Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

13 Mart 2008 Perşembe

Official Google Blog: Googlebombing 'failure'

Official Google Blog: Googlebombing 'failure'

İnternet Güvenlik Sistemi Şimdi De Anahtarlıklarda


Oyak Bank tarafından uygulamaya geçirilen Kullan-at!; JAVA program ve sms yoluyla tek kullanımlık şifreler kullandıran güvenlik sistemlerinden sonra şimdi de Kullan-at! Anahtarlık güvenlik sistemini uygulamaya geçiriyor.

Oyak Bank tarafından uygulamaya geçirilen Kullan-at!; JAVA program ve sms yoluyla tek kullanımlık şifreler kullandıran güvenlik sistemlerinden sonra şimdi de Kullan-at! Anahtarlık güvenlik sistemini uygulamaya geçiriyor.
Kullan-at! Anahtarlık Güvenlik Sistemi sabit onay şifresinin yerine geçecek tek kullanımlık şifre üreten bir cihaz olup, aynı zamanda şifre kullanıldıktan sonra şifreyi kendiliğinden geçersiz hale getiriyor. Oyak Bank internet bankacılığı müşterileri 365 Oyak Bank şubesinden herhangi biri aracılığıyla veya Oyak Bank internet şubesine bağlanıp başvuru yaparak Kullan-at! Anahtarlık sahibi olabiliyor.
Oyak Bank Kullan-at! Anahtarlık ile giriş şifresine ek olarak üretilen şifre sayesinde internet şubesinde iki kademeli güvenlik sağlanmış oluyor.

Microsoft Türkiye Birleşik İletişim Çözümleri Tanıtım Toplantısı

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri firmaların ve tüm kurumların daha etkin ve verimli çalışmasını mümkün kılarak ülkemizin küresel rekabet gücü artıracağını söyledi

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri firmaların ve tüm kurumların daha etkin ve verimli çalışmasını mümkün kılarak ülkemizin küresel rekabet gücü artıracağını söyledi.Microsoft Türkiye Birleşik İletişim Çözümleri olarak adlandırdığı yeni uygulamalarını düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı. Toplantıda, Office Communications Server 2007, Communicator 2007 ve Live Meeting 2007 ürünleri bütün boyutlarıyla anlatıldı.Toplantıda konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan Teknolojide yaşanan baş döndürücü yenilikler dünyadaki herkesi birbirine yakınlaştırıyor ve insanlara birbirleriyle iletişim kurmaları için daha fazla seçenek sunuyor. Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri hızlı teknolojik gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıktı ve iletişim alanında yeni bir çağ açıyorlar. Yaşamı ve haberleşmeyi son derece kolaylaştıran bu çözümler varolan yapılarla uyum içinde birlikte çalışabiliyor. Bu gelişme bir yandan yaşamları kolaylaştırırken, diğer yandan da, bugün bilgisayar teknolojilerine ulaşamayan, sayısal uçurum nedeniyle bilgi çağının nimetlerinden yararlanamayan milyarlarca insana da yeni bir şans verecek. Gelişmekte olan ülkelerde mobil cihazlar insanları uygarlığa bağlayacak dedi.Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri firmaların ve tüm kurumlarımızın daha etkin ve verimli çalışmasını mümkün kılarak ülkemizin küresel rekabet gücü artıracağı ifade eden Arıkan, Office Communications Server 2007, Communicator 2007 ve Live Meeting 2007 ürünlerimiz, iletişim altyapılarının verimliliğini artırırken, teknolojideki yeniliklere de kolaylıkla uyarlanabilecekler. Bu ürünlerimizi sürekli geliştirerek, yeni sürümlerini müşterilerimizin hizmetine sunacağız dedi.Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri sayesinde, telefonla aramalar, sesli mesaj ve telekonferans gibi deneyimler; bilgisayardaki dokümanlar, elektronik tablolar, anında mesajlaşma, eposta ve takvim gibi uygulamalarla entegre edilebiliyor. Yazılım ile telefon hizmetlerinin bu entegrasyonu sayesinde herhangi bir yerden bilgisayar aracılığı ile telefon araması gerçekleştirmek, telesekreter mesajlarına ulaşmak, sesli ve görüntülü konferanslar yapmak ve masa telefonunuzu uzaktan yönetmek mümkün hale geliyor. Birleşik İletişim çözümleri ile, birini aramak için sadece isminin üzerine tıklamak yetiyor; geri kalanını bilgisayar yapıyor. İstenilirse bir kez daha tıklayarak konferans araması başlatılıyor. Video ile görüşme de aynı kolaylıkla yapılabiliyor. Sizi aradıklarında ise aynı anda masanızdaki telefon ve cep telefonunuz çalabiliyor. Gelen çağrıyı istediğiniz telefondan veya doğrudan bilgisayarınızdan almanız veya o an meşgulseniz sesli postaya yönlendirmeniz mümkün!Sesli mesajlar, epostalarla birlikte Microsoft Office Outlook'taki gelen kutusuna aktarılıyor ve bir kişiye, çalışma takımına, ya da departmandaki tüm çalışanlara. tıpkı bir eposta gibi gönderilebiliyor.

Microsoft Vista logolarına şikayet var


Microsoft Vista logosu yüzünden büyük tazminatlar ödemek zorunda kalabilir.Amerika'daki bazı kullanıcılarının PC'lerindeki "Vista Capable" etiketi ile ilgili bir şikayeti var: Microsoft'un bu logo ile yanlış bilgilendirme yaptığını iddia ediyorlar. Bir yerel mahkeme yazılım şirketine karşı şikâyetleri toplamaya başladı bile.Microsoft, Vista'nın son kullanıcıya dağıtılmasından birkaç gün önce "Vista Capable" ile bilgisayarların Vista'ya olan elverişliliğini derecelendirmişti. Tüketiciye bu logo sayesinde PC'nin gelecek olan işletim sistemine hazır olduğu söylenmiş oluyordu.Fakat bu logoyu alan sistemlerin Vista'nın en basit sürümü olan Home Basic için yeterli olması Microsoft'un başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Bazı kullanıcılar bu durumda kendilerini aldatılmış olarak hissediyorlar zira Vista'nın Aero arayüzü gibi vaat edilen özelliklerinden mahrum kalmış oluyorlar. Bu şikâyetlere karşı Microsoft, Vista sürümleri arasındaki farkı açık ve seçik bir şekilde açıkladığını ve diğer sürümler için "Vista Premium Ready" logosunu bu yüzden kullandığını söyledi.Eğer yapılan şikâyetler ciddiye alınırsa Microsoft birçok tüketiciye tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Daha uzun pil süresi


Laptop'unuzun pil süresini artırmak için 15 püf noktası

Eğer bir süredir laptop kullanıyorsanız, burada yazılan tekniklerin ve püf noktalarının büyük bir kısmını büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Ama yine de bir göz atmakta fayda var, belki gözünüzden bir şeyler kaçıyordur...

