Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

15 Mart 2008 Cumartesi

Google, Ay’dan görüntü peşinde

İnternet devi Google, en az 500 metre mesafe kat edecek ve Dünya’ya yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderebilecek bir elektronik aracı, Ay’a ilk gönderene 20 milyon dolar ödül verecek.

NEW YORK - Google’ın açıklamasına göre, X Ödülü Vakfı’nın organize ettiği ve özel şirketlerin katılabileceği yarışmada, hareket edebilen ve Dünya’ya veri yollayabilen robotu Ay’a gönderen şirket, 20 milyon dolarlık büyük ödülün sahibi olacak.

Açıklamada, robotun Ay’da 5 kilometreden fazla mesafe kat etmesi, daha önce Ay’a gönderilen araçları görüntülemesi ya da Ay’da buz veya su bulması halinde 5 milyon dolarlık ek ödülün de sahibi olacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, robot sadece veri göndermesi ve hareket etmemesi halinde 5 milyon dolar ödüle layık görülecek.

Yarışmanın ödülleri 31 Aralık 2012’ye kadar geçerli olacak. Daha sonra büyük ödül 15 milyon dolara indirilecek ve yarışmanın süresi 2 yıl uzatılacak.

Google’ın açıklamasında, şirketin “google moon” adlı internet sitesinde Ay’ın çok sayıda resminin görülebildiği de hatırlatıldı.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Google 10 yaşında

Bilginin elektronik ortamdaki merkezi kabul edilen dünyaca ünlü internet arama motoru Google 10 yaşına girdi.
NEW YORK - 15 Eylül 1997 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin adlı 24 yaşındaki Stanford Üniversitesi öğrencilerinin, “google.com” adının haklarını almalarıyla başlayan süreç bir yıl sonra Page ve Brin’inCalifornia’daki bir evin garajında Google’ı şirketleştirmeleriyle devam etti.
Kısa sürede internet üzerinden bilgiye ulaşmada en çok kullanılan aramamotoru haline gelen Google’ı günde ortalama 500 milyon kişi ziyaret ediyor. 2004 yılında halka açılan Google’ın hisseleri başlangıçta 85 dolardan satılırken bugün 525 dolara ulaşmış durumda. Google’ın borsadaki değeri ise 164 milyar dolar.

NBC programları ücretsiz indirilebilecek

ABD’de geleneksel televizyon izleyicisinin giderek azalması karşısında NBC kanalı, Kasım’dan itibaren popüler program ve dizilerinin kişisel bilgisayar ve diğer cihazlara ücretsiz indirilmesi hizmeti başlatıyor.
ANKARA - NBC’nin “Heroes” ve “The Tonight Show With Jay Leno” gibi programlarının da dahil olduğu yeni hizmetten faydalanmak isteyenler, programlar televizyonda yayınlandıktan sonra bilgisayarlarına indirebilecekler. Reklamlar ise programlarla birlikte gelecek ve izleyicilerin bunları indirmeme olanağı bulunmayacak.
NBC Dijital Eğlence Bölümü Başkan Yardımcısı Vivi Zigler, başlatacakları hizmetle, beğendikleri programları nerede, nasıl ve ne zaman tüketeceklerini daha fazla kontrol etmek isteyen izleyicilerin bu talebini tatmin etmeyi umduklarını söyledi.

Zigler, bu hizmetin izleyicilere sadece daha fazla kontrol edğil, aynı zamanda daha yüksek kalite görüntü deneyimi sunacağını belirtti.

NBC Direct adı verilen hizmetin gelecek ay deneme yayınına başlaması, Kasım’da tamamen faal hale gelmesi öngörülüyor.

NBC dizi ve programlarının tüm bölümlerinin Windows tabanlı bilgisayarlara indirilmesine olanak tanıyacak bu uygulamada, indirilecek dosya 7 gün sitede yer alacak

Cep’ten internet erişimi yüzde 1,8’de kaldı

Tüketicilerin cep telefonu kullanım eğilimlerine ilişkin yapılan araştırmada, cep telefonundan internet erişim oranı yüzde 1,8’de kaldı. Aynı araştırmada, kullanıcıların yüzde 10,4’ü cep telefonunu fotoğraf çekme amaçlı kullandıklarını aktardı.
İSTANBUL - İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından 3 ayda bir periyodik olarak gerçekleştirilen “Teknoloji Omnibus Araştırması” sonuçları açıklandı.

Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun ve Trabzon’dan oluşan 16 ilde yaşayan tüketicilerle, 15-55 yaş arası örneklem ile yüz yüze anket tekniği kullanılarak yapılan araştırmada, yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın olan toplam 1.300 birey ile görüşüldü.

Araştırmaya göre, görüşülen kişilerin yüzde 80,9’u cep telefonlarının ilk sahibi iken, ikinci el telefon kullanan kişilerin oranı ise yüzde 19,1 oldu.

