Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

18 Mart 2008 Salı

Muro'nun güldüren replikleri

-Lanet olsun içimdeki bu insan sevgisine...
-Emperyalİst eğitimin sonucunda, bilinçsiz şekilde yetiştirilmiş, kendini çözememiş ve kapitalist düzenin çarkının dişleri arasında sıkışmış bir zavallı...
-Maalesef en kutsal devrim, ilkelerle, prensiplerle değil; para ile gerçekleştirilebiliyor.
-Bu don ne böyle; masmavi, bundan sonra kimse burjuva donu giymeyecek.
-Sen gereksiz yere düşünen sosyal bir hayvansın Çeto.
-Burada Lenin'i saygı ve hayranlıkla anmak durumundayım. Ne diyordu büyük lider; Devrimi halk yığınları değil ancak ve ancak profesyonel devrimciler gerçekleştirecektir. Yani sen değil Çeto, ben...
-Millet o kaşığı tarhanaya sallar bu eroine sallıyor.

Youtube'a Sorunsuz Girmek Yasakları Kaldırın

Programı denedim, sorunsuz bir şekilde youtube'a internet explorer ile giriyor.
Ayrıca bu program sayesınde internet hızınız da %200 e varan bir artış oluyor.+ Kurulum da yok.


Özellikleri:

- 100% özgürlük
- Telekomun Engellediği siteleri telekomu tınlamadan takır takır açar,
- Anlami; nerede oldugunuzun önemi yok ne firewaller nede sistem administratorlari sizi engelleyebilir, heryerden internete baglanabilirsiniz
- Okullar, üniversiteler ve devlet daireleri belirli siteleri yasaklarlar, yada internete erisimi tamamen engellerler,bu yazilimi kullaninca artik baska yol aramak zorunda kalacaklar
- Sosyal aglara herkes heryerden ulasabilecek mesela Orkut, Youtube, Myspace, Hi5, Facebook, Linkedin etc. (okullar ve devlet dagirelerinde %99 yasaklidirlar)
- 100% sifreleme sistemi online bankalarinkinden cok daha güvenlidir
kullanimi cok basittir

icindeki Ultra surf 8.8.exe yi calistiralim .Bisüre bekleyelim ve InternetExplorerle gezmeye başlayalım
*Herşey Bukadar Sayfaların açılma hızına şasıracaksınız deneyin görün
* Eger proxyniz varsa ayarlayin (genelikle ofis internetleri bu sekilde baglanir, bunu bulmak icin tools>>internet options>>Connections>>LAN Settings>> orada proxy ile ayarinizi yapabilirsiniz
* Just copy that to proxy settings of Ultrasurf.
* sonrasinda bir popup acilip cince birseyler yazacaktir , sadece kapatalim
* internet exploreri acalim
* ve istediginiz siteye giriniz.
İNDİR
Kaynak: oqtr.com

Tek ekran kartıyla 6 monitöre bağlanın


LG Electronics, ürettiği LCD monitör sayesinde, ikinci bir ekran kartı takmadan USB kablosu yardımıyla aynı anda altı monitöre bağlanmayı mümkün kılıyor.

LG Electronics, USB kablosu kullanarak bilgisayara bağlanabilen yeni bir geniş ekran LCD monitörünü piyasaya sunacağını açıkladı.

FLATRON L206WU adı verilen modelin, bilgisayarı açıp ikinci bir ekran kartı takmaya gerek kalmadan, ikinci bir ekran ekleme (altı adede kadar ilave ekran bağlanabiliyor) imkânı sağladığı bildirildi.

Yapılan araştırmalar ikinci bir ekranın üretkenliği büyük ölçüde artırdığını gösteriyor. Ancak ikinci bir monitörün eklenmesi bilgisayara ikinci bir ekran kartının takılmasını gerektirdiği için, bu işlem masraflı ve güç bir prosedür olarak kabul ediliyor.

Basit bir USB kablosu kullanılarak bağanabilen bu yeni model monitör, bu zorlukları ortadan kaldırıyor ve birden fazla monitörü her bir bilgisayar kullanıcısının erişim alanı içerisine yerleştiriyor.

İki ekran yeterli olmadığı takdirde ise, kullanıcılar aynı anda toplam altı adede kadar monitör bağlayabiliyor.

Çok yönlü yeteneğe sahip bu monitör, USB’ye ek olarak içerdiği DVI-D ve D-Sub bağlantı seçenekleri sayesinde çok çeşitli bilgisayarlarla ve DVD player gibi başka cihazlarla da kullanılabiliyor.

Bağlanabilirlik özelliği, monitörün bilhassa dizüstü bilgisayarlarla rahatça kullanılmasına imkan veriyor. Bu özelliğiyle FLATRON L206WU, D-Sub ve bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla ilave monitörler dahil sekiz adede kadar ekranı destekleyebiliyor.

Bu monitör aynı zamanda masalarında daha büyük bir arayüz isteyen dizüstü bilgisayar kullanıcıları için de mükemmel bir ürün. Çünkü kullanıcıların bağlanırken ve bağlantıyı keserken ekran ayarlarını değiştirmeleri gerekmiyor, ayarları hatırlayan monitör otomatik olarak uygun ayarları yapıyor.

LG’nin yeni LCD monitörü, yüksek parlaklık seviyesi ve renk ayrımı sunan DFC 5000:1’lik yenilikçi bir kontrast oranına sahip.

2 ms yanıt süresiyle FLATRON L206WU, grafik açıdan en yoğun içeriğin dahi hiçbir gölge olmadan canlı ve net gösterilmesini sağlıyor.

IBM ağındaki 800 bin bilgisayar kansere karşı


IBM’in 2004 yılında bilimsel araştırmalarda kullanılması için kurduğu ve bilgisayar sayısı 800 bine ulaşan ağı World Community Grid’de (WCG) başlatılan yeni bir araştırmayla kansere neden olan proteinlerin yapısı çözülmeye çalışılıyor.

