Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

1 Mart 2008 Cumartesi

Seo Etikmidir ?

Merhaba arkadaşlar bu r10'da yazacağım ilk makale olacak. Yazmadan önce bu konuda çok fazla araştırma yaptım yurtdışında bu işlerin nasıl yürütüldüğünü nasıl yapıldığını sıklıkla takip ediyorum okumadığım ingilizce kaynak kitap kalmadı diyebiliriz. yani bu işe gönül vermiş adını kazıtmaya çalışanlardan biriyim.

Uzun bir süre önce Microsofta Üst makamlarda çalışan biri ile görüştüm daha öncede tanışıyorduk. Bana En iyi seonun seo yapmamak olduğunu söyledi. Bir ara şaşırdım işinde çok tecrübeli biri olduğu için ezber cevap vermek istemedim. Neden diye sorduğumda aslında Seo etik değil botu kandırdığımı söyledi. Bunu nerden yola çıkarak düşündüğünü söyleyince linklerle title keyword descriptionlar ile yaptığın aslında bu değilmi dedi sitenin kalitesini arttırmıyorsun ki dedi. İşte burda Türkiye'de seo'nun tam olarak tanınmadığını Seo'nun sadece bota yönelik çalışma olduğunu düşünen pek çok insan olduğunu düşündüm ve ilerde bu konuda yardım almak isteyenlerde aynı şekilde davrandılar. Hatta nasıl bir spam yapıyorsunuz diyenleride gördüm. Sizin profesyonel olarak seo'ya yatıracak maddi kaynağınız veya geliriniz yoksa biraz vakit ayırıp bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Seo = Empati ; Kendinizi Karşınızdakinin Yerine koyun

Sitenizi tasarladınız herşey bitti peki ya hiç kullanıcı gözüyle baktınızmı ? Siz kullanıcı olsanız sitenizin içerikleriyle ilgilenirmiydiniz. Onlara sitenizde ne veriyorsunuz. Siz ziyaretçisiniz ve googlede bir şey aratıyorsunuz 10 tane sitede c/p var İnsan bir ara düşünüyor bunlar tek bir yerden çıkıyorda bu siteler ordanmı alıyor diye bunun özü neresiyse ben oraya gideyim diyor.
Çoğu internet kafelere gidip saatlerce kullanıcıları izleyip ne yaptıklarına baktım. Google'de bir kelime arattıklarında Bir sürü aynı başlıkta sonuç çıkıyor. İlk sırada olanı tıklayıp giriyorlar aradığını buldu veya bulmadı geri döndüğünde farklı başlıktaki sonuça gidiyorlar. İlerde sizin yazınızıdamı kopyaladılar kopyalasınlar bu sizin için bir backlinkden farkı yok işte burda googlebot devreye giriyor ve diyorki hoop o yazı zaten benim datebasem'de mevcut bir daha neden alayım ki diyor ve sitenizi kopyalayanı cezalandırıp sizide ödüllendiriyor. Farklı ve özgün olmak her zaman işe yarıyor. Unutmayın Türkiye'de aynı kategorilerdeki sitelerin içeriklerinin %70'i aynı. Ben bu yazıyı yazdım yarın öbürgün başka bir yerde görebilirsiniz. Emin olun

Şimdi gelelim diğer uygulamalara
sitenizin sayfalarında çok fazla link bulundurmayın descriptionda keywordlarda ve titlede site ile alakasız kelimeler/cümleler bulundurmayın. İmla kurallarına dikkat edin. Üst sıralara çıkmak istediğiniz kelimeleri site içeriklerinde daha belirgin hale getirin. Siteniz ile alakasız hiçbir site ile bağlantınız olmasın. Dışarıya çok fazla link vermeyin. İlla kopya içerik kullanıcam diyorsanız Kopya içeriklerinizde kaynak belirtin link verin. Sitenizde çok fazla flash bulundurmayın. (googlebot flash ve vb.. okuyamaz ne olduğunu bilemez) Kolay menuler, siteyi yönlendiren menu oluşturun. Sayfanın yüklenme süresi 1/3 sn'den fazla olmasın. Siteniz ile gerçekten ilgi çeken içerikleri digg facebook vb gibi sitelere ekleyin bloglara fln değil. Youtube vb. gibi video veya başka bir hizmet veren sitelerden mümkün olduğunca az içerik alın. Title 80 karakter Keyword 20 Kelime aralarında "," ile ayırın Description 200 karakteri gecmesin. Sef uygulayın sayfanızın url'sini sayfa konusu ile aynı yapın. Kolay okunabilir fontlar ve boyutlarda yazılar yazın. Siteniz tüm tarayıcılarda aynı gözüksün. Resimlerinizin linklerini resimlerle alakalı oluşturun. mesela bir araba resmini sgjokffnvr.jpg yerine araba.jpg yapın ve metalarını yazın. Tasarımlarınızda eski tip kodlamaları (iç içe geçmiş tablolar menülerin resimlerden oluşması) silip atın yerine basit sade (CSS vb..) gibi tasarımlar oluşturun ve son olarak asla ve asla google'den kapasitenizden fazlasını istemeyin.

Dikkat ederseniz bu yapacaklarınız Hem Ziyaretçiye hemde googlebot'a yönelik çalışmalardır. Google'yi kandırdığımız felan yok. (Ne haddimize)
Sonuç : Seo Etiktir. Umarım sizde bana katılıyorsunuzdur ?

Hiçbir zaman emek sarf edilmeden kazanılan başarı tutarlı olmaz. İlerde acısıyla çıkar.

