Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

13 Şubat 2008 Çarşamba

Nofollow nedir ?

Yazan: Labidu
No Follow nedir ?

Bugün, bir çok çözüm üretilmiş olmasına rağmen, halen web siteleri üzerinde yayılan spam engellenemiyor. Özellikle yüksek trafik alan, arama motorlarınca sevilen bir siteniz varsa ve bu siteniz yapısında, kullanıcı etkileşimi yaratmak adına, okurlarına yorumlar ve yazılar eklemek gibi özellikler barındırıyorsa başınız mutlaka spam ile beladadır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki;
daha çok bağlantı = daha yüksek PageRank değeri = daha çok trafik ve daha çok para!
demek. Bu yüzden de, özellikle bağlantı desteği bulma şansı düşük olan hassas konulardaki (porno, ilaçlar, kumar vs.) içeriğe sahip sitelerin sahipleri sıklıkla web spami yaratarak sitelerini arama sonuç sayfalarında daha yüksek yerlere taşımaya çalışıyorlar.
İşin kötü tarafı bu site sahipleri kendi sitelerine yarar sağlamaya çalışırken sizin sitenizde sadece görüntü kirliliği yaratmakla kalmıyorlar, arama motorlarındaki durumunu da etkileyebiliyorlar. Google bu tip spam yaratan siteleri farkettiğinde indeksinden çıkararak onları cezalandırırken bu sitelere link vererek (!) yücelten sitelere de pek hoş gözle bakmıyor ve suç ortağı muamelesi yaparak aynı cezaya tabii tutabiliyor. Haksız da sayılmaz, çünkü size link verenleri kontrol edemezsiniz ve dolayısı ile bu bağlantılardan sorumlu tutulamazsınız, fakat sitenizden diğer sitelere yönlendirilecek bağlantıların sizin kontrolünüzde olması gerektiği için bunlardan pekala sorumlu tutlabilirsiniz.
Google, 2005'in başlarında, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyen web sitesi sahiplerine bir yöntem önerdi; rel=�nofollow�. Google, arama robotunun bu tagı gördüğü linkleri değerlendirme dışı tutacağını bildirdi ve webmaster�lara iyi ile kötünün ayırımında Google yardımcı olmaları ve sitelerindeki dış bağlantılar nedeni ile zarar görme ihtimallerini en aza indirme şansı verdi. Daha sonra Yahoo! ve MSN�in de destek verdiği bu etiketi bugün, aralarında popüler WordPress ve Movable Type�ın da bulunduğu, birçok blog yazılımı tarafından destekleniyor ve yorum alanlarındaki bağlantılar otomatik olarak rel=�nofollow� etiketi ile donatılıyor.

Peki bu etiket bağlantıya nası ekleniyor?
Normalde bir html bağlantısı aşağıdaki şekildedir;

webmaster forumu

Bu etiket ile bağlantı şu şekli alıyor;

webmaster forumu

Blog yazılımları, eğer bu etiketi destekliyorlarsa, yorum alanlarında verilen bağlantılara otomatik olarak bu etiketi ekliyorlar, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Google bu etiketi içeren bir bağlantı gördüğünde onu yokmuş varsayıyor ve değerlendirmeye almıyor, fakat bu rel=�nofollow� etiketi içeren bir sitenin bu etiket nedeni ile kötü bir puan alacağı anlamına gelmiyor. Bu etiketi içeren link bulunduğu sayfanın arama motorları açısından durumunu etkilemediği gibi bağlantının yönlendiği sitenin durumunu da olumsuz etkilemiyor.
Bu etiket sadece yorumlar gibi kullanıcı girdi alanlarında kullanılmalıdır gibi bir kural da yok, aksine blogunuzda (ya da web sitenizde) istediğiniz herhangi bir alanda ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Kullanılan bazı Kaynaklar ;
Official Google Blog: Preventing comment spam
Google, Yahoo, MSN Unite On Support For Nofollow Attribute For Links

Adsense Başvurusunun Hızlı Onaylanması

Adsense başvurunuzun hemen kabul edilmesini istiyorsanız http://www.google.com.tr/coop/ adresinden bir arama motoru oluşturup sitenize ekleyin.Daha sonra arama motorunuzun kontrol panelinden Para Kazanın sekmesine tıklayın.Yeni bir adsense kullanıcısıyımı işaretleyin ve başvurunuzu yapın.En erken 2 saat, engeç 2 gün içerisinde başvurunuz onaylanacaktır.
ALINTIDIR.

