Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

25 Mart 2008 Salı

Tavuğa tecavüz iddiası...

SAKARYA (İHA) - Sakarya'nın Karasu ilçesinde 17 yaşındaki bir genç, komşusunun tavuğunu tecavüz ederek öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, Karasu'ya bağlı Konacık köyünde önceki gün meydana gelen olayda, 17 yaşındaki T.H., İstanbul'da yaşayan komşusu F.K.'ye (38) ait evden çıkarken, çevredeki vatandaşlar tarafından görüldü. Komşularının haber vermesi üzerine F.K., İstanbul'dan köydeki evine geldi.

Evdeki eşyaların dağınık olduğunu gören F.K. ayrıca kanlı bir erkek pantolonu ile bir de tavuk ölüsü buldu. Yapılan inceleme sonrasında pantolunun T.H.'ye ait olduğu belirlenirken, tavuğun da tecavüz edilerek öldürüldüğü tespit edildi.

Jandarma tarafından gözaltına alınan ve suçlamaları kabul etmeyen T.H., yaşının küçük olması nedeniyle Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'ne teslim edildi.

Bu yapılana olsa olsa 'ayılık' denir; ama ben demiyim, yine de susim...

Endeavour'un dönüş yolculuğu başladı


ABD'ye ait uzay mekiği Endeavour'un Dünya'ya dönmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrıldığı bildirildi.

ISS'te kaldığı 12 gün boyunca kurulması planlanan Japon yapımı uzay laboratuvarının ilk parçasını götürme görevini yerine getiren mekiğin gece ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'ne inmesi bekleniyor.

Dünyaya dönüşten önce biraz keyif

Endeavour'da yaklaşık bir aydır bulunan Fransız astronotu Leopold Eyharts, yörüngeden ayrılma konusunda karışık duygulara sahip olduğunu belirterek, "Şüphesiz ki, bu istasyonda uzun süre bulunmaktan hoşlandım, fakat sanırım artık benim için eve dönme vakti" diye konuştu.

Astronotlar, beş uzay yürüyüşünün ardından uzay istasyonu kompleksinde rahatlayarak kalan zamanlarını geçirdiler. Arkadaşlarına e-posta gönderen astronotlar, aileleriyle internet vasıtasıyla konuştular.

Astronotlardan Michael Foreman, harika zaman geçirdiklerini belirtip " Fakat, tek düşündüğümüz şey Dünya'ya dönmek" şeklinde konuştu.

Neler yaptılar?

12 Mart'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan Endeavour'daki astronotlar, beş uzay yürüyüşü yaptı. Bu yürüyüşlerde Dextre adlı Kanadalı robot kuruldu ve bazı arızalar giderildi.

10 astronot dönüşün ardından bir basın toplantısı düzenleyecek.

Facebook'un Messenger'ıyla ilgili ilk ipuçları


Dünyanın en popüler sosyal ağ sitelerinden Facebook, gelecek birkaç hafta içinde başlatmayı planladığı chat servisi hakkında birkaç yeni detayı bildirdi.

Facebook'un chat uygulamasına başlaması, Microsoft, AOL ve Yahoo'ya yeni bir rakip anlamına geliyor. Ancak Facebook kullanıcıları durumdan memnun.

Uygulamada diğer chat uygulamalarına göre bazı sınırlamalar getirileceği belirtiliyor. Örneğin sadece Facebook üyeleri birbirleriyle haberleşebilecek ve herkese açık chat odaları olmayacak. Ancak uygulama ücretli olmayacağından, Facebook üyesi olan herkes bu uygulamadan faydalanabilecek.

Mesajlaşmalar 90 gün boyunca Facebook hesabınızda saklanacak, isterseniz mesaj tarihini bekletmeden kendiniz de silebileceksiniz.

Panasonic'in FX35'i Türkiye'de

Panasonic firması 25 milimetre'lik ''ince'' fotoğraf makinesi Lumix FX35'i Türkiye'de satışa sundu.

10.1 megapiksele sahip Panasonic Lumix FX35; 4x optik zumlu, f2.8 parlaklık sağlayan, 25 mm. geniş açılı Leica DC VARIO-ELMARIT merceğe sahip bulunuyor.

25 mm.lik ultra geniş açılı mercek sıradan 35 mm.’lik kameralara oranla aynı çekim mesafesinden yaklaşık iki katı görüntü yakalamaya imkan sağlıyor.

Ayrıca, 3 megapiksel çözünürlük modunda Ekstra Optik Zum Fonksiyonu ek büyütme imkanı sağlıyor ve CCD’nin orta kısmını kullanarak zum gücünü 7.1x’e çıkarıyor.

Yeni Akıllı Otomatik mod

Panasonic, yeni fotoğraf makinesinde en yüksek işletim kolaylığı ve yanlış çekimlerin azaltılmasını sağlamak üzere, Akıllı Otomatik mod kullandı. Bu mod, Panasonic Lumix FX35’e entegre edilmiş olan Akıllı Pozlama özelliği ve dijital kırmızı göz düzeltmenin de dahil edilmesiyle geliştirildi.

El titremesini telafi etmek için Optik Görüntü Sabitleyici (Mega O.I.S.) ve hareket bulanıklığını tespit edip aynı zamanda gideren Akıllı ISO Kontrolü, tüm Lumix kameralarında olduğu gibi Panasonic Lumix FX35’te de yer alıyor.

