Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

16 Mart 2008 Pazar

Google'dan Şeffaflık örneği

Google, en büyük arama moturu olduğu için, kendisini ne kadar korumaya çalışırsa çalışsın, "click fraud" yani "sahte tıklamalar" yüzünden başı en çok ağrıyan şirket sanırım. Bu konuyla ilgili bir davada, tarafsız bir gözlemcinin kendisini genel olarak haklı bulan raporuna rağmen, eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. google da bir yandan bu eleştirilere karşılık vermeye çalışıyor, bir yandan da tam bir şeffaflıkla konuyu bizlere açıklıyor.

Hatta bazı söylentilere göre, yakında reklamverenlere paralarının bir kısmını geri verecekmiş.

Kaynak: Bildirgec

SEO - Advice and Tactic

by: daniel chow
Unique content is King. Search engines love new, unique and updated content. If you produce new content at a rate of just one reasonably sized page per day and tied in with the other advice throughout the site, I can almost guarantee you will get good listings. Remember though, write for the visitors but cater for the search engines. If your field of expertise fits into a niche in the market, all the better for you but you must get unique content all you will fall behind.

Page Structure. Search engine bots can sometimes get confused with poorly coded html, javascript and other web languages. If the bot has to wait too long or cannot decipher the web language then it will just abandon your site and move on to the next, even if it manages to get through the code it usually leads to poor search engine indexing of your website. You should also keep to widely used file extensions like .htm, .html, .php, .asp for your pages.

Loading Speed. The loading speed of your website should be kept to a minimum, if it takes long than 5 seconds on 256kb+ connections then you lose visitors - both real and search engine bots. There are a variety of reasons why pages can load slowly, it may either be your web server, poorly coded server side code like php or client side code like javascript which can slow or even stop your page from loading.

Visitor Navigation. This is more an aesthetic feature of your website focused at real visitors but you need to have some sort of standard navigation that is the same throughout your whole site. People can be put off and leave your website if they find it difficult to browse easily, search engine bots may also miss links if they can only be found deep within your site. Try to make as many internal links as possible available on each page.

Site Hierarchy. Site hierachy can be great for adding keyword density to your web site. An example of site hierachy working effectively would be this page, seo-advice.php. The full link contains SEO twice - www.seoassistance.com/seo-advice.php which is very beneficial in the way search engines determine your sites relevance to a particular subject. Use your domain, folders and file names to your advantage.

Avoid Blackhat SEO. Blackhat SEO is a vast topic that commands little respect from real webmasters as it means using underhand methods to gain search engine rankings, although the site is usually banned quickly. Blackhat SEO includes using link farms, search engine spamming, hidden or disguised text, fake meta tag data, using duplicate content and using doorway pages. I would recommend you stay away from tactics like this as you will end up losing out in the long run.

Targeted Linkswaps. Link swaps are great but you must make them work for you. It does little good for you when your going for top search engine positions when your link swaps are untargeted. You should choose some specific keywords for both the link text and the link title text then make sure before you link swap that the other webmaster adds those specific keywords with the link.


About the author:
Article by www.SEOAssistance.com
Search Engine Optimization
Advice & Tactics,
www.SEOAssistance.com

"Mars'ın deltaları birkaç on yılda oluşuyor"

Mars'ta gözlemlenen yelpaze ve seki şeklindeki jeolojik oluşumların, gezegenin yeraltından gelen büyük miktardaki suyun etkisiyle sadece birkaç on yıl içinde meydana geldiği ortaya çıktı.

Amerikalı ve Hollandalı bilimadamlarının yaptığı ve Nature dergisinde yayımlanacak araştırmaya göre, Kızıl Gezegen'de delta olarak değerlendirilen bazı oluşumlar, kökenleri volkanik çökelti olan ve dalgaların yol açtığı erozyonlar ya da alüvyonların üst üste gelmesiyle çökelen, "merdiven" şeklinde çok karakteristik bir topografiye sahip bulunuyor.

ABD'nin Virginia Politeknik Enstitüsü ve Hollanda'nın Utrecht Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinin bu yeni ortak çalışmasında, Mars'taki bazı yerlerin morfolojik araştırmasından yola çıkılarak yapılan tahminlerde, Kızıl Gezegen üzerindeki hidrolojik olayların süresi birkaç on yıldan milyonlarca yıla dek uzanıyor.

Bilimadamlarının bu analizine göre, Mars'ta "merdiven" şeklinde gözlemlenen deltaların çok özel morfolojisi, sadece tek bir hidrolojik olayla ve yağıştan ziyade, yeraltından gelen suyla sadece birkaç on yıl içinde oluştu.

Bu deltaların çok kısa sürede yeraltından aniden açığa çıkan çok büyük miktardaki sudan oluşması fikri, bu suyun debisinin Ren veya Mississippi gibi büyük nehirlerinkiyle karşılaştırıldığında, öncelikle kanyonlarının çok kısa oluşuyla açıklanıyor.

Zira yağmur sularının, çok uzun zaman zarfında deltaların girişinde gözlemlenen kanyonlar oluşturması ve eğer su bunları çok uzun sürede çökerttiyse, bu kanyonların da çok daha uzun olması gerekiyor.

Araştırmacılar, ayrıca bu suyun alüvyonları çok uzun sürede taşıması halinde, gözlemlenen terasların da daha az olması gerekeceğini belirterek, Mars deltalarında bu seki şeklindeki oluşumun, önceden varolan çökeltilerin üzerine bu şiddetli su akıntısının taşıdığı yeni çökeltilerle meydana geldiğine dikkat çekiyor.