4000 Adsense Keywords

Adsensede iyi para veren 4000 keyword.
Download
Alıntıdır.

Rapidshare Tehlikede!

Online dosya paylaşım servisi, Alman mahkemesinde kaybettiği dava nedeniyle yüklenen içeriklerden sorumlu tutulma tehlikesiyle karşı karşıya.

Dosya paylaşım sitesi Rapidshare, artık yüklenen içeriklerden sorumlu tutulacak. Almanya’da müzik ile ilgili telif hakları kuruluşu GEMA‘nın açtığı davada Rapidshare, kullanıcılarının yaptıklarından sorumlu tutulamayacağını belirtse de, mahkeme telif hakkı sahiplerinden yana karar kıldı.

Üstelik karar sadece davadan sonrası için değil; Rapidshare, bugüne kadar yüklenmiş olan içerikten de sorumlu. Görünen o ki, forumlarda “Anti-RS” bölümlerinin altın çağı yaklaşıyor.

Kaynak -
http://shiftdelete.net

Blogger Siteyi Wordpress'e Taşıma

Blogger sitenizdeki yazılarınızı wordpress sisteminize taşımak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.
Wordpress sitenizin admin panelinden yönet bölümüne girip içe aktar seçeneğine tıklayın.
aşağıdaki gibi bir ekran açılacak.O ekranda en üstte bulunan blogger linkine tıklayın...


Blogger linkine tıkladıktan sonra doğrulamaya başla butonuna tıklayın.Daha sonra erişime izin ver diyerek blogger hesabınıza bağlanın.
Ekrana hesabınızdaki tüm blogger siteleriniz çıkacak.Oradan içeriğini taşımak istediğiniz blogu seçerek içeri aktar butonuna tıklayın.Ve blogger sitenizdeki tüm post ve yorumlar artık wordpress sitenize taşındı.

Kaynak: » Blogger Siteyi Wordpress’e Taşıma Blog

Webmasterlarların İşine Yarayacak Videolar

Domainlerimi aldığım ihs.com.tr de, vidyo bölümü olduğunu bugün farkettim.
Birçok webmasterın işine yarayacak eğitici-öğretici güzel vidyolar mevcut.
Link=> http://video.ihs.com.tr/

Meta-Tag Neye benzer

Yazan: radmin
Sıralamayı belirleyen 70 kadar kriter var.
meta-tag olayı sıralamada etkili olan faktörlerden sadece biri.

Meta olayını şuna benzetebiliriz :
Futboldaki lig sıralama cetvelindeki gol averaj puanı olarak düşünebilirsin. Aslında hiç bir önemi yok ama bir o kadarda önemli birşey averaj puanı.

Herşeyi aynı olan iki futbol takımından kimin şampiyon olacağını nasıl ki averaj puanı belirliyorsa ( bu durumda çok önemliyken averaj puanı),
herşeyi aynı olan iki web sitesininde kimin üste olacağını belirleyen şey metatag gibi düşünülebilir.

Egerki sitelerin daha önemli ve önde olan kriterlerde seo olayı iyiyse tıpkı futboldaki puanın daha öncelikle olması gibi.
Bu durumda ne averaja gerek kalır nede metatag olayına.

Ama nasrettin hocanın dedigi gibi " Eşeği sağlam kazığa baglamak için" meta-tag olayını kurallarına uygun yapmamızda işte bu nedenle fayda var.