Geleneksel bilgisayar sistemleri kullanılarak 162 yılda tamamlanabilecek bu araştırma, WCG sayesinde 1 – 2 yıl içinde sonuca ulabilecek.

Kanada’da yapılacak araştırma, kansere neden olan protein bozukluklarının doğasını aydınlatmayı ve önleyici tedbirler alabilmeyi hedefliyor.

WCG üzerindeki kanser araştırmalarını, Ontario Kanser Enstitüsü’nden Dr. Igor Jurisica yürütecek.

Jurisica, “Kansere, vücudumuzda bulunan yapısı bozulmuş proteinlerin neden olduğunu artık biliyoruz. Eğer bu proteinlerin fonksiyonlarını ve vücudumuzla nasıl bir ilişki kurduklarını çözebilirsek, kanseri oluşmadan önleme şansına da sahip olacağız.

Elimizde, kanserle bağlantılı olabilecek 9 bin 400 proteinin, yapılan 14.5 milyon deney sırasında çekilmiş 86 milyon adet fotoğrafı var. Bu devasa kimsayal veritabanında yapacağımız araştırma, göğüs, prostat ve kan kanseri gibi türlerin ardındaki bilinmezliği aydınlatacak” dedi.

WCG, dünya genelindeki yüzbinlerce kullanıcının, PC ya da dizüstü bilgisayarlarının işlem gücünü, çalışmadıkları zamanlarda merkezi bir araştırma projesine ödünç vermesi ilkesiyle çalışıyor.
Üye sayısını her gün artıran WCG, yüksek güvenlik önlemleriyle kullanıcıların şahsi bilgilerini güvence altına alarak, bilgisayarların atıl işlem kapasitesini kullanıyor. Bilimsel araştırmaların gerektirdiği ileri düzeyde hesaplama va analiz işlerini aynı anda yüzbinlerce makineyi çalıştırarak yaptıran WCG, böylece bilimadamlarının aradıkları sonuçlara çok daha hızlı ulaşmasını sağlıyor. WCG, IBM’in ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan 14 sunucusuna bağlı olarak çalışıyor. Bilgisayar kullanıcıları, indirdikleri bir program sayesinde, kullanmadıkları dönemlerde makinelerinin işlem gücünü WCG’ye ödünç veriyor. Normal çalışma zamanında, bir PC ya da dizüstü bilgisayar çalışırken işlemci gücünün ortalama yüzde 20’sini kullanıyor. WCG uygulaması, kullanıcıların bilgisayarları az kullandıkları ya da hiç kullanmadıkları dönemlerde devreye giriyor ve bilgisayarın performansını etkilemiyor.

Kablosuz hızlı görüntü transferi


Hızla gelişen teknoloji sınır tanımıyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlememizi sağlayan televizyon teknolojilerinden sonra şimdi de bu görüntüleri multimedya araçları arasında kablosuz olarak yüksek hızda transfer edebilen bir teknoloji geliyor.

Las Vegas'taki Consumer Electronic Show'da (CES) ev eğlence sektörünün yeni trendleri televizyonlar, multimedya çalarlar, düz panel ekranlar büyük kabinlerde sergilendi. En çok ilgi çeken gelişme ise ev eğlence ürünlerinden çok, bu ürünlerin arasında kurulan kablosuz bağlantılardı.

Artık firmalar video kameralar, televizyonlar, oyun sistemleri ve multimedya çalarlar üzerinde daha yüksek kapasiteli kablosuz bağlantı kurmanın yollarını arıyor.

CES'te SiBeam yüksek çözünürlüklü görüntü ve sesleri multimedya çalarlardan televizyona aktaran kablosuz işlemcisini tanıttı.

SiBeam'in yeni teknolojisiyle aynı odadaki bir multimedya çalarla duvara asılı bir televizyon kablosuz olarak bağlanabilecek.

Tanıtımda firma, multimedya çalardan televizyona yüksek çözünürlüklü video için yeterince hızlı olan saniyede 2 gigabit hızında data gönderdi.

Fakat firmanın ilk ticari çipleri, 2009'un başlarında Panasonic monitörlerinde kullanılacak, tanıtımdaki kapasitesinden daha iyi olacak. Hedeflenen hız ise 4 gigabit.

Son kullanıcı kablosuz data tranfer teknolojisini tanıyor. Fakat Wi-Fi ve Bluetooth teknolojileri kablosuz eğlence merkezi için olası ihtiyaçları karşılayacak şekilde dizayn edilmediler.

Wi-fi 2.4 gigahertz elektromanyetik dalga bant genişliği kullanıyor. Ancak kablosuz yüksek çözünürlüklü data alış-verişi için 60 gigahertz bant genişliği kullanmak gerekiyor.

"İnternet'e sansür değil, sürat gerek!"


Bilişim / Bilgi Sivil Toplum kuruluşları son günlerde sıkça yaşanan internet sitelerini kapatma kararları üzerine ''İnternet'e sansür değil, sürat gerek!'' sloganıyla ''Sansüre Hayır'' kampanyası başlattı.

Bilişim Sivil Toplum kuruluşları 5651 No.'lu yasanın kabul edilmesinden sonra İnternet'te sık sık yasaklamalara başvurulmasını gerekçe göstererek bu yasada düzenleme yapılmasına yönelik bir kampanya başlattıklarını bildirdiler.

5651 No.'lu yasa kabul edildikten sonra Danıştay'a bu yasanın haberleşme özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtıklarını bildiren kampanya yetkilileri amaçlarının yasayı Anayasa'ya aykırılıktan iptal ettirmek olduğunu söylediler.