Tüketicilerin yüzde 29,3 cep telefonunu telefon etmek amaçlı, yüzde 23,8 mesaj çekmek, yüzde 10,4 fotoğraf çekmek, yüzde 8,9 müzik dinlemek, yüzde 7,1 video çekmek yüzde, yüzde 5,4 bluetooth, yüzde 4,9 oyun oynamak, yüzde 4,9 ses kaydı almak, yüzde 2,5 MMS, yüzde 1,8 internet erişimi ve yüzde 1 e-posta gönderme amaçlı kullanıyor.

24 YAŞ ALTI TÜKETİCİLERİN YÜZDE 47,4’Ü MP3 ÇALAR KULLANIYOR
Araştırmaya katılanlar arasında 24 yaş ve altı olanların yüzde 98’i, 25 yaş ve üstü olanların ise yüzde 98,1’i cep telefonu kullanıyor. Araştırmaya göre 24 yaş ve altı tüketicilerin yüzde 47,4’ü mp3 çalar kullanırken bu oran 25 yaş ve üstünde yüzde 29,5.

Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin “yüzde 43,2’si operatörler arasından Turkcell’den hizmet aldığını belirtirken, yüzde 19,9’u Vodafone, yüzde 13,9’i Avea’dan hizmet aldığını” belirtiyor.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Araştırmaya göre, çift operatörden hizmet alan kişilerin dağılımında ise; “Turkcell ve Vodafone kullananların oranı yüzde 8,6, Turkcell ve Avea kullananların oranı yüzde 5,9, Vodafone ve Avea kullananların oranı yüzde 3,3 olurken, her üç operatörden de hizmet alanların oranı yüzde 5,3” olarak belirlendi.

Internet uçağa biniyor

Uçak yolcuları, artık elektronik postalarını seyahat ederken de kontrol edebilecek. Amerikan Jetblue Havayolu şirketi, bir uçağında sınırlı internet hizmeti sunmaya başlıyor.
İSTANBUL - Dünyada artık birçok kişinin iletişim kurmak için elektronik postayı tercih etmeye başlaması, havayollu şirketlerini harekete geçirdi. Amerikan havayolu şirketi Jetblue, 11 Aralık’tan itibaren bir uçağında sınırlı internet hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Hizmet sayesinde Blackberry ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları, binlerce metre yüksekteyken Yahoo hesaplarındaki elektronik postalarını kontrol edebilecek ve elektronik posta gönderebilecek.

Jetblue’nun hizmeti, internette sörf yapılmasına ya da elektronik postalarla beraber gönderilen dosyaların görülmesine olanak tanımıyor.

Ancak, uçağın basın için düzenlenen ilk deneme uçuşunda, internete bağlanmanın yerdeki kadar kolay olmadığı anlaşıldı. İnternete erişim, 20 dakika gecikmeli sağlandı ve bağlantıda zaman zaman kopukluklar yaşandı.

Ancak yetkililer, bu aksaklıkların kısa sürede giderileceğini umut ediyor.

Bu arada, Jetblue, kısa bir süre sonra tüm filosunda aynı hizmeti sunmayı hedefliyor.

Uzmanlar, yakın bir gelecekte tüm uçaklarda internetin tam kapasiteli bir şekilde kullanılmaya başlabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

ABD’de internete duyulan güven arttı

Trend Micro İnternet Güven Araştırmasına göre, son altı ayda kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya’da artarken, İngiltere, Fransa ve Almanya’da azaldı.
İSTANBUL - Antivirüs ve içerik güvenliği uygulamaları alanında faaliyet gösteren firmalar arasında yer alan Trend Micro, 2007’nin 3. çeyreğinde yapılan İnternet Güven Araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Yılda iki defa yapılan ve kullanıcıların interneti kullanırken kendilerini ne kadar güvende hissettiklerini ölçmeyi hedefleyen araştırmaya göre, kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya’da artarken İngiltere, Fransa ve Almanya’da azaldı. Dünya çapında internete güvenen kullanıcıların oranı ise yüzde 40,7’ye yükseldi.

Araştırma, ABD’de interneti ‘çok güvenli’ bulan kullanıcıların arttığını, Şubat ayında yüzde 45 olan bu oranın yüzde 53’e ulaştığını gösteriyor.

İnternetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen Amerikalı kullanıcıların sayısında da artış gözlenen araştırma sonucuna göre, Şubat ayında yüzde 26 olan bu oran Ağustos ayında yüzde 32’ye ulaştı.

Araştırmaya göre, ABD’de internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan ve kamu alanlarında kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış var.

İnterneti güvenli bulan Japon kullanıcıların oranı da Şubat ayına göre yüzde 18 artarken, virüs vakasıyla karşılaşan kullanıcıların oranı geçen altı aylık dönemde yüzde 17’den yüzde 13’e düştü.

Japonya’da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranında da yüzde 15 artış oldu.

İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA’DA İNTERNETE DUYULAN GÜVENDE AZALMA
Araştırma sonucuna göre, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki kullanıcıların internete duydukları güvende azalma olduğu, İngiltere’de son altı ayda bilgisayarında kötü amaçlı yazılım görülen kullanıcıların oranının Şubat ayına göre yüzde 11 artışla yüzde 42’ye ulaştığı görülüyor.