Kaynak : www.cnnturk.com

Gökyüzünde satürn şöleni

Bir dış gezegen olan Satürn, yarın gece yılın dünyaya en yakın konumuna gelecek. Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, Başkentlilere bu yıl Satürn gezegeninin dünyaya en yakın olacağı noktayı düzenleyeceği etkinliklerle izletecek.

Bir dış gezegen olan Satürn, yarın gece yılın dünyaya en yakın konumuna gelecek. Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, Başkentlilere bu yıl Satürn gezegeninin dünyaya en yakın olacağı noktayı düzenleyeceği etkinliklerle izletecek.

Rasathane yetkililerinden alınan bilgiye göre, yarın, bir dış gezegen olan Satürn, bu yıl içindeki dünyaya en yakın olduğu konuma gelecek. Bu konumda Güneş, Yer ve Satürn aynı doğru üzerinde olacak.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, bu gökyüzü şölenini Başkentlilere izlettirmek için bir dizi etkinlik düzenleyecek. Etkinlikler, yarın saat 19.00'da başlayacak ve havanın açık olması durumunda gece yarısına kadar sürecek.

Mars ve Pleaides Kümesi'nin teleskopla gözlemlerinin, Satürn hakkında sunumun ve Satürn'ün teleskoplarla gözleminin yapılacağı program hava kapalı da olsa gözlemler dışında uygulanacak.

Etkinliklerde Satürn'ün büyük uyduları da güçlü teleskoplarla izlenebilecek. Satürn'ü en iyi gözlemleme zamanı 23.00-02.00 saatleri arasında olacak. Rasathanenin düzenlediği etkinliklere isteyenler ücretsiz olarak katılabilecek

Kaynak : www.cnnturk.com

80 yıldır kayıp kuş türü yeniden ortaya çıktı


Papua Yeni Gine açıklarında, yaklaşık 80 yıldır ortalarda görülmeyen nadir bir kuş yeniden ortaya çıktı.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Kraliyet Kuşları Koruma Cemiyeti (RSPB) tarafından yapılan açıklamada, İsrailli kuşbilimci Hadoram Şirihai'nin bir gemi seyahati sırasında Papua Yeni Gine'nin kuzeydoğusunda yelkovangiller ailesine ait "kayıp" kuş türünden 30 kadarının fotoğrafını çekebildiği belirtildi.

Açıklamada, fotoğraflanabilen kuş grubunu genç kuşların oluşturduğu, bunun da yakınlarda bir üreme alanı bulunduğunu düşündürdüğüne işaret edilirken, söz konusu kuş türünün son olarak 1920'li yılların sonunda 2 kez görüldüğü kaydedildi.

"Kayıp kuşun yeniden görülmesi müthiş" diyen RSPB yetkilisi Geoff Hilton, bu türün korunması için çabaların iki kat artırılması gerektiğini söyledi.

Bilinen en büyük deniz sürüngeni


Norveçli bilim adamları, Kuzey Buz Denizi'ndeki bir adada gün ışığına çıkardıkları ''deniz canavarı'' fosilinin bilinen en büyük deniz sürüngenine ait olduğunu açıkladı.

Oslo Doğa Tarihi Müzesi yetkilileri, Svalbard adalarındaki Spitspergen'de 2006'da bulunan fosilin 150 milyon yaşında olduğunu ve Jurassik dönemi bu su canavarının adada bulunan 40 deniz sürüngenine ait hazineden biri olarak görüldüğünü belirttiler.

Norveçli araştırmacılar, burnundan kuyruğuna 15 metreden uzun olan ve "The Monster" (Canavar) adı verilen türün, daha önce Avustralya'da bulunan "Kronozor" adı verilen ve şimdiye dek bilinen en büyük deniz sürüngeninden yüzde 20 oranında daha uzun olduğunu bildirdiler.

Kazı direktörü Dr. Jorn Hurum, kazıda buldukları tüm kemikleri önceki gün birleştirdiklerini ve "gözlerine inanamadıklarını" belirterek, hayvanın sadece yüzgecinin 3 metre uzunluğunda olduğunu ve daha önce böyle bir şey görmediklerini kaydetti.

Norveçli araştırmacılar, yaptıkları araştırma sonucu, ellerindeki fosilin bilinen en büyük deniz sürüngenine ait olduğunu belirlediklerini söylediler.

Amerikan Uzay Mekiği Endeavour fırlatıldı


Amerikan uzay mekiği Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ikmal için fırlatıldı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, uzay mekiğinin 7 astronot ile, Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Kennedy ana uzay üssünden TSİ 08.28'de fırlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, mekiğin fırlatılışından 9 dakikadan kısa sürede yörüngeye girdiği bildirildi.

Endeavour uzay mekiği, 7 astronot ile birlikte, astronotların yerine uzayda birçok işi yapmak üzere tasarlanan 8'inci yolcu "çaylak robot Dextre"ı da taşıyor.

Endeavour mürettebatınca montajı yapılacak ve ISS'e yerleştirilecek Dextre, 2009'da çalışmaya başlayacak.

Endeavour'un 16 gün sürecek seyahati, ISS'e şimdiye dek yapılacak en uzun süreli uçuş.

5 uzay yürüyüşü yapmaları planlanan Endeavour mürettebatı, 210 milyon dolar değerindeki Dextre'ın montajı dışında, ISS'e mayısta eklenecek Japon laboratuvarı için bir ekipman bölmesi ekleyecek.

"iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışması"

“iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışması”
01 şubat 2008 tarihi ile başlamıştır.

iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışması