan Uyan" Der, Biri Gider Bini Gelir, Al Kinali Koclar Gibi,
Bir Ali Ki Anasina "Dayan, Dayan" Der!

Toshiba'nın yeni robotu ApriPoko


HD DVD teknolojisini geri çekmek durumunda kalan Toshiba firması tüm zamanını ve enerjisini daha değerli yeni projelerine harcıyor.

Bu projelerden biri robotlarla ilgili. Toshiba'nın ApriPoko ismini verdiği bu robot aslında çok heyecanlandıran özelliklere sahip değil.

Açıkçası sadece sesle kontrol edilebilen bir uzaktan kumanda. Görsel açıdan tatminkâr olan Apripoko küçük boyutlarıyla yanında olduğunuz sürece sizin davranışlarınızı izliyor ve onun nasıl kullanılacağıyla ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Infrared bir cihaz olan bu küçük robot sinyallere ve hareketlere karşı duyarlı. Sizin hareketlerinizden sonuç çıkartıp "Şimdi ne yapmak istiyorsun" gibi sorular sorabiliyor.

Sizin "TV'yi kapat" demenizle birlikte anında televizyonu kapatabiliyor. Henüz geliştirme aşamasında olan ApriPoko, tamamlanıp satışa sunulacağı günü bekliyor.

İletişimde servis hizmetinde kıyasıya rekabet

Türkiye'de hızla gelişen mobil iletişim sektörünün servis hizmetlerindeki rekabeti, ''konuşma''nın ötesine geçti. Abonelerine mobil yaşam tarzı sunmaya çalışan GSM operatörleri, katma değerli servislerini geliştirerek öne geçmeye çalışıyor.

Operatörler, eğlenceden habere, spordan müziğe, sohbetten mesajlaşmaya kadar pek çok içeriğe sahip katma değerli servis hizmetinde müşterilerine çeşitlilik sunmak için kıyasıya rekabet ediyor.

GSM operatörleri, Türkiye'de katma değerli servislere olan ilgiyi dikkate alarak bu hizmetleri şirket bünyesinde ayrı bir çatı altında toplarken, sabit operatör olan Türk Telekom da rekabete katıldı.

Katma değerli tüm ürün ve servislerini Turkcell "turkcell-im", Vodafone Türkiye "Vodafone Live!", Avea ise "Avea BiDünya" çatısı altında topladı.

Kullanıcılar, bilgi, eğlence, müzik, oyun ve mesajlaşma gibi farklı alanlara ayrılarak sunulan katma değerli servisler ile birçok bilgiye internet üzerinden ulaşabiliyor, şarkı, oyun ve video görüntüleri indirebiliyor.

Aboneler, internet, müzik ve mesajlaşma servislerine büyük ilgi gösteriyor. İçerik satışlarının önemli bir bölümünü oluşturan müzikte aboneler, en çok yerli pop şarkılarını tercih ediyor. Arabesk de, tercih edilen diğer bir kategoriyi oluşturuyor. Maç ve şans oyunları sonuçları, en çok sorulan soruların başında geliyor.

Turkcell-im'in eğlence, bilgi ve interneti bir araya getiren 6 kategorisi bulunuyor. Sevilen sanatçılardan şarkılar, melodiler, oyunlar, filmlerden, dizilerden "en komik", "en eğlenceli videolar", Turkcell Süper Lig takımlarının tüm golleri, cep telefonlarını kişiselleştirmek için en güzel duvar kağıtları gibi birçok servis söz
konusu.

Günlük yaşamda ihtiyaç duyulan resimli ve videolu haberler, trafik durumu, hava durumu, anlık döviz, İMKB bilgileri ve günlük burç yorumu gibi servisler de yer alıyor.

Avea BiDünya kapsamında 100'den fazla katma değerli servis bulunuyor. Avea, Ringa, Baskonuş, Blackberry, Müzikİndir, RenkliSMS, NeşeliMesaj ve MobilVizyon servisleri sunuyor.

Vodafone Türkiye ise, katma değerli servisleri abonelerine SMS, IVR ve WAP platformları üzerinden ulaştırıyor.

Vodafone'un eğlence ve bilgi portalı Vodafone Live!'de toplanan bu servisler müzik, oyun, haber ve spor gibi alanlarda günlük yaşam için gereken bilgi servislerinden oluşuyor.