İngiltere’de internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan ve kamu alanlarındaki kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırmaya göre, Fransa’da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranı yüzde 46’ya geriledi.

Almanya’da internetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen kullanıcıların oranının yüzde 18’e düştü.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Erol Alptuna, kullanıcıların, her geçen gün giderek yaygınlaşan, web tehditlerine karşı bilgisayar güvenliğini tam olarak sağlamaları gerektiğini vurgulayarak, “Trend Micro olarak hedefimiz, artan tehditlerin hep bir adım önünde olmak. Bu amaçla en son, kullanıcıların çevrim içi yaptıkları işlemleri güvence altına alarak piyasada mevcut en kapsamlı koruma çözümünü sunan Trend Micro Internet Security Pro’yu satışa sunduk” dedi.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Türkiye internet kullanımında dünya 16’ncısıİnternet pazarlama alanında faaliyet gösteren bir firmanın hazırladığı “Dünya ve Türkiye İnternet Raporu 2007” raporuna göre, Türkiye, etkin internet kullanıcı sayısı açısından dünya sıralamasında 16. sırada yer alıyor.

BURSA - “İnternet Kullanıcı Adedine Göre Tüm Dünya Performansı”nın sıralandığı rapora göre, dünyada nüfusun yüzde 16.9’u, yani 1 milyar 114 milyon 275 bin kişi internet kullanıyor.

İnternet kullanımının son bir yılda yüzde 208 arttığı dünyada internet kullanıcılarının yüzde 35.8’i Asya’da (398.7 milyon kişi), yüzde 28.3’ü Avrupa’da (314.8 milyon kişi), yüzde 20.9’u Kuzey Amerika’da (233.1 milyon kişi), yüzde 8.7’si Güney Amerika’da (96.3 milyon kişi), yüzde 3’ü Afrika’da (33.3 milyon kişi), yüzde 1.7’si Orta Doğu’da (19.4 milyon kişi), yüzde 1.6’sı ise Avustralya’da (18.4 milyon kişi) yaşıyor.

Bölgeler arasında internet kullanıcılarının nüfusa oranı açısından Kuzey Amerika yüzde 69.7 ile ilk sırada yer alırken, bu bölgeyi yüzde 53.5 ile Avustralya, yüzde 38.9 ile de Avrupa izliyor. İnternet gelişim oranı bir yıl öncesine göre yüzde 638 artsa da hala nüfusunun sadece yüzde 3.6’sı internet kullanıcısı olan Afrika ise internet yaygınlığının en az olduğu bölge.

İNTERNETİ EN ÇOK KULLANAN ÜLKELER
Dünyada kullanım oranı açısından en fazla performans gösteren ülkeler ve bölgeler arasında ise 258 bin kişinin internet kullandığı, 299 bin nüfuslu İzlanda, yüzde 86.3’lük kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. 9.1 milyon nüfuslu İsveç, 7 milyon etkin internet kullanıcısı ve yüzde 75.6’lık oranla ikinci sırada, 4.2 milyon olan nüfusun 3.2 milyonunun interneti kullandığı Yeni Zelanda ise yüzde 74.9’la üçüncü sırada bulunuyor. Bu ülkeleri sırasıyla Portekiz, Hollanda, Avustralya, ABD, Danimarka, Hong Kong ve Lüksemburg izlerken, Türkiye ise bu tabloda yüzde 21’lik oranla 61. sırada bulunuyor.
İNTERNET KULLANICI SAYISI EN FAZLA OLAN ÜLKELER
İnternet kullanıcı sayısı açısından, “internetin kalbi” olarak nitelendirilen ABD’nin 211 milyon kullanıcıyla birinci sırada olduğu dikkati çekiyor. İnternet ve bilişim sektörünün yeni merkezi olmasına rağmen internetin halka yeteri kadar ulaşmadığı, internet kullanıcısının nüfusuna oranının yüzde 10.4 olduğu Çin ise 137 milyon internet kullanıcısı ile ikinci sırada bulunuyor.Çin’i 86.3 milyon kullanıcıyla Japonya, 50.4 milyon kullanıcıyla Almanya, 40 milyon kullanıcıyla Hindistan, 37.6 milyon kullanıcıyla İngiltere takip ediyor. Türkiye 16 milyon 7 bin 200 olan etkin internet kullanıcısıyla 16. sırada yer alıyor.İNTERNET GELİŞİM HIZIDünyada internet gelişimi hızla devam ederken, özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde bir yıl öncesine göre gelişim oranının daha fazla olduğu gözleniyor. Nüfusun çok az bölümünün internetle uğraştığı ülkelerde, internete gösterilen küçük oranlardaki ilgi, kullanım gelişim oranlarında büyük yükselişlere neden oluyor.İNTERNETTE EN FAZLA KULLANILAN 10 DİLİnternetin dili İngilizce olarak bilinse de son yıllarda bu alana daha fazla ilgi gösteren ülkelerin kullanıcılarına yönelik o ülkeye ait dil destekli içerikler de oluşturuluyor. Sanal ortamda 328.6 milyon kişiye hitap eden İngilizce, yüzde 29.5 oranla internette hala en fazla kullanılan dil olma özelliğini korurken, internette hızlı atağa kalkan Çin, Çince içerikli web sitelerini de hizmete sunuyor. Çin’deki “aç kullanıcı”nın ilgisini çekmek isteyen dünya çapındaki siteler ekstra dil hizmetleri arasında Çince içerikleri de eklemeye başladı. 159 milyon kişinin yararlandığı Çince siteler, internet kullanıcılarının yüzde 14.3’üne hitap ederken, internette en fazla kullanılan 10 dil arasında İngilizce ve Çince’nin ardından sırasıyla İspanyolca, Japonca, Almanca, Fransızca, Portekizce, Korece, İtalyanca ve Arapça bulunuyor.Raporu hazırlayan Aytaç Mestçi, dünyada internete bağlı bilgisayar sayısının 1992 yılında bir milyon iken günümüzde 1 milyar 115 milyona ulaştığını, bu sayının bilişim dünyasındaki gelişimin en basit örneği olduğunu belirtti.İnternetin 15 yıl önce üniversiteler ve askeri üslerle önemli birkaç kuruluş tarafından kullanıldığına işaret eden Mestçi, özellikle kalkınmaya yeni yeni başlayan ülkelerin internet kavramıyla tanışmaları ve bilişim sektöründeki yenilikler sayesinde internetin artık hayatın vazgeçilmez parçası haline gelmeye başladığını kaydetti.

Javascript’te gizli tehlike

Web 2.0 ile birlikte kullanımı yaygınlaşan javascript, virüslerin bilgisayarlara girişini de kolaylaştırabiliyor.
İSTANBUL - Trend Micro’dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Web 2.0 ile birlikte daha fazla kullanılmak durumunda kalınan javascript kodlarının, bilgisayar korsanlarının elinde silaha dönüşebildiği aktarıldı.

Açıklamaya göre, internet tarayıcılarının kullandığı ve web sayfalarındaki bazı işlevlerin çalışması için gerekli olan javascript, esas itibariyle etkileşimli bir program dili. Ziyaretçilerle daha yüksek etkileşim kurmayı amaçlayan ve içeriği ziyaretçilerin oluşturduğu Web 2.0 tarzı siteler, javascript’ten daha fazla yararlanıyor.

Javascript kodları doğrudan HTML içeriğe gömülebiliyor ve Web tarayıcısı programa doğrudan iletilebiliyor. Program, bu kodu çalıştırarak sitede sunulan işlevlerin kullanılmasını sağlıyor. Sitedeki bir formu doldurup altındaki “Tamam” butonuna basmak bile javascript sayesinde oluyor.

Bilgisayar korsanları devreye girdiğinde ise birçok zararlı eylem, kullanıcının her an karşılaşabileceği riskler olarak ortaya çıkıyor. Bilgisayar korsanı isterse, kullanıcıyı, ziyaret ettiği sitede sakladığı bir kod ile kendi belirlediği bir adrese yönlendirebiliyor. Kullanıcının bilgisayarına, yönlendirildiği bu ikinci siteden başka bir javascript daha yükleniyor. Bundan sonra ise kullanıcının favori siteleri ve çerezleri toplanarak korsana iletiliyor.

Bundan kullanıcının hiç haberi olmuyor. Kullanıcıların büyük kısmı, Web tarayıcılarının kullanıcı adı ve parolalarını anımsamasını istedikleri için ayarlar bölümünde ilgili seçeneği işaretliyor. Bu da bilgisayar korsanının ekmeğine yağ sürülmesi anlamına geliyor. Korsan, kullanıcının hangi İnternet bankacılığı hizmetini kullandığını buradan saptıyor ve çerezlerdeki kullanıcı adı ve parolalardan yararlanarak sisteme giriş yapabiliyor.

Javascript kaynaklı tehlikelerden korunmanın yolu, Web tarayıcılarındaki ayarlardan javascript’i tamamen devre dışı bırakmaktan geçiyor. Ancak, bu sefer de gerçekten işinize yarayacağı bir durumda Web tarayıcınız, istediğiniz işlemi yapamaz hale geliyor. Örneğin, İnternet bankacılığından yararlanılamıyor, Web tabanlı e-posta hizmetini kullanılamıyor.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Hem javascript’in nimetlerinden yararlanmak, hem de tehlikelerinden sakınmak ise ancak Web 3.0’ın hayata geçirilmesi ile mümkün olacak gibi görünüyor. Bu süreçte Web sitesi tasarımcılarına büyük iş düşüyor. Hızlı iş yapmak adına, rutin güvenlik önlemlerini görmezden geliyorlar ve sonuçta hazırladıkları siteler, ciddi güvenlik zaaflarıyla dünyaya geliyor. Site hack’lendiği zaman durumu düzeltmek için harcanan zaman ve bu arada yaşanan itibar kaybı ise önceden görülüp önlem alınmadığı için hem site sahipleri, hem de kullanıcılar zarar görüyor. Trend Micro’nun OfficeScan 8.0 çözümü, javascript kodlarına karşı üst düzey güvenlik sağlıyor. OfficeScan, sadece javascript’lere karşı koruma sunmuyor, aynı zamanda sürekli olarak güncellenen ve çok geniş bir veritabanına sahip olan itibar bilgi bankalarının desteğiyle, internet’te sörf yapan kişilere siteler hakkında renklerle kodlanmış uyarılar gösteriyor.”