Kırmızı göz sorunu sona eriyor…

Yüz Tanıma (Face Detection) özelliği, kameranın insan yüzlerini tanımasına ve yüzlere odaklanıp pozlamayı otomatik olarak ayarlamasına yardımcı olurken, Panasonic Lumix FX35 ile kırmızı göz etkisi otomatik olarak dijital biçimde düzeltilebiliyor.

Hızlı Oto Fokus (AF) Sistemi, Oto Fokus (AF) süresini en aza indirgeyerek her çekim fırsatından en iyi sonucu elde etmek amacıyla, kameranın deklanşöre daha yarıya kadar bile basmadan nesneye odaklı kalmasına imkân sağlıyor.

Yeni eklenen Akıllı Pozlama Fonksiyonu, resim içinde parlaklık seviyesini bölgesel olarak tespit ederek düşük ışıklı alanlarda pozlamayı ayrı bir şekilde artırarak resmi düzenliyor.

Tam ekran seyir için geniş ekranlı (16:9) bir HDTV’yle uyumlu olan 1920x1080 piksel HD (yüksek tanımlı) kalitesinde fotoğraflar çekilebilen makine, 2.5 inçlik geniş ve 230 bin nokta yüksek çözünürlüklü bir LCD’ye sahip.

Enerji tasarrufu sağlayan Venus İşlemci IV ise hem el titremesini önleyen Mega O.I.S’te, hem de hareket bulanıklığını bastıran Akıllı ISO Kontrolü’nde saptama doğruluğunu ve düzeltici etkiyi yükseltmek amaçlanmış.

Venus İşlemci IV; Panasonic Lumix FX35’in ISO 6400’e uygun bir ayarda kayıt yapmasına izin veren, neredeyse tam karanlıktaki nesneleri flaş kullanmadan yakalamak için gerekli Yüksek Hassasiyet Modunu da destekliyor.

Panasonic Lumix FX35’te deklanşör süresi, 0.005 saniye kadar kısa ve kameranın hızlı yanıtı anlık ve hazırlıksız fotoğraf fırsatlarını yakalamayı kolaylaştırıyor.

Tek şarjla 290 çekim

Venus İşlemci IV görüntüleme motoru Panasonic Lumix FX35’in uzun batarya ömrüne katkı sağlarken, geniş, parlak LCD’sine rağmen tek sefer şarj edilmiş bataryayla yaklaşık 290 çekim yapılabiliyor.

SDHC/SD Hafıza Kartına kayıt ve kopyalamayı desteklemek için kamerada yaklaşık 50 MB dahili hafıza bulunuyor.

Panasonic Lumix FX35, kullanıcıların tüple dalış, vs. sırasında sualtı çekimleri yapabileceği opsiyonel bir su geçirmez kabıyla (DMW-MCFX35) kullanılabiliyor.


Youtube meclise taşındı


DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, internet portallarındaki Türkiye'ye yönelik bilgi kirliliğini gidermek için somut bir plan olup olmadığını sordu.

Ağırbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, bilgi toplumu olmanın önemli bir adımı olarak, internet hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve doğru amaçlara hizmet etmesine yönelik tedbirlerin alınmasının, sorumluluk sahibi makamların öncelikli görevleri arasında yer alması gerektiğini belirtti.

"Youtube" olarak bilinen video paylaşım sitesinin erişiminin engellenmesine dikkati çeken Jale Ağırbaş, Türkiye aleyhinde bilgiler içerdiğinden dolayı erişimi engellenen internet siteleri hakkında bilgi istedi.

"Hükümet olarak, internet portallarındaki ülkemize yönelik bilgi kirliliğini gidermek için somut bir planınız var mıdır?" diye soran DSP'li Ağırbaş, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Ülkemize ve devlet büyüklerimize yönelik karalama kampanyalarına ve terör örgütü propagandalarına yer veren internet portallarına ilişkin Telekomünikasyon Kurumu dahilinde bir ihbar birimi oluşturmak suretiyle, ilgili sitelerdeki bilgi kirliliğine filtreleme yöntemiyle engel olmak, bu tür sitelere erişimi engellemekten daha etkili ve doğru bir yol değil midir?'

Youtube yasağı gibi ülkemizin itibarını zedeleyen engellemelerin önüne geçmek için mevzuat değişikliği yapmayı düşünmekte misiniz?"

MSN de kısa yollar

Alt+K= Penceresi acık olan kisii engeller
Alt+E= Karsıdaki Kisiye dosya gönderme menüsünü acar
Alt+R= Karsıdan Bir Dosya Alır,Tema vs.
Alt+T= Yazı Tipini Degistirir
Alt+Y= Yardım Sekmesini Açar
Alt+U= Oyunlar Bölümünü Açar
Alt+O= Dosya sekmesini acar
Alt+P= Arkaplan belirler
Alt+Ü= Görüntülü Konusma acar
Alt+a= Araclar sekmesini acar
Alt+S= Sesli Görüsme acar
Alt+D= Konusmaya birini davet eder
Alt+F= Smiley Menüsünü acar
Alt+L= Eylemler Sekmesini acar
Alt+İ= Titresim yollar
Alt+z= Düzen sekmesini acar
Alt+N= Etkinlikleri acar
Alt+M= Göz Kırpmalarını acar