Siz değerli misafirlerimize Türkü Kervanı harika bir müzik ziyafeti sunan Türkü Kervanı dinletmek için kuruldu.

5 Şubat 2008 Salı

Seks sırasında en iyi zevki almak için 9 öneri

Seksologlara göre zevkli bir seksin yolu vücudunuzla barışık olmaktan ve fantezilerinizi geliştirebilmekten geçiyor.

20-40 yaşları arası seksin en yoğun yaşandığı, kadın ve erkeğin en aktif olduğu yaşlardır. Ancak bu yaş aralığının dışında da arzulanma arzusunu, vücuduyla barışık olma arzusunu, orgazm tecrübesini, fantezilerini iyi değerlendiren her birey hayatı boyunca cinsel yaşamını devam ettirebilir.

Yaş ilerledikçe veya uzun birlikteliklerde cinsel istekte azalma, erkeklerde ereksiyon ve boşalma problemleri, kadınlarda lubrikasyon-kuruma- problemleri meydana gelebilir. Bu gibi faktörler cinselliği de mecburiyettenmişcesine tek düze ve rutin hale getirebilir. Bu rutin yaşam; çiftlerin birbirleriyle yakınlaşmaları, arzularını muhafaza edebilmeleri, vücutlarıyla barışık olmaları, fantezilerini geliştirebilmeleri, cinsel tercihlerini gözden geçirmeleri gibi hususlarla önlenebilir.Cinsel IQ, kişinin tercihlerini, duygularını, seks sırasındaki kokusu ve çıkarttığı sesler ile vücudunu, cinsel aktivitedeki limitlerini, yasak olan ve olmayan noktaları ve yaşamak istediği değişiklikleri muhakeme etmesi ve tüm bu faktörlerle kendini kabullenmesidir. Bu nedenle iyi bir cinsel yaşamdaki önemi ölçülemez.

İşte hatırlamanız gereken önemli noktalar:

1: Seksin vücut görüntüsü ile hiçbir alakası yoktur. Mükemmel olmayan vücutlar da seksten zevk alır, partnerine zevk verir. Burada tarafların karşılıklı olarak dürüst ve saygılı olmaları, cinselliği bu şekilde yaşamaları önemlidir. Tatmin edici seksi oluşturan pozitif faktörler seks sırasında cinsel istek, tarafların müsaade yeteneği, haklarını değerlendirme yeteneği ,cinsellikle ilgili doğru bilgilere sahip olmaları, yeterli heyecanı hissetmeleri ve beyinsel konsantrasyon ile karşılıklı tensel kokunun birbirine çekici gelmesi olarak özetlenebilir.

2: Eğlenmek de seksin bir parçasıdır. Kişilerin dilediğince özgür olması, fanteziler kurması, dürüstlük ve saygı çerçevesinde zevk aldığı şeyleri partnerine sunması, cinselliği ayrıcalıklı bir armağan olarak algılaması ve herkesin zevk almaya hakkı olduğunu kabullenmesi ile cinsel hayatları renklenecektir.

3: Sekste sıklık önemli değildir. Evli bir çiftin seks yapma aralıkları tamamen kişilere göre değişen bir durumdur. Hiçbir çift seks yapma aralığı az diyerek aşağılanmamalıdır. Ancak sürekli birlikteliklerde veya evliliklerde periyodik bir yaklaşımı öneriyoruz. Özellikle karşılıklı sıcaklığı muhafaza etmek açısından periyodik aralıkları önemli buluyoruz. Periyodik belirli aralıklarla tatmin edici birleşmeler, aynı zamanda cinsel fonksiyonun devamı açısından da önemlidir.

4: Sekste çekincelere yer yoktur. Seksin korkutucu çekince içinde değil, samimi ve açık olarak konuşulması mutlu bir cinsel yaşam için bir gerekliliktir. Çiftler birbirine hoşlandığı şeyleri söyleyebilmeli, kendini seks sırasında iyi ve rahat hissetmeli, seksin bir performans gösterisi veya �normal� olması gerektiğini düşünmemelidir. Bu da ancak karşılıklı konuşarak mümkün olur.

5: Çocuklu ailelerde seks bitmez. Unutulmamalıdır ki, çocuk sahibi olmak cinsellik açısından önemli bir faktör değildir. Çiftler günlük yaşamlarına göre cinselliğe ayıracakları zamanı seçmeli ve bu zaman zarfında özellikle birbirlerine konsantre olmalıdır.