Kamuoyunu kampanyalarına destek olmaya çağıran yetkililer bu amaçla http://kampanya.org.tr/sansur/ isimli bir de web sitesi oluşturdular.

5651 No.'lu yasa

4 Mayıs 2007 tarihinden kabul edilen 5651 No.'lu yasa:

Amaç ve kapsam

MADDE 1-

(1) Bu Kanunun amaç ve kapsamı; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usûlleri düzenlemektir.

Tanımlar

MADDE 2-

(1) Bu Kanunun uygulamasında;

a) Bakanlık: Ulaştırma Bakanlığını,
b) Başkanlık: Kurum bünyesinde bulunan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını,
c) Başkan: Telekomünikasyon İletişim Başkanını,
ç) Bilgi: Verilerin anlam kazanmış biçimini,
d) Erişim: Bir internet ortamına bağlanarak kullanım olanağı kazanılmasını,
e) Erişim sağlayıcı: Kullanıcılarına internet ortamına erişim olanağı sağlayan her türlü gerçek veya tüzel kişileri,
f) İçerik sağlayıcı: İnternet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişileri,
g) İnternet ortamı: Haberleşme ile kişisel veya kurumsal bilgisayar sistemleri dışında kalan ve kamuya açık olan internet üzerinde oluşturulan ortamı,
ğ) İnternet ortamında yapılan yayın: İnternet ortamında yer alan ve içeriğine belirsiz sayıda kişilerin ulaşabileceği verileri,
h) İzleme: İnternet ortamındaki verilere etki etmeksizin bilgi ve verilerin takip edilmesini,
ı) Kurum: Telekomünikasyon Kurumunu,
i) Toplu kullanım sağlayıcı: Kişilere belli bir yerde ve belli bir süre internet ortamı kullanım olanağı sağlayanı,
j) Trafik bilgisi: İnternet ortamında gerçekleştirilen her türlü erişime ilişkin olarak taraflar, zaman, süre, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve bağlantı noktaları gibi değerleri,
k) Veri: Bilgisayar tarafından üzerinde işlem yapılabilen her türlü değeri,
l) Yayın: İnternet ortamında yapılan yayını,
m) Yer sağlayıcı: Hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişileri, ifade eder.

Bilgilendirme yükümlülüğü

MADDE 3-

(1) İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, yönetmelikle belirlenen esas ve usûller çerçevesinde tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında kullanıcıların ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak bulundurmakla yükümlüdür.

(2) Yukarıdaki fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmeyen içerik, yer veya erişim sağlayıcısına Başkanlık tarafından ikibin Yeni Türk Lirasından onbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

İçerik sağlayıcının sorumluluğu

MADDE 4-

(1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.

(2) İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur.

Yer sağlayıcının yükümlülükleri

MADDE 5-

(1) Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.

(2) Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.

Erişim sağlayıcının yükümlülükleri

MADDE 6-

(1) Erişim sağlayıcı;

a) Herhangi bir kullanıcısının yayınladığı hukuka aykırı içerikten, bu Kanun hükümlerine uygun olarak haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak engelleme imkânı bulunduğu ölçüde erişimi engellemekle,

b) Sağladığı hizmetlere ilişkin, yönetmelikte belirtilen trafik bilgilerini altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla,

c) Faaliyetine son vereceği tarihten en az üç ay önce durumu Kuruma, içerik sağlayıcılarına ve müşterilerine bildirmek ve trafik bilgilerine ilişkin kayıtları yönetmelikte belirtilen esas ve usûllere uygun olarak Kuruma teslim etmekle,
yükümlüdür.

(2) Erişim sağlayıcı, kendisi aracılığıyla erişilen bilgilerin içeriklerinin hukuka aykırı olup olmadıklarını ve sorumluluğu gerektirip gerektirmediğini kontrol etmekle yükümlü değildir.

(3) Birinci fıkranın (b) ve (c) bentlerinde yer alan yükümlülüklerden birini yerine getirmeyen erişim sağlayıcısına Başkanlık tarafından onbin Yeni Türk Lirasından ellibin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülükleri

MADDE 7-

(1) Ticarî amaçla toplu kullanım sağlayıcılar, mahallî mülkî amirden izin belgesi almakla yükümlüdür. İzne ilişkin bilgiler otuz gün içinde mahallî mülkî amir tarafından Kuruma bildirilir. Bunların denetimi mahallî mülkî amirler tarafından yapılır. İzin belgesinin verilmesine ve denetime ilişkin esas ve usûller, yönetmelikle düzenlenir.

(2) Ticarî amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün toplu kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür.

(3) Birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğe aykırı hareket eden kişiye mahallî mülkî amir tarafından üçbin Yeni Türk Lirasından onbeşbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi

MADDE 8-

(1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:

a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;

1) İntihara yönlendirme (madde 84),
2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
5) Müstehcenlik (madde 226),
6) Fuhuş (madde 227),
7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228),
suçları.

b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar.

(2) Erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde hâkim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilir. Soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebilir. Bu durumda Cumhuriyet savcısı kararını yirmidört saat içinde hâkimin onayına sunar ve hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Bu süre içinde kararın onaylanmaması halinde tedbir, Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılır. Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesine ilişkin karara 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilir.

(3) Hâkim, mahkeme veya Cumhuriyet savcısı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının birer örneği, gereği yapılmak üzere Başkanlığa gönderilir.

(4) İçeriği birinci fıkrada belirtilen suçları oluşturan yayınların içerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunması halinde veya içerik veya yer sağlayıcısı yurt içinde bulunsa bile, içeriği birinci fıkranın (a) bendinin (2) ve (5) numaralı alt bentlerinde yazılı suçları oluşturan yayınlara ilişkin olarak erişimin engellenmesi kararı re’sen Başkanlık tarafından verilir. Bu karar, erişim sağlayıcısına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenir.