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

İnternet arkadaşlığı sahte mi?

Sheffield Hallam University’de gerçekleştirilen bir araştırmada, son zamanlarda yaygınlaşan Facebook, MySpace, Bebo gibi sitelerin arkadaşlıkları güçlendirmediği ortaya koyuldu.
LONDRA - Araştırmada, web sitelerinin arkadaşlıkların temelini nasıl değiştirdiği inceledi. Sosyal network aracılığı ile insanlar yüzlerce, binlerce arkadaş ediniyorlar. Fakat araştırmacılar ‘gerçek’ bir arkadaşın ancak yüz yüze kurulan ilişkilerde gerçekleştiğini açıkladı.

Sheffield Hallam Üniversitesi araştırma görevlisi Dr. Will Reader, “Bu sitelerde arkadaş sayısı bir sürü olsa bile, yakın arkadaşlıklar yüz yüze ilişkilerdeki gibi az sayılarda” dedi.

2004 yılında, Harvard Üniversitesi üyeleri tarafından kurulan Facebook’un dünyada 34 milyon kullanıcısı bulunuyor. Rupert Murdoch’un şirketi News Corporation’ın 2005 yılında satın aldığı MySpace 200 milyon üyeye sahip.

Araştırmada 200 kişinin verdiği cevaplardan alınan sonuçlarda, yüzlerce arkadaş arasında ortalama 5 arkadaşın ‘gerçek’ olduğu tespit edildi. Sonuçlarda 200 kişinin yüzde 90’ı yüz yüze ilişkileri gerçek arkadaşlık olarak değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Dr. Reader “Arkadaşlıklarda temel altyapı güvendir. Biz arkadaşlık kurmak için vakit ve güç sarf ediyoruz. Bizim görmek istediğimiz o kişinin de bize vakit harcadığı ve gerektiği zaman yanımızda olması. Bu yüzden internet sahte ilişkiler yaratıyor” dedi.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Asya’ya internette yeni alan adı :asia

Asya ülkelerinin internet sitelerine yönelik “.asia” bölgesel internet alan adı bugünden itibaren talep sahiplerine satılmaya başlandı.
ANKARA - Asya ve Okyanusya’daki 73 ülkenin temsilcilerini bünyesinde toplayan, kar amacı gütmeyen ve merkezi Hong Kong’da bulunan DotAsia şirketi, “.asia” alan adının resmi yöneticisi, dağıtıcısı ve tanıtıcısı olarak, uluslararası markalar veya kamu kuruluşlarının korunması amacıyla önceki alan adlarının verilmesindeki “ilk gelen, ilk alır” kuralını uygulamayacak.

DotAsia’da Avustralya’dan Ortadoğu’ya kadar temsil edilen markalar ile hükümetler ve kamu kuruluşları, “.asia”nın Mart 2008’de herkese açılmasından önce bugünden itibaren kayıtlarını yaptırabilecekler.

DotAsia yetkilisi Edmon Chang, bu yeni uzantının, Asya’daki cemaatlere, Asya pazarı için gerçekçi bir değerlendirme ve gerçekçi bir katılım sağlayacağını söyledi.

DotAsia şirketi, kısa adı Icaan olan uluslararası internet alan adları ve adresi yönetim kuruluşu ile yaptığı anlaşmayla, “.asia” alan adı verilmesinde her türlü anlaşmazlıktan kaçınılması amacıyla açık arttırma usulüyle talepleri değerlendirecek.

Avrupa merkezli “.eu” alan adının geçen yıl verilmeye başlanmasının ardından “.asia”da verilecek internet sitelerinin fiyatları talebe göre, 10 dolardan yüzlerce dolara kadar yükselebilecek.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Müzik indirene 222 bin dolar ceza


ABD’de bir mahkeme, bilgisayarına İnternet’ten yasadışı yollarla müzik yükleyen bir kadını 222 bin dolar para cezasına çarptırdı.
LONDRA - 32 yaşındaki Jammie Thomas bu cezayı, belirlenen 24 şarkıyı İnternet üzerinden yasadışı bir şekilde paylaştığı için aldı. Thomas böylece her şarkı için 9,250 dolar ödemek zorunda kalacak.

Ancak müzik şirketleri, Thomas’ın 1,702 şarkı paylaştığını saptamışlardı. Mahkeme bu rakamı dikkate alarak karar vermiş olsa ceza milyonlarca doları bulabilirdi.

Her yıl, milyonlarca kişi müzik dosyalarını yasadışı bir şekilde paylaşıyor. Müzik şirketlerine göre bu, sektörün kazancı için ciddi bir tehdit.

Şimdiye kadar, yasadışı yolla müzik dosyaları indirilmesi ile ilgili olarak 26 bin dava açıldı. Ancak çoğu durumda sanıklar, firmalarla anlaşma yoluna giderek birkaç bin dolarlık cezalar ödediler.

