Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

17 Mart 2008 Pazartesi

Douglas Merrill (Google) Türkiye’de


Douglas Merrill (Google’un Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı) İTÜ Bilgisayar Kulübünün davetlisi olarak geldiği Türkiye’de tam 45 dakika süren bir konuşma gerçekleştirdi. Google hakkında bilmek istediğiniz herşeyi bulabileceğiniz bu konuşmayı aşağıdaki 9 parta Türkçe çeviri olarak izleyebilirsiniz.
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 1
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 2
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 3
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 4
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 5
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 6
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 7
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 8
Douglas Merrill Konuşması Türkçe çeviri part 9

Farenin beynine mini kamera yerleştirdiler


Japon araştırmacılar, hafızasının işleyişini görmek için bir farenin beynine minik kamera yerleştirdiler.

Bu deneyle günün birinde insanlarda Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem geliştirilebileceği ümit ediliyor.

"Journal Neurocience Methods"da yayınlanan araştırmada, 3 milimetre uzunluğunda, 2,3 milimetre genişliğinde ve 2,4 milimetre derinliğinde bir kamera kullanıldı.

Japonya'nın batısındaki Nara Bilim ve Teknoloji Üniversitesi profesörü Jun Ohta'nın, Kinki Üniversitesi'nden bilim adamlarıyla ortak çalışmasında, kamera farenin beyninin hippocampus bölgesine yerleştirildi.

Deneyde, araştırmacıların fareye zerk ettikleri bir madde hafıza kayıt yaptığında mavi ışık saçıyor ve kamera bu ışığı tespit edip ekrana yansıtıyor.

Ohta açıklamasında, şimdi bu yöntemi insanlara nasıl uygulayabileceklerini düşündüklerini, ancak beyne bir cisim yerleştirildiği için çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Ohta, bunun insanlara uygulanmasının en az 10 yıl alabileceğini belirtti.

Mars'ta şimdi de "gülen yüz" şekli


NASA'nın Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki uzay aracı Mars Explorer Spirit'in çektiği görüntülerdeki ''gülen yüz'' görenleri hayrete düşürüyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin robotu Spirit'in 10 gün önce Mars yüzeyinde "yürüyen" bir görüntülemesinin ardından, bu kez "gülen yüzü" andıran şekil, yörünge aracının bir kratere odaklanmasıyla ortaya çıktı.

Uzmanlar, bunun sadece Mars yüzey şeklinin rastlantısal bir özelliği olduğunu belirtti.

Çin'de gizli uçan orman sakini fosili bulundu


Çin'de kanat açıklığı 30 santimetreden kısa uçan bir sürüngen fosili bulundu.

Çin'in kuzeydoğusundaki fosil yataklarında gün ışığına çıkarılan ve İngiliz Bilimler Akademisi dergisinde yayımlanan araştırmada, neredeyse tüm eklemleri sağlam halde bulunan yeni fosilin 120 milyon yaşında olduğu ve öldüğünde yetişkin olmadığı belirtildi.

Bilinen en küçük pitezora ait bu fosile ait türe "gizli uçan orman sakini" anlamına gelen "Nemicolopterus crypticus" adı verildi.

228 milyon ila 65 milyon yıl önce dinozorlarla birlikte yaşayan pitezorlar, evrimleşerek kanatlı uçuşa geçebilen ilk omurgalıydı.

"Quetzalcoatlus" olarak bilinen ve kanat açıklığı 11 metreyi aşan pitezor ise bilinen en büyük uçan hayvanlardan biriydi.

"Mars, yaşamak için çok tuzlu"

Mars'ta yıllardır araştırmalarını sürdüren Amerikan robotlarının son bulgularına göre, Kızıl Gezegen tarihinin büyük bölümünde yaşam koşullarının oluşabilmesi ve sürmesi için ''çok tuzlu'' bir yapıya sahip bulunuyordu.

Mars'a 90 günlüğüne gönderilen ancak bin 400 günü aşkın bir süredir görev başında bulunan ikiz robotlardan Opportunity'nin topladığı son kanıtlar, Kızıl Gezegen'in erken dönemlerinde sudaki yüksek mineral karışımının, en dayanıklı mikropların dahi oluşumu için uygun bir ortam sağlamadığını gösteriyor.

Mars robot programı üyesi ve Harvard Üniversitesi biyoloji kürsüsünden Dr Andrew Knoll, bir dönem suyla haşır neşir olmuş kayalarda saklı ipuçlarının, çevre koşullarının hem asitli, hem de çok tuzlu olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Dr Knoll, Boston'daki bir bilimsel toplantıda yaptığı açıklamada, bulguların Mars'taki yaşam olasılığı düğümünü iyice sıkılaştırdığını söyleyerek, Kızıl Gezegen'de son 4 milyar yıl önceki koşulların yaşam için pek de uygun olmadığını kaydetti.