Hit kazanç ilişkisi

Yazan: kenantr
Kısa vadede orta ölçekte ( 4k 5k) hit getirisi olduğunu düşünerek o an popüler olan konu üzerine alelacele site yapmak hatası.Bugünlerde çokça karşıma çıkan ve çokça tebessüm ettiren bir olay bu.Aslında bu konuyu açmaktaki bir nedenimde bu yönde çok insanı yanıltmış olduğumu düşünmem.Şu an malum herkes dizi sitesi açıyor.Geçen sene Kurtlar Vadisi Terör yayına girecek haberi ile sağlam bir çalışma sonucu kimsenin haeri bile yokken Kurtlar Vadisi terör kelimesinde liste başı olmuştum google da rakipte yoktu.O gece osmanın server kilitlenene kadar 1800 üye kaydı gercekleşti bir gecede 1800 yeni kayıtlı üye gerçekten güzel rakam.Sonrasında Biraz reklam ve sağlam bir çalışma ile gerçekten güzel hit yapmıştım ilk defa o gün 100k üzeri hit yapmıştım.Birinci bölüm oynarken hali hazırda 11000 kayıtlı üye vardı sitede.Bu hit çok insanın iştahını kabarttı sanıldıkı her dizi bu şekilde hit getirir sanıldı bir dizi domaini regleyip bölüm resimi iki de youtube videosu verilince çok hit alınıp çok para kazanılıyor.Ama kazın ayağı öyle değil.Bakın piyasaya kaç tane dizi ile başlıyor sezon ve bu dizilerin kaç tanesi sezonun daha ortası gelmeden yayından kaldırılıyor.En son örnek PUSAT bu hafta son bölüm ile yayınlanacakmış.Kimbilir kaç tane webmaster bir dünya emeğinden olacak yine.

Şimdi düşünmek lazım 10 tane domain regleyip 10 dizi için site yapıp günlerce uğraşıp sonunda kanalların raiting kavgası sonucu ortada kalmanın neresi kardır! Benim şahsi görüşüm şudur anlık kısa vadeli kalitesiz hit yerine biraz emek harcayıp adam akıllı projeler yapmak zamanıdır.

Çiftçi olduğunuzu düşünün baharda topragı sürdünüz tohumu ektiniz suladınız yaz geldi bir zaman sonra ekinler cıkmaya başladı sonbaharda sattınız mahsülü ve kazanç elde ettiniz.Bu işin sağlam proje üzerine emek sarf edilerek souç alınan kısmı.

Birde ilk anlattığımız kısmı var birisi diyorki kulagınıza "bak çiftçi ahmet gecen sene mahsül satmış 10k dolar almış" hemen gaza geliyorsunuz olayı incelemeden dağ başında bir tarlanın sahibi oluyorsunuz parasını vererek tarlayı görmüyorsunuz bile.Gidip bakıyorsunuz kuru toprak sonuçta çifti değilsiniz bilmiyorsunuz inceliklerini bilmeden tohum atıp bilmeden suluyorsunuz tarlayı mahsül bekliyorsunuz.Yaz geliyor bir de bakıyorsunuz ekin yok neden; toprak olduğu gibi kireçli imiş.Halbuki ne hayalleriniz vardı sizde ekip biçecek ve zengin olacaktınız.Ama olmuyor tüh diyorsunuz ben iki kamyon buğday beklerken cıkan mahsül sadece üç beş çuval buda zaten attığım tohumu karşılamıyor.Bu işle uğrasırken adamakıllı bir iş yaparak kazanacağınız paradan olan emek zararınızda cabası.

İşimizi sağlam yapmıyoruz.Bu tarz bir projeye başlarken bazı etkenler vardır dikkat edilmesi gereken.Mesela yine dizi sitelerinden bahsedeyim.Hanginiz bir dizi sitesi yaparken yapımcı firmalar ile temas kuruyor izinler alıyor gidip el sıkışıp birde yazılı anlaşma yapıyor sanmıyorum bir kişinin bile ben diyeceğini.Sonuçta adamların ürünleri üzerinden iş yapıyoruz neden gidip bir izin almak zor geliyor?

Yine bir örnek vereyim 3 4 yıl evveli idi İlk kurtlar vadisi için bir site yapmıştık .75 000 kayıtlı üye yapmıştık bir anda haber geldi yapımcı firmadan "24 saat içinde o siteyi tamamen kapatın domain değiştirmek gibi bir hamledede bulunmayın sakın ola rica telefonu bile etmeyin yönetim kurulunun kararı budur."Alexa da Türkiye sıralamasında ilk 300 e girmiş bir site bir anda kapatıldı.Onca emek onca çalışma yalan oldu gitti.O siteden sadece karşımdaki rahta duran sitenin full yedeğinin olduğu bir dvd kaldı.

İşin birde parasal yönü var blogspot harici para verip bir domain birde host aldığınızı düşünün.Yaklaşık 100 ytl verdiniz birde vbulletin kurdunuz forum olarak buraya kadar güzel projenizde tuttu varsayalım kısa bir süre sonra hostcunuz "hadi kardeşim bu site bu makınede olmaz gel sana vps verelım" dıyecek, biraz daha sonrasında ise "bu vps senı kaldırmıyor bak su linkte dedicatedler var incele sec birini seni ona alalım" diyecek(başıma geldi oradan biliyorum şu an hayvani bir sunucu sahibi oldum tek bir site yüzünden) Hadi ıkına sıkıla aldınız serverıde cok masraf ettınız artık para kazanmanız lazım.Tam bu sırada vbulletinden bir mail alacaksınız kardeşin senin lisansın yok kapat dıye elınız mahkum bırde lısans almanız gerekecek. Bu sırada google gelirlerine yukleneceksınız.Ama kafi gelmeyecek her ay cepten takviye yapmak zorunda kalacaksınız.Bir anda ringofon tarzı bir site bir ürün çıkaracak google gelirleri yani ana kazanç kapınızdan bakacaksınızkı 100 dolar bile olmuyor ay sonunda.Başka bir site daha açayım diycekiniz ama bu seferde zaman bulamayacaksınız, elınızdekı o buyuk dızı sıtesı onunuzdekı engele dönüşecek.

Şaşıracaksınız hitim var ama para kazanamıyorum diyeceksınız.Farkına varacaksınız kı elınızdekı hıt kalıtelı degıl.
Misal hepsi1 dizisi olduğunu düşünelim bu sitenizin ne olabılır ki..
anahtar kelımelerınız
Alıntı:
hepsi hepsi1 ceren nazlı ahmet mehmet şarkı ünlü olmak şirin şeker
Bu kelimelerden nasıl bir gelir beklenebilir ki. Siz reklam veren yayıncı olsanız adwords hesbınızdan "ceren" yada hepsi1 kelimesi için tık başı kaç dolar verirsiniz.
Bu tarz siteler yapıyorsanız firmalar ile iletişime geçip ciddi sponsorluk anlaşmalı yapmanız lazım.
Tabi bu firmaları bulmak ve anlaşmaya ikna etmekte o kadar kolay değil.

Şu an sezon ortası artık alan aldı satan sattı forumda bolca görüyorum; felanca dizinin fan sitesi satılık. Neden satılık düşünün bir yada; felanca dizinin fan sitesi sponsor arıyor hosting için madem karlı bir iş neden kendi hostunu kendi karşılayamıyor.Bunların farkında olmanızı istedim.Bu iler dışardan görüldüğü gib değildir bilinsin istedim.Umarım örneklerden ders alısınız pek çoğu başımdan gecen olayların bir özetidir.
İstedim ki R10'daki arkadaşlarda aynı hatayı yapıp, aynı zorlu yollardan geçmeden evvel başınıza geleceklerden
haberi olsun.

Hit = Bol para değildir

12 gb web alanı free host [ücretsiz]

+ 12Gb Webspace
+ 25Gb Monthly Data Transfer
+ Quad Core Linux Server
+ FTP Supported
+ MySQL Supported
+ Web Statistics
+ Powerful Control Panel
+ Host your blogs / forums
+ 99.9% Uptime

12GbFree.com

Yeni Rock Forumu

"http://www.rockolik.net/images/cyborg_darkblue/logo.gif" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.
Grup Hepsi sitemizde ki arkadaşlar tarafından açılan, yeni rock forumu sitesine burdan başarılar diliyorum.
Giriş İçin TIKLAYINIZ.
Üye olmak için TIKLAYINIZ.

E-Kitap (E - Book) Yapımı

Programın Sitesi:

ABBYY FineReader OCR Product Line

FINE READER KULLANARAK NASIL BIR E-KITAP YAPARSINIZ?
Bir bilgisayariniz,tarayicniz ve Finereader 7 programiniz oldugunu varsayiyorum.

Tarayicinizi acin ve FineReader programini baslatin. Asagida programin ilk ekranini gorebilirsiniz. Yer darligi nedeniyle ve goruntulemede zorluk cikarmamasi icin pencereyi biraz kuculttum. Siz, ozellikle islenmis metni incelerken tam ekran calismak isteyebilirsiniz.Bu yazimin amaci butun bir kitabi en hizli sekilde nasil tarayabileceginizi gostermek. Hiz, kullandiginiz tarayiciya bagli olarak degisebilir. Ornegin Epson Perfection 1200U kullanirsaniz 400 sayfalik kitabi taramak 1 saatten az suruyor. Size FineReader programini bu is icin nasil ayarlayacaginizi gosterecegim, gerisi size ve tarayiciniza kalmis.