6: Sertleşme Sorunu �Tümüyle kafanızda yarattığınız bir sorun� değildir. Son 25 yılda sertleşme sorunlarının tıbbi bir durumdan kaynaklandığı açıklığa kavuşmuştur. Sertleşme sorununun çoğunlukla psikolojik bir yönü olsa da (depresyon, endişe ve stresin rolü olabilir), hemen her zaman fiziksel bir nedeni vardır.

7: Sertleşme sorunu yalnızca yaşlı erkeklerde görülmez. Bu durum 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, her yaştaki erkekte meydana gelebilir. Yapılan yeni bir çalışma, 40 ile 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısının zaman zaman sertleşme sağlama ve/veya sürdürmede sorun yaşadığını ortaya koymuştur. Sertleşme sorunlarının oranı yaşla birlikte artsa da, tek başına yaşlanma, sertleşme sorununun bir nedeni olarak görülmemektedir. Sertleşme sorunlarının yaşlı erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni, yüksek kan basıncı gibi yaşa bağlı hastalıklardır.

8: Cinsel ilişki için çok yaşlı değilsiniz.
Tüm yaşlardaki çiftler cinsel ilişkiyle ilgilidir. Cinsel yaşam sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Gerçekten de, yapılan birçok araştırmada aktif cinsel yaşamın yaşlanmanın çok doğal bir parçası olduğu gösterilmiştir.

9: Çift karşılıklı çekiciliğini yitirmiş olsa bile tekrar elde edebilir. Önemli olan bunu hangi noktada kaybettikleri konusudur. Çiftler birbirlerine karşı çekiciliklerini şu noktalarda yitirirler: Seks sırasında yetersiz olmaktan, anormal olmaktan çekinirlerse, seksle ilgili noktaları partnerleriyle konuşamazlarsa, seks hakkında hissettiklerini sözcüklerle ifade edemezlerse. Seks sırasında veya sonrasında partnerini yakın hissetmekle, birbirine dokunarak heyecanlanmayı beklemekle, fantezi ve arzularla ilgili suçluluk duymamakla ve erkek-kadın vücudunun nasıl çalıştığını karakterlerini değerlendirmekle tensel uyum ve karşılıklı çekicilik tekrar elde edilebilir.

Vajina Kaşıntısı

Şikayet:

Vajinada kaşıntı veya aşırı, farklı renkli ve çürük kokan bir akıntının olması.

Nedenleri:

Mantar enfeksiyonu : Koyu, beyaz, peynirimsi bir akıntınız var, vajina bölgesinde tahriş ve kaşınma söz konusu. Mantar enfeksiyonu çoğu kez antibiyotik veya doğum kontrol hapları alındıktan sonra ya da hamilelik esnasında gelişir.

Tampon ya da diyaframın unutulması : Yoğun bir akıntınız var, ancak başka belirti yok. Tampon ya da diyafram unutup unutmadığınıza dikkat ediniz.

Leğen kemiği iltihabı/salpenjit : Renksiz, çürük kokulu vajina akıntınız ve/veya leğen kemiği ağrınız olabilir.

Düşük ateş ve ürperme, yorgunluk, sırtın alt bölgelerinde ağrı, düzensiz adet kanaması ve iştahsızlık da görülebilir. Leğen kemiği iltihabı ve salpenjit (fallop tüpleri iltihabı) zaman kaybetmeden tıbbi müdahale gerektirir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Doktorunuz aksini tavsiye etmedikçe, duş yapmayın.

Vajina kaşıntısı varsa, kaşımaktan kaçının ve bölgeyi günde iki kere sadece suyla yıkayın. Pamuklu iç çamaşırı giyin ve korse ya da sıkı pantalonlardan uzak durun.
İç çamaşırı giymeden uyuyun.

Önleme:

Güvenli cinsel ilişki ve erkek partnerin lateks prezervatif takması cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmaya yardım eder.

Mantar enfeksiyonuna eğilimliyseniz, antibiyotik kullanırken, reçetesiz satılan mantar ilacı kullanın.

Canlı aktif kültürlü yoğurt yemek de faydalı olabilir.

Öteki Nedenler:

Cinsel yolla bulaşan hastalık: Şeker hastalığı, Alerji Menopoz

Çocuğunuzun Tedavisi:

Kızlarda buluğ çağından önce vajina akıntısı alışılmış bir şey değildir. Bu durumda cinsel tacize uğramış olabilir.