Turkcell-im'den 1 milyon içerik

Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, katma değerli servisler alanında 200'ün üzerinde iş ortakları bulunduğunu, "cep interneti" turkcell-im'in, 34,8 milyon abonesi olan Turkcell tarafından müşterilerinin tek bir adresten tüm katma değerli Turkcell servislerine kolayca ulaşımını sağlamak için hazırlandığını ifade etti.

Serdar, faaliyete geçtiği Eylül 2006'dan Eylül 2007'ye kadar Türkiye'nin yaklaşık 7'de birinin mobil internet kullanmasını sağlayan turkcell-im'in, 1 milyon içeriği Türkiye'de kullanıcısıyla buluşturduğunu, geçen bir yıllık süreçte zengin içeriği ve kullanım kolaylığıyla mobil internetin yaygınlaşmasında ve pazarın gelişiminde itici bir güç olduğunu söyledi.

Müşterilerin turkcell-im'den Google'a bağlanarak doğru bilgiye her an her yerden ulaşabildiğini, cep telefonları üzerinden Facebook'a ulaşarak her yerde iletişim içinde bulunabildiğini ifade eden Serdar, abonelerine sundukları teletıp çözümleri, MobilEKG, KimAramış, Güvenlik GPRS Alarm/GPRS Güvenlik Kamerası, Cep Trafik, Mobil Pazarlama, Turkcell Mobil İmza, Turkcell Mobil Cüzdan, video, fotoğraf paylaşım ve saklama sitesi turkcell-im benim, Windows Live Messenger ve İnternet Uygulamaları'nın yanı sıra kurumsal müşterilerin kullanımı için sundukları çözümler de bulunduğunu anlattı.

Turkcell katma değerli servisler bölümünde 98 kişinin çalıştığını ifade eden Serdar, 2007 sonu itibarıyla SMS dahil katma değerli servislerden yararlanan tekil kullanıcı sayısının 34 milyon olduğunu, turkcell-im'in bugüne kadar 10,1 milyon tekil kullanıcıyı mobil internetle buluşturduğunu anlattı.

Serdar, Eylül 2007 sonu verilerine göre turkcell-im'in 85 milyon kez ziyaret edildiğini, Eylül 2006-Eylül 2007 döneminde turkcell-im'den toplam 14,2 milyon içerik indirildiğini, aynı süre içinde wap.turkcell-im.com.tr'de 895 milyon sayfa görüntülendiğini kaydetti.

Mevcut kullanıcıların yanı sıra Eylül 2007'ye kadar turkcell-im'i ilk defa ziyaret eden aylık ortalama 510 bin kullanıcı olduğunu belirten Serdar, turkcell-im'de 75 binden fazla Türkçe şarkı bulunduğunu, Müzik'te ve ÇalarkenDinlet'te en çok Türkçe pop & rock içeriklerinin tercih edildiğini ifade etti.

Avea'dan 2,5 milyon adet içerik indirildi

Avea Katma Değerli Servisler (VAS) Direktörü Ayşegül Ceyda Yıldırım da, abonelerin, Avea BiDünya servislerini WAP, WEB, SMS, IVR ve *100# gibi farklı erişim kanallarından kullanabildiğini, son dönemde en çok tercih edilen servislerin başında WAP, Mobilvizyon ve Müzikİndir'in geldiğini ifade ederek, geçen yıl abonelerinin yaklaşık 4,5 milyonunun WAP kullandığını söyledi.

Yıldırım, WAP kullanan abonelerin, cep telefonlarından internet kullanmayı, özellikle müzik, video, logo-melodi ve oyun gibi içerikleri cep telefonlarına indirmenin yanı sıra istedikleri bilgiye anında ve her yerden ulaşabilmek, araştırma yapmak, e-postalarını düzenli kontrol etmek, gazete okumak, haber, hava-durumu ve maç sonuçlarına ulaşmak gibi nedenler için tercih ettiğini kaydetti.

WAP ve SMS, IVR ile *100# gibi diğer erişim kanallarını kullanan abonelerin geçen yıl cep telefonlarına toplam 2,5 milyon adet içeriği AveaBiDünya servislerinden indirdiğini belirten Yıldırım, en çok tercih edilen içeriklerin Ringa olduğunu, tanıtımından bu yana söz konusu serviste 4 milyonun üzerinde üyelik işlemi gerçekleştiğini kaydetti.

En çok yüklenen şarkıların arabesk ve pop tarzı olduğunu ifade eden Yıldırım, Avea abonelerinin, internet ve müzik servislerinin yanı sıra mesajlaşma servislerine de yoğun ilgi gösterdiğini, gelişmiş özellikli cep telefonlarının artması ile MMS kullanımına yönelik ilginin hızla arttığını, MMS kullanımının son bir yılda yüzde 100'ün üzerinde artış kaydettiğini bildirdi.