1. Sık sık DEFRAG yapın. Sabit diskiniz ne kadar az çalışırsa pili o kadar az tüketir. Bu yüzden sabit diskinizdeki dosyaların fragmante olmasını (birkaç parçaya ayrılmasını) sık sık DEFRAG işlemini yaparak engelleyin ve sabit disk kullanımını azaltın.
2. Parlaklığı düşürün. Hem CPU hem de ekran parlaklığını kabul edebileceğiniz limitlere kadar düşürerek il süresinde ciddi tasarruflar elde etmek elinizde.
3. Arka plan programları. Arka planda çalışan programların sayısını mümkün olduğunca azaltın. Bu sayede CPU'ya düşen yükü hafifletmiş olacaksınız.
4. Harici aygıtlar. Pille çalışırken gerekmedikçe kablosuz ağ, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın.
5. Daha fazla RAM. Bellek fiyatlarının oldukça düşük seviyelerde gittiği bugünlerde laptop'unuza yapacağınız bir RAM terfisi pil süresinde ciddi uzamaları beraberinde getirecektir. Bilgisayarınızda daha fazla RAM olursa sabit diske daha az iş düşer, böylece pil daha az tüketilir.
6. CD ve DVD sürücüler. Film seyredecekseniz, filmleri önce sabit diskinize çekin, oradan izleyin. Virtual Daemon gibi Sanal CD/DVD sürücüler de kullanabilirsiniz. CD ve DVD sürücüler iki de bir durup kalkarak pile gereksiz yere yük olurlar.
7. Pil temas noktalarının temizliği. İki üç ayda bir pili çıkarın, alkollü bir bezle pil temas noktalarındaki metal bölgeleri temizleyin. Bu sayede pilden gelen akım laptop'a daha verimli olarak transfer edilecektir.
8. Pilinize antrenman yaptırın. İki üç haftada bir laptop'u makul bir süre pille kullanın (eğer çok fazla mobil çalışan biri değilseniz).
9. Hibernate (Uyku Modu) . Mutlaka Standby (bekleme) yerine Hibernate (uyku modu) seçeneğini kullanın. Kullanmadığınız zaman bekleme esnasında uyku modu çok daha az pil tüketecektir.
10. Fazla ısınmayın. Laptop'lar sıcağı pek sevmezler. Havalandırma deliklerini ve fan çıkışlarını belli periyotlarla temizlemeyi ihmal etmeyin.
11. Güç tüketim yönetimi. Güç yönetimini mümkünse Windows'a bırakmayın. Eğer bilgisayarınızla beraber geldiyse mutlaka onun için özel olarak üretilmiş olan güç tüketim yönetim uygulamasını (Toshiba Power Saver, LG Battery Miser gibi) kullanın. Genelde tüm bu programlarda "maksimum pil ömrü" seçeneği vardır, seyahatlerde bu seçeneği tercih edin.
12. Çoklu çalışma. Pil ile çalışırken ekrana bir sürü uygulama açıp aralarında geçiş yaparak çalışmayın. Bir rapor üzerinde çalışırken arka planda MP3 dinlemeyin örneğin...
13. Önceliklerinizi iyi hesap edin. Eğer seyahatteyseniz ve canınız çok sıkılmadıysa DVD seyretmeyin veya oyun oynamayın. Böylece çok az güç tüketen yazı yazma, e-mail okuma gibi işle ilgili aktiviteler için daha fazla pil ömrü ayırmış olursunuz.
14. Bellek etkisi. Eğer eski model bir laptop kullanıyorsanız "bellek etkisi" problemini minimuma indirmek için iki üç haftada bir pilleri sonuna kadar şarj edin ve sonuna kadar boşaltın. Li-Ion pil kullanan laptop modelleri eski olsalar bile bu genellemenin dışındadırlar.
15. Otomatik kayıt. Bu özelliği kullanmayın. Belli aralıklarla sabit diski çalıştıran ve dosyalarınızı kaydeden bu seçenek pili daha çabuk tüketir. Onun yerine siz zaten neyi ne zaman kaydedeceğinizi biliyorsunuzdur, değil mi?

160 GB’lı SSD diskli laptoplar geliyor

Intel bu yıl 80 GB ve 160 GB kapasiteli Solid State Diskleri piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ocak ayında Las Vegas'ta yapılan Consumer Electronic Show'da Intel'in prototipini görücüye çıkardığı yüksek performans SSD'lerin oldukça dikkat çekmesinin ardından şimdi de 1,5 inç ve 2,5 inç büyüklüğünde ve 160 GB'a varan kapasitelere sahip SSD diskler yolda. Flash disk tabanlı Solid State depolama birimleri dizüstü piyasasında piyasada hızlı bir sıçrama yapınca Toshiba ve Samsung gibi önemli markalar arasında da önemli bir rekabet başladı.

Samsung ve Toshiba'nın 128 GB'lık SSD'lerini mayıs ayından itibaren piyasaya çıkaracağı düşünülüyor.

Müşteri Memnuniyeti

Operatör: "Pizza Hat'ı aradığınız için teşekkürler."
Müşteri: "Helloo, sipariş verebilir miyim.."
Operatör: "Önce özel kart numaranızı alabilir miyim efendim?"
Müşteri: "Bir dakika...... 6102049998-45-54610"
Operatör : "Evet... siz... Bay Singh'siniz ve 17 Jalan Kayu'dan arıyorsunuz. Ev numaranız 40942366, ofisiniz 7645 2302 ve mobil telefonunuz 014 266 2566. Hangisinden arıyorsunuz efendim?"
Müşteri: "Evden! Bütün numaralarımı nereden biliyorsunuz?"
Operatör : "Sisteme bağlıyız efendim"
Müşteri: "Bir deniz ürünlü pizza istiyorum..."
Operatör : "Bu iyi bir fikir değil efendim!"
Müşteri: "Nasıl yani?"
Operatör : "Tıbbi kayıtlarınıza göre tansiyonunuz ve kolesterolünüz oldukça yüksek efendim."
Müşteri: "Nasıl?... Peki ne almalıyım?"
Operatör : "Low Fat Hokkien Mee Pizza'mızı deneyin. Seveceksiniz."
Müşteri: "Seveceğimden nasıl emin olabi lirsiniz ki?"
Operatör : "Geçen hafta kütüphaneden "Popüler Hokkien Yemekleri" kitabını almıştınız efendim."
Müşteri: "Tamam; teslim oluyorum... Ondan bana 3 aile boyu gönderin lütfen. Ne kadar tutuyor?"
Operatör : "10 kişilik aileniz için bu yeterli olacaktır efendim. Toplam 49.99$"
Müşteri: "Kredi kartıyla ödeyebilir miyim?"
Operatör : "Maalesef nakit ödemeniz gerekecek efendim. Kredi kartınız limitini doldurmuş ve geçen yılın kasımından beri bankanıza 3720,55$ borçlusunuz. Buna ev kredisi ödemeleriniz de dahil değil."
Müşteri: "Sanırım adamınız buraya gelmeden önce yakındaki bir ATM'den nakit çekmem gerekecek."
Operatör : "Yapamazsınız efendim. Kayıtlarınıza göre bugünkü nakit çekme limitinizi doldurmuş durumdasınız."
Müşteri: "Önemli değil, siz pizzaları gönderin.
Adamınız gelene kadar parayı ayarlarım. Gelmesi ne kadar sürer?"
Operatör : "Yaklaşık 45 dakika efendim.; ama bu kadar beklemek istemiyorsanız E11213 plakalı Scooter'ınızla gelip daha kısa sürede buradan kendiniz de alabilirsiniz..."
Müşteri: " Ne!"
Operatör : "Sistem kayıtlarına göre E1123 plakalı bir
Scooter motosikletiniz var..."
Müşteri: " *'!^ *%^**%^I7*"
Operatör : "Sözlerinize dikkat etseniz iyi olur efendim. Unutmayın ki 15 Temmuz 1987'de bir polise hakaretten tutuklanmıştınız..."
Müşteri: [Sessizlik..]
Operatör : "Başka bir isteğiniz var mı efendim?"
Müşteri: "Yok... Bu arada; reklamınızdaki 3 şişe bedava kolayı da gönderiyor musunuz?"
Operatör : "Normal olarak gönderirdik efendim, ama kayıtlarınıza göre siz bir diyabetliksiniz..."

Hayat Sözlüğü

Aşk : 1 sesli, 2 sessiz veya 2 aptaldan oluşan sözcük.

Dil : Bazı dejenere insanların konuşmak için kullandıkları cinsel organ.

Baş ağrısı : Kadınlar tarafından en sık kullanılan doğum kontrol yöntemi.

Nanosaniye : Trafikte ışığın yeşile dönmesi ve arkadaki hayvanın korna çalması arasında geçen süre.

Futbol : Kadınların kocaları yerine bilmeden evlendikleri nesne.

Kuantum fiziği:Gece vakti, karanlık bir odada var olmayan bir kediyi arayan kör adam.

Hardware : Bilgisayarın software arızası nedeniyle bozulması durumunda yumruklanan kısmı.

Entellektuel : 2 saat boyunca işten başka bir şey düşünmeyi becerebilen insanoğlu.

Ekip çalışması : Bütün suçları ekibin geri kalanına yüklemeyi sağlayan çalışma biçimi.

Doktor : Hastalığınızı ilaçlarla iyileştiren, sonra da sizi faturalarla öldüren kişi.

Patron : Geç kaldığınızda işe erken gelen, erken geldiğinizde geç kalan kişi.

Gözyaşı : Erkek gücünün, kadın gücü karşısında bozguna uğratılmasına yarayan hidrolik güç birimi.

Söylenti : Ses hızından bile hızlı dağılan haberler.

Sözlük : Boşanmanın, nikahtan önce geldiği tek yer.

Evlilik : Erkeğin lisansını yitirip, kadının mastır (lisans üstü) olduğu bir sözleşme. (çok amerikan yorum)

Baba : Doğanın bize armağanı olan banka.

Politikacı : Seçimlerden önce elinizi sıkan, seçimlerden sonra ise güveninizi sarsan kişi.

Gülümseme : Pek çok şeyi bir doğruya çeviren eğri.

İyimser : Kazayla nehre düştüğünde banyo yapmaya başlayan kişi. Size cehenneme gitmenizi öyle bir dille anlatır ki, bu yolculuk için can atarsınız. VS: Diğerlerini, gerçekte bildiklerinizden daha çoğunu bildiğinize inandırmanızı sağlayan bir işaret.

Ofis : Gergin bir ev hayatından sonra gevşediğiniz yer.

Komite : Kendi başlarına hiçbir şey yapamayan ve birlikte hiçbir şeyin yapılamayacağına karar vermek için bir araya gelen insanlar...

Masum Varsayimlar

Otobüslerdeki "tehlike anında kolu el ele çeviriniz" (ki bööle bile yazmıyo) yazısını her gördüğümde otobüsteki herkesin elele tutuşup, ve birinin lider olup kolu onun çevirmesi gerektiğini sanırdım.

Bir de herhalde kapıya gelindiğinde mutlaka zile basılmasını gerektiğini sanıyordum ki,boyum yetişmediğinden duvara parmağımı basıp "zelllll" diye bağırırdım filmlerde Kızılderililere yerli dendiği için onları Türk sanırdım bi keresinde, 3-4 yaşlarındayken, mutfağa girmiştim ve ömrümde ilk defa kadayıfla karşılaşmıştım: annem kadayıf yapmıştı ve ben de kadayıfı babam zannettim çünkü babam kıllı bir insandı ve annemin babamı öldürdüğünü sonrada yemek yaptığını düşünmüştüm, babamın piştikten sonra kıllarının o hale geldiğini zannedip babam eve gelene kadar mutfakta oturup ağlamıştım, annemin cok kızdığını hatırlıyorum.


Annemi ziyaretçiler dizisinden biri zannederdim. uzaydan gelen bi visitors annemi öldürmüş ve yerine geçmiş diye suratından maskesini çıkarmaya çalışıp annemin suratını yolardım.

Zeki Müren'i zekim üren sanırdım..ne demekse....

Pırasayı soğanın abisi sanırdım Andımızın 'yurdumu milletimi özümden çok sevmektir' bölümünü üzümden çok sevmektir sanırdım, kafa patlatırdım işin mantığına Anıtkabir'i bir başkan mezarları serisinin ilk üyesi sanır ve Kenan Evren'in anitka-iki'ye gömüleceğine inanırdım ayrıca bir "kültabisi"nin var olduğuna da inandım hep içten içe.

Lar diye bi deniz var sanırdım.. "Korkma sönmez bu Tafak larda yüzen al sancak" dan kaynaklı.. dolayısıyla bu mısraları toyle yorumlardım Lar'da yüzen bir al sancağın, Şafağın sönmesi konusunda endişe etmemesi gerekir.


Televizyondaki spikerlerin de bizi gördüğünü sanırdım, bunu anlamak ve açıklığa kavuşturmak için bir gün koltuğun arkasına saklandım, planım spikeri punduna getirip beni aradığını ve kafasını oynattığını yakalamaktı ama nereye saklanırsam saklanayım, ne kadar gizlice kafamı dışarı çıkartıp televizyona bakarsam bakayım spiker hep beni görüyor, gözümün içine bakıyordu. Sonra babama sordum, öğrendim.

İn cin top oynuyo dediklerinde de, incin adında (Ayşe, Fatma gibi) bi kızın top oynadığını sanırdım. bi türlü anlayamazdım. eee top oynuyo da nooluyo ben de oynuyorum derdim kendi kendime Taksim'deki kat otoparkını, katoto isimli bi Japon devlet büyüğü adına yapılmış "katoto parkı" sanırdım, hep oraya gidip oynamak isterdim Bezirgan başı adlı oyunu hep vezirgen başı diye idrak ederdim. Son zamanlara kadar da öyle sanıyo idim..ulan bi kerede sormamışım kendime şu zamana kadar nedir ki bu vezirgen başı, bi manası var mı acaba diye..

Futbol maçlarında, hakem sarı veya kırmızı kart gösterdiğinde, birisinin futbolcuya kart gönderdiğini ve herkesin merak içinde hakemin etrafına toplaşıp, kartı okumasını beklediğini sanırdım

Yurdum İnsanı

Hani bazı olaylar, sözler, durumlar vb. vardır.Bizim insanımızdan başkasına nasip olmaz. İşte onlardan bazıları..

1. "Nerelisin ?" sorusuna cevap aldıktan sonra otomatikman "içinden mi?" diye sormak.

2. Amca, hala, dayı, teyze, görümce, kayınco,enişte,elti,bacanak, kaynana, kayınpeder,baldız, yenge, amcağlu, halaoğlu, dayıoğlu, vb. gibi akrabalık terimleri.

3. Gelin-Kaynana çekişmesi.

4. Sigarayı çoraba veya kulak arkasına koymak.

5. Düğünlerde, eğlencelerde, toplantılarda, vb. içip içip olay çıkartmak.

6. Kuru fasulye-pilav-cacık, at-avrat-silah,devlet-mafya-polis,
kavun-beyazpeynir-rakı, metin-ali-feyyaz, karpuz-peynir-ekmek,
vb. gibi üçlemeler.

7. Yürüyüş veya dolaşma esnasında eline tespih, değnek, sopa, vb. almak.

8. Yabancı dil öğrenirken önce küfürleri öğrenmek, yabancılara Türkçe öğretirken önce küfürleri öğretmek.

9. Yolculuk esnasında yanındakine "Yolculuk nere hemşerim?" diye sorarak muhabbete başlamak.

10. Çırak-kalfa-usta ilişkisi.

11. Büyüklerin yanında sigara-içki içmemek, bacak bacak üstüne atmamak.

12. Mektuplarda "büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden" opup "kestane kebap, acele cevap" beklemek.

13. Kendini tanıttıktan sonra diğer yarışmacı arkadaşlara başarılar dilemek.

14. Japonları kastederek "adamlar yapmış abi!" demek.

15. Ortaokul ve lisedeki anı-hatıra defterlerine yazarken "bana kalbin kadar temiz bu sayfayı ayıldığın için... " diye başlamak.

16. "Bizim askerdeyken bir çavuş vardı..." diye başlayan askerlik anıları.

17. Ütü ütülemek, su sulamak, boya boyamak, uyku uyumak,
yangın yanması, ölü ölmesi, vb. gibi dumur yaratan deyimler.

18. "Geldiniz mi?" veya "Siz mi geldiniz?" gibi gereksiz sorular.

19. "Kim O?" sorusuna "Ben!" diye cevap vermek.

20. Telefonu açan kişiye kendini tanıtmadan "orası neresi?" veya "sen kimsin?" gibi sorular sormak.

21. Neredeyse herkese, her şeye takma isim bulmak.

22. Misafir gelince hemen çay suyu koymak.

23. "Senin paran burada geçmez!" deyip karsıdakinin eline sarılmak.

24. Paraları cüzdana veya cebe koyarken Atatürklerin aynı tarafa
gelmesine dikkat etmek.

25. Düğün, lokanta, vb. gibi yerlerde masaları birleştirerek oturmak.

26. Büyüklerin "Biz sizin yaşınızdayken..." diye başlayan serzenişleri.

27. Düğünlerdeki takı merasimleri.

28. Otobüs, uçak, hastane, vb. gibi cep telefonu kullanmanın yasak olduğu yerlerde gizli gizli cep telefonu ile konuşmak.

29. "Hamili kart yakınımdır!."

30. Yüzsüzce rüşvet istedikten sonra abartıp "Helal et" demek (yaşanmıştır).

31. Bir işe başvururken muhtardan onaylı ikametgah, fotoğraf, nüfus cüzdanı sureti, noterden onaylı diploma fotokopisi, askerlik belgesi vb. gerekmesi.

İlk Türk Uzaya Çıkınca

İlk Türk uzay adamı (artık astronot mu denir, kozmonot mu denir,
uzay fatihi mi denir bilinmez) uzaya çıktığında atılacak olası gazete
manşetleri

- Kendimizi aştık...
- Bekle ay geliyoruz...
- Galaksi galaksi duy sesimizi, işte bu Türklerin ayak sesleri!..
- Uzaya kapak attık...
- Artık biz de uzaylıyız
- Türkler uzayda
- Türk'üz doğruyuz uzaylıyız...
- Bu bizim için büyük, insanlık için küçük bir adım!

Gaza gelmiş bazı gazete başlıkları

- Alemin kralı geliyor..
- Bekle bizi İngiltere..
- Uzay tamam sıra güneş'te!
- Bekle bizi Samanyolu
- Marslılarla Türkler arasında genetik bağ bulundu!

Star - Açın mekiklerimizin önünü! durduramazsınız...
Hürriyet - Uzanlara rağmen...
Milliyet - İstikbale eriştik (yanda üzerinde oynanmış bir Atatürk
resmi, yanında mekik)
Sabah - İlk biz duyurmuştuk..
Zaman - Ve mümin uzayda
Türkiye - Allah'a şükür..
Vatan - İşte Hezarfenin torunları.
Bulvar - Uzaya da girdik yada milli olduk
Star - Uzayın ulen
Hürriyet - Aydın doğandan Türk astronotlara jest
Akit - Uzayda duyulan ezan sesi
Sabah - Aydın doğandan büyük şantaj
Şamdan - Marslı erkeğimin geyşası olurum
Bulvar - Ay fena oluyorum
Star - Güneş ufuktan şimdi doğar yürüyoruz uzayaaaa
Star - Welcome to space

Spor sayfasının manşeti..