Tools menusunde Options’ i secin, daha sonra “Scan/Open Image” bolumune gecin. Bizim hedefimiz icin kesinlikle “Use FineReader interface” secenegini isaretlemelisiniz ve ‘Display options dialog before scanning”
secenegini de kullanmalisiniz.

Hazir buradayken “Scanner Settings” dugmesine de basin ve birkac seyin daha duzgun ayarlandigindan emin olalim. Bu pencereye Tools….”Scanner Settings” menu komutuyla da ulasabilirsiniz.Kitaplari en hizli tarayicinin yataginda porter tonelisinde, bitisik sayfalar camin ustunde rahatlikla sigiyorlarsa tarayabilirsiniz. Ben kullanacagim standart boyutlu, kagit kapakli kitabin 6.5 inch (16.5 cm) yuksekligi ile iyi taranacagini biliyorum. Bu ozel yukseklik icin Papar size bolumunde “Custom” I sectim. 300 DPI cozunurlukte Gray Pictures saceneginden cok iyi sonuclar aldim (digger secenekleri denemedim bile). Brightness (parlaklik) ayarlarini sadece Black and White resim modundayken ayarlayabilirsiniz ama cok fazla OCR hatasi almiyorsaniz bu konuda endiselenmenize gerek yok. “Pause between pages” secenegini isaretledigime ve 4 saniyelik bir bekleme suresi sectigime dikkat edin. Kitaplari hizli taramaya alisana kadar bekleme suresini 5-6 saniyeye cikarabilirsiniz. Islemler baslamadan once sayfa boyutu ya da oryantasyonu degistirmek isteyebilirsiniz, bunun icin “Show this dialog before scanning” secenegini isaretleyin.

Ayarlarimizin neredeyse hepsi bitti.

Ebook metin dosyalariyla ilgili sikca ratlanan bir sikayet sadece paragraflarin degil her satirin sonunda linefeed bulunmasidir. Bizim dosyamizda boyle bir sorun olmayacagindan emin olmak icin tools menusunden “Format settings” komutunu, sonra da TXT bolumunu secin.“keep line breaks” secenegini ISARETLEMEYIN. “Use blank line as paragraph separator” secenegini isaretleyin. Eger tersini yaparsaniz her satirdan sonra bosluk olacak ve bir saonraki paragrafin nerede baslayacagini anlamak mumkun olmayacaktir. Sonra isterseniz Textify program ya da bir kelime islemcide ara-degistir islemi ile paragraflarinizin gorunusunu degistirebilirsiniz.

Bitimemize cok az kaldi, biraz daha sabredin. Tools menusu>”Options” komutunu, sonra Recognition bolumunu secin. Benim seceneklerimi kopyalayin. Bu seceneklerin belki de en onemlisi “Autodetect layout” dur ki ayni taramada iki sayfayi ayirma isini oldukca iyi yapar. Bazen sayfanin ustunu okuyup iki sayfanin da basligini yan yana koymasi disinda FineReader ile bitisik sayfalari ayirmada hic sorun olmaz.Son olarak taramaya baslamadan once Process menusunden “ Start Background Recognition” komutunu secin. Bu secenek digerleri gibi saklanmadigi icin her yeni oturumda tekrar secmeniz gerekir. Bu komutu secerseniz siz kitabi taramaya devam ederken onceden taradiginiz sayfalar metne cevrilmeye baslanacaktir. Bu size komutu secmediginiz duruma gore en az 20 dakika kazandirabilir. Eger belli bolgeleri secmek ya da sectiginiz bir sirada okutmak istiyorsaniz bu secenegi kullanmayin.Sonunda tarayiciniza bir kitap yerlestirme vakti geldi!
Portre modunda tarayiciniza sigabilecek, ortaboy bir kitap alin. Kapak oldukca bulanik olmus, onemli degil. Lutfen tarama icin yukseklik ayarlarini yapmazsaniz kitabin altinda kalan bos yerlerin de taranacagina dikkat edin. Bu size COK zaman kaybettirir.Once kitabinizin yuksekligini olcmemiz gerekiyor. Her tarama isleminin basinda tarayici ayarlari ekranin cikacagini unutmayin. Tarayici kafasinin dogru hareket etmesi icin gerektigi kadar tarama yapalim.”1 Scan” etiketli dugmenin saginda kucuk bir asagi ol var. O oka sol tiklayarak basili tutarsaniz bir menu cikacaktir. Menuden “ Scan Image..” komutunu secin ve “Shiw this dialog before scanning” secenegini isaretleyin.