HediyeMMS servisi sayesinde abonelerin renkli ve eğlenceli MMS'leri cep telefonlarına ücretsiz indirerek yakınları ile paylaştıkları için özellikle yılbaşı, bayram ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde kişiler arası MMS kullanımının normal günlerin 2,5 katına çıktığını bildiren Yıldırım, bu yılın başında Yeni Nesil MSN Messenger (Windows Live Messenger) servisini abonelerinin kullanımına sunduklarını hatırlattı.

Yıldırım, mobil TV servisi olma özelliği taşıyan MobilVizyon ile Avea abonelerinin, yaygın EDGE kapsaması sayesinde 3G'yi beklemeden cepte televizyon keyfini yakalayabildiğini, kullanımı giderek artan servisin içeriğinde canlı TV kanalları, İstanbul, Ankara ve İzmir'in önemli yollarındaki canlı trafik kameraları, hisse senedi bilgileri, video klipler ve sinema fragmanları gibi eğlence içeriklerinin yer aldığını kaydetti.

Normal televizyonda olduğu gibi diziler ve maçların MobilVizyon'da da en çok izlenen programlar olduğunu, programlara ve maçlara yönelik tanıtım yapılan günlerde günlük izleyicisi sayısının 10 bine ulaştığını belirten Yıldırım, HazırCevap servislerine en çok sorulan sorular arasında, şans oyunları, maç ve iddia sonuçları ile sözcüklerin Türkçe ya da yabancı dillerdeki karşılığının yer aldığını söyledi.

Kullanım için ön kayıt alınmaya başlanan Avea Mobil İmza ile Avea abonelerinin, diledikleri anda elektronik imza atabileceğini ve işlemlerini güvenle gerçekleştirebileceğini kaydeden Yıldırım, "Avea, katma değerli servisler alanında sürekli yeni servisler sunmaya devam edecek" dedi.

Vodafone Türkiye'de astrolojiden diyet bilgilerine...

Vodafone Türkiye yetkilileri ise, abonelerinin Vodafone Live! üzerinden en yeni şarkıları, "en komik sesleri" ve "en eğlenceli resimleri" cep telefonlarına indirebildiğini veya sevdiklerine hediye edebildiğini, aksiyon, macera, bulmaca ve strateji konularında hareketli ve renkli oyunlara bu platformdan erişebildiğini söyledi.

Yetkililer, kısa süre önce hizmete giren LookAtMe! video servisiyle abonelerin, çektikleri videoları servise ücretsiz yolladığını ve videoların LookAtMe! sayfalarında izlendikçe kontör, YTL ya da dakika kazandığını, sporla ilgilenen abonelerin de son skorlar, son dakika spor haberleri, futbol, basketbol ve Formula 1 spor dünyasını Vodafone Live! sayfalarından kolayca takip edebildiğini anlattı.

Vodafone'un, bu hizmetlerin yanı sıra astrolojiden diyet bilgilerine, şans oyunları sonuçlarından kültür sanat etkinliklerine kadar pek çok konuda aboneleri Vodafone Live! sayfalarında bilgilendirdiği, iş ortakları vasıtasıyla ve iş ortaklarının kendi markaları ile de müzik, oyun ve canlı sohbet gibi çeşitli katma değerli servisleri abonelerine ulaştırdığı kaydedildi.

Aboneler tarafından en çok tercih edilen servislerin haber, spor, fal, müzik, oyun abonelik ve canlı sohbet olduğunu belirten yetkililer, en çok yerli müzik ve pop kategorisinin tercih edildiğini ifade etti.

Genç mucitler muzun DNA'sını çıkardılar

Arı Okulları öğrencileri, bilim projelerini bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ''Bilim Şenliği''nde sergilediler.

Şenlikte, Lise ve Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 32 fen bilimleri, 7 matematik, 4 tarih, 3 coğrafya, 8 felsefe ve 6 edebiyat olmak üzere toplam 60 proje sergilendi.

Okulun Fen Bilimleri Zümre Başkanı Nilgün Melkuç, öğrencilerin rehber öğretmenler eşliğinde hazırladıkları projelerle yaratıcılıklarını arttırma fırsatını yakaladıklarını ve bu yolla bilimi yalnız öğrenmediklerini, aynı anda ürettiklerini de ifade etti.