(5) Erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren yirmidört saat içinde yerine getirilir.

(6) Başkanlık tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının konusunu oluşturan yayını yapanların kimliklerinin belirlenmesi halinde, Başkanlık tarafından, Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.

(7) Soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi halinde, erişimin engellenmesi kararı kendiliğinden hükümsüz kalır. Bu durumda Cumhuriyet savcısı, kovuşturmaya yer olmadığı kararının bir örneğini Başkanlığa gönderir.

(8) Kovuşturma evresinde beraat kararı verilmesi halinde, erişimin engellenmesi kararı kendiliğinden hükümsüz kalır. Bu durumda mahkemece beraat kararının bir örneği Başkanlığa gönderilir.

(9) Konusu birinci fıkrada sayılan suçları oluşturan içeriğin yayından çıkarılması halinde; erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısı, kovuşturma evresinde mahkeme tarafından kaldırılır.

(10) Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen yer veya erişim sağlayıcılarının sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(11) İdarî tedbir olarak verilen erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde, Başkanlık tarafından erişim sağlayıcısına, onbin Yeni Türk Lirasından yüzbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. İdarî para cezasının verildiği andan itibaren yirmidört saat içinde kararın yerine getirilmemesi halinde ise Başkanlığın talebi üzerine Kurum tarafından yetkilendirmenin iptaline karar verilebilir.

(12) Bu Kanunda tanımlanan kabahatler dolayısıyla Başkanlık veya Kurum tarafından verilen idarî para cezalarına ilişkin kararlara karşı, 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdarî Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre kanun yoluna başvurulabilir.

İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı

MADDE 9-

(1) İçerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır.

(2) Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hâkimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.

(3) Sulh ceza hâkiminin kesinleşen kararının, birinci fıkraya göre yapılan başvuruyu yerine getirmeyen içerik veya yer sağlayıcısına tebliğinden itibaren iki gün içinde içerik yayından çıkarılarak hazırlanan cevabın yayımlanmasına başlanır.

(4) Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İçerik veya yer sağlayıcının tüzel kişi olması halinde, bu fıkra hükmü yayın sorumlusu hakkında uygulanır.

İdarî yapı ve görevler

MADDE 10-

(1) Kanunla verilen görevler, Kurum bünyesinde bulunan Başkanlıkça yerine getirilir.

(2) Bu Kanunla ekli listedeki kadrolar ihdas edilerek Başkanlığın hizmetlerinde kullanılmak üzere 5/4/1983 tarihli ve 2813 sayılı Telsiz Kanununa ekli (II) sayılı listeye eklenmiştir. Başkanlık bünyesindeki iletişim uzmanlarına, Kurumda çalışan Telekomünikasyon Uzmanlarına uygulanan malî, sosyal hak ve yardımlara ilişkin hükümler uygulanır. İletişim Uzmanı olarak Başkanlığa atanan personelin hakları saklı kalmak kaydıyla, kariyer sistemi, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

(3) Başkanlığa Kanunla verilen görevlere ilişkin olarak yapılacak her türlü mal veya hizmet alımları, ceza ve ihalelerden yasaklama işleri hariç, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tâbi olmaksızın Kurum bütçesinden karşılanır.

(4) Kanunlarla verilen diğer yetki ve görevleri saklı kalmak kaydıyla, Başkanlığın bu Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri şunlardır:

a) Bakanlık, kolluk kuvvetleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile içerik, yer ve erişim sağlayıcılar ve ilgili sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon oluşturarak internet ortamında yapılan ve bu Kanun kapsamına giren suçları oluşturan içeriğe sahip faaliyet ve yayınları önlemeye yönelik çalışmalar yapmak, bu amaçla, gerektiğinde, her türlü giderleri yönetmelikle belirlenecek esas ve usûller dahilinde Kurumca karşılanacak çalışma kurulları oluşturmak.

b) İnternet ortamında yapılan yayınların içeriklerini izleyerek, bu Kanun kapsamına giren suçların işlendiğinin tespiti halinde, bu yayınlara erişimin engellenmesine yönelik olarak bu Kanunda öngörülen gerekli tedbirleri almak.

c) İnternet ortamında yapılan yayınların içeriklerinin izlenmesinin hangi seviye, zaman ve şekilde yapılacağını belirlemek.

ç) Kurum tarafından işletmecilerin yetkilendirilmeleri ile mülkî idare amirlerince ticarî amaçlı toplu kullanım sağlayıcılara verilecek izin belgelerinde filtreleme ve bloke etmede kullanılacak sistemlere ve yapılacak düzenlemelere yönelik esas ve usûlleri belirlemek.

d) İnternet ortamındaki yayınların izlenmesi suretiyle bu Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında sayılan suçların işlenmesini önlemek için izleme ve bilgi ihbar merkezi dahil, gerekli her türlü teknik altyapıyı kurmak veya kurdurmak, bu altyapıyı işletmek veya işletilmesini sağlamak.

e) İnternet ortamında herkese açık çeşitli servislerde yapılacak filtreleme, perdeleme ve izleme esaslarına göre donanım üretilmesi veya yazılım yapılmasına ilişkin asgari kriterleri belirlemek.

f) Bilişim ve internet alanındaki uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

g) Bu Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında sayılan suçların, internet ortamında işlenmesini konu alan her türlü temsili görüntü, yazı veya sesleri içeren ürünlerin tanıtımı, ülkeye sokulması, bulundurulması, kiraya verilmesi veya satışının önlenmesini teminen yetkili ve görevli kolluk kuvvetleri ile soruşturma mercilerine, teknik imkânları dahilinde gereken her türlü yardımda bulunmak ve koordinasyonu sağlamak.