Tekrar ve tekrar

Herkez zirveye çıkar önemli olan Zirvede kalmaktır.

Yazar : Mesut Dalgıç <=|=> Seo Danışmanı

Nerede Bu Tek Karakterli Domainler?

Google’ın g.cn domainini almasından sonra, bir ve iki karakterli domainler hakkındaki şu eski konuyu hatırladım…

Bir yada iki karakterli domainlerin sahipleri kimlerdi, domainleri nasıl aldılar ve kullanımları neden bu kadar az? Bir TLD(Top Level Domain)in bir ve iki karakterli domain sayısı 1332dir. Yani .com, .org ve .net için bu şekilde yaklaşık 4000 domain var.

Bu büyük bir rakam ve farkettim ki bu domainlerle pek sık karşılaşmıyoruz. İlginç bulduğum bu konuyu araştırmaya karar verdim..

Aslında tek karakterli domainlerden 6 tane kayıt var. Bunlar 12/1/1993 tarihinden önce, IANA (Internet Assigned Numbers Authority) tarafından bunların başkaları tarafından alınmasını önlemek amacıyla TLDs .com adına kayıt edilmesinden önce kaydedilmişler.

Bugünlerde ise, bunlardan iki tanesi başka bir domaine yönleniyor, iki tanesine ulaşılamıyor ve kalan ikiside gerçek birer website içeriyor..

SLD: i.net
Orjinal 1993 Sahibi: iNet solutions Ltd.
Şimdiki Sahibi: Future Media Architects
Son Hali: ulaşılamıyor

SLD: q.com
Orjinal 1993 Sahibi: JG
Şimdiki Sahibi: Quest Communications
Son Hali: www.qwest.com adresine yönleniyor

SLD: q.net
Orjinal 1993 Sahibi: Q Net
Şimdiki Sahibi: Q Networks
Son Hali: ulaşılamıyor

SLD: x.com
Orjinal 1993 Sahibi: Weinstein & DePaolis
Şimdiki Sahibi: PayPal
Son Hali: X.com PayPal’ın yeni özelliklerini denediği sitesi.

SLD: x.org
Orjinal 1993 Sahibi: The Open Group
Şimdiki Sahibi: The Open Group
Son Hali: X.Org Derneği

SLD: z.com
Orjinal 1993 Sahibi: HomePage.com
Şimdiki Sahibi: Nissan
Son Hali: www.nissanusa.com/z/ adresine yönleniyor

Peki iki karakterli domainler ne alemde? Bildiğim kadarıyla aa.com American Airlines tarafından kullanılmakta, go.com da Yahoo! tabanlı bir arama motoru. Başka siteler bulmak için baya bi düşünmem gerek. Bu tarzda 4000 tane domain varken zorlanmamam gerekirdi.

Bunun cevabı ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ın unsponsored TLD agreement 26 Şubat 2001 tarihli anlaşmadaki , K bölümündeki “Registration Restrictions Within Registry TLD“de bulunabilir. Demiş ki:
“All two-character labels shall be initially reserved. The reservation of a two-character label string shall be released to the extent that the Registry Operator reaches agreement with the government and country-code manager, or the ISO 3166 maintenance agency, whichever appropriate. The Registry Operator may also propose release of these reservations based on its implementation of measures to avoid confusion with the corresponding country codes.”

Yani özetle : “Tüm iki karakterli domainler koruma altına alınmıştır. Ancak hükümetin isteğiyle veya o ülkedeki domain dağıtımını yapan kurumun isteğiyle bu koruma kaldırılabilir. Veya domain dağıtımını yapan kurum başka ülkelerle oluşacak karışıklığı önlemek amacıyla bu korumanın kaldırılmasını isteyebilir.
Bu olayı aydınlatıyor işte. Bu tarz sınırlamaların yapılması enteresan. Asıl soru ise şu: g.com u kaydedebilmek için ne gerekiyor?

Belki Google, Yahoo! ve Microsoft güçlerini birleştirirse ICANNı; g.com u Google a, y.com u Yahoo! ya ve m.com (veya l.com) u Microsoft/Live.com a satma konusunda ikna edebilir…

Cheers!
Carsten Cumbrowski

Yazar : Carsten Cumbrowski <=|=> Türkçe'ye Çeviren: infinity

gtalk gadget artık her sitede

\
google'ın talk hizmetine yaptığı bir gelişmeyle daha birlikteyiz.
bu yeni hizmetin adı,"chatback", tam olarak türkçemize çeviremedim ama daha iyisini bulana kadar "sohbet beslemesi" diyebiriz.

bu yeni uygulamanın gmail'inize göre ürettiği özel kodu html kodlarını destekleyen topluluk sitelerinde yada direk kendinize ait sitelere ekleyerek, gmail durumunuzu gösterebilir ayrıca kişilerin sizlerle direk iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

bu uygulamadan gmailınız üzerinden yararlanmak için buraya, eğer google'ın email dağıtım hizmetini alıyorsanız;

http://www.google.com/talk/service
/a/[Site Adresiniz]/badge/New
bağlantısını kullanabilirsiniz.

Kaynak: bildirgec

alibaba.com engellendi

Dünyanın en büyük ticaret platformlarından biri olan alibaba.com Türkiye'de engellendi
Siteye girdiğimizde "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir." yazısını görüyoruz.Fakat neden engellendiğini ve hangi mahkemenin engellediği bilinmiyor.
Burada Telekomun sansürlediği sitelere girmenin yolunu anlattım.Anlattıklarımı uygularsanız, engellenen sitelere girebililirsiniz.
Ayrıca siteye girmek için opendns yi de kullanabilirsiniz.