Projelerin hazırlanmasında üniversitelerin de desteğini aldıklarını anlatan Melkuç, projelerin Çankaya Üniversitesi ve ODTÜ'lü akademisyenler tarafından değerlendirileceğini belirtti. Melkuç, şenliğe katılan projelerden bazılarının da TÜBİTAK'ın proje yarışmasına katılacağını bildirdi.

Genç mucitlerin icatları

Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi tarafından tasarlanan ve şu an sadece düzlük arazide hareket edebilen "4 Ayaklı Metal Algılayıcı Robot", metalle karşılaştığında ses ve ışık olarak tepki verebiliyor. Robot TÜBİTAK'ın proje yarışmasına katılacak.

Bir çanağın üzerine bir kenarı 2 santimetre olan yüzlerce kare ayna yerleştirilerek oluşturulmuş "Güneş Mangalı" isimli proje, fosil yakıtlara alternatif bir enerji kaynağı olmayı hedefliyor. Aynalardan yansıyan güneş enerjisini odakta toplayan projede, yiyeceklerin pişmesi için gerekli 81 dereceye ulaşılmış. Öğrenciler, mangalda istenilen her şeyin pişebileceğini belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi DNA Bankası Laboratuvarı görevlilerinin yardımıyla DNA İzolasyonu ve DNA Bankası projelerini oluşturan öğrenciler ise insan DNA'sının yanı sıra muzun da DNA'sını çıkarmayı başardılar.

Felsefe dalında yarışan "TV Şiddeti Özendiriyor mu?" isimli projede ise öğrenciler, 9 yaşında 95, 13 yaşında 68 öğrenci arasında anket uyguladılar. Ankete katılanların yüzde 57'sinin kendilerine ait televizyonu bulunduğunu tespit eden öğrenciler, bazı kız çocuklarının "Selena", bazı erkek çocukların da "Gaffur" ve "Burhan" gibi karakterlerin yerinde olmak istediklerini ortaya koydular.

"Türkiye'de Deprem" isimli projeleriyle şenliğe katılan öğrenciler ise binaların temellerine yeni bir mühendislik tasarımı sunuyor. Buna göre, temellere kat sayılarına göre yerleştirecek yapay küre düzenekleri, binayı sarsıntı anında denge konumuna getirecek.

"Manyetik Alanın Bitki Üzerine Etkisi" konulu projede ise mıknatıs gibi manyetik alanların yakınında bulunan bitkilerin daha hızlı büyüdüğünü ortaya koyan öğrenciler, tarımda hızlı üretim için kullanılan kimyasalların yerine mıknatısların kullanılmasını öneriyorlar.

Kaynak : www.cnnturk.com

Telekomünikasyonculardan YouTube tepkisi


Görüntü paylaşım sitesi YouTube'nin engellenmesiyle ilgili sektör derneklerinden yapılan ortak açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gibi kurumların görev ve sorumlulukları gereği mahkemelerin aldığı kararları uygulamalarından ötürü eleştirilmeleri ve itham edilmelerinin hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı bildirildi.

Bilgi Güvenliği Derneği (BGD), Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER) ile Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneğinden (TÜTED) oluşan sivil toplum kuruluşları tarafından, görüntü paylaşım sitesi YouTube'ya erişimin engellenmesiyle ilgili "internet yaşamdır" başlıklı ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, bireylerin sosyal hayatlarının, birbirleriyle olan iletişimlerinin sınır ve seviyelerinin yasalar, toplumsal değerler ve ahlaki kurallarla çizildiği vurgulanarak, şöyle denildi:

"Tüm basılı ve görsel yayın organları ile olduğu gibi interneti kullanmak suretiyle de kutsal sayılan değerlerimizi ve/veya toplum olarak önemsediğimiz değerlerimizi tahrip etmeye dönük içerikleri hazırlamak ve paylaşmak, gerginlikleri artırabilmekte ve toplumsal barışı etkileyebilmektedir.

Bu nedenle, kimse, bu içerikleri hazırlamak ve halkın kolayca erişebileceği açık bir ortamda yayınlamayı özgürlük kisvesi adı altında değerlendirmek ve toplum psikolojisindeki muhtemel etkilerini umursamamak lüks ve imtiyazına sahip değildir."

Açıklamada, yasaların bu eyleme teşebbüs eden ve bunlara aracılık eden kişi ve kurumlara karşı ilgili yayının engellenmesi hakkındaki hükümlerinin "son derece isabetli ve açık" olduğu belirtildi.