(5) Başkanlık; Bakanlık tarafından 3348 sayılı Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesi uyarınca, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, çocuk, kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı ile Kurum ve ihtiyaç duyulan diğer bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları ile internet servis sağlayıcıları ve ilgili sivil toplum kuruluşları arasından seçilecek bir temsilcinin katılımı suretiyle teşkil edilecek İnternet Kurulu ile gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlar; bu Kurulca izleme, filtreleme ve engelleme yapılacak içeriği haiz yayınların tespiti ve benzeri konularda yapılacak öneriler ile ilgili gerekli her türlü tedbir veya kararları alır.

Yönetmelikler

MADDE 11-

(1) Bu Kanunun uygulanmasına ilişkin esas ve usûller, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarının görüşleri alınarak Başbakanlık tarafından çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir. Bu yönetmelikler, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde çıkarılır.

(2) Yer veya erişim sağlayıcı olarak faaliyet icra etmek isteyen kişilere, telekomünikasyon yoluyla iletişim konusunda yetkilendirme belgesi olup olmadığına bakılmaksızın, yer veya erişim sağlayıcı olarak faaliyet icra etmesi amacıyla yetkilendirme belgesi verilmesine ilişkin esas ve usûller, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu yönetmelik, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş ay içinde çıkarılır.

İlgili kanunlarda yapılan değişiklikler

MADDE 12-

(1) 4/2/1924 tarihli ve 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununun 2 nci maddesinin (f) bendine aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Bu idarî para cezalarına ilişkin kararlara karşı, 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdarî Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre kanun yoluna başvurulabilir.”

(2) 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun ek 7 nci maddesinin onuncu fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “belirtilen” ibaresinden sonra gelmek üzere “telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişime ilişkin” ibaresi eklenmiş, ikinci cümlesi “Oluşturulan bu Başkanlık bir başkan ile daire başkanlıklarından oluşur.” şeklinde değiştirilmiştir.

(3) 5/4/1983 tarihli ve 2813 sayılı Telsiz Kanununun 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Kurulca belirlenecek esas ve usûller çerçevesinde, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22 nci maddesinde belirtilen doğrudan temin usûlüyle serbest avukatlar veya avukatlık ortaklıklarıyla avukat sözleşmeleri akdedilebilir.”

(4) 1/11/1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının son cümlesi “4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 135 inci maddesinin altıncı fıkrasının (a) bendinin (14) numaralı alt bendi kapsamında yapılacak dinlemeler de bu merkez üzerinden yapılır.” şeklinde değiştirilmiş; dördüncü fıkrasında yer alan “Ancak” ibaresinden sonra gelmek üzere “casusluk faaliyetlerinin tespiti ve” ibaresi eklenmiş; altıncı fıkrasının üçüncü cümlesinde geçen “Bu madde” ibaresi “Bu fıkra” olarak değiştirilmiştir.

GEÇİCİ MADDE 1-

(1) Başkanlığın kuruluştaki hizmet binasının yapımı, ceza ve ihalelerden yasaklama işleri hariç, Kamu İhale Kanunu ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tâbi olmaksızın Kurum bütçesinden karşılanır.

(2) Halen faaliyet icra eden ticarî amaçla toplu kullanım sağlayıcılar, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde 7 nci maddeye göre alınması gereken izin belgesini temin etmekle yükümlüdürler.

(3) Halen yer veya erişim sağlayıcı olarak faaliyet icra eden kişilere, Kurum tarafından, telekomünikasyon yoluyla iletişim konusunda yetkilendirme belgesi olup olmadığına bakılmaksızın, yer veya erişim sağlayıcı olarak faaliyet icra etmesi amacıyla bir yetkilendirme belgesi düzenlenir.

Yürürlük

MADDE 13-

(1) Bu Kanunun;
a) 3 üncü ve 8 inci maddeleri, yayımı tarihinden altı ay sonra,
b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,
yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 14-

(1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

"Teknolojiyi 'marka' bayilerden alıyoruz"

Tüketicilerin teknoloji ürünü alışverişi yaptığı yerler arasında ''ilk'' sırada ilgili marka bayilerinin geldiği bildirildi.

İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından 3 ayda bir periyodik olarak gerçekleştirilen "Teknoloji Omnibus Araştırması" sonuçları açıklandı.

Türkiye'deki 16 ilde, 15-55 yaş arası örneklem ile yüz yüze anket tekniği kullanılarak, bin 300 kişi ile yapılan araştırmaya göre, tüketicilerin teknoloji ürünü alışverişi yaptığı yerler arasında ilk sırada yüzde 43 oranı ile ilgili marka bayileri geliyor.

Teknoloji ürünü satan zincir mağazalar yüzde 31,5, semtinde teknoloji ürünü satan mağazalar yüzde 12, toptan ucuz satış yapılan iş merkezleri yüzde 11,2, internet ise yüzde 2,3 paya sahip.

Kentli tüketicilerin yüzde 71'i internet kullanıyor

Araştırmaya göre, kentli tüketicilerin yüzde 71'i internet kullanıyor. Yüzde 98'i cep telefonu kullanırken, yüzde 38'inin MP3 çaları var ve yüzde 22'si bir paralı TV kanalına üye.

Evde sadece kendisi internet kullanan tüketicilerin oranı yüzde 30 iken, tüm ev halkı internet kullanıyor yanıtı yüzde 18,5 ile araştırmada yer alıyor.

Yüzde 84'ü ürün ve hizmet kalitesine önem veriyor

Araştırması kapsamında görüşülen kişilerin yüzde 84'ü teknoloji ürünü satın alırken ürün ve hizmet kalitesine önem veriyor, yüzde 16'sı ise düşük fiyat arıyor.

Teknoloji ürünleri satın alırken fiyata en duyarlı olunan ürün MP3 çalar ve cep telefonu. MP3 satın alırken tüketicilerin yüzde 35,2'si, cep telefonu alırken ise yüzde 32,2'si fiyata dikkat ediyor.