Bunu doktorla konuşun. Çocuğunuzu rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz:

Bölgeyi günde iki defa sade suyla hafifçe yıkayın. Sadece pamuklu iç çamaşırı giydirin. Çamaşırı parfümsüz ve katkı maddesiz deterjanla yıkayın. Altını iyice temizlemesini öğretin.

Iris Registration: The New Breakthrough In Lasik Eye Surgery

The Wavefront technology in LASIK eye surgery has been touted as the greatest advancement in LASIK eye surgery for the past year or two. But a new innovation has revolutionized the field of LASIK eye surgery which promises to be bigger and better than the Wavefront innovation. This is iris registration.

Before we go into the details of what iris registration is let us first understand how a LASIK surgery is performed.

It takes about five to ten minutes to complete the operation. First a mild anesthetic will be administered. Also eye drops are used to numb the eye and avoid pain during the operation. Though the operation is pain free there have been patients who have complained of discomfort. Once the eye is numb, a little device known as the microkeratome is attached to a suction ring placed on the eye. The microkeratome has a blade which cuts a thin flap on the surface of the cornea. The doctor will next fold back the flap and expose the stroma which is basically a layer of tissue. The stroma is searched for debris and is then dried. Now the surgeon will ask you to focus on a fixed spot while he, with the aid of laser mends the corneal tissue according to results of pre-operation examination. Once through, the flap is put back to position and an eye patch is provided to allow it to heal.

Today the microkeratome has been replaced by Intralase where instead of the metal blade cutting the flap, the job is performed by a computer guided laser.

So what is iris registration? Previously, lasers followed the patient's eye moving up, down, left or right. Therefore as long as you move your eye left or right or up or down the laser beam can track the movement of the eye fine. However, there are other ways in which you can move your eye. For example, you can you're your eye closer to the laser or away from it. Iris registration can track such movements and relay them to the laser so that the operation becomes more accurate. So is the case with you eye rotating. You can rotate you eye clockwise or anti-clockwise, which previous lasers wouldn't have tracked. But Iris registration doesn't fail here too. This is truly a remarkable progress in the field of LASIK eye surgery.

Nearsightedness

Nearsightedness occurs when the eye is too long and light rays focus in front of the retina, instead of focusing on the retina. Some of the symptoms of nearsightedness are blurred distant vision, eyestrain, and squinting, along with having a difficult time seeing at night.

Although nearsightedness can be easily fixed with glasses or contact lenses (when not too severe), many people don't like to hassle with either one. With this new lasik procedure, folks will now be able to have pure vision.

Facts You Should Know Before A Lasik Surgery

Any surgery has its own sets of risks and complications. So it is advisable that before going into a surgery a patient should have a clear and complete knowledge of what the operation involves. It is generally the surgeon who explains beforehand what the patient might expect prior to and after the operation. Even the process of operation is at times explained, albeit in a lucid and easy to understand manner. It should be no else with this surgery also.Why would one go for LASIK surgery? Primarily because it is generally accepted these days that that surgery comes with the promise of improving one's vision permanently so that the need for glasses or contact lenses is no longer there. So you are no longer dependent on them. In a way, you discover new liberty and freedom.So whom do you go to for a LASIK surgery? To the optometrist, of course. The first thing he will do is to conduct a number of tests on you to see if you are the right candidate for this surgery. Basically this eye surgery is used to cure three main types of eye conditions myopia, hyperopia and astigmatism. Myopia, also know as nearsightedness is the problem of not being able to see what is far away without glasses. Hyperopia, also known as farsightedness, is the other way round. Astigmatism is something different where the patient has irregularities in his cornea which as a result distorts the image formed on the retina of the eye.What will the optometrist be looking for? There are a few basic things that any optometrist will look for before a eye surgery. That would primarily include your eye health history. In case of a particular few diseases the chances of you undergoing a this surgery will significantly decrease. These would include glaucoma, herpes, eye injuries or thin corneas. Any of these conditions can disqualify you as a suitable candidate for eye surgery. Another important criterion is whether there has been an alteration in your eyewear prescription over the last year. Before this operation your eyes should be steady. If they are not then the optometrist might just postpone the surgery for a few months until he is satisfied that your eyes are ready to undergo that surgery.These are some of the basic things that you need to know as part of your pre-surgery preparation. Of course once you are considered suitable for the operation the doctor will brief you about the surgery itself and post operative care.