Hürriyet - Fenerbahçe rüya takımı kurdu..
Fanatik - Uzaylılar da Fenerbahçeli mi?
Fotomaç - Bir gün her uzaylı fenerli olacak
Milliyet - Uzay Fener'e dar gelecek..

Köşe yazarı başlıkları..

Oktay Ekşi - Marslılara savaş açalım..
Ertuğrul Özkök - En pahalı mars şarabını içtim..
Erman Toroğlu - N'aber hıncal bak gönderdik çocuğu uzaya..
Nihat Genç - Uzaylı olmanın topluma negatif etkisi..
Hıncal Uluç - TK00XV2 plakalı uzay aracı'nın sorumsuz astronotu..O
ne dönüş öyle kardeşim ?
Emin Çölaşan - Uzay mekiğinin yapımı için neden iki firmadan teklif
alınmadı ?
Bekir Coşkun - Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete..
Ahmet Altan - Astronotları çıldırtan kadınların öğleden sonraları
ten kokusu ne ola ki ?
Ayşe Arman - Yine evleniyorum..
Turgay Şeren - Ben geçen haftaki yazımda belirtmiştim..
Haydar Dümen - Aktif seks uzayda olmaz.
Haşmet Baboğlu - Uzayda mı olmak, dünyada mı olmamak konusuna dikkat
etmek lazım..

Yabancı basından başlıklar..

Washington Post : İnsanlı ilk Türk uzay aracı astronotu almadan
uzaya çıktı..
Le Figaro : Astronotlar arasında hiç Kürt yok....
Die Zeitung : Verhaugen : 'Büyük başarı, eğer mekiği sağ salim
indirirlerse, 2034'de müzakerelere başlarız' dedi..
Die Welt : Aya gitmesi gerekirken mars'a yönelen insanlı ilk Türk
uzay aracı İstanbul üssünün yardımıyla Jüpiter'e indi..
Corierra Della Serra : Incedibile..Berlusconi, Türk Astronot'un
çocuğunun sünnetinde kirve olacak....
Elefteros Rimos : Yunan hükümetinin büyük hezimeti...
Time : Türk astronot uzayda yaptığı mangal keyfi sonrası söndürmeyi unuttuğu kömürler yüzünden uzay mekiğini yaktı.

Hangi balık?

Adam, avlanmanın son derece yasak olduğu, yakalanınca çok yüklü para
cezalarının kesin uygulandığı milli parkta, göl kenarında, kucağında
kocaman
bir balık ile parkın polis müdürüne yakalanmış..
"Avlanma izniniz var mı?.." diye sormuş, polis müdürü..

"Yok.." demiş adam, "Gerek de yok çünkü bu balığı ben evimde besliyorum.
Her
gün buraya gelip gölde bir müddet yüzdürüyorum, ıslık çalıyorum dönüp
geliyor, alıp eve götürüyorum.."

"Tamamen palavra..!" demiş polis müdürü, "Balıklar bu dediğinizi
yapamaz.."

"İnanın bu gerçek efendim.. İsterseniz göstereyim.."

"Tamam.. Görelim bakalım.."
Adam balığı gölün derin sularına bırakmış, aradan birkaç dakika geçmiş,
polis müdürü adama dönüp "Evet?" demiş

"Evet ne?"

"Ne zaman geri çağıracaksın?"

"Neyi?"

"Balığı.."

"Hangi balığı?.."

Çapkınları Kovalayın Kızlar!

Erkek: Bana isminizi bagislar mısınız?
Kadın: Neden? Sizin yok mu?

Erkek: Ben bir fotografçıyım ve ne zamandır sizinki gibi bir yüz arıyordum.
Kadın: Ben de estetik cerrahım ve ne zamandır sizinki gibi bir yüz arıyordum.

Erkek: Sanırım sizinle daha önce bir kez çıkmıstık ya da iki kez?
Kadın: Sadece bir kez çıkmış olabiliriz, çünkü aynı hatayı ikinci kez yapmam.

Erkek: Nasıl bu kadar güzel olabiliyorsunuz!
Kadın: Sanırım doğarken sizin payınızı da ben almışım.

Erkek: Bu cumartesi benimle çikar mısınız?
Kadın: Üzgünüm, bu cumartesi başım ağrıyacak.

Erkek: Birçok erkeğin başını döndürüyor olmalısınız.
Kadın: Siz de birçok kadının midesini bulandırıyor olmalısınız.

Erkek: Sizi çok mutlu edebilirim.
Kadın: Nasıl? Gidiyor musunuz?

Erkek: Size evlenme teklif etsem, ne cevap verirdiniz?
Kadın: Bir sey diyemezdim muhtemelen, çünkü gülerken konuşamam.

Erkek: Sizi sinemaya davet edebilir miyim?
Kadyn: Ben o filmi gördüm.

Erkek: Hayatım boyunca neredeydiniz?
Kadın: Sizden saklanıyordum.

Erkek: Hayatım boyunca neredeydiniz?
Kadın: Hayatınızın geri kalanında da olacagım yerde,
rüyalarınızda.

Erkek: Sizi daha önce bir yerde görmüş gibiyim...
Kadın: Evet, o yüzden artık oraya gitmiyorum.

Erkek: Bu koltuk bos mu?
Kadın: Evet, ama oturursanız bu bosalacak.

Erkek: Ne isle mesgulsünüz?
Kadın: Kadın taklidi yapıyorum

Avira’dan acil durumlar için yardım Cdsi

Eğer PC’niz düzgün bir şekilde açılmıyorsa panik yapmayın; çaresiz değilsiniz: İşte size çözüm, aklınızda olsun…

Anti-virüs uzmanı Avira, bilgisayar normal bir şekilde başlatılamadığı zaman da virüs ve diğer zararlıları silmeye yarayan bir acil durum CD’si yayımladı. Ücretsiz kurtarma CD’si Linux tabanlı olarak geliştirilmiş. Boot (açılış) aşamasından sonra temel bir kullanıcı arayüzü ile entegre virüs tarayıcısını başlatabiliyorsunuz.

Sürekli en güncel durumu yakalamak için üreticinin web sitesinde günde birden fazla güncellenen virüs tanımlama dosyaları sunuluyor. Güncelleme dosyasını isterseniz CD’ye yazabilir isterseniz bir klasöre kaydedebilirsiniz. Kurtarma CD’si başlatıldıktan sonra AntiVir en güncel tanımlama dosyaları ile bütünleşebiliyor.