Jamie Thomas ise davayı mahkeme önünde sonuçlandırma yolunu seçti. Thomas’ın avukatı Brian Toder, Associated Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bu cezanın Thomas için büyük bir maddi zorluk yaratacağını söyledi.

Amerikan müzik şirketleri, halkın, mahkemenin verdiği kararı anlayışla karşılayacağına inandıklarını belirtiyorlar.

Müzik şirketlerinin avukatlarından Richard Gabriel, “Bu karar insanlara, kayıtlarımızı korsan yolla indirmenin ve dağıtmanın doğru olmadığına dair net bir mesaj veriyor” dedi.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

İnternet televizyonu ‘vergiTV’ yayına başladı

PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’nin, “www.vergitv.com” adresinden mali ve ekonomik konulara odaklı “vergiTV” adlı internet televizyonu yayına başladı.
ANKARA - PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye vergi hizmetleri ortağı ve VergiTV Genel Yayın Yönetmeni Zeki Gündüz’ün açıklamasına göre, sitede sektör temsilcileriyle yapılan röportaj ve söyleşiler, transfer fiyatlaması, serbest bölgeler, KDV ve gümrük, finans ve enerji, gayrimenkul sektörü, kurumlar vergisi, yeni Türk Ticaret Kanunu, dönemsonu işlemleri, TV haberleri ve mali bültenler gibi verginin güncel konularıyla ilgili videolar gösteriliyor.

Sitede ücretsiz üyelik sistemi ile kullanıcılar videolar hakkında yorumlarda bulunabiliyor, seçtikleri videoları da istediği kişilere gönderebiliyor.

Bu alanda, dünya ölçeğinde teknik alt yapısı iddialı, güzel bir çalışma yaptıklarını belirten Gündüz, şunları kaydetti:
“Dünyada trend internette sesli/görüntülü/interaktif oluşumlara dönüştü. Bu alanda bir nevi sosyal sorumluluk olarak gördüğümüz, bilginin paylaşımını, yaygınlaştırılmasını ve kolay erişimini projelerimizde gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Gündüz, PwC Türkiye Vergi ve Mali Hukuk Hizmetleri birimi tarafından 1 Şubat 2003’te vergi, gümrük, mali gündem gibi konular başta olmak üzere vergi mevzuatı ve uygulamaları konusunda çevrimiçi (on-line) bilgi sağlamak amacıyla kurulan “VergiPortalı.com”un da genişleyen içeriği, yeni görüntü tasarımı ve teknoloji altyapısı ile baştan aşağı yenilendiğini bildirdi.

VergiPortalı.com’da vergi ile ilgili pratik bilgiler, hesaplama araçları, transfer fiyatlaması, özel hesap dönemi, serbest bölgeler, irtibat büroları, uyuşmazlık gibi konular ve aylık mali takvimlerin yanı sıra PwC tarafından yayınlanan vergi ve gümrük bültenlerine ulaşılabiliyor.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

İnternet cafe yasakları yürürlüğe girdi

İnternet cafelere 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek, 15 yaşından küçükler ise veli ya da vasileri olmadan saat 20.00’den sonra söz konusu iş yerlerine alınmayacak.

İSTANBUL - İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Yönetmelikle, internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi.

Yönetmelikte, internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri, “Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak” ve “İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek” şeklinde yer alırken, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri şöyle sıralandı:
* Mülki idare amirinden izin belgesi almak,
* Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak,
* Başkanlık tarafından onaylanan içerik filtreleme yazılımını kullanmak,
* Erişim sağlayıcılardan sabit IP almak ve kullanmak,
* İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek,
* Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.

İÇKİ, SİGARA VE ÇOCUK YASAK
Yasaklar şöyle:
* 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek.
* 15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra iş yerlerine alınmayacak.
* Sigara içilebilen özel mekan dışında, sigara içilemeyecek.
* Alkollü içki satılamayacak, bulundurulamayacak.
* Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket edilemeyecek.
* Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınacak.
* Elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulundurulamayacak.
* Bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacak.
* İş yerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar 7 gün süreyle saklanacak ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemeyecek.

15 BİN YTL’YE KADAR PARA CEZASI
Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerine aykırı hareket edenlere 3 bin YTL’den 15 bin YTL’ye kadar idari para cezası verilecek.

İş yerinde uyulması gereken kurallar açısından da mülki idare amiri tarafından 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununu uyarınca idari para cezası verilebilecek. İdari para cezaları, 5326 sayılı Kabahatler Kanununda belirtilen usul ve esaslara göre uygulanacak.

MEVCUT YERLER 6 AY İÇİNDE İZİN ALACAK
Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcı olarak faaliyet göstermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı aldıktan sonra mülki idare amirliklerine dilekçe ile başvuracak. İzin alınmadan açılan yerler mühürlenerek resen kapatılacak. İzin belgesi sahibi veya sorumlu müdürlere, mülki idare amirliklerince yılda bir kez bilgilendirme eğitimi verilecek. Eğitimin içeriği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ve Başkanlığın görüşü alınarak belirlenecek.
Halen faaliyet gösteren yerlerin de 6 ay içinde izin belgesini almaları gerekiyor.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

MySpace ve Facebook neden tehlikeli?