How Much Of A Breakthrough Is Intralase In Lasik Eye Surgery

Opting for the right LASIK surgery to correct your vision today is not the same as it was a decade ago. This is comparatively a recent medical breakthrough. It was only in 1994 that the first eye surgery was performed. Back then surgeons didn't have much option on how to go about the entire procedure. All they had was a microkeratome, a small mechanical blade which helped to create a flap on the cornea. Once the flap was created, conventional excimer laser was used for reshaping the tissue underneath. That would allow the cornea to focus light directly on the retina exactly as it happens in a normal eye. This is all the option that an optometrist had about a decade ago. Since the this surgery has gone through a sea change and amazing advancements have been made in the technology that is being used. Lasers have become much smoother and precise which has allowed patients to have better vision than they could have ever imagined before. One of the newest addition to this opertation technology is the machine called Intralase. This machine makes the metal blade redundant during a operation. Here flap creation is also done with the help of laser. So with the help of Intralase one can actually complete the entire surgery only using lasers. This makes the operation an all-laser surgery .The greatest USP of Intralase is that it significantly reduces the risks of flap complications. When one is using the microkeratome to create the flap on the cornea there are risks of complications. These would include a flap being cut too thin, that the flap can tear, or may be it will not cut completely. Once you start using Intralase, such possibilities are almost done away with. As the level of accuracy increases with the use of Intralase, the cases of re-operation also drop. That way it is a much safer option compared to microkeratome. But it must be understood that Intralase is not completely risk free. Flap related wrinkles and other similar problems are still a possibility eve with Intralase around. But it is also true that Intralase will bring down the actual cases of complications. There are detractors to Intralase whose man line of argument would be that it is too new a method to jump to conclusions and that there is no substantial evidence that prior risks are negated. Also Intralase increases the length of an operation thereby increasing the opportunity for other complications to be introduced.

The Effects Of Laser Eye Surgery

Although popularly we know it as lasik eye surgery it is also known as refractive this surgery or vision repair surgery. The last name describes the surgery best as it actually repairs one's vision. What does is that it reshapes your cornea thereby allowing you to have normal vision without any external aid like glasses or contact lens. And recently there has been a lot of advancement in the field of this operation.They has been embraced by many a patient over the last decade to correct some specific eye defects. It has caught the imagination of people and has been gaining popularity every year. But this surgery does have its own effects and it varies from one patient to another. So before you actually decide on getting an operation done, you should always consider the pros and the cons.Basically this is used to cure three main types of eye conditions - myopia, hyperopia and astigmatism. Myopia, also know as nearsightedness is the problem of not being able to see what is far away without glasses. Hyperopia, also known as farsightedness, is the other way round. Astigmatism is something different where the patient has irregularities in his cornea which as a result distorts the image formed on the retina of the eye. After this surgery the need for glasses or contact lens will either be negated, or your dependency on them will be significantly reduced.But eye operation comes with its own set of risks and they should always be considered seriously before you actually sign-up for an operation. First of all, you will not be eligible for the operation if you are suffering from diabetes, glaucoma, cataracts, arthritis, and lupus. Even pregnant women are not eligible. With these conditions, undergoing surgery can cause permanent damage to your vision. Other problems that might be caused due to surgery are double vision, glare, and halo. One's nighttime vision can also be affected, especially for certain operation procedures. Even permanent blurry vision and diminished contrast may be the effects of the surgery. We are not trying to imply that surgery is something that involves a lot of risks. All that we are saying is that you should properly educate yourself about the risks also so that you can take a considered decision.Some patients experience discomfort in the first 24-48 hours after surgery. Other side effects, although rare, may include:Glare, Seeing halos around images, Difficulty driving at night, Fluctuating vision, Dry eyes. The FDA has found no long-term side effects from laser eye surgery.Lasik surgery is too new to know if there are any long-term ill effects beyond five years after surgery.Before the surgery, your surgeon should explain to you the risks and possible complications, and potential side effects, including the pros and cons of having one or both eyes done on the same day. This is the "informed consent" process. If you experience aggravating or unusual side effects, report them to your doctor immediately.

