Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

19 Mart 2008 Çarşamba

Pamukkale'den beyin fırtınası


Pamukkale Üniversitesi Türkiye'nin gençlerini tartıştıracak bir organizasyona imza atıyor. Üniversitesinin Münazara Kulübü tarafından düzenlenen organizasyon 7 Mart'ta başlayacak 9 Mart'ta sona erecek. Etkinlikte üniversitelerin münazara takımlarından 250 katılımcın yer alması bekleniyor. Türkiye'nin marka marka haline getirilmesi için atağa geçen Pamukkale Üniversitesi Münazara Kulübü; öğrencilerin gündemdeki konularla ilgi geniş bir vizyona ve ikna yeteneğine sahip olmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

6 KEZ YARIŞACAKLAR

"Düşündüğünüz için varsanız, tartışmayı dövüşmekten ya da hakaret etmekten farklı bir olgu olarak kabul ediyorsanız, ülkenizin sorunlarına ve yaşadığınız yüzyılın gelişmelerine duyarsız kalamıyorsanız," fikir tartışmasına katılın sloganıyla hazırlanan turnuada yarışmacılar15 dakika önceden verilecek olan konuları Türkçe olarak tartışacak. Avrupa Birliği'nden küresel ısınmaya, kadın haklarından sporda dopinge kadar dünya gündemini oluşturan tüm konular ele alınacak. Bütün takımlar çeyrek finale kadar 6 kez yarışacaklar ve en yüksek puanlı 16 takım çeyrek finale çıkmaya hak kazanacak. Tüm münazara maçlarında takım puanlarını Türkiye'de kariyer sahibi jüriler belirleyecektir.Yarışma öncesi ve sonrası Denizli'nin turistik ve tarihi yerlerine geziler düzenlenecektir.

LİDER GENÇLER YETİŞTİRİLECEK
Münazara Turnuvaları 150 yıldır Avrupa'daki bütün ülkelerde düzenlenen kişilerin liderlik, etkili konuşma ve ikna yeteneklerini geliştirebileceği bir platformdur. Münazara salt tartışmadan ziyade, farklı görüşlerin mantık yürütme, tezler istatistiki verilerle sunulması ve karşıt görüşlere anti-tez üretilmesidir. Pamukkale Üniversitesi, hoşgörü içerisinde gerçekleştireceği yarışmayla ülke yönetiminde söz sahibi olacak gençler yeştiştirmeyi amaçlamaktadır. Beyin fırtınası Müzik Kulübünün ortak çalışması sonucu sanatçı Demir Demirkan'ın vereceği konserle son bulacak.

Amerikan uzay mekiği, bir cisme çarpmış

Amerikan uzay mekiği, bir cisme çarpmış

Endeavour uzay mekiğinin dün kalkışı sırasında esrarengiz bir cismin çarpmış olması ihtimali, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendislerini yine zor durumda bıraktı.Uzay mekiklerinin daha önceki kalkışları sırasında da yaşanan bu durum karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen Texas'ın Houston kentindeki Johnson Uzay Merkezi yetkilileri, fırlatmadan 10 saniye sonra kamera ile tespit edilen cismin ne olduğu veya büyüklüğü konusunda yorum yapmayı reddederken, bu esrarengiz cismin mekiğe çarpıp çarpmadığından emin değiller.Bu arada, yarın TSİ 05.25'te Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlenmeye hazırlanan Endeavour astronotları da mekiğin termal kalkanında olası hasar incelemesi yaptılar.Görüntüleri izleyen uçuş müdürü Mike Moses basına yaptığı açıklamada, cismin mekikten bir parça olmadığını düşündüğünü ve bunun mekiğe çarpıp çarpmadığını belirlemenin mümkün olmadığını belirterek, uzmanların esrarengiz cismin görüntülerini analiz etmelerini beklemenin gerektiğini kaydetti.Moses, cisim mekiğe çarpmış olsa bile Endeavour'un kalkışının hemen başında ve hızının göreli olarak düşük olduğu için fazla hasar veremeyeceğinin altını çizdi.Birisi Japon 7 astronotla önceki gün fırlatılan Endeavour uzay mekiği, UUİ'nin inşasının son halkası Japon yapımı Kibo laboratuvarının ilk unsurunu taşıyor

