Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

27 Şubat 2008 Çarşamba

Dersimiz Seo - Ah Şu Ziyaretçiler

Yazar: Deniz COŞKUN
Müthiş bir site hazırladınız. Tasarım ve kodlama dört dörtlük, içerik deseniz yeme de yanında yat türden fakat sitenizi kimse ziyaret etmiyor. Nerede bu ziyaretçiler? Halbuki ne kadar güzel planlamıştık. Dünya kadar para ve emek harcayarak bir site yapmıştık ve ziyaretçiler de kendiliğinden sitenize gelecekti. Hatta siteyi hazırlama sırasında yorulduğunuz zaman kendinizi teselli etmek için hep sitenize gelecek ziyaretçileri düşünmüştünüz. Ama maalesef gerçekler böyle değil! Dünyanın Hiçbir tarafında hiç kimsenin sitesine havadan ziyaretçi gelmez buna sizinki de dahil.

Siz ister dünyanın en gerekli ürünün satıyor olun, ister kansere bulduğunuz çareyi sitenizde anlatıyor olun, ister insanlara milyoner olmanın yollarını anlatıyor olun sitenizi tanıtmazsanız kimse sitenize gelmez. Çünkü sitenizi bilmezler. Türkiye'de bir radyoda reklamlar yayınlanırken insanların radyoya reklam vermelerini teşvik etmek için şöyle bir slogan yapmışlar “Tavuk bile doğururken yumurtasının reklamını yapıyor, bağırıyor.”. Evet ne kadar komik olsa da bu bir gerçek ve sizin de elinizde isterseniz dünyanın en önemli şeyi olsun reklamını yapmadıkça bir işe yaramayacaktır.

Eskilerin bir lafı vardır “Türk gibi başla İngiliz gibi bitir” diye. Bu lafın üzerinde Türkiye'nin önde gelen kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman uzun uzun düşünmüş ve bu sözü biraz değiştirmiş: “Başarılı olmak istiyorsanız Amerikalılar gibi düşünün, çünkü Amerikalılar bilgi işlemekte çok iyi. Japon gibi planlayın, çünkü Japonlar sabırla en ince ayrıntıları planlayabiliyorlar. Türk gibi başlayın, çünkü Türkler pratik zekalıdırlar ve aniden harekete geçebilirler. Alman gibi sürdürün, çünkü Almanlar iç disiplini çok yüksek olan bir toplumdur ve son olarak İngiliz gibi bitirin, çünkü İngilizler de sonuç odaklıdır ve neticeye bakarlar, mazeretlere asla hoşgörü göstermez, başarıyı sonuç almakla ölçerler.”

Bu laf inanılmaz derecede doğrudur. Bir webmaster olarak sizin bu özelliklerin her birisine sahip olmanız gerekiyor. Eğer gerçek bir başarıya ulaşmak istiyorsanız Japon gibi planlayıp, Türk gibi başlayıp, Amerikan gibi pazarlayıp, Alman gibi sürdürüp, İngiliz gibi bitirmeniz gerekmekte... Konumuza geri dönersek size bu sözü vermemin sebebi sitenizin reklamını nasıl yapacağınızdı. Dünyadaki en iyi pazarlamacılar Amerikalılardır. Bu noktada arama motorlarının çoğu da Amerikalılara aittir. Sitenizi bir Amerikalı gibi pazarlayın derken amacım buydu. Bir Amerikalı size çok kötü bir malı çok iyiymiş gibi gösterip onu size rahatlıkla pazarlayabilir.

Bir Alman gibi iç disiplini ile sitenizi daima çağa uydurarak onu yenilemelisiniz. İkinci Dünya Savaşı'ndan harabe olarak çıkan Almanya kısa zamanda yine Avrupa'nın en iyisi olmayı böyle başardı. Bir İngiliz gibi sonuç odaklanın. İşte burada sitenizden geri dönüşüm almak sizin hedefiniz olmalı. Bu geri dönüşümü siz belirleyeceksiniz. Ne istiyorsunuz? Para, şöhret, arkadaş veya hepsi mi? Sonuç alamamak sizin için başarısızlık olmalı ve hep daha iyi çalışıp mazeretleri kafanızdan silmelisiniz.

Ve bir Türk gibi başlamak. Japonlar bize neden hayran biliyor musunuz? Çünkü onlar bizi tanıyorlar hem de belki bizden daha iyi. Türk milleti olarak aşırı pratik zekalı bir toplumuz. İstanbul'un Fethi'nde karadan yağlı kızaklarla gemi geçirmeyi başka kim düşünebilirdi? İnanın Türk olmanın nimetini kitabın ilerleyen sayfalarda tadacaksınız. Bir Türk olarak sizi diğerlerinden daha üst noktalara getirecek fikirler üreteceksiniz.

internet'i satın alan adam

kevin ham
Hikayenin özeti şu; Kevin Ham kendi halinde bir aile doktoru iken internetin sunmuş olduğu fırsatları keşfederek 300 milyon dolarlık bir servet ve 320 bin alan adından oluşan bir portfolyoya sahip oldu. Peki nasıl?

Çok ziyaret edilen (google.com, yahoo.com, facebook.com gibi) site adreslerine benzer (gooogle.com, yahhoo.com vb) alan adı satın alarak bu alan adlarını reklam içeren sitelere yönlendirmek çoğu kişinin farketmediği kadar kazançlı bir iştir. Kevin Ham, yazım hatalarını kullanarak kazanç elde etme işini bir adım öteye taşıyarak .cm uzantılı alan adlarını satın almaya başladı. Mesela google.com yazarak google'ı ziyaret eden milyonlarca kişiden binlercesi google.cm yazdığında agoga.com isimli reklam içeriğinden oluşan bir siteye yönlendirilmekteler. Olay bununla da kalmıyor. Kevin, Kamerun yetkililerini, başına ne yazılırsa yazılsın .cm uzantılı bütün girişleri kendi sitesine yönlendirmeye ikna etmeyi başarmış. Agoga'nın ayda 30 milyon kişi tarafından (kazara) ziyaret edildiğini de söylemeden geçmeyelim. Açıkladığına göre Kevin şu sıralar Kolombiya (.co), Umman (.om), Nijer(.ne) ve Etiyopya (.et) yetkililerini ikna etmeye uğraşıyor.

Yapılan işin ne kadar etik olduğu tartışılır ancak ortaya çıkan kazancın fakir de olsa bir devletin internet politikasını değiştirmeye yettiği aşikar. Yukarıda bahsettiğim hadise buzdağının sadece görünen kısmı. Hikayenin devamı burada.

Kaynak: Bildirgec

Seo Yarışmasında Son Durum

Bugün iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışmasında 1 basamak yükselmişim.Şuan 7. sıradayım.1. sayfadaki çoğu site, r10 2007 seo yarışmasında yarıştıkları için, hem daha tecrubeliler hemde daha şanslılar kanımca.

Ben yarışmaya hiç ilgilenmediğim bloğumla katıldım.Kendimi denemek için
iyinet webmaster forumu 2008 seo yarışması bulunmaz bir fırsattı, 1. sayfada bitirmek bile benim için büyük bir başarı olur.

Yarışmaya girmeden önce attığım konular.

Aralık (4)
Kasım (2)
Ekim (2)
Eylül (4)
Ağustos (8)

Yarışma Şubatta başladı, güncel tutmak için bayağı konu atmışım.
Şubat (141)