Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

26 Mart 2008 Çarşamba

Nasreddin Hoca Kimdir?

Nasreddin Hoca, Türk folklorünün kişiliği etrafında mizahi hikayelerin şekillendiği ünlü bir figürü.

Tarihçe

Yazıya geçirilmiş ilk Nasrettin Hoca hikayesini burak'un hayatını anlatan Saltukname içermektedir. Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Cem'in (sonradan Cem Sultan ismiyle tarihe geçecektir) şehzadeliği esnasında verdiği talimat üzerine Ebülhayr Rumi tarafından Saltukname yedi senelik bir çalışma sonucunda Türk sözlü geleneğinden toplanarak 1480 yılında tamamlanmış ve kitaplaştırılmıştır.

Abdullah Efendi´de başlamış ve tahsilinin sonunda babasının yerine köyünde imamlık yılında vefat ettiği şeklindeki rivayet göz önüne alınırsa, onun, Selçuklular devrinde yaşadığını ve Timur Han ile görüşmediğini dikkate almak gerekir.


Kişiliği

Nasreddin Hoca, ömrünü insanlara doğru yolu gösteren, iyilikleri bildiren, doğruya sevkeden ve kötülüklerden sakındıran bir veli idi. Bu işi yaparken tabiatı icabı kendisine has bir yol tutmuştur. Böylece hakkın anlatılması ve cemiyetteki bozuk yönlerin düzeltilmesi için, meseleyi halkın anlayacağı bir dil ve üslub ile, gayet manidar latifeler halinde kısa ve öz olarak dile getirmiştir. Latifeleri hikmet ve ibret dolu birer darb-i mesel gibidir. Bu bakımdan adına uydurulan edep dışı ve nükteden uzak bir takım fıkraların onunla ilgisi yoktur. Manidar latifeleri önce yakın cevresinde şifahi olarak dilden dile dolaşmış, sonraları git-gide yayılmış ve zamanla bir takım değişikliğe uğramıştır. Bu sebeple onun olmayan bir takım bayağı fıkralar da ona mal edilerek anlatılmıştır. Yapılan ilmi çalışmalar, onun ilim ve edeb sahibi bir veli olması, söz konusu sıradan basit fıkraları söylemediğini açıkca göstermektedir. Ayrıca, Nasreddin Hoca´nın efsanevi bir kişi değil, on üçüncü asırda Anadolu Selçukluları zamanında yaşamış salih bir müslüman olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü onun nükteleri, bir insanın başından geçen gülünç hadiselerin ifadesi değil, görünüşte güldürücü aslında ince hikmetleri dile getiren, düşündürücü latifelerdir. Ayrıca Türk milletinin zeka inceliğini, nükte gücünü en iyi şekilde yansıtan bu nüktelerin belirli vasfı; Allahü tealanın emir ve yasaklarını bir latife üslubu ile bildirmesidir. Bu latifelerin toplandığı eserlerden biri, Londra´da British Museum´da. Haza Terceme-i Nasreddin Efendi Rahme başlıklı yazma eserdir. Ancak bu eserdeki latifelerin bir kısmı, onun üslubuna ve nükte tekniğine uymamaktadır. Nitekim eserin sonunda bu durum: "İşte Nasreddin Efendinin kibar-ı evliyadan (Evliyanın Büyüklerinden) olduğuna şek ve şüphe yoktur. Merhumun bu kıssalardan haberi var yok böyle yazmışlar. Her kim okuyup tamamında bu merhumun ruhu için bir Fatiha bağışlarsa, Hak sübhane ve teala ol kimsenin ahir ve akibetini hayr eyleye" şeklinde belirtilmiştir. Ayrıca, Nasreddin Hoca adlı eserde başka nüktelerine yer verilmiştir.

Nasreddin Hoca, fert ve toplumu her yönüyle çok iyi tanımış, insanların aile, komşuluk, dostluk, ticari münasebetlerine ait cemiyette gördüğü aksak yönleri düzeltmek ve nasihat etmek maksadıyla nüktelerle dile getirmiş, düşünmeye ve doğruya sevk etmiştir. Sosyologlar ve psikologlar, insanı ve cemiyeti tanıyıp, çeşitli yönlerini incelemek için onun latifelerinden çok istifade etmişlerdir.

Nasreddin Hoca fıkraları, batı dillerine de çevrilmiş ve bu dillerde Hoca hakkında mühim neşriyat yapılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille´in Nasreddin et son epouse adlı kitabı, Edmonde Savussey´in La Litterature Populaire Turque adlı eserindeki Nasreddin Hoca bölümü, Jean Paul Carnier´in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı eserleri zikretmek yerinde olur.