Bu çözüm çöken bilgisayarlar için bir umut ışığı… Ne yazık ki kurtarma CD’si otomatik güncellenme özelliğine sahip değil, bu yüzden sürekli olarak güncelleme dosyasını indirip CD’ye yazma işlemini düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Dowland

AVG Anti-Virus 8.0.85 İndir Dowland

Grisoft’un ücretsiz bir hizmeti olan bu antivirüs programı kesinlikle kullanılması gereken bir yazılım. Bilgisayarınızı yavaşlatmıyor. Sisteminizi çok iyi koruyor ve her ne şekilde olursa olsun virüslere göz açtırmıyor. Microsoft Outlook ile tümleşik ve sorunsuz çalışıyor. Yalnız gönderdiğiniz e-postaların altına kendi adıyla birlikte e-postanın virüs taramasından geçtiğini yazıyor. İsterseniz e-posta tarama özelliğini kapatarak bunu önleyebiliyorsunuz.
Grisoft bu ürününü ev kullanıcıları için hazırlamış. Bu da ağ üzerinden gelen virüslerin kontrolünü tam sağlayamadığı anlamına geliyor.
Program kendini otomatik olarak güncelleyerek en son virüsleri tanıyabiliyor.
Kişisel bir bilgisayar için bence en mükemmel antivirüs programlarından biri.

AVG Professional’in AVG Free’den Üstün Özellikleri :
+ 24/7 teknik destek
+ Yüksek hız ve yüksek kapasitede innDirme sunucuları
+ Çoklu dil desteği
+ OEM kurulumları
+ Windows sunucusunda çalışma
+ Güncellemelerin gelişmiş zamanlaması
+ Taramanın gelişmiş zamanlaması
+ Kullanıcı tanımlama testleri ve zamanlamalar
+ Alternatif güncelleme sunucuları için destek
+ Gelişmiş kullanıcı arayüz ayarları
+ Gelişmiş test özellikleri
+ Gelişmiş test merkezinin arayüzü
+ Detaylı test sonuç geçmişi

DowlandKaynak: www.teknolojiweb.net

BSplayer 2.27 İndir Download

BSplayer.227

Başarılı bir medya oynatıcı programıdır. Windows medya oynatıcısına güzel bir alternatif olabilecek bu program, artık benzerlerinden çok daha hızlı ve profesyonel,
Program tüm codec’leri etkin biçimde kullanabiliyor, alt yazı desteği ve çoklu hoparlör kipi ile de DVD dahil tüm medya biçimlerini okuyabiliyor. Kullanımda veya indirilmekte olan dosyaları da oynatabilen bu program, Winamp eklentilerini de kullanabiliyor.

Programın ayrıntılı özellikleri :
# Tüm beğenilen medya biçimleri desteği
# Matroska ve OGG gibi yeni biçimleri, alt yazıları ve çoklu ses medyalarını da destekleme
# Özel tarama ayarları
# Çoklu ses medyaları arasında geçiş yapabilme
# Tüm alt yazı biçimlerini, tamamen özelleştirilebilir olarak destekleme
# Çoklu alt yazılar ile çalışabilme
# Hızlı ileri ve geri alma seçenekleri
# Pencere atlayabilme
# Sık Kullanılanlar desteği
# DVD bölümleri desteği
# Ekolayzer desteği
# Çoklu dil desteği ( Türkçe de destekleniyor)
# Temalar desteği
# Özelleştirilebilir taraf oranları
# WinLIRC desteği
# Oldukça kolay kullanımlı ve özelleştirilebilir kısayol tuşları
# Winamp DSP Eklentileri desteği
# Komut satırı desteği
# Tamamlanmamış AVI veya kilitli dosyaları da oynatabilme ( Hala kaydedilmesi devam eden veya yürütmede olan dosyaları da oynatabilir )
# BSI ve INI dosyaları desteği
# Dinamik DirectShow filtreleri desteği ile verileri direkt olarak CD veya DVD üzerine kaydedebilme
# Eklenti desteği

2015'te kokulu internet geliyor

Güney Koreli uzmanlar, gelecek 10 yılın teknolojik falını çıkardı. Enformasyon ve İletişim Bakanlığı'nın 3 bin 500 teknoloji uzmanına sorular yönelterek yaptığı araştırmaya göre, internet kullanıcıları 2015 yılında internet aracılığıyla koku gönderebilecek.

Rapora göre, 2015'te her kokunun aromatik içeriğini ve nasıl karıştırılması gerektiğini tanımlayan dijital kodlar olacak. İnternet aracılığıyla gönderilebilecek kokuya ait veriler, bilgisayardaki koku kartuşunu harekete geçirecek. Kartuş da gönderilen kokuyu salgılayacak.

Mini robotlar damara girip tedavi edecek

Araştırma ekibinin başkanı Ryoo Pill-Gye, geleceğin müşterisinin teknolojik ihtiyaçlarını anlayabilmek için yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. İşte ilginç veriler:
2012: Cep telefonları iki ay boyunca şarja gerek duymadan çalışabilecek.
2015: Askerler kurşun ve su geçirmez, çevreye göre rengini değiştirebilen "bukalemun üniformalar" giyecek.
2018: Ameliyat yapabilen robotlar hizmete girecek. İnsan vücudundaki damarlarda yolculuk edebilen mikrorobotlar, sağlık sorunlarını tespit, analiz ve tedavi edebilecek.

Internet Explorer 8 Beta çok yakında

Internet Explorer 8'in ilk betası yakında beta testçilere gönderilmeye başlanıyor.

Kısa bir süre önce Microsoft'un beta testçilerine gönderdiği bir e-posta, Internet Explorer 8'in 1. betasının çok yakında dağıtılmaya başlanacağının ipuçlarını veriyor.

Beta'nın aynı zamanda tüm Internet kullanıcılarına da açılacağı tahmin ediliyor. Activewin sitesinde Microsoft tarafından gönderilen bilgilerin tüm detaylarına ulaşmak mümkün.

Microsoft Internet Explorer 8'in ilk tanıtımı Las Vegas'ta Mix'08 konferansında yapacak gibi görünüyor. Mart başında düzenlenecek olan konferansta tanıtılacak olan Internet Explorer 8'in güncel tüm web ve Internet standartlarını destekleyeceği, alınan bilgiler arasında.

What are SEO Back Link?

by: daniel chow
Back links are an important part of most successful websites on the net and are almost essential in order to get reasonable listings on search engines. Back links are quite simply, links from other websites. As part of most search engines algorithms it is obvious to see they rely heavily largely upon the amount of quality incoming links your website has. I would like to reiterate, quality links, there are many unscrupulous link farms and link schemes that if you participate in, will get you banned from the major search engines. Search engines see links from other, usually established, websites as a mark of respect and that you probably have something to offer.