İngiltere’deki bir araştırmaya göre, MySpace ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri kullanıcıları açısından tehlike oluşturuyor. Kullanıcının oturduğu yer ve doğum tarihi bilgileri bile dolandırıcılık için yeterli olabiliyor.

LONDRA - İngiltere’de “Get safe online” kampanyası için yapılan bir hükümet araştırmasında, İngiltere’de bu sitelerin üyesi olan 10.8 milyon kişiden dörtte birinin “profillerinde” doğum tarihleri veya iletişim adresleri gibi önemli bilgilerini açıkladıkları belirtildi.
YÜZDE 34’Ü DOLANDIRILABİLİR
Araştırmada, 18-24 yaşlarındaki kullanıcıların yüzde 34’ünün verdiği bilgilerin, suç işlemek amacıyla kullanılmaya elverişli olduğu ortaya çıktı.

Araştırma, bu sitelere üye olanların yüzde 15’inin kişisel bilgilerini gizlemek için hiçbir imkanı kullanmadıkları, yüzde 24’ünün ise tüm sitelerde aynı şifreyi kullandığını ortaya koydu.

Bu kampanyayı yöneten Tony Neate, bu bilgilerden bazılarının zararsız olsa bile, suçlular ve her türlü dolandırıcılık için zengin bir materyal sağladığını kaydederek, “Doğum tarihiniz ve yaşadığınız yer, birinin isminize banka kartı alması için yeterlidir. İnsanların büyük çoğunluğu bu bilgileri gerçek yaşamda tanımadıkları birine vermeyecek olmalarına karşın, bu bilgileri, herkesin görebileceği internet ortamında rahatlıkla gösteriyorlar” dedi.

EN ÇOK ESKİ SEVGİLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN KULLANILIYOR
Bu internet sitelerini kullananların yüzde 29’luk kesimin eski sevgilileriyle ilgili bilgi edinmek için arama verdikleri, bu oranın 25-34 yaş arasındaki insanlarda yüzde 39’a kadar çıktığı ifade edilirken, üçte birlik bir kesimin, patronları, iş arkadaşları veya iş başvurusu yapanlar hakkında bilgi edinmek amacıyla arama verdikleri belirtildi.

İnternette sanal vasiyet

İnternet üzerinden vasiyet hizmeti veren bir site, ölen üyenin bıraktığı vasiyeti yakınlarına iletiyor.
ISTANBUL - “Yazın vasiyetinizi, siz ölene kadar saklı kalsın, öldüğünüzde sevdiklerinize ulaştırılsın, hatıranız sonsuza dek yaşasın” sloganıyla faaliyete geçen “www.evasiyet.com” adlı internet sitesi, üyelerine vasiyetlerini hazırlayarak sanal ortamda saklama imkanı sunuyor.
Hazırlanan vasiyet, kişinin ölümü halinde önceden isimlerini ve e-postalarını bildirdiği yakınlarına gönderiliyor.

Site yöneticisinin sayfadaki bilgi yazısında, dünyada yaşayan 6 milyardan fazla insanın tek ortak noktasının ölüm olduğu hatırlatılarak, “Ya birdenbire ölüm bize gelir ve o çok isteyip de yapamadığımız şeyler yarım kalırsa” ifadesi kullanılıyor.

Yazıda, sitenin amacı, “Birilerine söylemek isteyip de söyleyemediğimiz, uygun bir zamanı beklediğimiz o kadar çok düşüncemiz var ki... Sizi sevenlere söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi, öldükten sonra nasıl hatırlanmak istediğinizi, yaşarken neler hissettiğinizi, içinizde kalan her şeyi saklayabileceğiniz ve siz öldükten sonra otomatik olarak yayınlanacak olan elektronik vasiyetinize yazabilirsiniz” şeklinde özetleniyor.

Uygulamaya göre, kişinin vasiyeti sadece o öldükten sonra yayınlanıyor. Kişi hayattayken izin vermediği sürece vasiyetini kimse okuyamıyor. Ancak üye, internetteki başka bir kişisel sayfasında vasiyet sayfasına link vererek herkesin vasiyetini bilmesini de sağlayabiliyor. Sitede, eş, aile, çocuklar, torunlar gibi kişi ya da kişi gruplarına ayrı ayrı vasiyetler düzenlenebiliyor.

Üye, siteye her giriş yaptığında hayatta olduğu algılanıyor. Üye olurken verilen e-posta adresine de her ay başında bir kontrol e-postası gönderiliyor. Bu e-postadaki “hayattayım” linkine tıklayan üye, yaşadığını siteye bildiriyor.

Kişinin yakınlarının, gazetede çıkan ölüm ilanını tarayarak siteye e-posta yoluyla iletmeleri halinde de üyenin ölümü onaylanıyor. Ayrıca, 3 ay boyunca siteye hiç giriş yapmayan ve kontrol e-postalarına cevap vermeyen üyeler ise ölmüş var sayılıyor. Bu üyenin hesabı kapatılıyor ve bundan sonra o üyenin adı ve şifresiyle yeni veri girişi engellenmiş oluyor.