Kaynak: tr.wikipedia.org

Youtube krizinde son durum

Youtube yönetiminden gelen açıklama internet kullanıcılarını sevindirecek...

Görüntü paylaşım sitesi YouTube'dan yapılan açıklamada, ''son kapatma kararına neden teşkil eden videoların incelendiği ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırıldığı'' bildirildi. YouTube'dan yapılan yazılı açıklamada, Türk kullanıcıların şu anda YouTube'a erişememesinden üzgün olunduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ''Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırdık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz.

YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız.''

Adamlara durumu bildirseler o vidyoları hemen kaldırırlardı.
Diyalog yerine sansürü tercih etmek hataydı.
Bu uygulama ile dünyaya rezil olduk bence.

Garsonu gıcık etme yolları

Garsonu gıcık etme yolları
-hoşgeldiniz, ne alırdınız?
-sprite var mı?
-var efendim.
-o zaman bir light cola alıyım.
-?!


- buyrun ne alırdınız efenim?
- cola varsa bi çay getir de ayran içelim
- ??!!!

-hoşgeldiniz ne arzu edersiniz
- şey ben arkadaşımı bekliycektim
- peki efendim
- ama dur ya sen bana bi kola getir
-peki efendim
- ama dur yaa arkadaşım gelsin sonra
-tamam nasıl arzu ederseniz
- ayyy ama sen bana en iyi bi tost yap
- tamam
- ama dur
-.....


- HoşgeLdiniz, bişi aLırmısınız..
+ Hayır çocuğum biz sadece oturmaya geLdik buraya


-buyrun efenim ojgeldiniz.ne arzu edersiniz
+sıcak süt var mı?
-efet efenim
+lütfen soğutup da getirirmisiniz


G : ne alırdınız
m : ne vardı
g : aclı adana , urfa kepab
m : acılı antalya yok mu ?
g : .....


+Bundan var mı?
-Var
+Ya bundan?
-Var
+Peki ya bu
-Var..
+Ya bu
-Var..
+....
-Var
+...
-Var
+...
-Var
+ O zaman şundan getir..
-Ondan maalsef kalmadı..
+Ne biçim yer yahu burası hiç bişi yoq..


G:Hoşgeldiniz efendim ne arzu edersiniz?
M:yiycek bişiler istiorum
G:ne gibi bişiler isterdiniz
M:karnımı doyuran bişiler
G:tabi efendim de istedigin özel bişi var mı?yoksa size bilmem ne menümüzden verelim.Doyurucudur.
M:ne demek o istediginiz özel bişi var mı falan?
G:yanlıs anladınız efendim ben sadece....
M:kesss iki lokma bişi yiycektik içine ..ıctın
vazgectim tokum ben sen bana soguk bişiler ver
G:tabi efendim.Ne içersiniz?
M:soguk olsun..Böle ferahlayabilecegim bişiler
G:tabi efendim hemen bir kola getirebilirim
Mnden kola istedigimi hatırlamıyorum.Bana saydın mı sunlar bunlar var die de secmemi bekliosun kardesim


+buyrun ne alırdınız
-bişi almicass
+nasıl yanii
-bi sigara içip çıkcam+hoşgeldiniz
-tost
+nasıl olsun efendm
-tost
+anladım tost
-madem anladın hani tost
+??

85'Lik Dede

85 yaşından bir adam doğum hanenin kapısında
beklemektedir doğum haneden çıkan doktor şöyle bir bakındıktan sonra yaşlı adama sorar:

DOKTOR--"içerde doğum yapan bayan yakınınız mı?"

DEDE--"Evet, eşim."

DOKTOR--"Ama bayan 25 yaşlarında..."

DEDE--"Tamam işte, eşim o. Niye şaşırdınız, baba olamaz. mıyım yani?"

DOKTOR--"Yoo, aklıma benim dedem geldi de."

DEDE--"Nesi varmış dedenizin?"

DOKTOR--"Kendisi av meraklısı idi. sürekli ava çıkardı.Ancak yaşlanınca
zorlanmaya başladı. Bir gün ava çıkacakken kendisini uyardık, aman yapma dedecim, sen yaşlandın, ava gidemezsin diye.Kendisi Israr etti ve hazırlandı. E, tabi yaşlılık,çıkarken tüfek yerine baston aldı eline.
Ben de kendisiyle gittim. Ormanda bayağı yol
yürüdükten sonra bir geyik gördük. Dedim ya, dedem yaşlı. Bastonu omzuna koydu,doğrulttu ve
geyiğe bastonla ateş etti. Geyik o anda vurulup yere düştü..."

DEDE-"Olur mu, başkası vurmuştur onu.

"DOKTOR-"Ben de onu demeye çalışıyorum işte

Akılla Zeka arasındaki fark nedir ?

Akıl ile zeka arasındaki fark nedir?

Akıl yalanla gerçeği, doğru ile yanlışı ayırabilme, bir konuda düşünce yürütebilme ve görüş bildirme yeteneğidir. İnsan olgunlaştıkça aklı gelişir. Zeka ise bir olayı önce anlama, ilişkileri kavrama, yargılama ve açıklayarak çözme yataneğidir. Genel olarak 12 yaşına kadar gelişir, 20 yaşına kadar sürer sonra sabit kalır. Zeka bir insanın her türlü olay karşısında aynı yeteneği gösterebileceği anlamına gelmez. Bir besteci müzik yapıtını aklıyla değil zekasıyla yaratır. Fakat en basit matematik problemini çözemeyebilir. Sonuç olarak zeka, ruhsal olaylara, algı ve hafıza yeteneğine, tutkulara, eğilimlere göre farlılıklar gösterir. Akıl somut olarak ölçülemez, zeka IQ denilen testle ölçülebilir.

Reklam Hataları

NTV-MSNBC
İxir´in kokoreççisi ile mısırcısı NTV-MSNBC´den bahsederken kamera değişimlerinde arkadan geçen insanlar kaybolup varoluyor.

UNIDERSITE
Yolda konuşan teyzenin arkasında aynı olay iki kere oluyor. 2 öğrenci, bir bayan ve bir şişman kadın aynı şekilde geçiyor.

WEBBEE
Webbee paketi olan çocuk arkadaşlarının yanına geliyor. Bilgisayarda bir saat var. Ve şunu söylüyor: "Way, internet olayını halletmişsiniz?" Peki nereden anlıyor net´e bağlandıklarını? Ayrıca yine aynı şahıs: "Benim internetim sınırsız" diyince, diğerleri büyük bir şaşkınlıkla: "Hadi yaaa..." diyor. İyi de sınırsız internet imkansız bir şey mi? Bir de bu çocuk, ACE´ci Ayşe Teyze gibi internet paketini yanında taşıyor.

SUPERONLINE (Oyun)
Tek tuş Okay Bey de notebook´u ile internete cep telefonsuz bağlananlardan.

TELSİM (Ajda Pekkan)
Ajda Pekkan kendisini arayanı kandırmak için telefonu kulağına götürüp "Aradığınız aboneye şu anda ulaşılamıyor" diyor. Ama bunları telefonu cevaplamadan söylüyor.

TELSiM (Cep Voice)
Sinemada adamlar tam kalkarken kimse alkışlamıyor ama hala alkış sesi var. Kamera değişir değişmez seyirciler alkışlamaya başlıyor.

TELSİM (In)
Telsim´in reklamlarından biri de "Şimdi Telsim In" Yani 6 senedir "Out" olduklarını kabul ediyorlar.

SABAH (Pokemon)
Pokemon oyunları ile oynayan çocuklar birer birer ekrana geliyor ve ekranın altında isimleriyle, bulundukları iller çıkıyor. İstanbul, Ankara, Afyon gibi. Reklamın sonunda ise aynı çocuklar hep beraber Pokemon oynuyorlar. Türkiye´nin dört bir yanından gelip oynanacak kadar önemli bir oyun demek ki...

HÜRRİYET (Dijital Kamera)
Dijital kameraya kaydedilen görüntü kablo yardımıyla TV´ye aktarılıyor fakat daha kabloyu takmadan görüntü TV´de beliriyor.

NISSAN ALMERA
Almera´nın dönme çapının çok az olduğundan bahsediliyor ve dar bir yolda aracın sadece bir manevrayla nasıl "U" dönüşü yaptığı gösteriliyor. Ancak araba tam dönerken araya "Almera´ya bakan bir adam"ın görüntüsü geliyor ve biz aracı tam olarak dönmüş bir şekilde görüyoruz. Aslında o arabanın oradan dönmesi imkansız.

RENAULT SCENIC
Reklamda el freni kendi kendine inen ve şarkı eşliğinde yokuştan aşağı kayan bir Scenic var. Ama el freni boşalan arabayı ben ne yapıyım?

GARANTİ
Reklamda Güven Kıraç bir banka şubesine gelerek "Alo Garanti"nin reklamını yapıyor.
1-Cep telefonundan "Alo Garanti"yi aradıktan sonra "YES" diyerek arıyor. Ancak Panasonic cep telefonlarında "YES" diye bir tuş yok.
2-Reklamdaki şube oldukça boş. Keşke öyle olsa.

AKBANK
Ofis Boy, şirketinin işlemlerini internet şubesinden halledip bol bol zaman kazanıyor. Ancak şirketin hesabının şifresini patronundan habersiz nasıl alabiliyor?

ŞEKERBANK
Bankadan kredi alan bayan, bir ürünü peşin fiyatına taksitle alma imkanı varken neden tık para kaç para diye soruyor?

PAMUKBANK
Şener Şen, bir internet cafeye gelip bankacılık işlemlerine başlıyor.
1-Öncelikle bilgisayara sertifika yüklemesi lazım.
2-Mouse yerine klavyeyi kullanıyor. Üstelik çok hızlı.
3-Banka şifresini arkasındaki herkes görüyor.

MİGROS
Migros´a giren Kanguru raflara indirim kartı takıyor ama onları koymakla fiyat değişmez ki... Barkodların değişmesi lazım.

TELEFUNKEN
"TV taşıyan bir adam"ı trafik levhası yaparak yol kenarına koymuşlar. İlk şoför "Aaa bu ne ya" diyerek duruyor ve önünden insanlar geçiyor. Reklamın sonunda ise başka bir şoför levhayı görüyor ve durarak önündeki insanları seyrediyor. Ancak her iki şoförün gördüğü insanlar aynı. Her iki yerde de aynı çekim kullanılmış.

KOSLA HALI
Kosla´yı halıya sıkmak için dolabı biraz itiyorlar ama bir sonraki çekimde dolap çok uzakta.

CALGON 1
Calgonit kullandığını söyleyen kadın: "Ben yıllardır kullanıyorum ve makinem hala tıkır tıkır çalışıyor" diyor. Ama arkasında görülen çamaşır makinesi son model ve yepyeni duruyor.

CALGON 2
Bir uzman sudaki kirecin çamaşır makinesine ne kadar zararlı olduğunu anlatıyor ve arkada bir kadın beliriyor. Ev hanımı bu işi o kadar iyi biliyor ki makinesinin arızasını bulmuş, parçasını sökmüş ve getirmiş. O kadar işi yapmış ama parçanın yenisini takamamış.

REJOICE
Bir alışveriş merkezindeki banka genç çift oturuyor. Kızın saçını okşarken erkeğin eli takılıyor ve bir türlü çıkmıyor. Sonra bir çift daha geliyor. Rejoice kullanan kızın saçını okşarken erkeğin eli takılmıyor. İyi de oradaki banka oturup saç okşamak zorunlu mu?

GILETTE Mach 3
Mach 3, 3 bıçağıyla tüm sakalı temizliyor. Önceki reklamlarda da 2 bıçaklı Sensor tüm sakalı temizliyordu. Eee ne oldu peki? Acaba bunun 4´lüsü ne zaman çıkıyor?

CLIO SYMBOL
Arkadaşı araba sahibine soruyor: "Ne yaptın. Para biriktirdin mi bari" Cevap: "Merak etme. Hayatın emniyette" Ne alaka?
Sonra araç lastiği sağa dönük bir şekilde duruyor. Ama iki arkadaş arabadan indiğinde ön lastik dümdüz.

DESI ALARM
Aracının çalınmaması için sahibi arabayı parmağına bir iple bağlıyor.
1-İp kesilmez, onun için çok güvenli bir yol.
2-Hırsız arabayı çalıp götürürken arkadaşımız hayatına arabanın arkasında sürünerek devam edecek.

FALIM
Traktörüyle sahile gelen ve sarı VW´si olan kızı ayarlayan köylünün olduğu reklamda 3 araç, 3 kere yer değiştiriyor. Birbirlerine yaklaşıp uzaklaşıyorlar.

JACOBS
Apartman toplantısı kavgalı bitiyor ve herkes evine gidiyor. Ev sahibi ise bir fincan kahve yaparak penceresinin kenarına koyuyor. Kahve kokusuyla beraber üst katlardaki evlerin ışıkları bir bir yanıyor.
1-Daha önceden yukarı çıkan komşular karanlıkta mı oturuyor?
2-Kahve kokusu, dairelerin içine kapalı olan pencerelerden nasıl giriyor?