İnternet bağlantısı tişörtte

Gelişen teknoloji, mucitlerin sınır tanımayan hayallerini geliştirmeye imkan verirken, kullanıcıların da hayatını kolaylaştırıyor.İnternet sitesi üzerinden satış yapılan ürünler arasında kablosuz internet erişimini gösteren bir tişört dikkat çekiyor. Kişinin, bilgisayarını açıp internet erişimi aramasına gerek kalmadan bulunduğu yerde kablosuz internet erişimi olup olmadığını görmesine imkan veren tişörte yurtdışında 19,95 sterline (yaklaşık 50 YTL) sahip olmak mümkün. Üzerinde küçük bir pil yuvası ve dijital algılayıcısı olan tişört, kablosuz internet erişimi bulunan yere gelindiğinde ışıklı olarak kullanıcıya bunu bildiriyor, kullanıcıya da çantasından bilgisayarını çıkarıp internete bağlanmak kalıyor.İngiliz Moixa Energy tarafından geliştirilen ve satışa sunulan USB piller, özellikle bilgisayar kullanıcıları için çok büyük kolaylık sağlıyor. Normal şarj edilebilir piller için bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyulurken, Moixa tarafından üretilen, standart piller bittiğinde kapağı açılarak bilgisayarların USB (Universal Serial Bus - Evrensel Seri Yolu) girişinden şarj edilebiliyor. Ürün 11 sterlin (yaklaşık 26 YTL) fiyatla satılıyor.Hasbro tarafından internette satılan müzikli diş fırçaları ise diş fırçalamaktan hoşlanmayan çocuklar ve değişiklik arayan yetişkinler için bunu eğlence haline getiriyor. İçinde mini bir bellek, pil ve ses çıkışı olan diş fırçası, üzerindeki açma kapama düğmesine basıldığında kayıtlı olan şarkıyı çalmaya başlıyor. Diş fırçalandığı zaman “sanki kafanın içerisinde biri şarkı söylüyormuş” etkisi yaratıyor. Ürünün fiyatı 10 sterlin (Yaklaşık 24 YTL).

Türksat 3A Mayıs ayında fırlatılıyor


İSTANBUL (ANKA)- Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 3A, tüm testleri tamamlanarak üretildiği Fransa'daki Thales Alenia Space tesislerinden, Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uydu Fırlatma Bölgesi'ne ulaştırıldı.
Türksat 1C uydusunun yerini alacak olan ve tasarım ve üretim sürecinde 22 Türk mühendisin de görev aldığı Türksat 3A, Türkiye'nin uydu haberleşme kapasitesini yüzde 50 artıracak. Türksat 3A'nın Mayıs ayı sonunda büyük bir törenle uzaya fırlatılacağını söyleyen Türksat A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, yaptığı açıklamada, Türksat 3A'nın, Türk mühendislerinin gözetiminde ve en son teknolojiler kullanılarak geliştirildiğini kaydetti. Dalbay, Türkiye'nin uydu teknolojisi konusundaki bilgi birikimine büyük katkı sağlayan uydunun, uzaydaki kapasiteyi önemli ölçüde artıracağını ifade etti.

Türksat A.Ş. olarak çalışmalarını Türkiye'nin uydu alanında dünyanın söz sahibi ülkelerinden olmasına yoğunlaştırdıklarını dile getiren Dalbay, Türksat 3A'dan sonra gelecek ikinci uydunun tamamen Türk mühendisleri tarafından ve Türkiye'de üretilmesini hedeflediklerini kaydetti. Çin'den Grönland'a kadar çok geniş bir coğrafyada hizmet verecek olan Türksat 3A, Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye'den yayın yapacak kuruluşların taleplerine cevap verecek kapasite ve yeteneklere sahip. Uydunun kullanım ömrü ise 20 yıl olarak planlandı.