Yasalar çerçevesinde yargının aldığı kararları yerine getirmek üzere yetkili ve sorumlu kılınan kurumların da belli olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda Telekomünikasyon Kurumu, yargının aldığı engelleme ve kapatma yönündeki kararları uygulamaktan sorumlu kılınan kurumdur. Yasal yetki ve sorumlulukların ötesinde, söz konusu sitelerin kapsadıkları ülkelerin toplumsal değerlerine karşı gereken hassasiyeti gösterme sorumlulukları vardır.

Bu konuda duyarsızlık sergileyemezler. O firmaların aslında kolay bir şekilde sağlayabilecekleri yayın öncesi denetimi yapmamaları, bu yayını hazırlayan ve gönderenlerin fiillerine göz yummaları demektir."

"Kapanması yerine ilgili sayfaya erişimin engellenmesi daha doğru"

Söz konusu yayın engellemelerine muhatap olan video paylaşım sitesinin basın açıklaması yaparak, engellemeye neden olan içeriklerin içerik politikalarına aykırı olduklarını tespit ettiklerini ve yayından kaldırdıklarını, benzer durumların yaşanmaması için ilgili kurumlarla işbirliği içinde olacaklarını belirttiği hatırlatılan açıklamada, şu görüşler aktarıldı:

"Sadece bu açıklamanın bile, sorumlu kılınan kurumların ilgili yasalar çerçevesinde görevlerini yerine getirerek ne kadar isabetli davrandıklarını ortaya koymaya yettiğini düşünüyoruz. Hiç şüphe yok ki, bir içerikten dolayı milyonlarca sayfalık bir sitenin kapanması yerine ilgili sayfaya erişimin engellenmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ancak ilgili sitelere tümüyle erişimin engellenmesi kararlarının, bu web ağlarının hızla işbirliğine giderek söz konusu içerikleri yayından kaldırmalarında ve gerekli iç denetim mekanizmalarını oluşturarak kalıcı çözüme ulaşılmasında etkili olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Öte yandan bir hukuk devleti olan ülkemizde Telekomünikasyon Kurumu gibi kurumların görev ve sorumlulukları gereği mahkemelerin aldığı kararları uygulamalarından ötürü eleştirilmelerinin ve itham edilmelerinin hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığını belirtmek istiyoruz."

Açıklamada, hiçbir özgürlük ve serbestliğin, toplumsal değerlere veya kişisel hak ve özgürlüklere saldırı hakkını vermeyeceği ifade edilerek, "İnternet yaşamdır, yaşam saygı ve toplumsal ortak değerlerin paylaşımıdır" denildi.

Robotların kıyasıya dövüşü


Tokyo'daki Korakuen Stadyumu, güreş müsabakası yerine bu kez robotların dövüşüne sahne oldu. Yarışmacılar, yılda iki kez yapılan Robo-One Şampiyonası'na özel dizayn edilmiş robotlarıyla katıldılar.

Japon çocukların bir animasyon filmi izler gibi ilgi gösterdikleri robot dövüşleri reality şovları andıran görüntülere sahne oldu.

Etkinliğe katılan robotlar şampiyona için özel olarak biçimlendirildiler. Ortaçağ prensinden kübik şekle kadar 112 farklı robot şampiyonluk için mücade etti. Finale ağırsiklet ve hafifsiklete toplam 45 robot kalabildi.

Hafifsiklette Güney Koreli Jeon Young Sun'un yaptığı Teakwon-V isimli robot şampiyon olarak sahibine 10 bin dolar kazandırdı. Mühendis olan Sun, "Japonlar'ın gelişmiş robot teknolojisini görmek için iyi bir şanstı.

Bazıları Güney Kore'nin teknolojisinin yetersiz olduğunu söylüyor, ancak ben hiç de öyle olmadığını gösterdim. Biz teknolojimizi geliştirdik ve her geçen gün daha da ilerliyoruz, Japonlar'la mücadele edebilecek hale geldik" diye konuştu.

Ağırsiklette ise Naoki Maru adlı Japon mühendisin "King Kaiser" isimli robotu zafere ulaştı.

Japonya, dünyadaki robotların yüzde 40'ını barındırıyor. Amatör ya da profesyonel çok sayıda kişi robot bilimiyle uğraşıyor. Bu sektörde ciddi paralar dönüyor ve ideal robotu oluşturabilmek için fazlasıyla enerji harcanıyor.

468x60 Reklam BannerlarıAlıntıdır...