If you your website is just starting out or you are new to the world of SEO then you should know that back links are a crucial part to a website, almost as much as any content on it. With just one link to you from another indexed site you can usually get a few search engine bots visiting your site within hours instead of days, or even weeks through manual submission. Back links usually mean that you can achieve some reasonable key words in some search engines within weeks if you have a good quality site.

Armed with the above information it is easy to see how vital back links are, so now you are wondering where to get them. Well you are advised to stay away from disreputable sources like I previously mentioned but they rarely work any way, instead you should visit places like the Sitepoint Forums & WebHostingTalk where many professional webmasters can be found. It is recommended you aim to link swap with websites that have a better google page rank than yourself


About the author:
About the author:
Article by www.SEOAssistance.com

Sanal Suçlulara Rahat Nefes Almak Yok

Emniyet güçleri yakından takip ettiği sanal dünyada suçlulara nefes aldırmıyor. 2007 yılında bilişim alanında suçların yüzde 81.3’ünü aydınlatan polis, 174 personeli eğitimden geçirerek görev alanlarına gönderdi.

Suç dünyasının kullandığı tüm imkanları yakından takip ederek, kendini zamanın gereklerine uygun olarak yetiştiren polis, suç dünyasına nefes aldırmıyor. Son dönemlerin en popüler suç arenası haline gelen sanal dünya da, polis tarafından yakından takip ediliyor. 2007 yılında yaptığı çalışmalarla, bilişim alanında gerçekleştirilen suçların yüzde 81.3’ünü aydınlatarak önemli bir başarıya imza atan emniyet, bu yılın başında 174 personeli eğitimden geçirerek, yeni bilgilerlerle donatarak görev alanlarına gönderdi. Yeni dönemin en önemli polisiye hizmetlerinden birisi de, sanal ortamda gerçekleştirilen suçların takibi ve aydınlatılması. Zira, teknolojinin ve bilişimin tüm imkanlarını kullanan suçlular, terör faaliyetlerinden dolandırıcılığa, banka hesaplarının boşaltılmasından çeteleşmeye, devlet sırlarından özel hayata kadar toplumu sarsacak ne kadar büyük suç varsa, sanal ortamdan yararlanarak gerçekleştiriyorlar. Son dönemde ortaya çıkarılan ne kadar çete varsa, hemen hemen hepsi de bilişim dünyası yakından takip edilerek çökertildi.

Çeteler çökertildi
Ergenekon, Atabeyler, Sauna, ayrıca İstanbul’da Kale, Hortum ve Sarıyıldız, İzmir’de Papağan, Kelaynak ve Karga, Ankara’da Manyetik ve Sonbahar, Şanlıurfa’da Virüs, Malatya’da Kargo, Kırklareli’nde Plastik, Antalya’da Şifre ve Adana’da Havele isimleriyle planlı operasyonlar yapan bilişim ekipleri, bu operasyonlarla 579 bilişim suçunun 471’ini aydınlattı ve çeteleri çökertti.

Çağa ayak uyduruyor
Bilişim suçlarına daha çok personel yetiştirmek ve var olan personelini daha donanımlı hale getirmek için çabalayan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, bu yılın başında 174 personeli eğitimden geçirerek, yeni bilgilerlerle donatarak görev alanlarına gönderdi. Antalya’da verilen eğitimlerde, teknolojinin son imkanları tanıtılırken, alanda karşılaşılan zorluklar, dijital delillere ulaşılması, bunların değerlendirilmesi, bilişim suçlularının ifadelerinin alınması ve yeni ifade alma teknikleri, iller arasındaki koordinasyon meseleleri, bu alandaki ulusal ve uluslar arası mevzuat gibi konular personele 5 gün boyunca anlatıldı. Yepyeni bilgilerle donatılıp, soru ve problemleri çözülen bilişim polisi, yeni bir motivasyonla yeni yıla başladı.

Internet yurtdışı çıkışı 157 Gbps'a yükseldi

Türk Telekom'un yurtdışı internet çıkışı bugün 157 Gbps'a yükseldi. Hedef yıl sonunda hızın 350 Gbps'a ulaştırılması. 2005 yılı sonunda Türkiye'nin yurtdışı internet çıkışı sadece 33 Gbps'dı.
Türk Telekom, Türkiye’de internet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için internet yurtdışı çıkış hızını artırdı. 2005 yılında 33.6 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızı bugün itibariyle 157 Gbps’ye yükseldi. Bu sayede Türkiye'den yurtdışında en çok erişilen MSN, Google, Facebook, Youtube gibi sitelere, internetin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile kullanıcıların sorunsuz erişmesi hedefleniyor. 2005 yılından bu yana yurtdışı bağlantı hızını 5 kat artıran Türk Telekom'un 2008 yıl sonu hedefi ise 350 Gbps hıza ulaşmak.
Yaklaşık 4,5 milyon ADSL geniş bant kullanıcısının ortalama hat başına 1 Mbit/s bağlantı hızı kullandığı Türkiye'de tüm aboneler aynı anda yurtdışı sitelere erişmeye çalıştığında ve kapasitelerinin tamamını kullandığında Türkiye'den yurtdışına yaklaşık 4.500 Gbps çıkış kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. (1 Gbps = 1024 Mbps)
Ancak tüm kullanıcıların aynı anda internete bağlı olmaları ve hepsinin yurtdışında barındırılan sitelere erişmesi teorik olarak mümkünse de böyle bir durumla şimdie kadar karşılaşılmış değil. Internet Servis Sağlayıcıların genel yatırım ön görülerinde 6 ile 10 aboneden birisinin internete bağlı olması öngörülüyor.
Türk Telekom yurtdışına yerleşiyor Türk Telekom, internet yurtdışı çıkış hızını artırmanın yanı sıra, yine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini arttırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtı. New York ve Uzakdoğu’da da POP noktaları kurmak amacıyla görüşmeleri devam ediyor. Kurduğu bu network sayesinde Türk Telekom dünyada internet trafiğinin buluştuğu ve değiştiği noktalarda faaliyet gösteren şirketlerle anlaşmalar yaparak, müşterilerinin yurt dışı merkezli internet sitelerine daha hızlı, kolay ve güvenli şekilde erişmesini sağlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, “Türk Telekom olarak hıza ve teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyoruz. İnternet çıkış hızındaki artış 5 kat ile sınırlı kalmayacak, yılsonunda hızı 350 Gbps’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Böylece 2005 yılı sonunda 33 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızını 10 kat artırmış olacağız.” dedi.