Bu arada "araştırmada görüşülen kişilerin ilk hatırladıkları teknoloji ürünü satan zincir mağazalar arasında Teknosa'nın ilk sırada yer aldığı" belirtildi.

Avea ve TTNet'ten ADSL kampanyası

Avea'nın, TTNet ile birlikte şirketlere yönelik olarak ADSL kampanyası yürüttüğü bildirildi.

Avea'dan yapılan yazılı açıklamada, ofislerine ADSL almak isteyen şirketlere yönelik olan kampanya süresince Şirketim, Ekstra, Tümİş veya Tümİş kurumsal tarifelerinden 3 ve üzeri yeni kurumsal Avea hattı alan şirketlerin, ihtiyaçlarına en uygun ADSL paketini seçerek özel TTNet indirimlerinden ve Avea'nın avantajlarından faydalanabileceği kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, 1 Şubat - 31 Mart 2008 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında TTNet, aylık paket ücretlerinde indirimler sunarken, Avea müşterileri bu indirimlerden 3 ay daha fazla süre ile yararlanabilecek.

120 metre menzilli pilsiz el feneri

Düzce depreminde arama ve kurtarma işlemleri sırasında aydınlatma sıkıntısı yaşandığına tanık olan elektronik mühendisi, 2 yıl önce üretimine başladığı dinamo sistemiyle şarj olan 120 metre menzilli el fenerini ihraç etmeye başladı.

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) Adana Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki 2'nci Adana İnşaat Fuarı'nda stant açan firmanın yetkilisi Metin Yıldız, aydınlatma sisteminin öneminin her geçen gün arttığını söyledi.

Kentlerin ve konutların aydınlatılması için gerekli enerjinin santrallerden sağlandığını, olası durumlarda ise jeneratörlerden yararlanıldığını belirten Yıldız, ani elektrik kesilmelerinde kullanılan mum ve el feneri gibi malzemelerin yaşamın vazgeçilmezi olduğunu ifade etti.

Düzce depreminden etkilenmiş

Yıldız, aydınlatmanın öneminin, deprem felaketlerinde de ciddi anlamda kendini hissettirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Düzce depreminden bir gün sonra bölgeye gittiğimde, arama ve kurtarma işlemleri sırasında zaman zaman aydınlatma sorunu yaşandığına tanık oldum.

Arama ve kurtarma işlemi yapan görevlilerin kullandığı el fenerlerinin pili bir süre sonra bitiyor, hatta kameramanların ışıklarından yararlandıkları oluyordu. Ben de bunun üzerine yaşadığım kent olan İzmir'de 2 yıl önce enerjisini içine monte edilen dinamo sistemiyle üreten pilsiz el feneri imalatına başladım."

Yıldız, dinamonun 1 dakika süreyle çevrilmesiyle elde edilen enerjiyle el fenerinin 1 saat süreyle kullanılabildiğini
Arama ve kurtarma işlemi yapan görevlilerin kullandığı el fenerlerinin pili bir süre sonra bitiyor, hatta kameramanların ışıklarından yararlandıkları oluyordu. Ben de bunun üzerine yaşadığım kent olan İzmir'de 2 yıl önce enerjisini içine monte edilen dinamo sistemiyle üreten pilsiz el feneri imalatına başladım."

Yıldız, dinamonun 1 dakika süreyle çevrilmesiyle elde edilen enerjiyle el fenerinin 1 saat süreyle kullanılabildiğini söyledi.
Fenerin, üzerinde kademeli olarak yakılan 3 ampulün aynı anda devreye girmesiyle 120 metre uzaklığı aydınlattığını söyleyen Yıldız, yine içindeki çip sayesinde şarj edilen enerjinin 6 aydan uzun süre muhafaza edildiğini bildirdi.

Yıldız, cep telefonu da şarj edilebilen fenerlerin, üzerinden otomobil geçse kırılmayacak kadar sağlamlıkta olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Piyasada uzak doğu imalatı olan benzer ürünler var. Ancak bizim ürünlerin onlardan farklılığı, enerjinin kondansatöre depolanması, üretim aşamasında çip kullanmamız ve sağlamlığı.

Bu nedenle ürünlerimizi ihraç etmeye de başladık. Almanya, Azerbaycan, Suriye ve İran'a yaklaşık 150 bin el feneri ihraç etti.

Fuarda 50 YTL'ye satışa sunduğumuz bu ürünü aylık bin 500 tane göndermek üzere bir İsrail firmasıyla da bağlantı kurduk. İsrail firması yetkilileri, ürünlerimizi, ülkelerindeki güvenlik güçlerinin kullanacağını bildirdi. İlk partiyi de gönderdik."

Yıldız, el fenerini, dizüstü bilgisayarları da şarj edecek şekilde geliştireceğini kaydetti.

Fransızlar yeni hızlı tren geliştirdi


Fransa'nın ve dünyanın önde gelen mühendislik, enerji ve taşımacılık şirketi Alstom, yeni hızlı tren konsepti geliştirdi.

AGV (Automatrice a Grand Vitesse) adı verilen ve saatte 360 kilometre hız yapabilen tren, her vagonun altına yerleştirilen motorları sayesinde bu hıza ulaşabiliyor.

TGV adı verilen hızlı trenlerin ardılı olarak görülen, önemi anlamında havacılıktaki Airbus A380 ile kıyaslanan AGV'nin La Rochelle'de yapılan tanıtımına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de katıldı.

İtalyan demiryolu şirketi NTV'nin şimdiden 25 tane ısmarladığı, AGV'nin her vagonunun önünde ve arkasında birer motoru bulunuyor.