TANG
Nine ile torun beraber bir sürahi Tang yapıyor ve hepsini içiyorlar. Sonra evin annesi geliyor ve "Aaa hazır vardı, niye yaptınız" diyerek buzdolabından bir sürahi daha Tang çıkarıyor. İyi de anne dolaptaki Tang´i içmediklerini nereden biliyor.

PEPSİ
Ramazan ayı´nda yayınlanan reklamda genç çocuk Pepsi´yi isteyene kadar imsak vakti geliyor. Ancak imsak vaktinde hava aydınlık.

KOMİLİ SIRMA
Evin hanımı kocasına yemekleri yasaklıyor ve yaptığı böreğin üstüne bir kafes koyuyor.
1-Adam, çatalını kafesin üstünden içeri sokarak börekten almaya çalışıyor ve doğal olarak başarısız oluyor. Kafesin en altından çatalını soksa rahatlıkla böreği alabilecek.
2-Karısı, adama eziyet çektirmek için mi yemek yapıp önüne koyuyor ve kafes geçiriyor.

Meyveler ve kişiliğiniz

Iste sana karakterini ögrenmen için ücretsiz super bir firsat…
Hayal et simdi….Ormandasin, nehrin kenarindan yürüyorsun. Bir kulube görüyorsun. Kapiyi itip açiyorsun. Sag tarafta 7 küçük yatak ve ortada küçük yuvarlak bir masanin etrafinda 7 küçük sandalye var. Masanin ortasindaki meyve tabaginda da 5 çesit meyve var.

a. Elma
b. Muz
c. Çilek
d. Seftali
e. Portakal

Hangi meyveyi seçersin? Seçenegin meyve senin karakterin hakkinda bilgi verecek.


SONUÇLAR:
a. eger elmayi seçtiysen: bu demektir ki sen elma seven birisin.
b. eger muzu seçtiysen: bu demektir ki sen muz seven birisin.
c. eger çilegi seçtiysen: bu demektir ki sen çilek seven birisin.
d. eger seftaliyi seçtiysen: bu demektir ki sen seftali seven birisin.
e. eger portakali seçtiysen: bu demektir ki sen portakal seven birisin.

4 Rahibe

4 rahibe ölmüs ve cennet cehennem sınırında sorgulamaya alınmışlar. Sorgulama meleği demiş ' şimdi herkes sırayla dünyadayken işledigi en büyük günahı anlatsın. Sakın atmayın tespit ederiz. 1. rahibe ben hayattayken bir kere penise dokunmustum parmağımın ucuyla demiş melek hangi parmağınla diyince sağ elinin isaret parmağını göstermiş. Melek: Tamam yavrum şimdi git ve günahı işlediğin o parmağı yan taraftaki kutsal suya sokarak arın günahlarından demiş. 2. Rahibe ben hayattayken bir kere penisi tutmuştum Melek: hangi elinle demiş. Sag elini kaldırmış 2.rahibe, melek de ona gidip o elini yandaki kutsal suya sokarak günahlarından arınmasını ögütlemiş. Bu sırada 3. rahibeyle 4. rahibe aralarında fısıldaşıyolarmış. Sonra aniden yer değiştirmişler. Sorgulama meleği bunu farkederek: 'Bir dakika ne oluyor, siz niye yer değiştirdiniz ' diye sorunca daha önce 4. sırada olup 3. sıradakiyle yer değiştiren rahibe: ' İzin verirseniz, arkadaş kutsal suya g.tünü sokmadan ben bi ağzımı çalkalayıp çıkayım efendim...

Super, koptum bu fıkraya...

Satılık Jenerik Domainler

Bütün domainlerin kayıt ve bitiş tarihi aynıdır, hepsi isimtescilde kayıtlıdır.
* Kayıt Tarihi : 26.03.2008
* Bitiş Tarihi : 26.03.2009
* Registar : isimtescil
* Transfer Ücreti : ücretsiz
* Fiyat : 10 ytl
* Ödeme : Ziraat Bankası
* iletişim : Tekliflerinizi ankaraguclu2005(at)yahoo(dot)com Mail Adresine gönderiniz.

haluk.info
menekse.info
nergis.info
gonca.info
yalnizlik.info
kutsi.info
abaza.info
dopdolu.info