Ekraniniz benimkine benzyene kadar yukseklik ayarini yapmaya devam edin. Orta panoyu butun tarama alaniniza gorene kadar saga-sola oynatabilirsiniz. “+” ve “-“ bututec fonksiyonlariyla da taradiginiz metinin goruntulecegini buyuklugu secebilirsiniz. Benim ekranimda yaklasik iki satir alabilecek bir bosluk olduguna dikkat edin. Ben isigin kitabin altindan cikarak gozlerimi acittigi noktayi buldum ve ¼ cm geri cektim. Simdi siz bu
ayarlari yapana kadar bekliyorum.Isterseniz ayarlari tutturdugunuz son sayfayi ekranin solundaki ikona tiklayarak secin. Gerekirse asago oka basin, “Read” secin. Simdi sayfanin okunmasini izkiyor olmalisiniz. Islem bitince metin ekranin saginda belirecektir. Butun metin gorebilmek icin orta panoyu ayarlayin. Isiklandirilmis karakterlerle ilgilenmeden metini hatalara karsi gozden gecirin. En fazla bir ya da iki hatyala her seyin cok iyi donusturldugunden eminim. Eger bu konuda denetiminiz yoksa bu islmeden oldukca etkilenmis olmalisiniz.

Simdi yaptigimiz herseyi silelim ve bastan baslayalim. Soldaki sayfa ikonlarindan birine tiklayin ve Edit menusunden “Selact All” komutunu secin. Klavyenizdeki Delete tusuna basin ve cikan pancereye “Ok” dugmesini secin.Butun ayarlarin dogru yapildigindan enim olalim. Process menusunden “Start Backgorund Recognition” I seci. “Scan&Read” dugmesinin altindaki asagi oka tiklayin ve “ Scan&read Multiple Image” I secin. Simdi tarayici ayarlari penceresi acildi ve “Ok” dugmesine tikladigimizda otomatik tarama modunda olacagiz. ‘Pause between pagers” secili olmali ve sayfalari kolay cevirebilmeniz icin bekleme suresi 6 saniye olsun.

Kitabi tarayicinin ust kisminda, ortasini bastirarak duzgun tutmaniz gerektigini unutmayin. 10 sayfa tarayalim ve simdilik butun kitabi bitirdigimizi varsayalim. 10 sayfayi bitirdikten sonra tarayicinin bir sonraki sayfayi okumaya calismasini bekleyin ve taramayi durdur dugmesine basin (taramayi baslatan “Scan&Read” ile aynı düğme)
Isterseniz birkac sayfayi inceleyin. Soldaki sayfa ikonlarina tiklayinca ana pencerede taranmis resim ve islenmis metini gorebilirsiniz. Simdi FineReader’i kapatin ve tekrar baslatin. Hersey biraktiginiz gibi olmali. Bunu tarama islemini durdurup daha sonra devam etmenin ne kadar kolay oldugnu gormek icin yaptik (yanlis sayfadan baslamamak icin FineReader’daki son sayfaya bakin.)

Boylece butun kitabimiz tarandi ve metne cevrildi (aslinda sadece bikac sayfa ama yapmaniz gerekenler degismiyor). Artik metin dosyasi olarak saklamamizin vakti geldi. Dosyayi istediginiz yerde istediginiz ad altinda saklayin, ama benimle ayni ayarlari yaptiginizdan emin olun. Save as: Text Document. Save pages:All pages. File options: Create a single file for all pages. Dosyayi saklayin ve acarak ilk metininizle karsilastirin.