NASA'nın Kızıl Gezegen'e sadece 90 günlüğüne gönderilen robotları Opportunity ve Spirit, 1400'ü aşkın gündür görevlerinin başında bulunuyor.

Ömürlerini çoktan tamamlayan robotların yerini Phoenix uzay aracı ile doldurmayı planlayan NASA, 25 mayısta Mars'ın kuzey kutbu yakınlarına inmesi beklenen yeni uzay aracıyla buradaki buzun altını kazarak, geçmişteki ve şimdiki olası mikrobik yaşamın izlerini bulmayı hedefliyor.

2009'da gönderilecek yeni kuşak robot Mars Science Laboratory'nin (MSL) da 2010'da gezegene iniş yapması bekleniyor. Spirit ve Opportunity'den iki kat uzun ve üç kat ağır yeni robot, Mars toprağından toplayacağı örneklerin organik analizini yapabilecek.

"Uluslararası işbirliği şart"

Öte yandan ABD'nin prestijli Stanford Üniversitesinde iki gündür sürmekte olan ve çok sayıda eski astronot, havacılık ve uzay endüstrisinin ileri gelenleriyle bilim insanlarını bir araya getiren toplantıda, katılımcılar, ABD'nin Mars'a insan göndermek hedefini yerine getirmek için diğer ülkelerle işbirliği yapması gerektiği görüşünü dile getirdiler.

Konuşmacılardan NASA'nın eski Mars programı ve Ames Araştırma Merkezi Direktörü Scott Hubbard, NASA'nın bu hedefini yerine getirebilmesi için uluslararası düzeyde destek alması gerektiğini, aksi taktirde bu amacına ulaşamayabileceği uyarısında bulunarak, yetkililere uluslararası işbirliği yapmaları çağrısında bulunduklarını söyledi.

NASA'nın Başkanı Michael Griffin'i kişisel olarak eleştiren diğer katılımcılar da, gelecek NASA yönetiminin Mars hedefine ulaşabilmesi için mutlak uluslararası düzeyde işbirliğine gitmesi gerektiği görüşünü dile getirdiler.

Kaynak : www.cnnturk.com

Firefox 3.0'ın betası rakiplerinden daha hızlı


Geçtiğimzi pazartesi günü duyurusu yapılan Firefox 3.0'ın Beta 4'üyle ilgili kullanıcılardan gelen ilk raporlara göre Mozilla'nın yeni browser'ı rakipleri Internet Explorer, Opera ve Safari'nin en son versiyonlarından çok daha hızlı çıktı.

Amerikan Computerworld web sitesinde yayımlanan habere göre, Mozilla'nın geliştirme ekibi yeni versiyonun hız performansını artırmak için özellikle çalıştı. Sonuçta açık kaynaklı browser'ları karmaşık Web 2.0 uygulamalarıyla çalışan en hızlı browser konumuna geldi.

Mozilla'nın başkanı Mike Schroepfer, uzun bir zaman performans üzerinde çalıştıklarını belirterek "Firefox 3.0'un son betası en iyisi oldu. İlk beta Firefox 2.0'dan daha iyiydi. İkinci beta ise birinciden daha iyiydi. En son çıkan beta ise hepsinden daha iyi oldu" diye konuştu.

Firefox 3.0'un beta 4'ünün yayınlanmasının ardından kullanıcılar ve blogger'lar diğer browser'larla çok sayıda karşılaştırmalı testler uyguladı.

Mozilla Links blog'una gönderilen Percy Cabello'nun SunSpider'da yaptığı JavaScript performansı testine göre Mozilla'nın yeni browser'ı Opera 9,5 beta'dan yüzde 53 daha hızlı. Apple'ın Safarisi'nden ise iki kat daha hızlı. Firefox 3.0 Beta 4, Internet Explorer 7.0'ın ise 3 katıhıza sahip.

Mozilla'nın yeni browser'ı hakkında çıkan tüm bu olumlu yorumlara rağmen Firefox halen beta sürümünde ve tam sürüm çıktığında ortaya çıkacak sonuçların ne olacağı da şimdiden merak konusu oldu.

AIM® arkadaşlarınız artık Gmail'de

\
Gmail'in neler yeni sayfası son zamanlarda oldukça sık güncelleniyor. Son yapılan yenilik ile AOL Instant Messenger kullanan arkadaşlarınız ile Gmail Sohbet uygulaması üzerinden sohbet edebiliyorsunuz.
\
Şuradan konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Neler yeni sayfasında da belirtildiği gibi AIM, Renkli Etiketleme, grup sohbet ve zengin ifadeleri (smiley) kullanabilmek için en son Gmail sürümünü (Şu an için Internet Explorer 7 ve Firefox 2 destekleniyor) kullanmanız gerekiyor.
Kaynak:Bildirgec