Sadece bir lokomotifin çektiği TGV'nin azami hızı saatte 320 km idi. Yeni motorların daha az enerji harcadığını ve yeni çoklu birim tasarımıyla daha çok yolcu taşıyabilen AGV'nin bakım giderlerinin de öncülüne oranla düşük olduğu belirtiliyor.

Hipersonik uçakla 6500 km hız

İngiliz araştırma ve geliştirme şirketi ''Reaction Engines'', uçak seyahatlerinde ''devrim yaratacak'', ''hipersonik uçak'' projesini tanıttı.

Hipersonik uçak, saatte 6500 kilometre hız yapabilecek, ancak ozon tabakasında uçabilecek, ve yapımında uzay teknolojisi kullanılacak.

Diğer uçaklar İngiltere'den Avustralya'ya 22 saatte giderken, bu uçak dört buçuk saatte gidecek.

Hipersonik uçak saatte 6500 km ile uçacak ve bu özelliği ile Concord'un hızını, iki buçuğa katlayacak.

İngiliz şirketi "Reaction Engines", uçaktan çok bir füzeyi andıran Hipersonik uçağı, işte bu özellikte tasarlıyor.

Uçağın motorunun yapımında uzak teknolojisi kullanılıyor. Hipersonik uçak, karbon bazlı yakıtlar yerine sıvı hidrojen yakacak.

Uçağın, Airbus'un yaklaşık iki katı uzunlukta, 143 metre olarak tasarlanmasının sebebi, ozon tabakası seviyesindeki sıcaklığa dayanabilmesi.

Zira uçağın, planlanan hıza çıkabilmesi için ozon tabakası seviyesinde uçması şart.

İngiliz şirkete göre, rüyanın gerçeğe dönüşmesi için 25 yıl gerekiyor. 25 yıl sonra, Hipersonik uçakla, ozon seviyesinde, üstelik de business sınıfı bilet fiyatına uçulabilecek.

Kaynak : www.cnnturk.com

Cep telefonunuzu yürüyerek şarj edin


Amerikalı ve Kanadalı bilimadamları, vücut hareketlerinden enerji elde eden bir cihaz geliştirdiler.

Science dergisinde yer alan araştırmada, dize bağlanan cihaz bir dakikalık yürüyüş sırasında cep telefonuyla 30 dakikalık konuşmaya yetecek şarj imkanı sağlıyor.

Bir dakikalık yürüyüşle 13 waat enerji elde edebilen 1,6 kilo ağırlığındaki cihazın özellikle taşınabilir enerjiye gereksinim duyan protez kullanıcıları için ideal olacağı düşünülüyor.

Çok sayıda kullanım alanı olacağı düşünülen cihazın, askeri amaçlarla da değerlendirilebileceği belirtiliyor.

Avrupa'nın Mars projesine isim aranıyor

Avrupa Uzay Kurumu'nun (ESA) amiral gemisi ''ExoMars'' projesi için yeni bir isim aranıyor.

ESA Başkanı Jean Jacques Dordain, Mars'ın keşfi için robot gönderilmesini öngören projenin, ilk tasarlandığı ve onay verildiği 2005'ten bu yana önemli değişikliklere uğradığını ve maliyetinin çok arttığını belirtti.

Kurum yöneticilerinden bu projeye yeni bir isim bulunmasını isteyen Dordain, 650 milyon euroluk proje için kasım ayında AB bakanlarından bu miktarın iki katını isteyeceğini kaydetti.

Dordain, projenin artık yepyeni bir uzay projesi haline geldiğini, artık yeni bir isimle anılması gerektiğini belirtti. ESA, Mars robotunu 2013'te fırlatacak.

Youtube Sifresi (star tv)

Star tv'nin yeni rezilliği, canlı yayın gaflarından birisi daha.
Gizli bilgiler nasıl sızdırılıyor derken en gizli bilgisini farkında olmadan deşifre eden star tv yayın ekibi güldürüyor.
İşte Star tv çalışanlarının reklam aralarında neler yaptıklarını gözler önüne seren şifre.
Abazalar."http://img292.imageshack.us/img292/8136/smilies063ip8.gif" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.

"Özgür veri akışı tehlikeye girer"


Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'un Yahoo'yu alma girişimleri, internette özgür veri akışının tehlikeye gireceği iddialarının ortaya atılmasına yol açtı.

Dünyanın en büyük arama motoru Google'ın Üst Yöneticisi (CEO) Eric Schmidt, "Yahoo'nun Microsoft tarafından herhangi bir biçimde satın alınması konusunda endişeliyiz. Yapacakları her şeyin internette şeffaflıkla uyum içinde olmasını ümit ediyoruz, ama böyle olacağından kuşkuluyum" dedi.

Bu endişeleriyle ilgili olarak "Microsoft'un geçmişinden" söz eden,a ncak ayrıntıya girmeyen Schmidt, "Microsoft'un internet için kötü olabilecek bazı şeyleri yapabileceğinden endişeliyiz" diye konuştu.

AB Bidayet Mahkemesi, Windows işletim sistemi ile rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Microsoft'a 2004'de verilen 497 milyon euroluk cezayı geçen yıl eylül ayında onaylamıştı.

Microsoft geçen ay Yahoo'yu almak için 44.6 milyar dolar önermiş, Yahoo öneriyi reddetmişti

Google'dan iPhone'a hem övgü hem taşlama


ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen eComm konferansında konuşan Google'un Mobil Platformlar Grup Müdürü Rich Miner, iPhone'u hem övdü hem eleştirdi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen eComm konferansında konuşan Google'un Mobil Platformlar Grup Müdürü Rich Miner, cep telefonları için ürettikleri işletim sistemi Android'i anlattıktan sonra iPhone'la ilgili soruları yanıtladı.