NOT : ALINTIDIR

Joomla Kitabı E-BookJoomla içerik yönetim sisteminin bugüne kadar hazırlanmış en detaylı ve geniş Joomla Eğitim Kitabı çıktı. Bu e-kitap tarzında hazırlanmış joomla rehber kitabı içinde özellikle joomla ile yeni tanışmış veya tanışacak olan kullanıcılar için bir el kitabı niteliğinde olacak bu program ücretsiz olarak dağıtımına başlanmıştır. Benzerlerini ücretli olarak bile bulamayacağınızı düşündüğüm bu e-kitabta içerik olarak temel başlıklar şöyle (görülenler
temel başlıklardır içeriğinde alt başlıkları mevcuttur)

+ 001-Joomla Kurulum

- 1-Uzak Sunucu Veritabanı Oluşturma
- 2-EasyPHP Kurulumu
- 3-Joomla Kurulumu

+ 002-Yönetim Paneli

- 001-Site-Genel Ayarlar
- 002-Site-Lisan Yöneticisi
- 003-Site-Medya Yöneticisi
- 004-Site-Görünüm
- 005-Site-Şablon Yöneticisi
- 006-Çöp Yönetimi
- 007-Site-Üye Yöneticisi
- 008-Menü-Menü Yöneticisi
- 009-İçerik-Bölümlere Göre
- 010-İçerik-Bölüm Yöneticisi
- 011-İçerik-Kategori Yöneticisi
- 012-İçerik-Önsayfa Yöneticisi
- 013-İçerik-Arşiv Yöneticisi
- 014-İçerik-Sayfa Bilgileri
- 015-Bileşenler-Anketler
- 016-Bileşenler-Haber Başlıkları
- 017-Bileşenler-Reklamlar
- 018-Bileşenler-Syndicate
- 019-Bileşenler-Toplu Posta
- 020-Bileşenler-Web Bağlantıları
- 021-Bileşenler-İletişim
- 022-Modüller
- 023-Mambotlar
- 024-Yüklemeler-Şablon Kurulumu
- 025-Yüklemeler-Lisan
- 026-Yüklemeler-Bileşen
- 027-Yüklemeler-Mambot
- 028-Mesajlar
- 029-Sistem

+ 003-Bileşen Kurulum ve Ayarları

- 001-Zoom Media Gallery
- 002-Productbook
- 003-JoomlaXplorer
- 004-Fireboard
- 005-Facile Forms
- 006-Mxp Radio
- 007-JomComment
- 008-Glossary Sözlük
- 009-FlashChat
- 010-allvideos
- 011-Docman

+ 004-Joomla İpuçları

- 001-Administrator Klasörünü Şifreleme
- 002-Bölüm Oluşturma
- 003-Kategori Oluşturma
- 004-İçerik Ekleme
- 005-Link Verme
- 006-Menüden Link Verme
- 007-Chmod-İzinler
- 008-EasyPHP Veritabanı Oluşturma
- 009-Temadaki Resmin Yerine Flash
- 010-Medya Yönetimi
- 011-Safemod Durumuna Bakma
- 012-Kilitli İçerik Modül
- 013-Menü Linkleri ve Görevleri
- 014-Menü Parametreleri
- 015-Joomla SEO Nasıl Yapılır
- 016-Genel Hatalar ve Çözümler
- 017-Joomla Güvenliği

+ 005-Joomla SMF Forum Entegresi

+ 006-SMF Forum Yönetim Paneli Tüm Aşamalar (25. Web Sayfası)

Kitap ilerleyen zamanlarda yeni eklenecek olan anlatımlarla PDF formatlı başka içeriklerle de desteklenecek ve yeni bileşen anlatımları olduğu gibi yeni joomla ipuçlarıda ayrıca değişik rehberler halinde PDF olarak yayınlanacaktır.

Bu e-kitap bir program olup exe formatında ve yaklaşık boyutu 49mb tır. İçeriğinde çok resim barındırması ve sayfaların çok oluşu sebebiyle...
E-kitabın genel görünümü de şöyledirBuRADAN indirebilirsiniz.
http://rs7.rapidshare.com/files/7358...ehberi-V.1.zip

Kaynak:
www.joomladersleri.com

MyBB 1.4 Admin Panel Resimleri (part1)

Burdan çok yakında çıkması beklenen, MyBB 1.4 ün Admin Panelini tanıtan, resimlerin 1. bölümüne bakabilirsiniz.