Türksat 3A, yüksek düzeyde anahtarlama ve uzaydaki yıldızların konumlarına göre kendi durumunu belirleme yeteneği (Star Tracker) gibi uydu iletişimi alanındaki en son teknolojileri kullanıyor. Türksat 3A'nın bir önemli özelliği de 50-60 cm'lik çift yönlü iletişime imkan tanıyan VSAT uydu terminalleri ile kablo altyapısının ulaşmadığı, köy, mezra ve şantiye gibi yerlere genişbant internet bağlantısı, veri iletişimi ve telefon bağlantısı hizmeti sunabiliyor Türksat 1C ve 2A uyduları bu hizmeti 90 cm'lik çanaklar vasıtasıyla verebiliyordu. Çanak boyutundaki düşüş, bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin ilk kurulum maliyetlerini azaltıyor.

Türksat 1C ve 2A'nın şu anki toplam kapasitesi ile yaklaşık 500 TV kanalına hizmet verilebiliyor. Bu uyduların sağladığı veri iletişim kapasitesi ise 4.5 Gbit seviyesinde. Türksat 1C'nin yerini Türksat 3A'nın almasıyla birlikte kanal sayısı ve veri transfer kapasiteleri yaklaşık yüzde 50 artarak 750 TV kanal ve 7 Gbit veri transfer kapasitesine ulaşılacak.

-MAYISTA TÖRENLE FIRLATILACAK-

Türksat 3A'nın, Mart ayında fırlatılması planlanmıştı ancak fırlatma bölgesi olan Fransız Guyanası'nda son aylarda yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle 21 Aralık ile 9 Mart arasında fırlatma yapılamadı. Türksat 3A'nın fırlatılması Mayıs ayının üçüncü haftasına ertelendi. Türksat 3A öncesinde Brezilya (Starone C2) ve Vietnam (VinaSAT-1)'ın haberleşme uyduları tek bir seferde fırlatılacak. Türksat 3A ise Mayıs ayının üçüncü haftası büyük bir törenle uzaya gönderilecek.

İlk 500’e 3 Türk üniversitesi girdi


Dünyada en iyi ilk 500 üniversite arasına Türkiye’den 3 üniversite girebildi. Sıralamada İTÜ 390, ODTÜ 438 ve İstanbul Üniversitesi 472’inci sırada yer aldı. Vakıf üniversiteleri sıralamasında ise Bilkent 479’uncu oldu.

15 bin üniversite arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, dünyada ilk 10’a MIT, Stanford, Harvard, Berkeley, Cambridge, Cal Tech, Columbia, Princeton, Chicago ve Oxford üniversiteleri girdi. Türk üniversiteleri ise sıralamada alt seviyelerde yer aldı, en iyi 500 üniversite arasında 3, en iyi 1000 üniversite arasında 7 Türk üniversitesi var.

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi 390, Ortadoğu Teknik Üniversitesi 438 ve İstanbul Üniversitesi 472’nci sırada yer alıyor.

Aynı sıralamada, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden de Bilkent Üniversitesi 479, Sabancı Üniversitesi 1246, Doğu Akdeniz Üniversitesi ise 1277’nci sırada bulunuyor.

Sıralama, tüm dünyadaki üniversitelerin araştırma ve akademik performansını görmesini sağlıyor. Üniversitelerin sıralamasında Nobelli öğretim görevlileri, farklı dallarda ödüller, yüksek derecede sözü edilen araştırmacılar, bilim ve fen dalında yayınlar dikkate alınıyor.

4 bin üniversite arasında Türk üniversitelerinin sıralaması

Çin, Youtube'a erişimi engelledi


Tibet hükümeti, Çin hükümetinin Tibet'teki isyan görüntüleri ve Burma'daki olayları gösteren videolar nedeniyle Google News ve Youtube'u yasakladığını bildirdi.

Çin'in Tibet'in başkenti Lhasa'nın da dahil olduğu Tibet'e bağlı birçok yerleşim yerlerindeki ayaklanmaları gösteren videolar ve haberler nedeniyle böyle bir karar aldığı bildirildi.