Üyenin ölümü site tarafından onaylandığı andan itibaren üye profilinde ve siteye kaydettiği içeriklerde gizli tutulan kısımlar yayına açılıyor.

Kişinin vasiyeti ya da vasiyetleri sitede yayınlanmaya başlarken, ayrıca ölmeden önce verdiği ve vasiyetin gitmesini istediği adreslere de e-postayla ulaştırılıyor.

Öte yandan, sitenin giriş sayfasında, “vasiyet yazın”, “vasiyet okuyun”, “yorum yapın” bölümlerinin yanı sıra, “Bugün ölenler”, “Bu ay ölenler”, “ölüm ilanları” bölümleri de bulunuyor.

Sitede, eşine, ailesine vasiyet yazan üyelerin yanı sıra hamileyken henüz doğmayan bebeğine duygularını yazan anneler, vasiyetlerinde kırgın oldukları dostlarına yönelik sitem dolu cümlelere yer veren üyeler de yer alıyor.

Site yöneticileri, 3 Aralık 2007 tarihinde açılan siteyi bir aylık dönemde yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdiler.

TÜRKSAT, internet hizmetini 10 YTL’ye indirdi

TÜRKSAT A.Ş, “gerçek genişbant” internet hizmetini aylık 10 YTL’ye indirdi.
ANKARA - TÜRKSAT A.Ş’den yapılan yazılı açıklamada, kablo internette, farklı hız ve kapasitelerde indirimler yapıldığı belirtildi.
“Gerçek genişbant” internet hizmetinin aylık 10 YTL’ye indirildiği ifade edilen açıklamada “256 KB’den 6 Mbps’e kadar çok seçenekli genişbant internet hizmeti sunan Türksat A.Ş, internet tarifelerindeki kotalı internet tercihi ile Türkiye’de ilk defa, kullandığınız kadar ücret ödeme imkanı tanıyor” denildi.

Açıklamada, yeni tarife ile ilgili bilgi almak ve abonelik için vatandaşların “4440126” numaralı çağrı merkezleri ve www.kablotv.com.tr internet adresine başvurabileceği bildirildi.

Açıklamaya göre, Türksat kablo internet kampanya tarifeleri şöyle:
ESKİ KABLO İNTERNET YENİ KABLO İNTERNET
LİMİTSİZ TARİFE LİMİTSİZ TARİFESİ
—————————- ————————-
256/64 29 19
512/128 59 29
1024/256 109 39
2048/512 209 59
3072/512 Bu hizmet yoktu 69
4096/1024 Bu hizmet yoktu 79
5120/1024 Bu hizmet yoktu 139
6144/1024 Bu hizmet yoktu 159


LİMİTLİ
———-
1 GB BAŞLANGIÇ ÜCRETİ İLAVE GB ÜCRETİ
——————————- ———————-
256/64 10 3
512/128 14 3
1024/256 16 3
2048/512 20 4
3072/512 30 4
4096/1024 40 4
5120/1024 50 9
6144/1024 60 10
(Faturalar limitsiz hızların yüzde 30’unu geçemeyecek)


ÖZEL DEVRE SİMETRİK HIZ
———————————-
BAĞLANTI ÜCRETİ AYLIK ÜCRET
HER LOKAL UÇ İÇİN HER LOKAL UÇ İÇİN
————————- ————————-
128/128 30 45
256/256 30 70
512/512 30 130
1024/1024 30 220
2048/2048 30 400

Firefox’un web tarayıcısından arama yenilikleri

ANKARA - Mozilla Vakfının Başkanı Mitchell Baker, yeni tarayıcının, kullanıcıların arama yapmalarının önemi göz önünde bulundurularak tasarlandığını ve Firefox 3 tarayıcısının şu anda beta sürümünün 3. aşamasında bulunduğunu kaydetti.

Bu sürümün kullanıcıya arama ve aynı zamanda “url” (adres) çubuğu yoluyla “işaretleme” yapma imkanı tanıdığını belirten Baker, yeni tarayıcının ayrıca internet bağlantısı olmaksızın çalışma olanağı da sunduğunu anlattı.

“İnsanların internette bilgi ararken, bir numaralı eylemlerinin arama yapmak olduğu aşikar. Biz bireysel yaşamınıza daha yakın olacak alanları getirmeyi tasarladık” diyen Baker, örneğin “url” çubuğuna “kameralar” yazıldığında, kullanıcının daha önce kameralarla ilgili ziyaret ettiği sitelerin listesinin çıkacağını belirtti.

Baker, Firefox’un yeni sürümünün bir diğer önemli özelliğinin de, internet bağlantısı kesildiğinde tarayıcının veri hatırlama anahtarıyla daha fazla “offline” çalışabilme olanağı olduğunu belirterek, yeni tarayıcının kullanıcı seyahat ettiğinde veya kablosuz bağlantının sorunluğu olduğu bölgelerde çalışmasını sürdürebilme fırsatı verdiğine işaret etti.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com