Summer in Turkey

turkeyWith much enthusiasm for our native countries, Bengi Korkmaz, MBA 2, Christos Stergiou, MBA 2. and I organized a trip to Turkey and Greece this past summer. While we wanted the trip to give an opportunity to GSBers to explore the history, culture, food, nightlife, and beaches of both countries, our only constraint was time. Of course this was nothing new to GSBers, so we planned an itinerary that covered Istanbul, Bodrum (a popular summer destination on Turkey's West Coast), and Patmos (the famous Greek Island where Sir Christos Stergiou renews his soul.
On the 3rd of September, the official start date of the trip, I was very excited. Nonetheless, the idea of hosting 25 curious, hyperactive GSBers in my country made me nervous. The first day of the trip, Bengi and I were bombarded with questions about the history of every building, stone, or dish we ran into. We then decided to memorize the guidebook. However, realizing that some people on the trip, like Abbas Hasan, MBA 2 actually knew more than the guidebook, we decided to hire a guide who, unlike us, actually knew what he was talking about.
In the limited time we had in Istanbul, we tried to see most of the "must see" places including the ancient grandeur of Ayasofya (Hagia Sofia); the Ottoman architectural piece of Sultanahmet Camii (the Blue Mosque); the lavish home of the Sultans, Topkapi Palace; the Middle-Eastern atmosphere of Kapali Carsi (the Grand Bazaar) and Misir Carsisi (Spice Bazaar); the Byzantine mosaics of Kariye Camii (Church of St. Saviour in Chora) and Reina, Angeliquebuz and Pasha (the must visit clubs of the city).
During our stay in Istanbul, people were most surprised by the followings startling facts:

* The number of mosques in the city (yes, there are about 6000 mosques but given 99% of the Turkey's population is Muslim this should not be so surprising)
* One meal in Istanbul can be equivalent to three meals in other places (or five Arbuckle meals)
* People in Spice Bazaar can say "Turkish Viagra, 5 times a night" in 10 different languages in 30 seconds
* Good negotiation skills are required in the bazaars (Turks should teach Negotiation Class at the GSB)
* People are good looking. I guess the trip members were not convinced by the Turkish representation in our class.

After three hectic days in the city, we set off to Bodrum. As summer was coming to an end, Bodrum was relatively empty. So we chose to relax on the beach, eat a ton, and swim a lot. One day we took a boat trip, which really excited the male members as they made friends with the topless women on the other boats in the bay.
After two peaceful days, the moment of truth hit Bengi and me, as we had to hand the reigns of our 6-day hegemony to Christos. While we were on the boat on our way to Patmos, Christos delivered a touching speech, which can be summarized as "from now on, do what I tell you to do." During our two days in Patmos we pretty much did what he told us to do.
What we learned in Patmos:
* The scenery is amazing, especially its sunsets and its moonlit nights
* Jeff Kuo is an amazing singer. We recorded him singing so wait to see it yourself
* Christos' mom is a great cook, hence his growing stomach is well-justified
As our wonderful trip came to a close, I left Patmos with a heavy heart, but not without a promise to return. On my journey back to Istanbul, I thought to myself how wonderful it was to have shared my country's culture and landscape with my friends.Sources: http://www.gsbreporter.com/news/2003/10/20/Travel/Summer.In.Turkey-532345.shtml

Webmasterlar icin essiz bir el kitabi

Vitaly Friedman imzali ve web tasarim dunyasina damgasini vuran essiz kaynak The Web Developer’s Handbook yenilenen tasarimi ve artirilan kaynak sayisi ile zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.iste sitede bulabileceginiz kaynaklarin listesi:

bu arada belirtmek gerekirse Vitaly Friedman, Sven Lennartz ve Christiane Rosenberger ile birlikte smashing magazine'e hayat veriyorlar.
via:[smashingmagazine/about]

Online Sitemap Generator

\

xml-sitemaps.com'dan bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden, bedava olarak site haritası oluşturabiliyorsunuz. Oluşturulan site haritası Google, Yahoo!, Live Search başta olmak üzere tüm arama motorlarına uygun.

Ücretsiz versiyonda 500 sayfalık bir limit söz konusu. Fakat "Unlimited Sitemap Generator" isimli ücretli yazılımları da var ve isminden de anlaşılacağı üzere herhangi bir kısıtlaması yok.

xml-sitemaps.com'un bir diğer güzelliği de Tools sayfasında oldukça faydalı araçların olması.

  • XML Sitemap Validator
    Daha önceden oluşturmuş olduğunuz site haritasının geçerliliğini kontrol eden bir araç
  • Search Engine Bot Simulator
    Web sayfalarını indeksleyen arama motoru yazılımını simüle eden bir araç
  • HTTP Headers Viewer
    Herhangi bir web sayfasının HTTP başlıklarını görüntüleyen bir araç