Yahoo fiyaskosu Microsoft'ta kelle aldı


Microsoft'un, şubat ayının başından beri, gündemin ön sıralarından düşmeyen Yahoo teklifinin fiyasko ile sonuçlanması, yazılım şirketinin başarısız gördüğü yöneticilerini işten çıkarmasına neden oldu.

Microsoft, sonuca ulaşmayan Yahoo teklifinin hemen arkasından bazı yöneticilerinin işine son verdi. Microsoft'un görevine son verdiği yöneticiler arasında şirketin karlılığı sürekli azalan internet tarafını toparlaması için getirilen Steve Berkowitz de yer aldı.

Windows Vista Pazarlama Bölüm başkanı ile mobil yazılım yönetici pozisyonlarındaki yöneticilerinde işine son verildiği operasyona, Microsoft tarafından bir açıklama yapılmamasına karşın, şirketin Yahoo'yu satın alarak, internet arama ve reklam pazarında Google üstünlüğüne son verme hamlesinin neden olduğu yorumları yapılıyor.

Elektrik kablosu tarih olacak


Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.
Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu. Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı. Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti. MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi. Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti. Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.

İnternet kullanıcıları dikkat!


İnternet kullanıcıları dikkat. Bir programla bilgisayarınızdaki tüm özel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir..
Teknoloji geliştikçe çeşitli programlar aracılığıyla insanlar birbirlerinin gizli bilgilerini ele geçirme yarışına girdi. Bu programların bazıları para ile satın alınırken, bazıları internet üzerinden ücretsiz olarak elde edilebiliyor. Mesela internet üzerinden elde edilebilen programlardan birisi de Investigator adlı bir programcık. Türkçe’de müfettiş anlamına gelen bu programla, pek çok şey yapılabiliyor. Örneğin, takip edilen bilgisayarın girdiği internet siteleri, indirilen dosyalar, çalınan müzik hepsi öğrenilebiliyor. Hacker olmayı gerektirmeyen programla, klavye hareketleri izlenerek yazılan yazılar, MSN gibi yazışmalar bile takip edilebiliyor. O sırada Web kamerası açıksa görünütüler de program tarafından kayda alınabiliyor. Program bir klasörün içinde kendini gizleyerek, istendiği zaman harekete geçiyor. Program, ismini otomatik olarak sık sık değiştirdiği ve topladığı bilgilere eski tarihler verdiği için kolay kolay tespit edilemiyor. Bu programı FBI’ın da kullandığı biliniyor. Bu programın sadece bir örnek olduğunu belirten uzmanlar bundan kurtulmak için gelişmiş virüs yazılımlarının kullanılmasını, bilmediğiniz programları çalıştırmamanızı öneriyorlar.

Bu robot çocuktan farksız


Japonya'da bir grup bilimadamı, çocuk gelişimini daha iyi anlamak için çocuk gibi hareket eden bir robot üretti.
Osaka Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi tarafından üretilen Çocuk-Robot CB2, 1 ile 3 yaşındaki gerçek bir çocuk gibi davranıyor. 1.3 metre boyunda ve 33 kilo olan CB2, yüz ifadelerini değiştirebiliyor, öne ve arkaya sallanabiliyor. Dokunma için 197 algılayıcısı, göz olarak çalışan küçük kameraları ve işitsel algılayıcısı bulunan CB2, ayrıca yapay ses teli kullanarak konuşuyor, ayakları üzerinde durduğunda yürümeyi öğrenen bir çocuk gibi sallanıyor. Projenin lideri olan Osaka Üniversitesi'nden Profesör Minoru Asada, robotun çocuk gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için üretildiğini söyledi. Asada, "Amacımız, çocuğun dil öğrenmesi, nesneleri tanıması, annesi ve babasıyla iletişimi öğrenmesi gibi insan gelişimi üzerinde çalışmak" dedi.

Klavye ve mause tarih oluyor


Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarlar artık işaret dilinden de anlayacak. ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinin desteğiyle ODTÜ Teknokent’te bilgisayara, tanımlanan işaretlerle komut verilmesini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirildi. Fare ve klavye gereksinimini ortadan kaldıran teknoloji, özellikle özürlülere bilgisayar kullanımında kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Geliştirilen yazılımla el hareketlerinin web kamerası aracılığı ile bilgisayara tanıtılabildiği açıklandı. İKONLAR PARMAK İŞARETİYLE ÇALIŞACAK İşaret diliyle bilgisayar kullanırken, el hareketlerinin bilgisayar tarafından tanınabilmesinin önem taşıdığını söyleyen Selbes, ekran üzerindeki herhangi bir ikonun parmakla işaret edilerek işlem yapılabildiğini söyledi. Selbes, şunları kaydetti: -Ekran üzerindeki herhangi bir noktayı, fareyi hareket ettirerek göstermek yerine direk parmağımız ile işaret edebiliriz.-El ile tutma hareketi yaparak herhangi bir dosyayı taşıyabiliriz.-Yine, bir el komutu ile dosyayı silebiliriz.-Tutma hareketi ile ekrandaki 3 boyutlu bir objeyi çevirebiliriz. Böylece bilgisayara aktarmak istediğimiz komutu herhangi bir cihaz kullanmadan daha doğal bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz. Selbes, uygulamayı bir simülasyon yazılımında kullandıklarını ve denediklerini belirterek, bilgisayara tanıtılan el hareketleriyle pek çok fonksiyonu fare ve klavye olmadan yerine getirebildiklerini ifade etti. Bilgisayarlarla iletişim, insanların kendi aralarında kullandıkları işaret, mimik ve seslerin kullanılmasıyla olacaktır. Dolayısıyla, bilgisayar kullanmak, bir insanla iletişime geçmekten farksız bir hale gelecektir. Böyle doğal bir şekilde bilgisayar kullanımının en önemli bileşenlerinden biri de el hareketlerinin bilgisayar tarafından tanınabilmesidir. El hareketleri ile bir farenin yapabileceğinden çok daha fazlasını, daha kısa bir sürede yapmak mümkündür." Selbes, sistemin çalışması için sadece ucuz bir web kamerasına ve kameradan gelen görüntüleri analiz ederek, kullanıcının hareketlerini tanıyan bir görüntü işleme yazılımına ihtiyaç olduğunu belirterek, "Uygun fiyatlarla alınabilecek donanımların bu tarz karmaşık algoritmaları çalıştırabilecek güce ulaşması ve el tanıma sistemlerinde kullanılan görüntü işleme algoritmalarının henüz başlangıç aşamasında olması, bu tür uygulamaların yeni yeni ortaya çıkmasına neden olmuştur" diye konuştu. Selbes, el ile ilgili uygulamaların tamamen hayal gücü ile sınırlı olduğunu belirterek, gelecekte bu uygulamalara sık rastlamanın mümkün olacağını söyledi.