Videolarda 1959'daki Tibet ayaklanmasına, Dalai Lama'nın güç kullanımına karşı çıkan sözleri yer alıyor. Çin'in yasaklama sebebi olarak gösterdiği Burma'daki olaylar nedeniyle Burma interneti tamamen kesmişti.

Tibet'teki durum hakkında Amdo2007 rumuzlu kullanıcı tarafından gönderilen iki videonun bu yasaklamaya neden olduğu tahmin ediliyor.

Bu videolardan birinin YouTube'un kullanıcı topluluğu tarafından 18 yaşından küçüklerin izlemesinin sakıncı olduğu gerekçesiyle işaretlendiği dikkat çekiyor.

Video'da sokaklarda yerlerde yatan kişiler, Çin'in askeri araçlarına ve diğer sembollere taş atan protestocular yer alıyor. Görüntüler, 80 binin üzerinde kişi tarafından izlenmiş.

Çin medyasının da dahil olduğu birçok uluslararası medya olaylarla ilgili verdikleri görüntü ve fotoğraflarda yanan binalar ve önde bulunan ve zarar gören kalabalıklar gösteriliyordu. Hatta BBC'nin o sırada Tibet'te bulunan turistlerden fotoğraf topladığı da bildirildi.

İşte ABD'nin yeni robot askeri MULE


ABD, sinema ve edebiyat dünyasına konu olan robot asker uygulamalarını gerçeği dönüştürmeye devam ediyor. Sıradaki projenin adı MULE.

ABD büyük devlet olmanı gereği olarak askeri alanda hakimiyetini korumak için teknolojiden faydalanmaya devam ediyor. Filmlere konu olan robot askerler ABD için artık senaryo olmaktan öte bir gerçek haline geldi. Irak'ta bu teknolojik askerlerden faydalanıldığı yolunda daha önce haberler çıkmıştı.

Lockheed Martin Mule, bu projelerin son ürünü. ABD ordusu tarafından bin 700 adet sipariş verildi. 2014'ün başlarında savaş alanlarındaki yerini alması bekleniyor.

Mayın temizleme, teçhizat taşıma gibi özellikleri olacak. Silah olarak ise üstüne 4 anti-tank füzesi ve bir M240 makineli tüfek monte edilecek.

Mule henüz savaşabilecek yeteneklere sahip değil. 2001 yılında başlatılan Askeri İnsansız Yer Araçları programının bir ürünü olan Mule henüz prototip aşamasında.

Şu anda bir kurşun ya da füze atamıyor. Testi sırtçantaları ve kutularla yüklenmiş bir test kamyonunda yapılıyor.

MULE'un yolunu bulabilmesini sağlayacak sensörleri de mevcut değil. Ancak yine de ilk aşamaya göre yüzde 80'lik bir ilerleme kaydedilmiş.

MULE yalnız değil

Askeri İnsansız Yer Araçları projesinin tek ürünü MULE değil. Irak ve Afganistan'da proje ürünü olan 6 bin robotun kullanıldığı bildiriliyor.

Bunlardan üstünde bir M249 hafif makineli bulunan Swords, Irak'ta denenmişti. Ayrıca Warrior X700 ve MAARS gibi makineli tüfeklerle donatılmış başka robot silahlar da hazırlanmış durumda.

Bir de sniper'ların yerini keşfedecek ve sniper'lık yapacak bir robot üstünde çalışılıyor. Henüz ismi belli olmayan bu akıllı robot trafik ışıklarını kontrol edebiliyor, bir çocukla bir suikastçıyı ayırt edebiliyor.

iyinet seo yarışmasına katılımlar sona erdi

iyinet´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuan itibari ile iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışmasına son başvuru tarihi 18 Mart olarak değiştirilmiş ve yarışmaya başvurular sona ermiştir.
Bu 9 aylık maratonda tüm katılımcılara başarılar dileriz.
iyi olan kazansın.