Miner, iPhone'u yenilikleri nedeniyle överken Apple'ın ABD'de çılgınlık boyutunda ilgi gören telefonunu çok sayıda doğru şeyi ilk kez yapan ilk cihaz olarak tanımladı.

Miner, Apple'ın müthiş bir kullanıcı deneyimi vaat ettiğini ve Google'un da iPhone için harita sağladığını hatırlattı.

Ancak Miner iPhone'u sadece övmekle kalmadı. Apple'un iPhone için mutlaka düzeltmesi gereken ancak halen devam sorunları bulunduğunu söyleyen Miner, örnek olarak uygulamalar arasında geçiş yapıldığında bir önceki uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmediğini gösterdi.

Miner, iPhone'un farklı diller arasında tercüme yapan uygulamaları ve çoklu işlem uygulamalarını hâlâ desteklemediğini de iddia etti.

Robot Dextre'ın elektrik sorunu giderildi


Endeavour uzay mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) astronotlarının, dev uzay robotu Dextre'ın elektrik sisteminde ortaya çıkan sorunu gidermeyi başardıkları bildirildi.

Teknik bir so
run nedeniyle Kanada yapımı 200 milyon dolar değerindeki robotun elektrik sisteminde sorun çıkmıştı.

Dextre'ın eklemlerini, kollarını ve elektronik parçalarını ısıtmak için elektrik enerjisine gereksinimi bulunuyor, aksi taktirde 200 milyon dolarlık makinenin günlerce soğuk durumda kalması halinde, önemli hasar görebileceği belirtiliyor.

Türk bilim adamının başarısı


Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Batu Erman, en iyi araştırmacıları Avrupa araştırma alanına kazandırmak amacıyla verilen ''Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü''ne değer bulundu.

Erman, 5 araştırmacı arasına girerek Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü'ne layık görülen ilk Türk Araştırmacı ünvanını kazandı. AB Çerçeve Programı Uluslararası Yeniden Entegrasyon Programı kapsamında Türkiye'ye dönen Erman, "Molecumer Biological Targeting of T Lymphocyte Signal Transduction and Development" konulu çalışması ile Avrupa'nın bilim elçileri arasına girmeyi başardı.

En iyi araştırmacıları Avrupa Araştırma Alanı'na kazandırmak ve Avrupa Araştırma Alanı'nın görünürlüğünü artırmak amacıyla 2003 yılından bu yana gerçekleştirilen "Marie Curie Excellence Awards / Marie Curie Mükemmeliyet Ödülü (EXA)" ilk kez bir Türk Araştırmacı'nın oldu.

Brüksel'de 12 Martta yapılan ödül törenindeki konuşmasında TÜBİTAK bursları ile başlayan girişimlerine Marie-Curie programları ile farklı bir boyut kattığını ifade eden Doç. Dr. Erman, ödülünü Avrupa Komisyonu'nun Bilim ve Araştırmadan Sorumlu Komiseri Janes Potocnik'ten aldı.

Thy

Yolcu: Diyarbakır kaç para?
THY: 58 milyon 500 bin, indirim belgeniz varsa 32 milyon.
Yolcu: İndirim belgesi kaç para?

Yolcu: Trabzon'dan İstanbul'a kaç saat acaba?
THY: Beklemeye alan görevli 'Bir saniye efendim...'
Yolcu: Sağolun iyi akşamlar.

Yolcu: Kars'a yer var mı?
THY: Maalesef yok efendim.
Yolcu: Arada bir yerde falan yok mu, askeriz de.

THY: İndirim belgeniz var mı?
Yolcu: Var komutanım.

Diyarbakır'dan arayan yolcu: İyi günler abi, ben İstanbul'a uçacağım da, pasaport lazım mıydı!

THY: Yolcunun adı lütfen.
Yolcu: Duygu. Ama yolcu benim ve erkeğim!

THY: Uçak akşam beşte efendim.
Yolcu: Doksan beşte mi, çok geç yahu.

Yolcu: İyi akşamlar, Lufthansa'nın uçağı indi mi?
THY: Onların uçağını biz göremiyoruz .
Yolcu: Nasıl göremezsiniz, orası THY değil mi?

Yolcu: İyi akşamlar, Ağrı'ya yer var mı?
THY: Yer yok, dolu efendim.
Yolcu: Acil gitmem lazım, firardayım da.

Kuşkucu bir bayan: Affedersiniz eşim Londra'ya uçuyor, yanındaki arkadaşının adı dilimin ucunda ama hatırlayamıyorum, siz bir bakıp söyler misiniz bilgisayardan?
THY: Yolcu hakkında bilgi veremeyiz efendim.
Bayan: Şey, bari yanındakinin bay mı bayan mı olduğunu söyleseniz, benim için çok önemli.

Terminalde yolcuyu uçağa götüren otobüsü gören Trabzon yolcusu, 'Ula, ben uçak parası verdim, otobüsle gitmem!

Çok Kolay

Ünlü bir bilim adamı özel otomobiyle konferans vermeye giderken, uzun yıllardır onunla çalışan şoförü sıkılarak bir teklifte bulunur:

-Sizin konferanslarınızı dinleye dinleye virgülüne kadar ezberledim efendim. Ne olur izin verin, bu konferansı sizin yerinize ben vereyim.

Bilim adamı öneriyi kabul eder. Şoför, arka koltuğa geçer. Bilim adamı, şoförün şapkasını giyip öne oturur. Konferansın verileceği salona varırlar. Şoför, kürsüye çıkar, hiç teklemeden çok güzel bir konuşma yapar ve sorar:

-Sorusu olan var mı?

Ülkenin ciddi bilim adamlarından biri oldukça zor bir soru sorar.. Şoför hiç tereddüt etmeden şöyle der:

-Çok kolay bir sru bu, şoförüm bile bilir. Gidip çağırayım, sizin sorunuzu o yanıtlasın...